shop.musicserver.cz
Lenny, O2 universum, Praha, 24.11.2022

Lenny si s O2 universem ukousla příliš velké sousto

Vydáno: 25.11.2022 16:20 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Čestmír Jíra

Tohle bude smutné čtení. Možná je to dokonce jeden z prvních článků, který o Lenny referuje spíše v negativním duchu. Bohužel. Ale nedá se nic dělat. Ambiciózní plány se v O2 universu střetly s nemilosrdnou realitou, a i když ne všechno je chyba samotné zpěvačky, bohužel zde musíme mluvit o zklamání.

Live: Lenny

support: Remme
místo: O2 universum, Praha
datum: 24. listopadu 2022

Lenny, O2 universum, Praha, 24.11.2022
© Čestmír Jíra
Tak nejprve to hezké. Koncertu Lenny předcházelo dlouhé čekání a těšení se na další milník, který na své cestě zdolá. Měla k tomu všechny předpoklady. Dobrou desku "Weird & Wonderful", ke které při tom všem odkládání přibyl i mladší a ještě mnohem lepší sourozenec "Heartbreak Culture", k němuž bylo nutné program postupně přizpůsobit. Ke skvělým reakcím na nová alba se mohlo přičíst i letité chválení Lenky za její živá vystoupení, do kterých dává spoustu energie jak ona, tak její kapela, o čemž se ostatně nedávno mohlo přesvědčit i mezinárodní publikum na maďarském Szigetu.

A vezmeme-li to postupně, tak koncert v O2 universu začal slibně - dánský písničkář Remme se svou kapelou byli sympatickým mladým objevem, který můžete znát z vysílání Evropy 2. Ostatně i sám zpěvák byl překvapen, když jel v Praze taxíkem a slyšel sám sebe znít z rádia. Zhruba půlhodinovému vystoupení chyběly pouze obrazovky po stranách, protože stále platí, že by se je kapely, které zde vystupují, měly naučit vozit. Jinak z nich diváci sledující koncert z ochozů naproti mnoho mít nikdy nebudou.

Lenny, O2 universum, Praha, 24.11.2022
© Čestmír Jíra
Těch diváků ale bohužel nebylo mnoho. Hala byla naplněná přibližně z půlky a to je po několik let trvající reklamní kampani rozhodně zklamání. Můžeme spekulovat nad důvody: pandemie, inflace, publikum, které chybějící kulturní deficit dotáhlo už na jaře a v létě, nebo skutečnost, že Lenny nezpívá česky. Osobně bych byl raději, kdyby u angličtiny zůstala, a tento faktor nejraději vůbec nezmiňoval, nicméně při pohledu na vyprodané O2 areny jejích kolegů by to bylo ignorováním zřejmého faktoru a zavíráním očí před realitou.

Toho jsou si ale vědomi všichni, kteří to u nás zkoušejí v angličtině, Lake Malawi počínaje a třeba Deaf Heart nebo MYDY (ne)konče. Hudební pisálci je sice rádi pochválí, ale nikdo z nich se do největší české haly na svůj samostatný koncert asi hned tak nevypraví, což je samozřejmě škoda. Náš trh už je ale takový. To všechno je ale teď vedlejší.

Důležité je, že jsou to všechno spojité nádoby. Když se lístků neprodá dost, není většinou možné udělat dechberoucí show. A ta tady strašně scházela. Takto - hudební složka byla výborná, Lenny krásně zpívala, písničky skládá čím dál propracovanější a i v těch promluvách k publiku se lepší. A hlavně je vidět, že je to velká srdcařka a strašně moc jí na tom všem záleží. Proto pokud to bylo to hlavní, pro co jste si do O2 univerza přišli, museli jste být spokojení, protože to jádro, o kterém to všechno přece je, tam bylo a bylo silné.

Lenny, O2 universum, Praha, 24.11.2022
© Čestmír Jíra
Problém je v tom, že tohle všechno přece od Lenny dostáváme běžně. V klubu, na festivalech, kdekoliv. Je to ten vysoký standard, který ji řadí mezi jednu z našich nejlepších a nejoblíbenějších zpěvaček a hlavně díky němu ji máme všichni rádi.

Ale tohle bylo O2 universum. Velký, speciální koncert, který měl ukázat něco extra. Laťka, kterou bylo třeba přeskočit. A to se bohužel nepovedlo. Kam se poděly všechny ty lasery, konfety, hudební hosté, projekce, roztodivné outfity, kameramani snímající zpěvačku pro neexistující obrazovky, backvokalisté, zapojení diváků do hry, smyčce nebo třeba křoví v podobě tanečníků?

Ano, můžeme polemizovat nad tím, jak moc se konkrétní věci k Lenny hodí či nikoliv, ale kdy jindy přijít s něčím extra, co publikum zasáhne, pokud ne právě tentokrát? Na to jsme přece přišli, proto jsme tam byli. Abychom dostali něco navíc, co na běžném turné v průběhu roku neuvidíme a neuslyšíme. Vždyť třeba taková "Plastic Flowers" je tak výborná písnička, že si o něco speciálního vyloženě říká. Na to by se dalo vymyslet tolik věcí!

Lenny, O2 universum, Praha, 24.11.2022
© Čestmír Jíra
To "navíc" tady měl na starosti Matyáš Vorda a bohužel nic moc kloudného nevymyslel. Obdélníkové vyvýšení pro kapelu, světla na okrajích scény a nad ní velký, nakloněný čtverec plný světel byly vším, jen ne stage designem hodným tohoto prostoru. Vypadalo to chudě, prázdně a hlavně pořád tak nějak stejně. Jednou světla svítila bíle, podruhé červeně, potřetí zeleně, počtvrté duhově, párkrát se zapálily plamínky a to bylo tak zhruba všechno.

Pár specialitek se ale přece jen objevilo, byť ani ty nebyly bez výhrad. Jediným hostem byl nepřekvapivě Marpo, kterému v první sloce nezapnuli mikrofon, v té druhé mu nebylo moc dobře rozumět a navíc ještě zvolil pro svůj výkon svou typickou buldočí agresivitu, při které poskakuje jako při svých zápasech v ringu a máchá u toho rukama, jako by chtěl někoho praštit. Ta se ale k singlu "Easy", kde refrény zpívá jeho životní partnerka, vůbec nehodila. Tady to chtělo citlivější podání.

Lenny, O2 universum, Praha, 24.11.2022
© Čestmír Jíra
Naopak agresivnější pojetí bylo potřeba u coveru "The Pretender" od Foo Fighters, což byla sice skvělá volba písně, nicméně kytara Ondřeje Fiedlera byla slyšet slabě a devětadvacetiletá umělkyně svým chraplákem nedokázala v exponovaných pasážích zařvat tak silně, jako to dělá Dave Grohl.

A když už je řeč o prvoligových hvězdách, tak Mike Shinoda z Linkin Park, který pro protagonistku produkoval singl "Lithium", se objevil v krátké zdravici, to bylo moc milé. Stejně jako do vzduchu zvednuté obrovské křídlo pokryté květy, na němž zpěvačka zazpívala balady "Forever" a ještě předtím "Friends For Life", což byl nejkrásnější moment večera. Mimochodem, právě Remme ji spolu s ní dal pro album dohromady.

Lenny, O2 universum, Praha, 24.11.2022
© Čestmír Jíra
V úplném finále ještě při "Hell.o" zasypaly diváky nafukovací balónky, ale jelikož se to týkalo jen prvních řad, jen to podtrhlo ten levný dojem z celé show, který v příchozích zůstal. Ono se jim ani není co divit, že celou dobu zaraženě seděli jako pecky, a tak se o nějaké strhující atmosféře nedá ani mluvit. Snad se Lenny alespoň podařilo pokrýt náklady. Na svou první show v O2 universu ale v dobrém asi vzpomínat nebude. Tohle totiž bylo až příliš obyčejné.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Václav Neckář feat. Letní kapela - Snílek 8/10
Video: Václav Neckář je "Snílek". K natáčení nové písně si pozval Letní kapelu Jaromíra Švejdíka Václav Neckář oslaví letos v říjnu osmdesátiny, a jak už to tak u muzikantů bývá, dárky dostávají hlavně posluchači. V jeho případě to bude komplet "Osmdesát / Největší hity 1965-2023", který fanouškům nabídne průřez... čtěte zde
Vydáno: 29.09.2023 20:09 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 38. týden 2023
V čele domácích žebříčků nově stanuli Dua Lipa a Yzomandias V poslední době hlásí česká rádiová hitparáda prakticky každý týden změnu na vedoucí příčce, což jinak nebývá obvyklým jevem. Ze souboje o vítězství vyšla tentokrát nejlépe Dua Lipa s "Dance The Night". V albovém... čtěte zde
Vydáno: 29.09.2023 16:15 v sekci Novinky | České hitparády
0
The Rolling Stones feat. Lady Gaga & Stevie Wonder) - Sweet Sounds of Heaven 9/10
Audio: Rolling Stones si do studia pozvali Lady Gaga a Stevieho Wondera. Výsledkem je jiskřivá balada "Sweet Sounds of Heaven" The Rolling Stones se mílovými kroky blíží k vydání očekávaného čtyřiadvacátého (ve Spojených státech dokonce šestadvacátého) studiového počinu. "Hackney Diamonds", první deska kapely s novým materiálem po osmnácti letech, je... čtěte zde
Vydáno: 29.09.2023 07:38 v sekci Audio / Video | Audio
0
Nové desky 38/2023 - od Kylie Minogue přes The National po Paula Rodgerse
Nové desky 38/2023 - od Kylie Minogue přes The National po Paula Rodgerse Poměrně nečekaně vydali minulý týden své druhé letošní album The National a k nim se poté přidali roztančená Kylie Minogue, rockový veterán Paul Rodgers, německá Anastacia, rapperka Doja Cat, pocta Nanci Griffith, metaloví Cannibal... čtěte zde
Vydáno: 28.09.2023 14:30 v sekci Novinky | Nové desky
0
Jakub König, Release party alba "Hvězdy", Za školou, Praha, 27.9.2023 (fotogalerie+)
Fotogalerie: Jakub König poprvé představil svou novou desku "Hvězdy". A my byli u toho Jakub König nahrál fantastickou desku "Hvězdy", a tak jsme se vydali na její release party do pražského klubu Za školou. Celý večer byl slavnostní hned z několika důvodů. Slavilo se vydání alba, s tím byla spojena i vernisáž... čtěte zde
Vydáno: 28.09.2023 10:00 v sekci Naživo | Fotogalerie
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Brněnský festival BATCH má kompletní program, zahraje i Lenny či Vladimir 518 (29.09.2023 11:58)
- Rozhovory: Marpo - Chtěl jsem se vším skončit, ale chytil jsem druhej dech (18.09.2023 17:00)
- Album "In Utero" kapely Nirvana oslaví 30 let vydání výpravnou reedicí. Nabídne 53 nevydaných skladeb (11.09.2023 18:13)
- Recenze: Deska "But Here We Are" je pro Foo Fighters terapií, nezapomíná ale ani na skvělou muziku (04.08.2023 17:00)
- Video: Deaf Heart v klipu k "Yes/No" surfují na vlně dezinformací (28.07.2023 17:48)
- Do Liberce zamíří hvězdy synthpopové scény. Headlinerem SEVER SYNTH CITY budou němečtí M.I.N.E (27.07.2023 14:16)
- Naživo: Třetí den Rock im Parku patřil Foo Fighters a jejich novému bubeníkovi, hrálo se i z ruského kola (09.07.2023 08:58)
- Video: Marpo hoří jako "Pompeje" (30.06.2023 13:42)
- Naživo: Finále Metronome Prague obstaraly hity M83, Tove Lo nebo White Lies (25.06.2023 18:53)
- Fotogalerie: Nejen White Lies a M83, ale taky prsa a kalhotky zpěvaček. To byl závěrečný den Metronomu (25.06.2023 09:28)

ALBUM TÝDNE 39/2023

Jakub König
Hvězdy

Jakub König nahrál svou první sólovou desku a bude to zaslouženě událost letošního hudebního podzimu. Po Obří broskvi, Kittchenovi a Zvířeti jménem Podzim je tady sám za sebe. Pro tu příležitost se spojil s lidmi kolem Petra Ostrouchova a to nemohlo dopadnout špatně. Výsledek se jmenuje "Hvězdy" a je prostě dokonalý.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.10.
Frankie & The Deadbeats (CZ) / Acid Row (CZ) (Futurum Music Bar, Praha)
So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Pá 20.10.
City and Colour (US) / Ruby Waters (CAN) (MeetFactory, Praha)
So 28.10.
50 Cent (US) (O2 arena, Praha)
Ne 29.10.
dEUS (BE) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Madonna Lady Gaga Beyoncé Milly Honsová Coldplay Kryštof Adele AC/DC Ewa Farna Rihanna The Cure Sia Taylor Swift Kylie Minogue Elán Metallica
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu