shop.musicserver.cz
Lenny, O2 universum, Praha, 24.11.2022

Lenny si s O2 universem ukousla příliš velké sousto

Vydáno: 25.11.2022 16:20 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Čestmír Jíra

Tohle bude smutné čtení. Možná je to dokonce jeden z prvních článků, který o Lenny referuje spíše v negativním duchu. Bohužel. Ale nedá se nic dělat. Ambiciózní plány se v O2 universu střetly s nemilosrdnou realitou, a i když ne všechno je chyba samotné zpěvačky, bohužel zde musíme mluvit o zklamání.

Live: Lenny

support: Remme
místo: O2 universum, Praha
datum: 24. listopadu 2022

Lenny, O2 universum, Praha, 24.11.2022
© Čestmír Jíra
Tak nejprve to hezké. Koncertu Lenny předcházelo dlouhé čekání a těšení se na další milník, který na své cestě zdolá. Měla k tomu všechny předpoklady. Dobrou desku "Weird & Wonderful", ke které při tom všem odkládání přibyl i mladší a ještě mnohem lepší sourozenec "Heartbreak Culture", k němuž bylo nutné program postupně přizpůsobit. Ke skvělým reakcím na nová alba se mohlo přičíst i letité chválení Lenky za její živá vystoupení, do kterých dává spoustu energie jak ona, tak její kapela, o čemž se ostatně nedávno mohlo přesvědčit i mezinárodní publikum na maďarském Szigetu.

A vezmeme-li to postupně, tak koncert v O2 universu začal slibně - dánský písničkář Remme se svou kapelou byli sympatickým mladým objevem, který můžete znát z vysílání Evropy 2. Ostatně i sám zpěvák byl překvapen, když jel v Praze taxíkem a slyšel sám sebe znít z rádia. Zhruba půlhodinovému vystoupení chyběly pouze obrazovky po stranách, protože stále platí, že by se je kapely, které zde vystupují, měly naučit vozit. Jinak z nich diváci sledující koncert z ochozů naproti mnoho mít nikdy nebudou.

Lenny, O2 universum, Praha, 24.11.2022
© Čestmír Jíra
Těch diváků ale bohužel nebylo mnoho. Hala byla naplněná přibližně z půlky a to je po několik let trvající reklamní kampani rozhodně zklamání. Můžeme spekulovat nad důvody: pandemie, inflace, publikum, které chybějící kulturní deficit dotáhlo už na jaře a v létě, nebo skutečnost, že Lenny nezpívá česky. Osobně bych byl raději, kdyby u angličtiny zůstala, a tento faktor nejraději vůbec nezmiňoval, nicméně při pohledu na vyprodané O2 areny jejích kolegů by to bylo ignorováním zřejmého faktoru a zavíráním očí před realitou.

Toho jsou si ale vědomi všichni, kteří to u nás zkoušejí v angličtině, Lake Malawi počínaje a třeba Deaf Heart nebo MYDY (ne)konče. Hudební pisálci je sice rádi pochválí, ale nikdo z nich se do největší české haly na svůj samostatný koncert asi hned tak nevypraví, což je samozřejmě škoda. Náš trh už je ale takový. To všechno je ale teď vedlejší.

Důležité je, že jsou to všechno spojité nádoby. Když se lístků neprodá dost, není většinou možné udělat dechberoucí show. A ta tady strašně scházela. Takto - hudební složka byla výborná, Lenny krásně zpívala, písničky skládá čím dál propracovanější a i v těch promluvách k publiku se lepší. A hlavně je vidět, že je to velká srdcařka a strašně moc jí na tom všem záleží. Proto pokud to bylo to hlavní, pro co jste si do O2 univerza přišli, museli jste být spokojení, protože to jádro, o kterém to všechno přece je, tam bylo a bylo silné.

Lenny, O2 universum, Praha, 24.11.2022
© Čestmír Jíra
Problém je v tom, že tohle všechno přece od Lenny dostáváme běžně. V klubu, na festivalech, kdekoliv. Je to ten vysoký standard, který ji řadí mezi jednu z našich nejlepších a nejoblíbenějších zpěvaček a hlavně díky němu ji máme všichni rádi.

Ale tohle bylo O2 universum. Velký, speciální koncert, který měl ukázat něco extra. Laťka, kterou bylo třeba přeskočit. A to se bohužel nepovedlo. Kam se poděly všechny ty lasery, konfety, hudební hosté, projekce, roztodivné outfity, kameramani snímající zpěvačku pro neexistující obrazovky, backvokalisté, zapojení diváků do hry, smyčce nebo třeba křoví v podobě tanečníků?

Ano, můžeme polemizovat nad tím, jak moc se konkrétní věci k Lenny hodí či nikoliv, ale kdy jindy přijít s něčím extra, co publikum zasáhne, pokud ne právě tentokrát? Na to jsme přece přišli, proto jsme tam byli. Abychom dostali něco navíc, co na běžném turné v průběhu roku neuvidíme a neuslyšíme. Vždyť třeba taková "Plastic Flowers" je tak výborná písnička, že si o něco speciálního vyloženě říká. Na to by se dalo vymyslet tolik věcí!

Lenny, O2 universum, Praha, 24.11.2022
© Čestmír Jíra
To "navíc" tady měl na starosti Matyáš Vorda a bohužel nic moc kloudného nevymyslel. Obdélníkové vyvýšení pro kapelu, světla na okrajích scény a nad ní velký, nakloněný čtverec plný světel byly vším, jen ne stage designem hodným tohoto prostoru. Vypadalo to chudě, prázdně a hlavně pořád tak nějak stejně. Jednou světla svítila bíle, podruhé červeně, potřetí zeleně, počtvrté duhově, párkrát se zapálily plamínky a to bylo tak zhruba všechno.

Pár specialitek se ale přece jen objevilo, byť ani ty nebyly bez výhrad. Jediným hostem byl nepřekvapivě Marpo, kterému v první sloce nezapnuli mikrofon, v té druhé mu nebylo moc dobře rozumět a navíc ještě zvolil pro svůj výkon svou typickou buldočí agresivitu, při které poskakuje jako při svých zápasech v ringu a máchá u toho rukama, jako by chtěl někoho praštit. Ta se ale k singlu "Easy", kde refrény zpívá jeho životní partnerka, vůbec nehodila. Tady to chtělo citlivější podání.

Lenny, O2 universum, Praha, 24.11.2022
© Čestmír Jíra
Naopak agresivnější pojetí bylo potřeba u coveru "The Pretender" od Foo Fighters, což byla sice skvělá volba písně, nicméně kytara Ondřeje Fiedlera byla slyšet slabě a devětadvacetiletá umělkyně svým chraplákem nedokázala v exponovaných pasážích zařvat tak silně, jako to dělá Dave Grohl.

A když už je řeč o prvoligových hvězdách, tak Mike Shinoda z Linkin Park, který pro protagonistku produkoval singl "Lithium", se objevil v krátké zdravici, to bylo moc milé. Stejně jako do vzduchu zvednuté obrovské křídlo pokryté květy, na němž zpěvačka zazpívala balady "Forever" a ještě předtím "Friends For Life", což byl nejkrásnější moment večera. Mimochodem, právě Remme ji spolu s ní dal pro album dohromady.

Lenny, O2 universum, Praha, 24.11.2022
© Čestmír Jíra
V úplném finále ještě při "Hell.o" zasypaly diváky nafukovací balónky, ale jelikož se to týkalo jen prvních řad, jen to podtrhlo ten levný dojem z celé show, který v příchozích zůstal. Ono se jim ani není co divit, že celou dobu zaraženě seděli jako pecky, a tak se o nějaké strhující atmosféře nedá ani mluvit. Snad se Lenny alespoň podařilo pokrýt náklady. Na svou první show v O2 universu ale v dobrém asi vzpomínat nebude. Tohle totiž bylo až příliš obyčejné.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna
Publicistika: České kolo Eurovize odstartovalo. O postup bojují Markéta Irglová, Pam Rabbit nebo Vesna Česká televize poslední lednové pondělí během streamu představila pětici adeptů na reprezentaci naší země v mezinárodním soutěžním klání Eurovize. Následně bylo spuštěno hlasování, které poběží týden. Bude tuzemské... čtěte zde
Vydáno: 31.01.2023 08:30 v sekci Publicistika
0
Arakain, O2 universum, Praha, 28.1.2023
Naživo: Arakain to se čtyřicítkou na krku v O2 universu stále brousil jako za mlada Arakain je bezesporu českou metalovou legendou, a že i po čtyřiceti letech přitahuje fanoušky, dokázalo dopředu vyprodané O2 universum. Tento speciální koncert měl být dovršením oslav výročí, a proto sliboval mnohé. Jak celá akce... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2023 20:20 v sekci Naživo
0
Několik videoklipů z roku 2022, které by vám neměly uniknout
Publicistika: Několik videoklipů z roku 2022, které by vám neměly uniknout Stejně jako každý rok i loni na nás z televizních, mobilních či počítačových obrazovek blikala mimo jiné spousta hudebních videoklipů. Určitě by se jich skvělých našlo mnoho, ale třeba vás některé z našeho článku minuly.... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2023 15:15 v sekci Publicistika
0
Sam Smith - Gloria 8/10
Recenze: Sam Smith na albu "Gloria" prožívá osobní manifestaci Sam Smith prošel dlouhou vývojovou cestou. Hledání vlastní identity se však zdá být u konce - jeho vyvrcholením je čtvrtá studiová deska "Gloria". Všechny vývojové změny se výrazně otiskly do jednotlivých skladeb. Hudební revoluce... čtěte zde
Vydáno: 30.01.2023 08:30 v sekci Recenze
0
Dream Theater, Winning Group Arena, Brno, 28.1.2023
Naživo: Dream Theater v Brně vyučovali hudební mistrovství Dream Theater v Brně předvedli své muzikantské mistrovství i smysl pro vizuální prvek komplexní show, potěšil i slušný zvuk. Nepotěšil naopak očekávaně zpěvák James LaBrie a neočekávaně poměrně nízká návštěvnost akce,... čtěte zde
Vydáno: 29.01.2023 22:56 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Deaf Heart vzpomínají na město "Adelaide" klipem z Prahy (30.01.2023 19:09)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (5-1) (27.01.2023 12:05)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (10-6) (26.01.2023 12:15)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (15-11) (25.01.2023 08:00)
- Video: Sebastian spojil síly s Marpem a je z toho nezapomenutelné "Nezapomínám" (17.01.2023 11:42)
- Recenze: Lake Malawi na albu "The Great Video Game Crush" našli světový zvuk. A potřebují i vaši sociální bublinu! (14.01.2023 09:00)
- Foo Fighters ohlásili první vystoupení od smrti Taylora Hawkinse (11.01.2023 13:47)
- Fanoušci Foo Fighters si mohou oddechnout: navzdory smrti Taylora Hawkinse skupina pokračuje (02.01.2023 07:57)
- Top 10: Opálený zadek, necenzurovaná cenzurovaná bradavka a McSrajdoviny: 10 nejčtenějších článků roku 2022 (01.01.2023 21:10)
- Lenny po úspěšném koncertu v O2 universu ohlašuje klubové turné (15.12.2022 18:24)

ALBUM TÝDNE 05/2023

Sam Smith
Gloria

Sam Smith prošel dlouhou vývojovou cestou. Hledání vlastní identity se však zdá být u konce - jeho vyvrcholením je čtvrtá studiová deska "Gloria". Všechny vývojové změny se výrazně otiskly do jednotlivých skladeb. Hudební revoluce se sice nekoná, ta osobní však bez diskuzí ano.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Út 21.02.
George Ezra + special guest: Passenger (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)
Po 17.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Manowar Lucie Vondráčková Adele Beyoncé Madonna Viktor Sheen Slash Lady Gaga Michal Prokop The Weeknd BTS Mirai Vojtaano Kryštof Ed Sheeran Queen
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu