shop.musicserver.cz
Marek Ztracený, Tour de Léto, Riegrovy sady, Praha, 25.6.2022

Ještě lepší než loni. Start "Tour de Léto" Marka Ztraceného v Praze vyšel na výbornou

Vydáno: 26.06.2022 15:59 v sekci Naživo - Josef Martínek | foto: Tom Kalous

Loňský premiérový ročník letní koncertní a zážitkové šňůry Marka Ztraceného se mohl zčásti jevit i jako nouzový plán pro covidové prázdniny. Letos se však "Tour de Léto" vrátila a po prvních dvou zastávkách v pražských Riegrových sadech je jasné, že fanoušci si tuto akci zamilovali.

Live: Marek Ztracený

místo: Riegrovy sady, Praha
datum: 25. června 2022
setlist: Ztrácíš, Když tě život kope do zadku, Za 100 let, MinuLost, Vlastní svět, Originál, Tak ti tu říkám, O pravdě (feat. Martina Pártlová), Káva a sex (feat. Martina Pártlová), Povoláním syn, Sex s ex, Život, To se mi líbí, Tak se nezlob, Moje milá, Léto 95, Vítr do plachet. Přídavky: Dvě láhve vína, Naše cesty

Kostra hlavního programu se oproti loňsku moc nezměnila - Marek Ztracený se znovu do roztrhání těla fotil a podepisoval na autogramiádách, v bloku nazvaném jako Ztracený jukebox vybíral písně na přání a šanci ukázat se dostali i začínající zpěváci z publika. Došlo také na vaření s Romanem Stašou nebo vtipy a tanec Richarda Genzera.

Marek Ztracený a Richard Genzer, Tour de Léto, 25.6.2022
© Tom Kalous
Právě skutečnost, že příchozí už věděli, co od celoodpolední a večerní akce očekávat, se odrazila na uvolněné atmosféře sálající z areálu zaplněného tisícovkami lidí. Dlužno dodat, že lidí opravdu všech generací. Zatímco minulá sezóna byla ještě poznamenaná pandemickými opatřeními, včetně obskurních kontrol očkovacích certifikátů, letos pravé letní pohodě nebránilo už nic.

Snad jen mnohými proklínané (a pořadateli stále častěji využívané) čipy jako platící prostředek zůstávají vděčným námětem k diskuzi. Opticky se totiž nezdá, že by v době bezkontaktních karet vedly ke kratším frontám na občerstvení, naopak si návštěvník vystojí fronty dvě - jednu na dobití kreditu uloženého v čipu, druhou na samotný proviant. V případě zůstatku na kontě pak doma následuje žádost o vrácení přebytku na bankovní účet.

Ženskou pěveckou stopu letos obstarala Martina Pártlová. Svůj charakteristicky nakřáplý hlas předvedla v plné kráse v převzatých hitech od Adele ("Rolling In The Deep") nebo Kings Of Leon ("Use Somebody"), sáhla i do repertoáru spřízněného Čechomoru a pochopitelně nevynechala ani parodii na "Empire State Of Mind" - "Ostravu", svého času extrémně populární internetový virál s Rudou z Ostravy. Shodou okolností měla přitom právě v sobotu v pražské O2 areně koncertovat interpretka ženských partů originálu Alicia Keys, vystoupení však bylo pořadateli před pár týdny v tichosti zrušeno.

Martina Pártlová, Tour de Léto, 25.6.2022
© Tom Kalous
Pártlová přesvědčila o svých pozoruhodných, chtělo by se napsat u nás nedoceněných, pěveckých kvalitách. Brzdou její možné sólové kariéry se u ní však zdá být jen a pouze otázka repertoáru - její jediný vlastní hit "Bolím", který rovněž zazpívala, jí před pár lety složil právě Ztracený a dnes má pouhé audio s obrázkem na YouTube přes čtyři miliony přehrání. V každém případě lze výkon této skromně působící interpretky označit za překvapení dne.

V pátek narušila hlavní večerní koncert průtrž mračen, která podle slov šumavského hitmakera zapříčinila odchod asi padesáti lidí, pro jiné však zvýraznila euforickou energii proudící mezi pódiem a publikem a pomohla k výjimečnému zážitku. V sobotu vyšlo počasí jako na objednávku, pršet totiž odpoledne před startem programu přestalo a obloha se vyjasnila.

A zpěvák se svou kapelou se opět činili. Ačkoliv současná vlna masové popularity trvá už několik let, zatím to nevypadá, že by Ztraceného koncertní jiskra uhasínala. Z pódia stále tryská energie zapáleného muzikanta-srdcaře plnícího si dávné dětské sny, který vedle obecenstva neopomíná bavit také sám sebe. To je bezesporu hlavní důvod, proč jeho živé show tak skvěle fungují.

Marek Ztracený, Tour de Léto, 24.6.2022
© Tom Kalous
Průlomový singl "Ztrácíš" zazněl hned jako první, načež následovaly další hity i nehity z různých etap Markovy už skoro patnáctileté kariéry. Právě ony nehity, tedy písničky, které nikdy neprošly rádiovým vysíláním, mohly fanoušky potěšit, protože setlist alespoň trochu osvěžily. Jako dobrý tah se ukázalo zařazení hloubavé, sedm let staré výpovědi "Život" začínající slovy "život nejde podle plánu, těžko uvěřit, že i já stárnu", ale i romantického songu "Tak ti tu říkám" ze zatím poslední studiovky "Planeta jménem stres".

Bodem, který stojí za vyzdvihnutí, byl i příchod Martiny Pártlové, která si s hlavním aktérem zazpívala "O pravdě" a pak zaskočila za Martu Jandovou v hitovce "Káva a sex". Její rázný vokál rozléhající se parkem znovu potvrdil, že v ní dřímá dosud ne zcela využitý potenciál.

Hned poté následoval akustický miniblok, další milý moment večera. Komornější doprovod kytary a kontrabasu pomohl ukázat skladby zlatého slavíka z jiného úhlu pohledu - tato hravá úprava slušela zejména provokativnímu kousku "Sex s ex". Sám hudebník mluvil o "jazzové kavárně", stejně tak ale tato chvíle připomínala i rošťáctví kočovných muzikantů.

Marek Ztracený, Tour de Léto, 25.6.2022
© Tom Kalous
Přehrání se dočkala dokonce také úplná novinka, která i s klipem teprve vyjde. Pro svůj přímočaře chytlavý charakter zapadá do Markovy tvorby posledních let, ne nadarmo se autor při jejím uvedení zmínil o ambici udělat z ní největší hit tohoto léta.

A finále? Nostalgické "Léto 95" ani po pěti letech neztrácí aktuálnost, naopak - s každým dalším rokem získává popěvek "tenhleten svět byl lepší než teď" na výpovědní hodnotě. Nečekanou sílu nabrala balada "Vítr do plachet", která se v době zveřejnění mohla jevit jako celkem neškodná filmová znělka. Teprve na koncertech naplno rozkvetla - a jak ukazovaly záběry na velkoplošných obrazovkách, některým až vháněla slzy do očí. V přídavku pak nemohly chybět "Dvě láhve vína" a samozřejmě již tradičně husí kůži navozující "Naše cesty".

Start "Tour de Léto" se zkrátka po všech stránkách nadmíru vydařil. Série, která bude až do konce srpna pokračovat šestnácti dalšími zastávkami, si udržela loňské kouzlo jiného zážitku a letos ho ještě trochu vyšperkovala. Slogan "Víc než koncert" na plakátech nelže.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Arakain - Schizofrenie (vinylová reedice) 8/10
Recenze: Arakain na "Schizofrenii" posunul laťku zas o něco výše, především technicky. Vinylová reedice to potvrzuje V červnu vyšel u vydavatelství Supraphon vinylový remaster druhého alba naší přední metalové stálice Arakain - techničtější a prokomponovanější "Schizofrenie". Předchozí reedici jsme hodnotili plným počtem, jak po třiceti... čtěte zde
Vydáno: 09.08.2022 12:30 v sekci Recenze
0
Zemřela Olivia Newton-John
Zemřela Olivia Newton-John Ve věku 73 let zemřela v pondělí 8. srpna Olivia Newton-John. Smutnou zprávu zveřejnil na jejím facebooku a instagramu její manžel John Easterling. Australská zpěvačka a herečka se po léta potýkala s rakovinou prsu, příčinu úmrtí... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 23:36 v sekci Novinky
0
Slipknot - Yen 8/10
Audio: Třetí singl "Yen" z nové desky Slipknot vsází na propracovanou atmosféru Iowská sebranka Slipknot na plné obrátky rozjela kampaň vedoucí k zářijovému vydání nového alba "The End, So Far". Dva dosud zveřejněné singly, "The Chapeltown Rag" a "The Dying Song (Time To Sing)", zatím prezentovaly onu frenetickou... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 16:11 v sekci Audio / Video | Audio
0
Kuedo - Infinite Window 8/10
Recenze: Kuedo na albu "Infinite Window" hledá konečnost času Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Louie Kemp - Dylan & já (kniha) 7/10
Recenze: Kniha "Dylan & já" vnímá slavného písničkáře jako člověka z masa a kostí Bob Dylan je ikona a osobnost, která ovlivnila a ovlivňuje generace muzikantů, kteří přišli po něm. Zároveň je to i člověk, který si velice pečlivě střeží svoje soukromí. Příležitost podívat se na Dylana - člověka nyní... čtěte zde
Vydáno: 07.08.2022 12:30 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Martina Pártlová přichází s hymnou žen "Si to udělám sama" (05.07.2022 15:13)
- Naživo: "Jen dýchej," žadonil Nick Cave na Metronomu (24.06.2022 12:43)
- Ceny OSA získali Marek Ztracený, Mirai nebo Yzomandias, za celoživotní přínos byl odměněn Zdeněk Svěrák (03.06.2022 18:36)
- R3hab a Lukas Graham dobyli český rádiový žebříček, nejúspěšnější albovou novinku obstaral Sabaton (17.03.2022 17:25)
- Nejprodávanější desku roku 2021 natočila Adele, pořadí singlů ovládl The Weeknd (04.03.2022 11:23)
- Na stále vedoucího Eda Sheerana v rádiích dotírají Elton John a Dua Lipa (03.03.2022 20:00)
- Viktor Sheen obsadil kompletní stupně vítězů albové hitparády, rádia nepřišla s jedinou novinkou (23.02.2022 08:00)
- Ivan Mládek má nejprodávanější albovou novinku, rádiová bída nebere konce (17.02.2022 16:30)
- Video: Adele na Brit Awards zazpívala svou vínem a bolestí nasáklou zpověď "I Drink Wine" (10.02.2022 14:52)
- České žebříčky dál chřadnou. Viktor Sheen vítězí podesáté, v rádiích se do čela vrací Ed Sheeran (10.02.2022 08:00)

ALBUM TÝDNE 32/2022

Kuedo
Infinite Window

Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k fiktivnímu sci-fi filmu plnému nepředvídatelných jevů.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 10.08.
Sziget (Budapešť, Budapešť)
St 17.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.08.
Role Model (US) (Rock Café, Praha)
Pá 19.08.
Vizovické Trnkobraní (areálu likérky Rudolf Jelínek, Vizovice)
So 20.08.
Ocean Alley (AUS) (Rock Café, Praha)
Čt 25.08.
Pixies (US) (Forum Karlín, Praha)
St 07.09.
Aries (US) (Rock Café, Praha)
So 10.09.
Poets of the Fall (FIN) (Roxy, Praha)
So 10.09.
Palace (UK) (Rock Café, Praha)
Po 12.09.
Russ (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Michal Prokop Slash Madonna BTS Adele Vojtaano Viktor Sheen Queen Justin Bieber Pink Floyd Dua Lipa Mirai Abba Jack White The Beatles Ed Sheeran Liam Gallagher Avril Lavigne The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu