Graabner - Bezčasí

Formace Graabner skládá na "Bezčasí" poněkud chladnou poctu sedmdesátkovému progrocku

Vydáno: 16.07.2022 17:30 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek | foto: archiv kapely Graabner

Projekt Graabner spojil na albu "Bezčasí" plejádu zkušených domácích hudebníků a stvořil uctivou poctu progresivnímu rocku sedmdesátých let. Zdatně a s nadšením se muzikanti do vlastního materiálu pokusili otisknout dobového ducha žánru. Jak tento záměr vyšel? A promítlo se jejich nadšení i na posluchače?

7/10

Graabner - Bezčasí

Vydáno: 30.5.2022
Celkový čas: 64 minut

Skladby: Byl, Bezčasí, Jednou snad, Podzimní, Rainbow, Krajinou, Tanečnice, Americkej páj, Panoptikum ztrát, Bílá vrána

Vydavatel: Self-released

Jakási obecná představa o tom, co to je vlastně progrock, má kořeny v jeho zlaté éře, druhé polovině sedmdesátých let. Takže tu máme vzletné melodie, hráčské mistrovství demonstrované v dlouhých instrumentálních pasážích, spoustu kláves a kytar a často zaumné texty. Tento styl od té doby ušel dlouhou cestu, adaptoval ducha osmdesátých let (King Crimson i Genesis se dokázali přizpůsobit a neztratit tvář) a s kapelami jako Porcupine Tree, The Mars Volta nebo Tame Impala se dokázal přenést až do současnosti, aniž by využíval retro přístup a odvolávání se na minulost žánru.

Miroslav Gärtner, tedy hlavní tvůrčí motor za projektem Graabner a mimochodem člen projektu Manželé, jehož "Jižák" je považován za základní kámen českého rapu, má onu zmíněnou zlatou éru perfektně v uchu - a jen lehce bere v potaz další vývoj. "Bezčasí" je tak zároveň poctou stylu i nadšenou možností si napsat a zahrát muziku v tomto duchu. Nadšení pro věc je v každém případě něco, co je třeba ocenit. Je znát i vidět, že se skupina dobře baví. Na druhou stranu, ne vždy se toto nadšení daří přenášet také na posluchače.

Gärtner (na desce hlavně basa a klávesy) se obklopil sestavou, v níž se potkávají zkušení hudebníci střední a mladé generace. Za bicí se usadil Štěpán Smetáček (Wanastowi Vjecy, Krausberry a hromada dalších), o kytary se dělí Tomáš Fuchs (například doprovodná kapela Jany Kirschner) a Jakub Červinka (mimo jiné Stringguards nebo KACZI), vokál má na starosti Jan Holeček (Flamengo Reunion Session, Holeček & Marcel Project), který tady vcelku úspěšně vystupuje ze své blues-rockové komfortní zóny. Stačí tahle členská základna a zmíněné nadšení?

Ano i ne. Album vznikalo distančně, korespondenční formou a bohužel se to na výsledku podepsalo. Výborné muzikantské výkony totiž nedokážou skrýt fakt, že výsledné dílo působí přespříliš chladně a odtažitě. Tu chemii, která na nahrávkách oněch vzorů z let sedmdesátých vznikala ve studiu a společným hraním materiálu na koncertech, se tady vytvořit nepodařilo.

Jakkoliv emoce tu jsou (nejvýrazněji ve zpěvu Honzy Holečka) a jednotlivé skladby (technicky vzato) pohromadě drží, muzikantského propojení, toho opravdu niterného, je tu bohužel pomálu. Produkce navíc působí jaksi úzkým dojmem a nedovolí nástrojům tak úplně dýchat.

Graabner dobře adaptovali onu progresivně rockovou formuli a předkládají posluchačům kolekci deseti delších kompozic - jen v jednom případě se tu jde pod pět minut. Je tady tak dost prostoru na zvraty i dlouhé instrumentální pasáže. V příjemném celku se tu míchají ozvěny Genesis, Rush i Van Der Graaf Generator, ale občas prosáknou i vlivy domácích žánrových variací à la střední éra Blue Effectu.

Úvodní "Byl" je v tomto případě vyloženě vlajková loď, silná skladba, která s úspěchem proplouvá nespočtem emocionálních zákoutí a hudebních barev a slibuje mnohé. Ne vždy se ale slib daří naplnit. Jsou tu výrazné momenty - velkolepé "Bezčasí", prožitá a s jižanským feelingem ovoněná "Rainbow" nebo temná "Podzimní" -, které jsou skvělé, v rámci odkazování na minulost svěží a posluchačsky vděčné.

Jenže zhruba se skladbou "Krajinou" začne nahrávce poněkud docházet dech a příliš překvapení se nekoná (čest výjimkám jako vyloženě písničkové "Panoptikum ztrát"). Záměrně máme tu čest s náročnější tvorbou, která vyžaduje vyšší míru soustředění a to po určité době prostě začne upadat. Zkrácení by v tomto případě nebylo od věci. Chápu, o co hudebníkům šlo, ale nosných nápadů tu není tolik, aby dokázaly pohromadě udržet sevřený opus stopáží přesahující hodinu. Čím více se deska blíží k závěru, tím více se drolí a rozpadá do zapomenutelnosti. A to je, už kvůli silnému úvodu, kde si Graabner vystřelí svůj nejsilnější šrapnel, trochu škoda.

Album "Bezčasí" srdce fanouška progrocku v poctivě pojatém retro střihu jistě potěší. Jenže se nezaryje tak hluboko, jak by asi autoři chtěli. Jako pocta, která pracuje s hluboce zakořeněnou povědomostí hudby, která se line z reproduktorů, ale funguje veskrze dobře.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Rock im Park, den první, Zeppelinfeld, Norimberk, Německo, 2.6.2023
Naživo: Rock im Park v prvním dni rozzářili Kings Of Leon, speciální duet předvedli Papa Roach s Hollywood Undead Už počtvrté pro vás máme dojmy z největšího festivalu v Norimberku, kam jsme se po dlouhých pěti letech znovu vypravili. V rozsáhlém článku se dozvíte, jak se Josh Freese zabydluje u Foo Fighters, na koho si máte dát pozor na Rock... čtěte zde
Vydáno: 07.06.2023 17:43 v sekci Naživo
0
Nové desky 22/2023 - od Foo Fighters přes Noel Gallagher’s High Flying Birds po Sophii Ellis-Bextor
Nové desky 22/2023 - od Foo Fighters přes Noel Gallagher’s High Flying Birds po Sophii Ellis-Bextor Na počátku června vévodí hudebním novinkám rockeři Foo Fighters a Noel Gallagher’s High Flying Birds. Doplní je stále roztančená Sophie Ellis-Bextor, countryové legendy Tanya Tucker a Kenny Rogers, matador Bob Dylan a John Mellencamp,... čtěte zde
Vydáno: 07.06.2023 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Dan Bárta & Illustratosphere - Illustratrosphere (reedice 2023) 9/10
Recenze: Hudební poezie na debutu Illustratosphere neztratila ani po 23 letech svou nadčasovost Na přelomu tisíciletí měl Dan Bárta za sebou působení v rockové Alici, funkových J.A.R., dance-funkových Sexy Dancers, alternativně rockových Die el. Eleffant!? i v muzikálech. Jeho další krok byl tak možná v tomto kontextu trochu... čtěte zde
Vydáno: 06.06.2023 17:00 v sekci Recenze
0
Aneta Langerová a Igor Orozovič - Je to tak dávno 8/10
Video: Igor Orozovič zve duetem s Anetou Langerovou "Je to tak dávno" na letní koncert na Vyšehradě Igor Orozovič se stále častěji prosazuje nejen na televizních obrazovkách a divadelních prknech, ale i jako zpěvák a autor. Nyní se prezentuje velmi niternou skladbou s Anetou Langerovou "Je to tak dávno". Žánrově se obě osobnosti... čtěte zde
Vydáno: 06.06.2023 08:14 v sekci Audio / Video | Video
0
Tenacious D, Forum Karlín, Praha, 4.6.2023
Naživo: Nerdovský koncert Tenacious D nabídl kopec srandy i skvělou muziku Zpívajících a muzicírujících herců chodí po světě spousta, namátkou Johnny Depp, Kiefer Sutherland, Bruce Willis, Hugh Laurie... Ten seznam by nebyl vůbec krátký. Do stejné kategorie patří i Jack Black a Kyle Glass, kteří tvoří... čtěte zde
Vydáno: 05.06.2023 20:00 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Festival Hrady CZ oznamuje kompletní program ve velkém stylu, na dvou pódiích zahrají Kabát, Kryštof, Mirai, Wanastowi Vjecy, No Name či Tomáš Klus (24.05.2023 14:46)
- Naživo: Na vánočním večírku Wanastowejch Vjecý zpíval Robert Kodym koledy i "Modlitbu pro Martu" (23.12.2022 15:45)
- Recenze: Flamengo Reunion Session ukazuje na záznamu "Live" životnost pět dekád starého materiálu (03.11.2022 17:00)
- Recenze: Holeček & Marcel Project si na "Light Up Your Fire" pootevírá dveře k autorské tvorbě a nabízí i sbírku originálních coverů (01.06.2022 18:00)
- Rozhovory: Holeček & Marcel Project - Chceme dát věcem náš osobitý punc (15.05.2022 09:00)
- Video: Sugestivní klip "Light Up Your Fire" předznamenává stejnojmenné album dvojice Jan Holeček a Pavel Marcel (12.03.2022 12:41)
- Rozhovory: Wanastowi Vjecy - "Alchymie" je jako parní lokomotiva, co má hroznej výkon, syčí z ní pára a stříká olej (13.12.2016 09:00)
- Nové desky pro 49. týden (12.12.2016 13:44)
- Recenze: Wanastowi Vjecy uvařily za pomoci "Alchymie" slušnou desku. Chybí jí však výrazný hit (06.12.2016 12:53)
- Wanastowi Vjecy přicházejí s novinkou "Alchymie" (22.11.2016 13:45)

ALBUM TÝDNE 23/2023

Rufus Wainwright
Folkocracy

Když se Rufus Wainwright naposledy rozpovídal o své předchozí studiovce "Unfollow The Rules", přiznal, že svůj adoptivní domov Laurel Canyon konečně přijal za svůj. Je to místo, kde oba jeho rodiče byli hluboce spjati s folkovou scénou 60. let. A právě tyto scenérie oslovily Rufuse natolik, že se pustil do "Folkocracy".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 08.06.
Rock For People 2023 (Festivalpark, Hradec Králové)
So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)
Pá 23.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Top RoofTop Fest (Náměstí Milady Horákové, Karlovy Vary)
Ne 25.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
Út 27.06.
BBNO$ (CAN) (Roxy, Praha)
St 28.06.
Foals (UK) (Žluté lázně, Praha)
St 05.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga The Cure Kryštof AC/DC Coldplay Sia Rihanna Ewa Farna Mötley Crüe Lucie Vondráčková Metallica Viktor Sheen Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe