shop.musicserver.cz
Lenka Nová - Vila Live

Na živáku "Vila Live" Lenky Nové je všechno, jak má být

Vydáno: 23.11.2022 08:00 v sekci Recenze - Josef Martínek | foto: Michal Hančovský

Lenka Nová ráda opakuje svoje přesvědčení, že věci se v životě dějí přesně tak, jak mají. Její první živé album "Vila Liva" lze zhodnotit stejnými slovy. Zpívá na něm nádherné písně s mimořádně silnými texty, a to s hlubokým prožitkem vycházejícím z jejích zkušeností a interpretačního citu.

10/10

Lenka Nová - Vila Live

Vydáno: 11.11.2022
Celkový čas: 102 minut

Skladby: Intro, Čtyřicet, Mladšímu já, Do písku, Staré rány, Už se kácí v našem lese, Nové zvolání, Poslední noc, Z cest, Postrádám, Mámo, Vana plná fialek, Adresa: Nebe, Jak ten chlap se na mne dívá, Pro boha, Všechno nejlepší, Denim blue, Táta měl rád Lídu Baarovou, Tenhle dopis prosím spal, Svatojánská noc, Kočka

Vydavatel: vlastní náklad

Pro některé je možná Lenka Nová nenápadnou postavou české hudební scény. Po dvanáctiletém působení ve skupině Laura a její tygři se účastnila několika projektů Michala Horáčka, s jehož textařskou pomocí pak nahrála celé album "Čtyřicítka". Získala za něj nominaci na Anděla a v mnoha posluchačích zanechala výjimečný otisk, přesto se nedá říci, že by se poté její jméno začalo častěji zmiňovat ve velkých médiích.

Po dalším výborném koncepčním počinu "Dopisy" z roku 2020 nyní přišla se svým prvním živákem natočeným v pražské Werichově vile při jedné ze zastávek svého originálního projektu "Vila Tour". Pro ty, kteří její tvorbu dosud nezachytili nebo se s ní setkali pouze okrajově, jde o ideální příležitost k seznámení.

Brněnská rodačka vybrala ty nejlepší písně ze svého repertoáru - ne náhodou vzešla většina z nich právě ze dvou zmíněných posledních desek. Představuje je zde v komorním podání, které klade ještě větší důraz na obsah slov a na přednes. Posluchačům tím umožňuje prožití těch nejniternějších emocí. Označení šansoniérka sice ona sama nemá ráda, přesto pro většinu lidí asi nejsrozumitelněji vyjadřuje podstatu jejího současného vystupování.

Po zpěvaččině boku se představili klavírista Petr Malásek a kytarista Josef Štěpánek, tedy její blízcí kolegové, s nimiž spolupracuje řadu let. Sdělení skladeb, které už v původní podobě dýchaly lidskostí, civilností a prostou poetikou každodenního bytí, vyznívá v této sestavě ještě mnohem intenzivněji.

Nová zpívá slova, která jsou - jak je dobře slyšet - skutečně odžitá. Sama říká, že do každého textu si potřebuje projektovat svůj příběh, i když se ne vždy musí stoprocentně krýt s tím, co autoři napsali a zamýšleli. Jde jí spíš o asociace, které vedou k jejím vlastním vzpomínkám a zážitkům a které pak stejným způsobem působí i na koncové příjemce.

Dalo by se s nadsázkou říct, že se jedná o určitou formu terapie sdílením, při níž promlouvá hudba. Ač Lenka Nová zřejmě nikdy nebude interpretkou pro masy, postupně se jí daří oslovovat ty, se kterými se příběhy jejích songů protínají, a tím si buduje stálou základnu příznivců.

Těžko ze sestavy čtrnácti položek na fyzickém nosiči vyzdvihovat ty nejpovedenější. Zpěvačka se svými kolegy totiž sázejí perlu za perlou. Ze skladby "Staré rány" z Horáčkova "Českého kalendáře" vyvěrá hořkost jako občas přirozená součást života, "Už se kácí v našem lese" s pronikavou otázkou "Ach, co to je mít vystaráno?" poukazuje na smrt jakožto událost pro chod světa zcela všední. Písňová pohlednice "Z cest" přináší zážitek až meditativní, "Postrádám" překypuje objímající nostalgií a dojemná "Mámo" připomene bezpečí rodičovské náruče. "Adresa: Nebe" pak slouží jako láskyplné psaní těm, kteří už tu s námi fyzicky nejsou.

Došlo i na některé songy Hany Hegerové, ke kterým má Nová přirozeně vřelý vztah. Obě ženy pojí nejen Horáčkovy texty, ale i Petr Malásek, který legendární umělkyni léta doprovázel. "Vana plná fialek" se vešla na CD, digitální rozšířená edice pak obsahuje ještě další kousky od HH jako "Všechno nejlepší", "Denim blue" nebo "Táta měl rád Lídu Baarovou" - ty byly nahrány nikoli ve Werichově vile, ale s kapelou v Jazz Docku.

Všechny jmenované převzaté kusy mají na desce svoje opodstatnění. Nová jim vtiskla svůj vlastní nezaměnitelný výraz, jiný, než měla původní interpretka, ale stejně odzbrojující. Přijala je zkrátka za své. Zejména její "Denim blue" aspiruje na nejlepší uchopení této písně vůbec, když nebudeme počítat to od samotné Hegerové. Loni zesnulá šansonová královna byla jedinečná a nenapodobitelná, o Lence Nové se však již nyní dá říct totéž.

Postavou drobná muzikantka si nejspíš svou nenápadnost pro většinového posluchače uchová, o to výjimečněji však její umění působí na zasvěcené. Je zpěvačkou, s níž prožíváte nejen každé slovo a tón, ale i každou odmlku, každý nádech a výdech. Zpěvačkou, při jejímž poslechu vám nejednou ukápne slza.

Živá deska "Vila Liva" ukazuje, že výtečné písně ve svém repertoáru dokáže po letech jejich prezentování i díky přibývajícím zkušenostem ještě posouvat a rozvíjet. Na této nahrávce do sebe zapadlo úplně všechno.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 48. týden 2023
Lost Frequencies a Viktor Sheen potvrdili vedoucí postavení v českých žebříčcích Začátek předvánočního času nepřinesl v domácích hitparádách žádné významné změny. Rádia podruhé ovládl Lost Frequencies se skladbou "The Feeling", albovému pořadí kraluje posedmé v řadě Viktor Sheen s titulem "Planeta... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Hozier, Sportovní hala Fortuna, Praha, 6.12.2023
Naživo: Hozier ve Fortuně odehrál skvělou show. Zmínil i politiku a publikum učil irsky V rámci své "Unreal Unearth Tour" Hozier opět zavítal do Prahy. Irský sympaťák to rozbalil ve Sportovní hale Fortuna a diváky zaujal na celé dvě hodiny, které i tak utekly jako voda. Předskakovala mu britská kapela The Last Dinner... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2023 15:00 v sekci Naživo
0
Jethro Tull, Kongresové centrum, Praha, 5.12.2023
Naživo: Na koncertě Jethro Tull v Kongresovém centru vítězila nostalgie a nesoudnost Iana Andersona Z Jethro Tull se sice stal v zásadě sólový projekt jejich principála Iana Andersona, pořád je to ale obrovská značka, která táhne. Navíc v posledních dvou letech vydal(i) dvě docela slušná alba, na odchod do důchodu to tak u... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2023 08:29 v sekci Naživo
0
Nové desky 48/2023 - od Petera Gabriela přes Miku po Lucii Vondráčkovou
Nové desky 48/2023 - od Petera Gabriela přes Miku po Lucii Vondráčkovou Vánoce jsou už na dohled, a pokud jste si dosud nevybrali z hudebních novinek něco pod stromeček, můžete tentokrát sáhnout třeba po Peteru Gabrielovi, francouzském Mikovi, domácích Lucii Vondráčkové a Protheus, australském Samu... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2023 21:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Fear Factory, MeetFactory, Praha, 5.12.2023
Naživo: Fear Factory v Praze obhájili změnu zpěváka Americká metalová formace Fear Factory v těchto dnech brázdí Evropu rozsáhlou "Disrup Tour" a jednou ze zastávek byl ve středu i pražský klub MeetFactory. Legendární kapela z Kalifornie zde tuzemským fanouškům představila svého... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2023 18:53 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- 7krát3 v "Gabrielovi" znovu oživuje dávnou skladbu Michala Horáčka a Hany Hegerové (05.12.2023 18:33)
- Naživo: Se smyčci i Ondřejem Rumlem. Lenka Nová završila jednu etapu speciálním koncertem "Lala Gala" (26.10.2023 07:33)
- Naživo: Díky Lence Nové se ve Winternitzově vile protnuly dávné příběhy s těmi současnými (09.05.2023 20:00)
- Lenka Nová na "Vila Tour" propojí architekturu s příběhy svých písní (07.05.2023 15:53)
- Fotogalerie: Laura a její tygři ve Vagonu potvrdili, že žár stále trvá (19.04.2023 10:25)
- Video: "Nikdo nemá být sám" Lipa a Lenky Nové je jiná vánoční píseň (05.12.2022 09:11)
- Nové desky 45/2022 - od Louise Tomlinsona přes Bruce Springsteena po Black Eyed Peas (16.11.2022 17:30)
- Rozhovory: Lenka Nová - Do každého textu si potřebuji projektovat svůj vlastní příběh (09.11.2022 18:00)
- Lenka Nová nahrála své první živé album ve Werichově vile. Vyjde v listopadu (26.10.2022 13:17)
- Naživo: "Dopisy" Lenky Nové se v pražském Jazz Docku vepsaly hluboko do srdce (29.10.2021 07:48)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 17.02.
Black Foxxes (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Taylor Swift Ben Cristovao Lucie Vondráčková Kryštof Madonna The Beatles Viktor Sheen Ewa Farna Like She Lady Gaga AC/DC Burian Sia Milly Honsová Jana Uriel Kratochvílová Adele
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu