shop.musicserver.cz
Poetika, Roxy, Praha, 19.10.2022

Poetika se v Roxy loučila s rapperem Eduardem Rovenským

Vydáno: 20.10.2022 17:45 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: Hana Bukáčková

Kapela Poetika má za sebou významný rok. V magické datum 22. 2. 2022 vydala svoji druhou studiovku "Identity". Desku víceméně představila v koncertním provedení i návštěvníkům pražského klubu Roxy, kam dorazilo mnoho hostů a kde se loučila s odcházejícím rapperem a zakládajícím členem Eduardem Rovenským.

Live: Poetika

místo: Roxy, Praha
datum: 19. října 2022
setlist:Identity, Sám, Zkouším žít, Obeplout, Křídla, Pod hladinou, Za oponou, Hey Let's Go!, Ikaros, Můza, Stánky, Vodopád Trinity, Cíl (Dan Hrdlička z Pilot), Dívej, Elegie (feat. Martin Čupka z John Wolfhooker), Hollywood, Padám, Karavana (feat Mirai Navrátil), Zrcadla, Každou vteřinou, Utichá, Zkouším žít (akustik verze)
Omluvte prosím sníženou kvalitu fotografií. Jsou pořízené mobilem, na koncertě jsme neměli profesionálního fotografa.

Poetika, Roxy, Praha, 19.10.2022
© Hana Bukáčková
Rok 2016, kdy se začala psát moje i jejich historie. Já jsem začala publikovat články, kapela Poetika se tehdy dala dohromady a do rádiového éteru vyslala megahit "Zkouším žít". Jeden z prvních rozhovorů jsem absolvovala právě s nimi. To byli pouze ve tříčlenné sestavě - rapper Eduard Rovenský, zpěvák Ondřej Brejška a klávesista Daniel Hrdlička. Posléze mezi sebe, aby ozvláštnili svá vystoupení a byli více kapelní, přizvali bubeníka a kytaristu. Mezitím vydali debut "Trinity", odjeli turné s Mirai, kteří tehdy byli na podobné úrovni (a před pár dny vyprodali dvakrát O2 arenu). Pak obměnili dva muzikanty a vydali zmiňovanou desku. Ale teď se láme chléb znovu.

Formace nedávno šokovala mnohé fanoušky svým prohlášením, ve kterém anoncovala, že cesty a další směrování Edy se od zbytku sestavy liší. Nebyla samozřejmě první ani poslední, kdo zažívá rozchod. Lidi se formují a jejich preference a cíle se vyvíjejí. A tak Poetika nyní dává sbohem svému zakladateli, který vymyslel její název.

Poetika, Roxy, Praha, 19.10.2022
© Hana Bukáčková
Naštěstí vše probíhá v klidu, ale i tak se to zřejmě odrazilo do nálady jednotlivých členů. Kapela měla jet podzimní turné, ale kvůli této situaci ho zredukovala jen na brněnskou a pražskou zastávku. Na víc asi nebylo dost sil.

Brněnské zastavení už se uskutečnilo, takže středeční zastávka v Praze byla opravdu poslední koncert v této sestavě. Večer zahájila kapela Pilot. Zajímavostí je, že jejím frontmanem je také Daniel Hrdlička, tedy jmenovec producenta Poetiky. Toho si pak hlavní hvězda pozvala na záskok místo Kataríny Knechtové při písni "Cíl". Eda poznamenal, že to je prvně, kdy má po svém boku na stagei dva Dany Hrdličky. S tím poetickým ho pojí patnáct společných let na scéně. Tedy notný kus životní cesty, která nyní dospěla ke křižovatce, od které si půjde každý již po svém. A jak se zpívá v "Cíli": "Ta cesta je ciel a ciel je v tých cestách," s čímž nezbývá než souhlasit.

Poetika, Roxy, Praha, 19.10.2022
© Hana Bukáčková
Zpěvák z Pilotů nebyl jediný host. Je to dané i tím, že na desce "Identity" je hned trojlístek duetů, takže nechyběl v "Elegii" Martin Čupka aka Muerte z John Wolfhooker - zde se Ondřej Brejška přiznal k velké trémě (a to běžně trému nemívá), neboť song hráli prvně naživo.

Dorazil i Mirai Navrátil, který sklidil obrovský potlesk při "Karavaně". K "Za oponou"se přidal bývalý kytarista Tomáš Kozina, ten zůstal ještě na cover "Hey Let's Go". Předposlední "Utichá" doprovodila na violoncello Terezie Kovalová.

Celý večer se i hodně mluvilo, děkovalo, ale i věnovalo. Ondřej Brejška věnoval song "Padám" Davidu Stypkovi, který na něm spolupracoval, a dodal, že není den, kdyby na něj nevzpomněl. Komentoval také vznik jednotlivých písní a klipů. Například k "Ikarovi" vzniklo video - taková aftermovie z netradičního koncertu z nedaleké Kotvy, od něhož bez dne uplynuly přesně tři roky. Tuto píseň věnoval i svému zesnulému dědovi Antonínovi a vysvětlil její pointu, i když to běžně nedělá a nechává na každém posluchači, aby si v každé skladbě našel to svoje.

Před "Múzami" zavzpomínal na natáčení klipu, jaké to je, když vám při řízení auta v lese někdo přehodí přes hlavu pytel, se kterým se, jak sami uznáte, špatně řídí. Symbolicky si pak přehodil přes hlavu ručník.

Poetika, Roxy, Praha, 19.10.2022
© Hana Bukáčková
Krom jejich repertoáru zazněl cover pankáčské "Hey Let's Go!" od My Neighbor Totoro, ale i nezvykle komorně zazpívané "Stánky" od bratrů Nedvědů, které prý hudebníkům často zněly v dodávkách, stejně jako retro hit "Hej, mistře basu" či Záviš.

Závěrečným přídavkem byla již jednou hraná "Zkouším žít", která začala akusticky mezi lidmi a postupně gradovala, zpěváci se vrátili na pódium a k nim se přidali i ostatní hosté.

Poetika, Roxy, Praha, 19.10.2022
© Hana Bukáčková
Musím se přiznat, koncert mě dojal. I nejedna slza ukápla. Čekala jsem sice, že dorazí víc lidí, obzvláště když se jedná o rozlučku se zakládajícím členem a o možnost vidět naposled tuto sestavu pohromadě, ale aspoň měl večer rodinnější atmosféru. Život jde dál, a když něco končí, něco nového začíná.

O tom je vlastně i song "Utichá", v jehož refrénu Ondřej zpívá: "Jen já vím, kam mám jít. Možná cestu zpátky neznám. Možná jsem tam, kde mám být," a Eda k tomu dodává: "Příběhy blíží se konci, ale tak to prostě bývá. Zatímco se jeden loučí, druhý tě obratem vítá..." A Ondřej to uzavírá: "Teď tu bránu zavírám, jít zpátky nehodlám, klíč k ní nemám. Tam za ní má cesta je…" Jak symbolické, smutné, ale i nadějeplné, tato slova ten večer dostala další rozměr a odrážejí nadčasovost některých songů skupiny.

Eda si už stihl založit svůj nový projekt Highland, se kterým za pár dní představí debutový singl. Sama kapela Poetika neví, co bude dál, tvoří. Jedno je jisté, playlist v této podobě jsme slyšeli naposled, protože je otázkou, zda přiberou mezi sebe jiného rappera, nebo písně předělají. Edo, díky. "Chápu, nic netrvá věčně," jak se zpívá ve skladbě "Každou vteřinou"... Přejeme všem hodně zdaru v dalším počínání.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
ADONXS, Maella, Nikita Kingston, Palác Akropolis, Praha, 7.12.2022
Naživo: Bravo! Už žádná SuperStar. Adam Pavlovčin byl jako ADONXS na svém pražském křtu nedostižně boží Když máte jednou to krásné privilegium, že můžete psát o muzice, je jedním z největších potěšení zažívat zrod něčeho nového. První krůčky Adama Pavlovčina do showbyznysu ale sledovalo celé Česko a Slovensko. Paradoxně v... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2022 12:43 v sekci Naživo
0
Nové desky 48/2022 - od Ollyho Murse přes NOFX po Andreu Corr
Nové desky 48/2022 - od Ollyho Murse přes NOFX po Andreu Corr Poměrně pestrá muzikantská skvadra se sešla v prvním prosincovém týdnu. Vedle sebe narazíte na Ollyho Murse, člena BTS RM, indiepopové Half•Alive, vánoční Andreu Corr, punk-rockové NOFX, metalové Amorphis, španělského Pabla... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2022 07:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Tomáš Klus - Mariím 7/10
Video: Tomáš Klus v klipu "Mariím" vzdává hold všem ženám a matkám Tomáš Klus vydal před pár dny videoklip k písni "Mariím", ve které opěvuje všechny matky, děkuje jim za to, že jsou, a obdivuje je za jejich schopnosti. Skladbu najdeme na loňském albu "Cítím" a tradičně se pod ní autorsky podepsal... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2022 16:52 v sekci Audio / Video | Video
0
Pocta Radimu Hladíkovi: Nová syntéza, Lucerna Music Bar, Praha, 6.12.2022
Naživo: Skvělá muzika a slzy na krajíčku. Lucerna Music Bar složil hold Radimu Hladíkovi O tom, že byl Radim Hladík jedním z nejvíce zářících jmen českého kytarového umění, asi netřeba vést dlouhé spory. Je to už šest let, co zemřel, a po dvou odkladech se v úterý podařilo uspořádat koncert Pocta Radimu... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2022 12:16 v sekci Naživo
0
Marek Ztracený - Rozhoduji se už jen srdcem
Rozhovory: Marek Ztracený - Rozhoduji se už jen srdcem Devadesát tisíc vstupenek na tři koncerty Marka Ztraceného v Edenu zmizelo z předprodejních serverů během několika dní, první vystoupení se dokonce vyprodalo za hodinu. O svých plánech, chystané pauze, novém singlu "Pomalu" i o tom,... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2022 17:30 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Poetika v "Půlnoci" ukazuje, že bez Edy to nebude, co bývalo (22.11.2022 15:39)
- Fotogalerie: Jak se Poetika loučila s Edou (23.10.2022 14:52)
- Rozhovory: Poetika - Jsme jako chameleon, který neustále mění barvy (22.04.2022 10:00)
- Nové desky 7/2022 - od White Lies přes Midnight Oil po Metronomy (23.02.2022 16:00)
- Video: Poetika v klipu k singlu "Sám" poukazuje na závislosti všeho druhu (22.02.2022 18:58)
- Video: Poetika doběhla do "Cíle" s Katarínou Knechtovou (23.01.2021 15:06)
- Video: Spojení Poetiky a John Wolfhooker vyústilo v psychedelickou "Elegii" (02.12.2020 14:21)
- Video: Poetika se spojila s Mirai v povedenou "Karavanu" (25.08.2020 08:48)
- Video: Poetika v "Padám" otevírá svoji temnější stránku, nejen pyromani si přijdou na své (23.04.2020 16:05)
- Video: O5 & Radeček s Poetikou? Proč ne! "Doufám" je příjemným překvapením (22.10.2019 09:35)

ALBUM TÝDNE 49/2022

Andrea Šulcová
Opportunities

Andrea Šulcová na sebe upozornila coby flétnistka Concept Art Orchestra, originálního moderního big bandu. Nyní vstupuje na sólovou dráhu a u labelu Animal Music vydává svůj debut "Opportunities". A vydala se na něm možná, s ohledem na předchozí jazzové působení, poněkud nečekanou - písničkářskou - cestou. A bez flétny.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 09.12.
Moderat (DE) (Forum Karlín, Praha)
St 14.12.
Earthgang (US) (Roxy, Praha)
So 28.01.
Arakain (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Út 21.02.
George Ezra + special guest: Passenger (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Ne 30.04.
Calum Scott (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Prince Justin Bieber Madonna Lucie Vondráčková Adele Kryštof Viktor Sheen Queen BTS Ewa Farna Slash Michal Prokop Ed Sheeran Lady Gaga The Weeknd Vojtaano Mirai Beyoncé
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu