shop.musicserver.cz
The Chainsmokers, Matamar, Sportovní hala Fortuna, Praha, 6.11.2022

The Chainsmokers se přestali zlepšovat. V Praze se dokonce vrátili o krok zpět

Vydáno: 08.11.2022 12:51 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Adam Kocourek/musicserver.cz

Možná že vůbec ten nejlepší obrázek o tom, jak to první listopadovou neděli skupině The Chainsmokers (ne)šlo v Praze naživo, si uděláte, když si nejprve připomenete, jaký koncert v naší metropoli odehrála před čtyřmi lety. Ta cesta, po níž Alex Pall a Andrew Taggart kráčeli, totiž byla ukázková.

Live: The Chainsmokers

support: Matamar, Gil Glaze
místo: Sportovní hala Fortuna, Praha
datum: 6. listopadu 2022
Fotogalerie

The Chainsmokers, Sportovní hala v Holešovicích, Praha, 7.11. 2022
© Adam Kocourek/musicserver.cz
Ještě než hitparády zboural singl "Closer", hráli rodáci z New York City na berlínské Lollapalooze ničím specifický DJ set a v horkém odpoledni byli na malé stagei jedněmi z mnoha. O pár let později se maďarský Sziget rozhodl seřazovat headlinery podle abecedy. A i taková drobnost jako pořadí na plakátě byla důvodem, proč tehdy jejich popularita vystřelila do vesmíru. Vypadalo to totiž, že jsou ještě většími jmény než Pink nebo Macklemore, kteří tam tehdy hráli taky.

Prodírání se davem lidí, kteří ucpali prostor pod hlavním pódiem, protože chtěli vidět, zda je ten hype oprávněný, se nezapomíná. Výtek k tomu vystoupení nebylo málo, ale stačilo pár měsíců a na koncertě v Praze bylo potřeba se uklonit. A smeknout klobouk před tím, jak na sobě The Chainsmokers pracují a jejich show je rok od roku lepší. Bylo to sympatické. Až doteď.

Tipsport aréna sice nedávno změnila jméno na Sportovní halu Fortuna, nicméně i díky tomu, že se akce konala na stejném místě, se dalo perfektně porovnat, co všechno je jinak. A nelze začít jinde než u nového alba. Čtvrtá studiovka "So Far So Good" vyšla v květnu a není to zrovna tutovka. Dost možná jste o její existenci ani nevěděli, protože není tak komerčně úspěšná jako předchozí počiny, neprovázela ji bombastická kampaň a koneckonců ani pražská štace neměla kdovíjak velké promo. Co je jinak?

The Chainsmokers, Sportovní hala v Holešovicích, Praha, 7.11. 2022
© Adam Kocourek/musicserver.cz
Duo Alex Pall a Andrew Taggart, který si nově zkracuje jméno jen na Drew, se rozhodlo, že si zpěvy obstará samo. Přitom jejich největší hit uspěl mimo jiné i proto, že se na něm krásně proplétají hlasy Drewa a tehdy ještě skoro neznámé Halsey. Deska je proto sice sevřenější, ale také nudnější. Hlavní problém však je, že na ní nejsou hity. Nebo ještě lépe - nejsou na ní velké hity.

Nebylo tedy divu, že se novému materiálu na koncertě nevěnovalo tolik pozornosti - zazněly sice například "High", kterou večer odstartoval, "Riptide", již Taggart označil za svou nejoblíbenější novou píseň, s čímž se dá jedině souhlasit, nebo třeba "Takeaway".

Scéna byla podobně jako minule koncipována do výšky jako tříúrovňový prostor, po kterém mohl Drew běhat dle libosti, zatímco jeho kolega Alex byl úplně nahoře. Snad proto, aby mu, jak je u dnešních DJs zvykem, nebylo vidět na ruce. Naopak dole se nacházel bubeník Matt McGuire, který stejně jako minule předvedl krátké číslo s hořícími paličkami. Také ale doplňoval svým hraním songy, které jeho doprovod vůbec nepotřebovaly, což byl příklad "Roses", v níž se pod bicími ztrácely vokály.

The Chainsmokers, Sportovní hala v Holešovicích, Praha, 7.11. 2022
© Adam Kocourek/musicserver.cz
Co si zaslouží pochvalu, je především samotná show. "Pamatujte si, že nejste na koncertě, tohle je párty," hlásal Drew Taggart v úvodu a vlastně tím přesně vystihl zádrhel, ke kterému se ještě dostaneme. Hokejový stadion tak okusil dým, padající jiskry, lasery, konfety, role papíru, do různých směrů pouštěné plameny, spoustu barviček... Bylo toho moc a vypadalo to skvěle. Jediná výtka míří k projekcím, ty bývaly dříve kvalitnější.

Skvělá byla i energie, kterou do toho duo dávalo. Zvláště zpěvák, oblečený kompletně do červené barvy, skákal z platformy na platformu jako Mario. Dobře hecoval lidi, seskakoval z pódia fotit se s prvními řadami, pochlubil se, že v Praze tráví už třetí den a že ji dokonce zařadil mezi tři evropská města, kde s kolegou zažívá nejlepší vystoupení.

Nebýt v tu chvíli hala plná přibližně z půlky, člověk by mu to i věřil. V "Riptide" si na stage pozval dva fanoušky, kteří předvedli parádní salta. Jen do toho rozkroku by si nemusel sahat tak často. Přítomným slečnám by určitě stačilo jen to svlečené tričko. Bohužel u toho všeho ale i zpíval.

The Chainsmokers, Sportovní hala v Holešovicích, Praha, 7.11. 2022
© Adam Kocourek/musicserver.cz
Už při minulé zastávce The Chainsmokers u nás jsme je chválili za to, jak se nespokojili s tím být jen další dvojicí DJů hrajících popové EDM a posunuli se na úroveň, kdy z nich byla jakási polokapela. A místo toho, aby se zase posunuli o krok dál, tak se teď vracejí zpátky.

Pár příkladů už jsme zmínili, tady jsou další: Při hitu "Sick Boy" už nikdo nevytahoval piano, protože jeho tóny zněly z podkresu. Ryzí DJské instrumentální pasáže se střídaly s jejich vlastními, zpívanými hity bez jakékoliv logiky. A ještě do toho míchali úplně nesouvisející skladby odjinud - Abbu, Cascadu a samozřejmě The White Stripes. A také mnohem více zpívali.

To by za normální situace bylo fajn, ale jednak je Drew více klukem z plakátu než vokalistou, jednak šlo to zpívání primárně z playbacku a frontman mu většinou jen přizvukoval. A z takových ingrediencí prostě dobrou show neuvaříte. Přes všechno to pozlátko tak bylo vidět, o kolik horší je, když se zpěvák pokouší stylizovat do Chrise Martina v úžasném hitu "Something Just Like This" (tím víc, když máte ještě v hlavě originál z Bruselu, byť i zde byl naživo jen z půlky). A také závěrečný hit "Closer", v němž Taggart vokálně převzal i ženské pasáže, byl pro uši spíše utrpením.

The Chainsmokers, Sportovní hala v Holešovicích, Praha, 7.11. 2022
© Adam Kocourek/musicserver.cz
The Chainsmokers se tak bohužel zatím nedostali na úroveň, kdy bychom se mohli seriózně bavit o O2 areně. Naopak se kvalitativně vrátili o krok zpátky, tedy někam tam, kam by jejich předskokani Matamar jednou velmi rádi vyrostli. K tomu by ale české duo známé z Duplexu a tanečních festivalů muselo přestat hrát oposlouchané odrhovačky sahající od Abby přes Daft Punk až po Bon Jovi a místo podivného míchání Calina s Martinem Solveigem zamakat více na vlastních věcech.

Hlavní hvězdy večera se ale pro tuto chvíli staly naživo přesně tím, k čemu byla od začátku nelichotivě přirovnávána jejich hudba - tedy jakýmsi hudebním fastfoodem. A ten je, jak všichni dobře víme, sice vizuálně hezký a voňavý, výživovou hodnotu ale nemá žádnou.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
ADONXS, Maella, Nikita Kingston, Palác Akropolis, Praha, 7.12.2022
Naživo: Bravo! Už žádná SuperStar. Adam Pavlovčin byl jako ADONXS na svém pražském křtu nedostižně boží Když máte jednou to krásné privilegium, že můžete psát o muzice, je jedním z největších potěšení zažívat zrod něčeho nového. První krůčky Adama Pavlovčina do showbyznysu ale sledovalo celé Česko a Slovensko. Paradoxně v... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2022 12:43 v sekci Naživo
0
Nové desky 48/2022 - od Ollyho Murse přes NOFX po Andreu Corr
Nové desky 48/2022 - od Ollyho Murse přes NOFX po Andreu Corr Poměrně pestrá muzikantská skvadra se sešla v prvním prosincovém týdnu. Vedle sebe narazíte na Ollyho Murse, člena BTS RM, indiepopové Half•Alive, vánoční Andreu Corr, punk-rockové NOFX, metalové Amorphis, španělského Pabla... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2022 07:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Tomáš Klus - Mariím 7/10
Video: Tomáš Klus v klipu "Mariím" vzdává hold všem ženám a matkám Tomáš Klus vydal před pár dny videoklip k písni "Mariím", ve které opěvuje všechny matky, děkuje jim za to, že jsou, a obdivuje je za jejich schopnosti. Skladbu najdeme na loňském albu "Cítím" a tradičně se pod ní autorsky podepsal... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2022 16:52 v sekci Audio / Video | Video
0
Pocta Radimu Hladíkovi: Nová syntéza, Lucerna Music Bar, Praha, 6.12.2022
Naživo: Skvělá muzika a slzy na krajíčku. Lucerna Music Bar složil hold Radimu Hladíkovi O tom, že byl Radim Hladík jedním z nejvíce zářících jmen českého kytarového umění, asi netřeba vést dlouhé spory. Je to už šest let, co zemřel, a po dvou odkladech se v úterý podařilo uspořádat koncert Pocta Radimu... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2022 12:16 v sekci Naživo
0
Marek Ztracený - Rozhoduji se už jen srdcem
Rozhovory: Marek Ztracený - Rozhoduji se už jen srdcem Devadesát tisíc vstupenek na tři koncerty Marka Ztraceného v Edenu zmizelo z předprodejních serverů během několika dní, první vystoupení se dokonce vyprodalo za hodinu. O svých plánech, chystané pauze, novém singlu "Pomalu" i o tom,... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2022 17:30 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Macklemore přiveze na Colours of Ostrava 2023 obrovskou show a podívanou (08.12.2022 10:52)
- Pink je zpět, devátou řadovku "Trustfall" vydá v únoru (24.11.2022 15:55)
- Fotogalerie: The Chainsmokers objektivem fotoaparátu (08.11.2022 11:47)
- Video: P!NK v klipu k ultrapozitivní hymně ke konci světa "Never Gonna Not Dance Again" rozjede párty v sámošce (07.11.2022 14:33)
- Pink s protestsongem "Irrelevant" zbořila český rádiový žebříček. Kabát v albech na rappery opět nestačil (27.10.2022 17:30)
- Nové desky 19/2022 - od Florence + The Machine přes The Black Keys po Kendricka Lamara (18.05.2022 08:00)
- Abba na konci května vydá kolekci všech svých řadovek (03.04.2022 10:58)
- Video: The Chainsmokers v "iPadu" vzpomínají na minulou lásku (23.03.2022 12:54)
- Video: Halsey řádí v "Girl is a Gun" na hradě Křivoklát (15.02.2022 18:06)
- Halsey se pochlubila demoverzí singlu "Nightmare". Sampluje v ní Tatu (02.02.2022 19:10)

ALBUM TÝDNE 49/2022

Andrea Šulcová
Opportunities

Andrea Šulcová na sebe upozornila coby flétnistka Concept Art Orchestra, originálního moderního big bandu. Nyní vstupuje na sólovou dráhu a u labelu Animal Music vydává svůj debut "Opportunities". A vydala se na něm možná, s ohledem na předchozí jazzové působení, poněkud nečekanou - písničkářskou - cestou. A bez flétny.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 09.12.
Moderat (DE) (Forum Karlín, Praha)
St 14.12.
Earthgang (US) (Roxy, Praha)
So 28.01.
Arakain (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Út 21.02.
George Ezra + special guest: Passenger (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Ne 30.04.
Calum Scott (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Prince Justin Bieber Madonna Lucie Vondráčková Kryštof Adele Viktor Sheen Queen BTS Slash Ewa Farna Ed Sheeran Michal Prokop Lady Gaga The Weeknd Vojtaano Mirai Beyoncé
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu