shop.musicserver.cz
The Beatles - Revolver (Super Deluxe Edition)

Geniální "Revolver" od The Beatles je v roce 2022 ještě skvělejší

Vydáno: 10.11.2022 08:00 v sekci Recenze - Pavel Parikrupa | foto: Universal Music

Sedmé studiové album The Beatles "Revolver" z roku 1966 bývá v anketách označováno za jeden z nejdůležitějších, nejlepších a nejvýznamnějších počinů v historii populární hudby. Nyní vychází další nová edice, jež je úžasným materiálem pro vědecké zkoumání zapálených beatlesologů.

10/10

The Beatles - Revolver (Super Deluxe Edition)

Vydáno: 28.10.2022
Celkový čas: asi 150 minut

Skladby: 2022 Mix: Taxman (2022 Mix), Eleanor Rigby (2022 Mix), I’m Only Sleeping (2022 Mix), Love You To (2022 Mix), Here, There And Everywhere (2022 Mix), Yellow Submarine (2022 Mix), She Said She Said (2022 Mix), Good Day Sunshine (2022 Mix), And Your Bird Can Sing (2022 Mix), For No One (2022 Mix), Doctor Robert (2022 Mix), I Want To Tell You (2022 Mix), Got To Get You Into My Life (2022 Mix), Tomorrow Never Knows (2022 Mix); Sessions: Tomorrow Never Knows (Take 1), Tomorrow Never Knows (Mono Mix RM 11), Got To Get You Into My Life (First Version / Take 5), Got To Get You Into My Life (Second Version / Unnumbered Mix), Got To Get You Into My Life, (Second Version / Take 8), Love You To (Take 1), Love You To (Unnumbered Rehearsal), Love You To (Take 7), Paperback Writer (Takes 1 & 2 / Backing Track), Rain (Take 5 / Actual Speed), Rain (Take 5 / Slowed Down For Master Tape), Doctor Robert (Take 7), And Your Bird Can Sing (First version / Take 2), And Your Bird Can Sing (First version / Take 2 / Giggling); Sessions: And Your Bird Can Sing (Second Version / Take 5), Taxman (Take 11), I’m Only Sleeping (Rehearsal Fragment), I’m Only Sleeping (Take 2), I’m Only Sleeping (Take 5), I’m Only Sleeping (Mono Mix RM1), Eleanor Rigby (Speech Before Take 2), Eleanor Rigby (Take 2), For No One (Take 10 / Backing Track), Yellow Submarine (Songwriting Work Tape / Part 1), Yellow Submarine (Songwriting Work Tape / Part 2), Yellow Submarine (Take 4 Before Sound Effects), Yellow Submarine (Highlighted Sound Effects), I Want To Tell You (Speech & Take 4), Here, There And Everywhere (Take 6), She Said She Said (John's Demo), She Said She Said (Take 15 / Backing Track Rehearsal); Mono: Taxman (Mono), Eleanor Rigby (Mono), I’m Only Sleeping (Mono), Love You To (Mono), Here, There And Everywhere (Mono), Yellow Submarine (Mono), She Said She Said (Mono), Good Day Sunshine (Mono), And Your Bird Can Sing (Mono), For No One (Mono), Doctor Robert (Mono), I Want To Tell You (Mono), Got To Get You Into My Life (Mono), Tomorrow Never Knows (Mono); Bonus EP: Paperback Writer (2022 Stereo Mix), Rain (2022 Stereo Mix), Paperback Writer (Mono), Rain (Mono)

Vydavatel: Parlophone

O významu "Revolveru" se píšou knížky. Na albu jsou slyšet hudební nástroje pro tehdejší pop music nezvyklé, objevují se tu nové nahrávací metody a zvuky, psychedelické experimenty a v textech neobvyklá témata. Písně jako "Eleanor Rigby" a "Tomorrow Never Knows" jsou (nebojme se použít to slovo) revoluční. Studio se stalo Broukům dětským hřištěm a jeho možnosti samostatným instrumentem. Muzikanti objevovali nové možnosti a zkoušeli to, co ještě předtím nikoho nenapadlo. A producent George Martin je v jejich bláznivém testování možností chápavě podporoval.

Aktuální reedici "Revolveru" pořídíte v našem shopu v pěti různých CD či LP edicích!

Už od začátku bylo jasné, že nové skladby se při tehdejších technických možnostech nebudou hrát živě na koncertech - ostatně rok 1966 byl posledním, kdy se The Beatles vydali na koncertní turné.

A po více než pětapadesáti letech si můžou staří i noví fanoušci liverpoolské čtveřice poslechnout "Revolver" v novém zvuku a ti zvídavější nadšenci se ponoří do zkoumání toho, jak se songy na albu rodily a jak zněly v různých fázích vzniku. Letošní "Super Deluxe Edition" nahrávky je pro hudební pošuky doslova pokladem. To, co začalo v roce 1995 projektem "The Beatles Anthology", zde jde ještě více do hloubky.

Co je nejzajímavější? Protoverze "Yellow Submarine" s Lennonovým zpěvem, která má absolutně jinou náladu než finální Ringův dětský popěvek? Nebo syrová verze Harrisonovy "Love You To (Take 1)" bez indického sitáru a perkusí? Či originální rychlá nahrávka "Rain" s maniakálními Ringovými bicími, jež byla ve finále zpomalená? Nebo Take 1 písně "Tomorrow Never Knows", jejíž doprovod je ještě poněkud monotónní, ale vy už víte, jaká geniální věc z toho vznikne?

Z dnešního podhledu až neuvěřitelný fakt je, že v době vzniku desky bylo nejstaršímu z Brouků (Ringovi) dvacet šest. Za uplynulých pět let po tvůrčí stránce on a jeho kumpáni raketově vyletěli někam, kam se odvážil málokdo, ale pořád to byli kluci - krásně to jde slyšet u jedné z raných verzí "And Your Bird Can Sing", kde se chlapci navzájem pošťuchují až do regulérního záchvatu smíchu (a posluchač se směje s nimi).

Nové vydání "Revolveru" v roce 2022 má tedy dvě roviny - oficiální zveřejnění pokladů z archivu a vylepšený zvuk. Zde se dostáváme k čistě subjektivnímu hodnocení práce producenta Gilese Martina a zvukového inženýra Sama Okella. Nový stereo mix mi přijde příjemnější (a přirozenější) k poslechu, osobně jej ve sluchátkách vnímám jako vyváženější a nabízí možnosti pořád objevovat nějaký roztomilý detail, který jsme dosud neslyšeli anebo jej slyšíme jinak.

Pro posluchače se otevírá mnoho možností, jak "Revolver" poslouchat a co si vybrat dle vlastního vkusu. Máme zde nový stereo mix na CD, vinylu a ze streamu a nesmíme zapomenout na mono verzi, kterou někteří audiofilové preferují a která zde zní skvěle.

Úplně speciální je možnost pustit si dílo z poloviny šedesátých let minulého století ve variantě Dolby Atmos. Giles Martin na tomto mixu spolupracoval s lidmi od režiséra Petera Jacksona, co mají na svědomí fantastický zvuk filmu "Get Back". Pomocí moderních technologií 21. století udělali de-mix původních nahrávek a pak vytvořili prostorový sound, jenž je prostě úžasný. První poslech "Tomorrow Never Knows" a přelet racků nad hlavou mi připomněl intenzivně nádherný zážitek z prvního poslechu desky "Love" v pětikanálovém zvuku.

Pokrokové a v té době naprosto originální metody použité při tvorbě alba "Revolver" si přímo říkají o to, aby songy vzniklé před více než půlstoletím prošly updatem s využitím nejmodernějších technologií. Na prvním místě je samozřejmě ona geniální a nádherná hudba, která je nadčasová, ale proč si ji neposlechnout zase trochu jinak a lépe, že?

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
David Koller - Nenávisti je tolik, že je lepší zpívat o tom, co se nás dnes a denně dotýká
Rozhovory: David Koller - Nenávisti je tolik, že je lepší zpívat o tom, co se nás dnes a denně dotýká David Koller vydal koncem února bez většího avíza po osmi letech desku nazvanou prostě "LP XXIII". Jedním textem na ni přispěl i spisovatel a režisér Patrik Hartl. Album je výjimečné tím, že vznikalo po písních a vlastně... čtěte zde
Vydáno: 29.03.2023 17:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Lana Del Rey - Did You Know That There's a Tunnel Under Ocean Blvd 8/10
Recenze: Album "Did You Know That There's a Tunnel Under Ocean Blvd" je překrásnou sbírkou plnou vzpomínek Lany Del Rey Lana Del Rey vždy patřila k těm umělkyním, které si dělají, co chtějí a kdy chtějí. Možná se v tom inspirovala u svého oblíbence Franka Zappy. Od doby pandemie se každopádně posunula dost dopředu. Důkazem je její letošní album... čtěte zde
Vydáno: 29.03.2023 08:00 v sekci Recenze
0
Nové desky 12/2023 - od Depeche Mode přes Lanu Del Rey po Fall Out Boy
Nové desky 12/2023 - od Depeche Mode přes Lanu Del Rey po Fall Out Boy Hudební novinky dvanáctého týdne jsou opět nabité hvězdami. Vedle sebe se tu potkali Depeche Mode, Lana Del Rey, Fall Out Boy, Luke Combs, Katie Melua, po dlouhé odmlce Nickel Creek, jazzová Cécile McLorin Salvant, artpopová Meg Myers,... čtěte zde
Vydáno: 28.03.2023 17:30 v sekci Novinky | Nové desky
0
Damien Rice, Sílvia Pérez Cruz, Divadlo Hybernia, Praha, 26.3.2023
Naživo: Damien Rice v Divadle Hybernia zpíval o lásce bez příkras Písničkáře z Irska nebo punk-rock z Británie? Fanoušci dobré muziky měli ve studený nedělní večer nelehkou volbu. Zatímco v Lucerna Music Baru skákali z pódia The Subways, v nedalekém Divadle Hybernia jste se naopak báli nahlas... čtěte zde
Vydáno: 28.03.2023 07:33 v sekci Naživo
0
Depeche Mode - Memento Mori 9/10
Recenze: Depeche Mode na desce "Memento Mori" tančí se smrtí Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2023 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: The Beatles zvou v novém klipu k "Here, There and Everywhere" na nekonečné turné (08.12.2022 10:02)
- Paul McCartney připravil exkluzivní box se svými singly. V dřevěné krabici jich je 80 (11.11.2022 12:21)
- Video: The Beatles připomínají výročí alba "Revolver" snovým videoklipem "I'm Only Sleeping" (03.11.2022 12:32)
- Nové desky 43/2022 - od Toma Odella přes Blue po Pentatonix (02.11.2022 20:30)
- Členové The Beatles představili dosud nezveřejněnou, akustickou verzi Lennonovy "Yellow Submarine" (25.10.2022 14:03)
- Mary McCartney natočila dokument o studiích Abbey Road. Brzy bude na Disney+ (26.09.2022 10:43)
- "Revolver" od The Beatles vyjde ve speciální reedici (10.09.2022 17:37)
- Ringo Starr pokračuje ve vydávání ípíček, jeho "EP3" vyjde v září (01.08.2022 14:58)
- Chcete pobýt tam, kde cvičili The Beatles? Nyní můžete - rodný dům George Harrisona je k pronájmu na Airbnb (17.04.2022 09:08)
- Recenze: Knižní The Beatles: "Get Back" potěší zaujaté fanoušky, pro ty ostatní moc není (20.03.2022 09:00)

ALBUM TÝDNE 13/2023

Depeche Mode
Memento Mori

Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm hrají šachy se samotným Smrťákem.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)
Ne 16.04.
Led Zeppelin Symphonic (Výstaviště, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga Coldplay Kryštof Lucie Vondráčková Rihanna Ewa Farna AC/DC Viktor Sheen Sia BTS Miley Cyrus Depeche Mode The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu