shop.musicserver.cz
Voxel, Kandráčovci, Čechomor, Telč, 27.8.2022

Temperamentní večer Čechomoru s Kandráčovci završil povedené hudební léto v Telči

Vydáno: 28.08.2022 18:48 v sekci Naživo - Milan Menčík | foto: Čechomor / Radoslav Vnenčák

Kdo si počká, ten se dočká. Známé přísloví tentokrát platilo pro česko-slovenský večer plný lidových popěvků, který se konal v Telči. Několik nucených odkladů nakonec neodradilo fanoušky od výjimečného hudebního zážitku. V Telči i tentokrát prostě bylo krásně.

Live: Voxel, Kandráčovci, Čechomor

support: Tomáš Štefka
místo: Zámecká zahrada Telč
datum: 27. srpna 2022
Fotografie je pouze ilustrační, na koncertě jsme neměli fotografa.

Skutečně se letošní hudební léto v Telči hodně vydařilo. Nejen díky tradičním Prázdninám, ale i koncertům, které se konaly v zámeckém parku. Celkem sedm letních večerů, na kterých navzdory zlým předpovědím nespadla ani kapka vody a které se vydařily prostě po všech stránkách. Výjimkou nebyl ani tento speciálně koncipovaný večer, který spojil českou legendu s kapelou, jež má na Slovensku dávno status superhvězd. K tomu jako bonus dva písničkáři, z nichž jeden je na úplném začátku své cesty a druhý už solidní kus ušel a zdá se, že jde hodně správným směrem.

Na začátku toho všeho stála prosba pořadatelů o včasný příchod, aby se netvořily zbytečné fronty před hlavním vchodem a všichni zájemci měli v čas začátku oficiálního programu, který byl stanoven na šestou hodinu večerní, svá místa a mohli si v klidu vychutnat skutečně opulentní hudební hostinu. Povedlo se, lidé přicházeli průběžně, načež se nakonec nádvoří zaplnilo zhruba čtyřmi tisícovkami lidí lačnícími po hudbě, zpěvu a energii.

Toho posledně jmenovaného se příliš nedostalo u startéra programu Tomáše Štefky. Jihlavský písničkář je zároveň také dřevorubcem. Na první poslech sympaťák, co však působil celkem ušláple, navíc neustálými řečmi o trémě si nejsem jist, že by v dnešní nepříliš empatické době získal příliš příznivců na svoji stranu. Je to celkem škoda, protože hlas má příjemný. A faktem, že na songu "Bestiář" spolupracoval s Patricií Fuxovou z Vesny, dokázal, že ví, co chce. Ale zařazení hitu "Nad stádem koní" od Buty mi přišlo naprosto zbytečné, byť bylo zamýšleno určitě dobře.

To Voxel působil na pódiu úplně opačně. Naprostý uragán, studnice energie, veselosti, hravosti, melodických písniček, neustálého propojení s publikem, které nenechal ani na chvíli vychladnout, zahrál "Bella Ciao" a také svůj největší hit "V naší ulici", kterým své zhruba třičtvrtěhodinové vystoupení ukončil. Znalý člověk by hádal, že se ještě alespoň jednou na pódium vrátí, aby s Čechomorem odzpíval společný hit "Kámen a kříž". Jaképak bylo překvapení, když jeho party zpíval houslista Karel Holas. Notabene když na dalších koncertech tohoto turné Voxel s Čechomorem byl. Ale nepředbíhejme.

Kandráčovci (na snímku) si společně s Čechomorem určitě lámali hlavu nad dramaturgií celého setu, takže prvně vyšla na pódium svatá trojice Karel Holas, František Černý a Ondřej Kandráč, aby zahráli velký hit z alba "Proměny" "Mezi horami" a následně skladbu "Kandráčomor", kterou složili a nahráli konkrétně pro tuto šňůru. Kandráčovci jsou partou z Košic, a jak je popsáno výše, na Slovensku mají dávno status celebrit, jejichž klipy mají mnohamilionovou sledovanost a kteří hrají po vyprodaných amfiteátrech. I lidé, kteří vůbec neznají jejich tvorbu, však mohli být klidní, protože hudba má jen dvě škatulky - dobrá a špatná.

V průběhu jejich části vystoupení tak zaznělo jen pár songů z východu, které znali pouze skalní fanoušci. Ostatní se dočkali minimálně alespoň ve fragmentech písní "We Will Rock You" od Queen, "Smooth Criminal" od Michaela Jacskona i Johanna Sebastiana Bacha. K nejdojemnějším okamžikům patřila jejich interpretace lidovky "Včielka". Za svitu stovek baterek z mobilních telefonů prostě běhal mráz po zádech. Skladbu "Hej, sokoly!", která jejich část setu uzavřela, zná i česká veřejnost díky filmu "Čára". Hudba Kandráčovců se skládá z esencí, jako jsou precizní muzikálnost, emoce, obrovské množství energie, a naživo je to prostě balzám.

Po zhruba hodině na pódium nastoupil Čechomor s písní "Zálinský" a začal hrnout hity ze své zhruba třicetileté kariéry. Z poslední studiovky "Radosti života" zazněly pouze dvě skladby "Hoja, hoja" a skvělý "Trakač", jinak byla dramaturgie hodně vyvážená a pestrá. Nechyběl bubenický battle, ve kterém na body vyhrál čechomoří Matěj Lienert, výborný showman a hlavně opravdu výtečný bubeník. Martina Pártlová zase rozvinula svůj sytý hlas v písních "Mamko, nedávej mě", "Neber sobě","Husičky" či v duetech "Proměny" a "Tady jsme doma".

V závěrečném bloku se skupiny propojily, takže na pódiu kromě kameramanů bylo v jeden okamžik čtrnáct lidí. Odezněla i další nová píseň "Branisko", takže se dá čekat, že kapely budou alespoň v rámcové spolupráci pokračovat i nadále. Vzhledem k přítomnosti kamer existuje možnost, že celé vystoupení, které natáčela TV JOJ, vyjde i na některém z nosičů, což by bylo určitě skvělé. Při závěrečných kusech "Včelín" či "Gorale" skákali úplně všichni, byť složení publika bylo věkově rozprostřeno do všech generací.

Jediným kazem celého vydařeného večera tak byl snad až příliš přeřvaný zvuk v průběhu setu Čechomoru. Méně je opravdu někdy více. Jinak se nedá vyčíst vůbec nic od velmi příjemného osobního kontaktu s PR manažerkou a zároveň dcerou houslisty Karla Holase Karolínou, která každému novináři vlídně vysvětlila, kde smí fotit či jaké jsou možnosti kontaktu s kapelami, přes fantastické počasí po organizaci, která klapala na jedničku. Tenhle rok se koncertně v Telči opravdu velmi vydařil.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Harlej - Zatím je to dobrý 7/10
Video: "Zatím je to dobrý" i s Harlejem. Nový klip pobaví i potěší zároveň Dosud poslední a povedené album "Smutku dávám sbohem" vydal Harlej v covidem nechvalně proslulém roce 2020. Vzhledem k tomu, že formace kolem Tondy Rauera předkládá fanouškům nové písničky v pravidelném rytmu, je jasné, že další... čtěte zde
Vydáno: 01.04.2023 12:19 v sekci Audio / Video | Video
0
O2 arena končí. Koncerty se přesouvají do Brna nebo Ostravy
O2 arena končí. Koncerty se přesouvají do Brna nebo Ostravy Největší víceúčelová hala v Česku O2 arena se k 1. dubnu letošního roku zavřela. Důvodem jsou rostoucí ceny energií i čím dál nižší zájem publika o kulturu. Většina akcí nasmlouvaných pro následující měsíce najde... čtěte zde
Vydáno: 01.04.2023 01:04 v sekci Novinky
0
James Harries - Nemám rád moc čudlíků, chci jenom zvuk
Rozhovory: James Harries - Nemám rád moc čudlíků, chci jenom zvuk James Harries je britský muzikant, který zapustil kořeny v Česku. Na svém aktuálním albu "Hiraeth" se k tématu hledání domova vrací, podepsaly se do něj i události posledních několika notně temných let. O vzniku desky, ale i o tom,... čtěte zde
Vydáno: 31.03.2023 17:40 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Metallica - 72 Seasons 7/10
Video: Metallica v kubrickovském klipu k velkolepé skladbě "72 Seasons" prolétává světelnými tunely Už čtvrtou ochutnávku z chystané studiovky "72 Seasons" připravila americká formace Metallica. A tentokrát sáhla po notně velkolepém, více než osmiminutovém titulním songu, který bude celou kolekci otvírat. Píseň zastihuje kapelu... čtěte zde
Vydáno: 31.03.2023 07:57 v sekci Audio / Video | Video
0
Be4eight - 11×13 8/10
Recenze: Be4eight na albu "11×13" spojuje protiklady do souladného celku Někdy je vám vaše směřování tak nějak osudem dané. Třeba u Jacoba Carla Růžičky. Česko-kanadský multiinstrumentalista trávil dětství mezi vzácnými hudebními nástroji i muzikanty, kteří na ně hráli. Od prvních... čtěte zde
Vydáno: 30.03.2023 16:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rozhovory: Čechomor - S Kandráčovci je to nová kapitola a my strašně rádi otvíráme nové kapitoly (03.12.2022 08:40)
- Video: Podle Voxela a jeho eM. už "Vánoce přicházejí" (17.11.2022 15:21)
- Nové desky 45/2022 - od Louise Tomlinsona přes Bruce Springsteena po Black Eyed Peas (16.11.2022 17:30)
- Čechomor a Kandráčovci představují společný živák "Kandráčomor" (13.11.2022 19:52)
- Naživo: "Jen dýchej," žadonil Nick Cave na Metronomu (24.06.2022 12:43)
- Video: Tomáš Štefka jde se svým "Bestiářem" jasně za svým cílem (10.01.2022 17:46)
- Video: "Život je krásný" je Voxelovo bilancování (31.12.2021 11:13)
- Video: Veronika Rabada a Čechomor upekli k "Vánočce" minecraftovský klip (03.12.2021 13:22)
- Video: Čechomor přináší fanouškům "Ještě několik radostí života". Jednou z nich je i povedený klip "Trakač" (18.11.2021 10:31)
- Zemřel akordeonista Čechomoru Radek Pobořil (25.08.2021 11:32)

ALBUM TÝDNE 13/2023

Depeche Mode
Memento Mori

Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm hrají šachy se samotným Smrťákem.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)
Ne 16.04.
Led Zeppelin Symphonic (Výstaviště, Brno)
Po 17.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Vladimír Mišík Prince The Prodigy Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga AC/DC Kryštof Coldplay Rihanna Ewa Farna Lucie Vondráčková Viktor Sheen Sia BTS The Cure Depeche Mode The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu