shop.musicserver.cz
Festiwall, Areál Kytary.cz, Praha, 9.-11.9.2022

Festiwall 2022 byl radostným muzikantským setkáním

Vydáno: 13.09.2022 12:27 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: Jiří V. Matýsek / musicserver.cz

Od muzikantů pro muzikanty. Tak by se dala shrnout víkendová akce Festiwall, která se konala v prostorách a okolí prodejny Kytary.cz v pražských Modřanech. Koncerty byly největším lákadlem, programových perliček v podobě panelových diskuzí a workshopů byla ale v plánu celá řada, včetně veletrhu. Jak se Festiwall 2022 vydařil?

Festiwall 2022

místo: Areál Kytary.cz, Praha
datum: 9.-11. září 2022
Vystoupili: Panzerballett, Virgil Donati, Cardinal Black, Lari Basilio, Yasi Hofer, Pekelné kone, Michal Pavlíček, Roman Helcl, Adam Krofian, KYX Orchestra, Viktor Sodoma, Iva Marešová, Petr Ostrouchov a další
Fotogalerie

Celý víkend byla v Modřanech zvýšená koncentrace muzikantů. Těžko říct, jak to bylo s bubeníky nebo klávesisty, ale kytaristů s nástroji v ruce nebo na zádech se dala v tramvajích a okolí festivalového areálu potkat spousta.

Festiwall se koná už od roku 2016 a od té doby si vydobyl neotřesitelnou pozici coby největší hudební veletrh u nás, který ale nabízí dostatek dalšího vyžití než pouhé výstavní stánky výrobců a prodejců instrumentů.

Festiwall 2022. 9.-11.9.2022
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
Pátek bude z mého pohledu poněkud chabě popsaný. Akci jsem měl možnost ochutnat z druhé strany coby jeden z panelistů diskuze na téma největších nešvarů české hudební scény a toho, jak se zbavit amatérismu. Hudební program ten den obstaral v Česku usídlený britský písničkář Justin Lavash a také současný koncertní kytarista Stevena Wilsona Alex Hutchings.

V sobotu, tentokrát už v návštěvnické roli, jsem do areálu dorazil zhruba uprostřed odpoledne. Na hlavní stagei právě dohrávali svojští Slováci Pekelné kone, obavy z toho, že by tu snad bylo málo muziky, byly skutečně liché. Kytarové riffy se ozývaly ze stánků vystavovatelů, jedna parta lidí se v malém, ale bohatě vybaveném muzeu pustila do testování kytar Jolana československé výroby a na hlavní festivalové třídě zněla Funková půlhodinka. Příjemný mumraj.

A klid neskýtala ani samotná prodejna Kytary.cz. Ta byla po celý víkend v obležení návštěvníků, které u vchodu vítal zaměstnanec security tu s rumba koulemi, tu s trianglem. Atmosféra prostě semlela každého.

Festiwall 2022. 9.-11.9.2022
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
O odpolední a podvečerní koncert se později postaraly dvě firemní hráčky kytarové firmy Ibanez, Yasi Hofer a Lari Basilio. Obě velice zdatné dámy vystoupily jako sólistky, s předtočenými základy. V tomto ohledu tak byla obě vystoupení poněkud sterilní a bez kapelní chemie, nicméně po stránce techniky lze vytknout jen máloco.

Na prvně jmenované je znát, že si prošla školou Stevea Vaie, hodně ve své hře operuje s rychlostí a staví na virtuozitě. Emotivně hlubší vystoupení předvedla Lari Basilio, která si, alespoň pro mé ucho, lépe hrála s melodiemi a tolik se nehonila ve snaze zahrát co nejvíce not. V každém případě oba sety byly velmi podařené a rozhodně přinesly i důkaz, že rocková kytara nemusí nutně být jenom doménou mužů.

Hudební část programu uzavřeli Panzerballett v sestavě posílené o bubeníka Virgila Donatiho. Skutečně, málokdy se slyší natolik originální propojení metalu s jazzovou polyrytmikou, hráčským mistrovstvím i hudebním humorem. Pánové zahráli své vlastní kompozice vystavěné na specifické práci s rytmem i úpravy klasiky (například Beethoven by svou "Ódu na radost" asi nerozdýchal, přesto tam slavná melodie zůstala přítomná).

Těžko se ale zbavovat dojmu, že mnohé zvraty, změny a nápady nebyly výsledkem organického vývoje, ale poněkud samoúčelným komplikováním již tak složité stavby. Prog na druhou, ne-li na třetí, jen jsme si tady zrovna úplně nesedli.

V závěrečný den jsem dal zpočátku přednost vzdělávání před hudbou a vyrazil na dva workshopy, které se konaly na malém pódiu na zapadlé Next Door Stagei. Michal Pavlíček, legenda kytarové hry, se rozpovídal o tom, jak využívá digitálních efektů, neméně poučná byla i následná diskuze Petra Ostrouchova, Lukáše Chromka a Davida Pomahače na téma hudební produkce a vůbec role producenta při natáčení alb. Velmi podnětné, nutno říct.

I kvůli tomu chytám jen finále koncertu Cardinal Black, blues-rockové partičky kolem výrazného kytaristy mladé generace Chrise Bucka. Britská bluesová škola se nezapře, mělo to výborný tah na branku, byť celkový dojem je spíše potěšený než vyloženě nadšený.

Festiwall 2022. 9.-11.9.2022
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
Očekávaným vrcholem celého programu byla koncertní Pocta Radimu Hladíkovi, která nad repertoárem jeho kapel a projektů spojila špičku domácí hudební scény. Kromě základu poslední inkarnace Blue Effectu, Vojty Říhy s basou a Vaška Zimy za bicími, se o kytarové party podělili Roman Helcl (November 2nd) a Adam Krofian (The Atavists), kterým v jedné části setu pomohl Michal Pavlíček.

I u mikrofonu se střídaly výrazné hlasy: éru Matadors připomněl přímo jejich zpěvák Viktor Sodoma, pozdější skladby odzpívala Iva Marešová, Yannick Tevi, Tomáš Fröde a Pavel Bohatý. A pak tu byl také chrudimský KYX orchestra, který se postaral o bigbandové aranže věnované albům "Nová syntéza" a "Nová syntéza 2".

Tenhle rozsáhlý ansámbl měl plno, s přehledem nejvíce z celé akce. Oprávněně, protože je vidět, že Hladíkova hudba může být i bez svého tvůrce stále živá. Jedinečný kytarista Hladík schází, a bylo dojemné vidět jeho fotky na obrazovce za muzikanty, když zněl "Sluneční hrob". Na druhou stranu, tak to chodí. Naštěstí je tu ale rozsáhlé hudební dědictví, ke kterému se můžeme vracet.

Festiwall 2022. 9.-11.9.2022
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz
Festiwall 2022 dopadl výborně. Navzdory nevyzpytatelnému počasí, které se bohužel podepsalo na opticky poněkud slabší návštěvnosti, to byla akce, která si pozornost - hlavně muzikantské - veřejnosti zaslouží. Možná by ale nebylo od věci zacílit, například pomocí koncertů, i ještě trochu více mimo odbornou komunitu. Akce tohoto typu je totiž skvělým prostorem na to, jak propojit muzikanty i posluchače, kteří dostanou příležitost nahlédnout na hudbu i trochu jinak, než jsou zvyklí.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 5. týden 2023
Lewise Capaldiho v rádiích stíhá Taylor Swift, albovou hitparádu ovládl PTK Po minulém úspěchu rockerů Måneskin přebírá pomyslné žezlo v českém albovém žebříčku znovu jeden z tuzemských rapperů. Tentokrát se vítězstvím opájí PTK s novinkou "Golden Hill". V éteru ke změně na nejvyšší pozici... čtěte zde
Vydáno: 09.02.2023 09:30 v sekci Novinky | České hitparády
0
Nové desky 5/2023 - od Korn přes Johna Fruscianteho po Shaniu Twain
Nové desky 5/2023 - od Korn přes Johna Fruscianteho po Shaniu Twain V prvním únorovém týdnu si přišli na své především příznivci rocku. Dočkali se nových Korn, dvojalba Johna Fruscianteho, druhého dílu rockové opery od The Smashing Pumpkins, Xandrie, pop-punkového Mod Sun a Brian Jonestown Massacre.... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2023 19:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Bring Me The Horizon, A Day To Remember, Poorstacy, Static Dress, Sportovní hala Fortuna, Praha, 7.2.2023
Naživo: Bring Me The Horizon si pro Prahu vybrali svou silnější chvilku Dlouho se čekalo na to, až se k nám britská metalcorová kapela zase vrátí. Pandemie její návrat do České republiky odkládala skoro do nekonečna, navíc se místo prosluněného letního počasí muselo všechno schovat do promrzlé haly.... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2023 14:40 v sekci Naživo
0
Korn - Requiem Mass 7/10
Minirecenze: Numetalová mše za zemřelé - to je "Requiem Mass" od Korn Skoro na den přesně od vydání zatím poslední studiovky kapely Korn "Requiem" vychází živé minialbum zachycující část jedinečného koncertu/mše Requiem Mass v Hollywood United Methodist Church. Vlastně jediná chyba nahrávky "Requiem... čtěte zde
Vydáno: 08.02.2023 08:00 v sekci Recenze | Minirecenze
0
Monika Bagárová - Slovenští producenti mají r'n'b více v krvi
Rozhovory: Monika Bagárová - Slovenští producenti mají r'n'b více v krvi Monika Bagárová vydala na konci roku album "Silnější". Jak název napovídá, zrcadlí tato deska zpěvaččin život, zkušenosti, novou éru i hudbu jako celek. A je tu i druhá spolupráce s Benem Cristovao. O jejím natáčení, ale třeba i... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2023 17:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Pábitelské blues na desce "Asi v tom bude nějakej háček" Jana Spáleného výborně funguje i po téměř čtyřiceti letech (05.01.2023 08:00)
- Rozhovory: Andrea Šulcová - Pokud věříte, že se věci stanou, jak mají, uvidíte nové příležitosti v každém dni (03.01.2023 08:00)
- Naživo: Dunaj zabouřil v paláci Akropolis. Přinesl hosty, nové album i hity stále živé (15.12.2022 07:56)
- Naživo: Skvělá muzika a slzy na krajíčku. Lucerna Music Bar složil hold Radimu Hladíkovi (07.12.2022 12:16)
- Fotogalerie: Nová syntéza v Lucerna Music Baru aneb Večer plný superlativů (07.12.2022 09:31)
- Recenze: Andrea Šulcová hraje na desce "Opportunities" po americku a s nadějí hledí do budoucna (05.12.2022 00:00)
- V Lucerna Music Baru se bude vzpomínat na Radima Hladíka (01.12.2022 09:39)
- V reedici vychází album Jana Spáleného "Asi v tom bude nějakej háček". Obal napravuje dobový zásah režimu (07.11.2022 10:11)
- Recenze: Dunaj na "Za vodou" našel svou tvář pro 21. století. Je to albový návrat roku (12.10.2022 08:00)
- Fotogalerie: Festiwall 2022 v obrazech (13.09.2022 08:31)

ALBUM TÝDNE 06/2023

Floex
Shoulders of Giants (Original Game Soundtrack)

Floex na své další herní výpravě překvapuje. Tvůrci gamesy "Shoulders of Giants" mu totiž umožnili rozjet fantazii na plné obrátky a díky tomu vznikl možná jeho nejhravější hudební doprovod. Je daleko hybnější, než na co jsme u něj zvyklí, a navíc obstojí i zcela samostatně.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Út 21.02.
George Ezra + special guest: Passenger (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Justin Bieber Vladimír Mišík Beyoncé Lucie Vondráčková Madonna Adele Viktor Sheen BTS The Weeknd Slash Michal Prokop Kryštof Mirai Vojtaano Lady Gaga Ed Sheeran Queen Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu