shop.musicserver.cz
Pocta Radimu Hladíkovi: Nová syntéza, Lucerna Music Bar, Praha, 6.12.2022

Skvělá muzika a slzy na krajíčku. Lucerna Music Bar složil hold Radimu Hladíkovi

Vydáno: 07.12.2022 12:16 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

O tom, že byl Radim Hladík jedním z nejvíce zářících jmen českého kytarového umění, asi netřeba vést dlouhé spory. Je to už šest let, co zemřel, a po dvou odkladech se v úterý podařilo uspořádat koncert Pocta Radimu Hladíkovi. Konal se v Lucerna Music Baru a rozhodně to nebyl jen večírek pro starší a pokročilé.

Live: Pocta Radimu Hladíkovi: Nová syntéza

místo: Lucerna Music Bar, Praha
datum: 6. prosince 2022
setlist: Indolence, It's All Over Now, Baby Blue (česká verze), Get Down From The Tree, Rainy Day, Sun Is So Bright, Stále dál, Ztráty a nálety, Probuzení, Je třeba obout boty a pak dlouho jít, Směr jihovýchod, Ej padá, padá rosenka, Má hra, Klíště, Rajky, Nová syntéza 2, Slunečný hrob, Čajovna
Fotogalerie

Pocta Radimu Hladíkovi: Nová syntéza, Lucerna Music Bar, Praha, 06.12.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Tedy - ačkoliv to zpočátku vypadalo, že večer bude ve znamení zasloužilých pamětníků, kteří se houfovali před vchodem do Lucerna Music Baru ještě před jeho otevřením, uvnitř dominovala mládež. Zhruba třicátníci a čtyřicátníci vedli. To je velmi pozitivní zjištění. Akce tak nebyla jen holdem vynikajícímu a nenahraditelnému kytaristovi a nostalgickou vzpomínkou na něj, ale i potvrzením toho, že Hladíkova hudba má nadčasové kvality, jež táhnou navzdory stáří publika.

Koncert k poctě Radima Hladíka se kvůli covidu nadvakrát odkládal. Nakonec to tedy dopadlo, a to včetně křtu, přesněji připomínky (protože se vlastně čertvíproč nic skutečně nekřtilo) dvojalba, které spojilo obě "Nové syntézy". A z těchto na svou dobu novátorských nahrávek z let 1971 a 1974, které spojovaly rockovou kapelu a jazzový bigband, se v úterý hojně hrálo.

Pocta Radimu Hladíkovi: Nová syntéza, Lucerna Music Bar, Praha, 06.12.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Samotný program byl koncipován jednoduše: kolem neměnného jádra, rytmiky obnoveného Blue Effectu Václava Zimy a Vojtěcha Říhy a kytaristů Adama Krofiana (The Atavists) a Romana Helcla (November 2nd), se měnili hosté. Prvním byl Viktor Sodoma, který třípísničkový blok zaměřený na kapelu Matadors ozvláštnil českým textem k dylanovce "It's All Over Now (Baby Blue)", který v sedmdesátých letech napsal Michal Žantovský.

Vystřídal je Yannick Tevi z Vanua 2, jemuž v písních z mišíkovského období pomohl Michal Pavlíček, poslední žijící z pomyslného českého kytarového triumvirátu. A byl to zvláštní paradox, když Hladíkovy party přebral zrovna on, kytarista poněkud jiného naturelu. Jakkoliv se držel v mantinelech původních verzí, svůj vlastní styl nezapřel.

Mostem od bigbítu k progresivnímu rocku byla "Stále dál", původně z repertoáru Flamenga. O tu se podělili dva vokalisté Pavel Bohatý a Tomáš Fröde a byl z toho jeden z vrcholů večera. Ten kytarový riff a křičený refrén jsou naživo nesmírně mocné. Přes instrumentálku "Ztráty a nálezy" a křehkou "Probuzení", k níž napsal text Michal Hrůza a kterou zazpívala Iva Marešová, se program nenápadně překulil do druhé poloviny.

Pocta Radimu Hladíkovi: Nová syntéza, Lucerna Music Bar, Praha, 06.12.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Té už dominoval chrudimský bigband Kyx Orchestra a repertoár z obou "Syntéz". Rozsáhlé kompozice - včetně fantastického půlhodinového monumentu "Nová syntéza 2" - zase jednou zazněly v plné kráse. Orchestrálního aranžmá se dočkaly i skladby původně mimo "Syntézy". A zatímco "Rajky" fungovaly skvěle, "Rosenka", snad i vlivem střetu tří protichůdných proudů (rocku, folklóru a nově jazzu), přišla o část svého kouzla.

To je ale jen drobnost. Kyx Orchestra hráli jako o život a s rytmicky zamotanými písněmi si poradili parádně. Nikdo z hudebníků nacpaných na malém, půlkruhovém jevišti nehrál na sebe, nesnažil se strhnout pozornost na svůj výkon, ale pokorně sloužil obdivuhodně vyváženému celku, jenž představil celou šíři Hladíkovy tvorby.

Pocta Radimu Hladíkovi: Nová syntéza, Lucerna Music Bar, Praha, 06.12.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Závěr obstaraly povinné zářezy. "Slunečný hrob" byl očekávaným prostorem pro vytažení telefonů, u přídavkové "Čajovny" už taková příležitost nebyla. To se totiž v nejednom oku zaleskla slza. Poprvé za večer byla použita projekční plocha za muzikanty a z reproduktorů se, na podkladu živé kapely, rozezněly originální tóny Hladíkova černého Les Paula. Ve své podstatě jednoduchý trik, ale nadmíru působivý. Jako by zde legendární muzikant byl skutečně stále přítomen.

A taky že je - když už ne jako živá bytost, tak ve své hudbě je pevně otištěný. A jeho dědictví, i díky takovým uctivým poklonám, jakou byla ta úterní konaná v pražském Lucerna Music Baru, tady zůstává.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mikuláš Tichý - Slávy dcery 8/10
Recenze: K představení "Slávy dcery" vznikl fantastický soundtrack Mikuláše Tichého Hledáte něžnou a melancholickou hudbu do přicházejícího podzimu? Něco, co se hodí k ranním mlhám a barevnému listí? Pusťte si soundtrack "Slávy dcery" Mikuláše Tichého. Těch pětatřicet minut instrumentální hudby postavené... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 17:30 v sekci Recenze
0
Kateřina Marie Tichá - Plamen 8/10
Video: Kateřina Marie Tichá a Bandjeez představují první společnou píseň "Plamen". V klipu se zpěvačka ukazuje jako tanečnice Podobně jako v případě debutu "Sami" ani na své druhé album Kateřina Marie Tichá nespěchá. Od vydání působivé první desky uplynuly již tři roky, během nichž autorka spojila síly s kapelou zesnulého Davida Stypky Bandjeez. Právě... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 09:14 v sekci Audio / Video | Video
0
Staind - Confessions Of The Fallen 8/10
Recenze: Staind se na "Confessions Of The Fallen" zvukově vrátili ke kořenům. A vyplatilo se jim to Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Dead Dog Legacy - Reistna Live Session (live)
Video: Projekt Dead Dog Legacy navazuje na éru Dirty Old Dogs třípísňovou live session Olomoučtí Dirty Old Dogs před rokem zazářili chváleným albem "Let's Burn Heaven Again", a o pár měsíců jejich hvězda vyhasla. Rozloučili se působivým koncertem na domácí půdě. Ale už tehdy se dalo očekávat, že hlavní hybná... čtěte zde
Vydáno: 01.10.2023 17:46 v sekci Audio / Video | Video
0
Harlej - Zatím je to dobrý 7/10
Recenze: "Zatím je to dobrý" s Harlejem i na nové desce Harlej si buduje místo na českém rockovém nebi už pěknou řádku let a poměrně nenápadně, pomalu, ale zároveň jistě stoupá. S novinkovým albem "Zatím je to dobrý" kapela svou kvalitu potvrzuje, i když ničím novým nepřekvapuje a... čtěte zde
Vydáno: 01.10.2023 09:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: November 2nd ohlašují desku singlem "Lights Are Out". Je o naději v temnotě blackoutu (26.09.2023 16:17)
- Recenze: Reeditovaný "Špejchar 1969-1991" nic nového nepřináší, stále je to ale nejlepší dostupné shrnutí tvorby Vladimíra Mišíka (27.08.2023 09:00)
- Fotogalerie: Legendární Deep Purple vystoupili v Brně (16.07.2023 08:34)
- Recenze: Obsáhlý výběr z tvorby Michala Pavlíčka "Faces" ukazuje jeho široký záběr i vnitřní jednotu (14.07.2023 08:00)
- Rozhovory: Michal Pavlíček - Ať si pro nás zubatá přijde na koncertě (13.06.2023 08:00)
- Fotogalerie: RAZAM a Iva Marešová - výjimečný koncert ve výjimečných prostorách (23.04.2023 18:05)
- Nové desky 12/2023 - od Depeche Mode přes Lanu Del Rey po Fall Out Boy (28.03.2023 17:30)
- Formace Vanua2 vydala dlouho očekávané debutové album (27.03.2023 09:49)
- Razam a Iva Marešová vystoupí v netradičním prostoru kostela sv. Anny - Pražská křižovatka (07.03.2023 15:26)
- Precedens v pražské Akropoli oslaví čtyřicátiny, zavzpomíná a představí i novinky (04.03.2023 17:46)

ALBUM TÝDNE 40/2023

Staind
Confessions Of The Fallen

Americká parta Staind je prakticky synonymem pro subžánr postgrunge. Největší úspěchy slavila na přelomu milénií právě společně s největší vlnou popularity tohoto stylu. Nyní, po téměř přesně dvanácti letech a s novým bubeníkem Salem Giancarellim, se vrací s deskou "Confessions Of The Fallen".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.10.
Frankie & The Deadbeats (CZ) / Acid Row (CZ) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 06.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
So 07.10.
Škwor (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 14.10.
Ewa Farna (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Madonna Lady Gaga Beyoncé Coldplay Kryštof AC/DC Adele Ewa Farna The Cure Milly Honsová Sia Rihanna Taylor Swift Elán Kylie Minogue Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu