shop.musicserver.cz
Pocta Radimu Hladíkovi: Nová syntéza, Lucerna Music Bar, Praha, 6.12.2022

Skvělá muzika a slzy na krajíčku. Lucerna Music Bar složil hold Radimu Hladíkovi

Vydáno: 07.12.2022 12:16 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

O tom, že byl Radim Hladík jedním z nejvíce zářících jmen českého kytarového umění, asi netřeba vést dlouhé spory. Je to už šest let, co zemřel, a po dvou odkladech se v úterý podařilo uspořádat koncert Pocta Radimu Hladíkovi. Konal se v Lucerna Music Baru a rozhodně to nebyl jen večírek pro starší a pokročilé.

Live: Pocta Radimu Hladíkovi: Nová syntéza

místo: Lucerna Music Bar, Praha
datum: 6. prosince 2022
setlist: Indolence, It's All Over Now, Baby Blue (česká verze), Get Down From The Tree, Rainy Day, Sun Is So Bright, Stále dál, Ztráty a nálety, Probuzení, Je třeba obout boty a pak dlouho jít, Směr jihovýchod, Ej padá, padá rosenka, Má hra, Klíště, Rajky, Nová syntéza 2, Slunečný hrob, Čajovna
Fotogalerie

Pocta Radimu Hladíkovi: Nová syntéza, Lucerna Music Bar, Praha, 06.12.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Tedy - ačkoliv to zpočátku vypadalo, že večer bude ve znamení zasloužilých pamětníků, kteří se houfovali před vchodem do Lucerna Music Baru ještě před jeho otevřením, uvnitř dominovala mládež. Zhruba třicátníci a čtyřicátníci vedli. To je velmi pozitivní zjištění. Akce tak nebyla jen holdem vynikajícímu a nenahraditelnému kytaristovi a nostalgickou vzpomínkou na něj, ale i potvrzením toho, že Hladíkova hudba má nadčasové kvality, jež táhnou navzdory stáří publika.

Koncert k poctě Radima Hladíka se kvůli covidu nadvakrát odkládal. Nakonec to tedy dopadlo, a to včetně křtu, přesněji připomínky (protože se vlastně čertvíproč nic skutečně nekřtilo) dvojalba, které spojilo obě "Nové syntézy". A z těchto na svou dobu novátorských nahrávek z let 1971 a 1974, které spojovaly rockovou kapelu a jazzový bigband, se v úterý hojně hrálo.

Pocta Radimu Hladíkovi: Nová syntéza, Lucerna Music Bar, Praha, 06.12.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Samotný program byl koncipován jednoduše: kolem neměnného jádra, rytmiky obnoveného Blue Effectu Václava Zimy a Vojtěcha Říhy a kytaristů Adama Krofiana (The Atavists) a Romana Helcla (November 2nd), se měnili hosté. Prvním byl Viktor Sodoma, který třípísničkový blok zaměřený na kapelu Matadors ozvláštnil českým textem k dylanovce "It's All Over Now (Baby Blue)", který v sedmdesátých letech napsal Michal Žantovský.

Vystřídal je Yannick Tevi z Vanua 2, jemuž v písních z mišíkovského období pomohl Michal Pavlíček, poslední žijící z pomyslného českého kytarového triumvirátu. A byl to zvláštní paradox, když Hladíkovy party přebral zrovna on, kytarista poněkud jiného naturelu. Jakkoliv se držel v mantinelech původních verzí, svůj vlastní styl nezapřel.

Mostem od bigbítu k progresivnímu rocku byla "Stále dál", původně z repertoáru Flamenga. O tu se podělili dva vokalisté Pavel Bohatý a Tomáš Fröde a byl z toho jeden z vrcholů večera. Ten kytarový riff a křičený refrén jsou naživo nesmírně mocné. Přes instrumentálku "Ztráty a nálezy" a křehkou "Probuzení", k níž napsal text Michal Hrůza a kterou zazpívala Iva Marešová, se program nenápadně překulil do druhé poloviny.

Pocta Radimu Hladíkovi: Nová syntéza, Lucerna Music Bar, Praha, 06.12.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Té už dominoval chrudimský bigband Kyx Orchestra a repertoár z obou "Syntéz". Rozsáhlé kompozice - včetně fantastického půlhodinového monumentu "Nová syntéza 2" - zase jednou zazněly v plné kráse. Orchestrálního aranžmá se dočkaly i skladby původně mimo "Syntézy". A zatímco "Rajky" fungovaly skvěle, "Rosenka", snad i vlivem střetu tří protichůdných proudů (rocku, folklóru a nově jazzu), přišla o část svého kouzla.

To je ale jen drobnost. Kyx Orchestra hráli jako o život a s rytmicky zamotanými písněmi si poradili parádně. Nikdo z hudebníků nacpaných na malém, půlkruhovém jevišti nehrál na sebe, nesnažil se strhnout pozornost na svůj výkon, ale pokorně sloužil obdivuhodně vyváženému celku, jenž představil celou šíři Hladíkovy tvorby.

Pocta Radimu Hladíkovi: Nová syntéza, Lucerna Music Bar, Praha, 06.12.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Závěr obstaraly povinné zářezy. "Slunečný hrob" byl očekávaným prostorem pro vytažení telefonů, u přídavkové "Čajovny" už taková příležitost nebyla. To se totiž v nejednom oku zaleskla slza. Poprvé za večer byla použita projekční plocha za muzikanty a z reproduktorů se, na podkladu živé kapely, rozezněly originální tóny Hladíkova černého Les Paula. Ve své podstatě jednoduchý trik, ale nadmíru působivý. Jako by zde legendární muzikant byl skutečně stále přítomen.

A taky že je - když už ne jako živá bytost, tak ve své hudbě je pevně otištěný. A jeho dědictví, i díky takovým uctivým poklonám, jakou byla ta úterní konaná v pražském Lucerna Music Baru, tady zůstává.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna
Publicistika: České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna Česká televize poslední lednové pondělí během streamu představila pětici adeptů na reprezentaci naší země v mezinárodním soutěžním klání Eurovize. Následně bylo spuštěno hlasování, které poběží týden. Bude tuzemské... čtěte zde
Vydáno: 31.01.2023 08:30 v sekci Publicistika
0
Arakain, O2 universum, Praha, 28.1.2023
Naživo: Arakain to se čtyřicítkou na krku v O2 universu stále brousil jako za mlada Arakain je bezesporu českou metalovou legendou, a že i po čtyřiceti letech přitahuje fanoušky, dokázalo dopředu vyprodané O2 universum. Tento speciální koncert měl být dovršením oslav výročí, a proto sliboval mnohé. Jak celá akce... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2023 20:20 v sekci Naživo
0
Několik videoklipů z roku 2022, které by vám neměly uniknout
Publicistika: Několik videoklipů z roku 2022, které by vám neměly uniknout Stejně jako každý rok i loni na nás z televizních, mobilních či počítačových obrazovek blikala mimo jiné spousta hudebních videoklipů. Určitě by se jich skvělých našlo mnoho, ale třeba vás některé z našeho článku minuly.... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2023 15:15 v sekci Publicistika
0
Sam Smith - Gloria 8/10
Recenze: Sam Smith na albu "Gloria" prožívá osobní manifestaci Sam Smith prošel dlouhou vývojovou cestou. Hledání vlastní identity se však zdá být u konce - jeho vyvrcholením je čtvrtá studiová deska "Gloria". Všechny vývojové změny se výrazně otiskly do jednotlivých skladeb. Hudební revoluce... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2023 08:30 v sekci Recenze
0
Dream Theater, Winning Group Arena, Brno, 28.1.2023
Naživo: Dream Theater v Brně vyučovali hudební mistrovství Dream Theater v Brně předvedli své muzikantské mistrovství i smysl pro vizuální prvek komplexní show, potěšil i slušný zvuk. Nepotěšil naopak očekávaně zpěvák James LaBrie a neočekávaně poměrně nízká návštěvnost akce,... čtěte zde
Vydáno: 29.01.2023 22:56 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Pábitelské blues na desce "Asi v tom bude nějakej háček" Jana Spáleného výborně funguje i po téměř čtyřiceti letech (05.01.2023 08:00)
- Fotogalerie: Nová syntéza v Lucerna Music Baru aneb Večer plný superlativů (07.12.2022 09:31)
- V Lucerna Music Baru se bude vzpomínat na Radima Hladíka (01.12.2022 09:39)
- V reedici vychází album Jana Spáleného "Asi v tom bude nějakej háček". Obal napravuje dobový zásah režimu (07.11.2022 10:11)
- Fotogalerie: Československý beat-festival potřetí, naposledy, ale zato s grácií (18.10.2022 09:21)
- Naživo: Festiwall 2022 byl radostným muzikantským setkáním (13.09.2022 12:27)
- Fotogalerie: Festiwall 2022 v obrazech (13.09.2022 08:31)
- Pražský výběr přiveze svou hitovou show i na čerstvý vzduch do Ledáren Braník (11.08.2022 08:06)
- Před Jeffem Beckem a Johnnym Deppem zahraje Michal Pavlíček (28.06.2022 13:34)
- Recenze: Bára Basiková svým prvním sólovým albem stvořila skvělý hudební dokument doby (25.06.2022 12:30)

ALBUM TÝDNE 05/2023

Sam Smith
Gloria

Sam Smith prošel dlouhou vývojovou cestou. Hledání vlastní identity se však zdá být u konce - jeho vyvrcholením je čtvrtá studiová deska "Gloria". Všechny vývojové změny se výrazně otiskly do jednotlivých skladeb. Hudební revoluce se sice nekoná, ta osobní však bez diskuzí ano.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Út 21.02.
George Ezra + special guest: Passenger (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)
Po 17.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Manowar Lucie Vondráčková Adele Beyoncé Madonna Viktor Sheen Slash Lady Gaga The Weeknd Michal Prokop BTS Mirai Vojtaano Kryštof Ed Sheeran Queen
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu