shop.musicserver.cz
Marek Ztracený, Tour de Léto, Riegrovy sady, Praha, 25.6.2022

Ještě lepší než loni. Start "Tour de Léto" Marka Ztraceného v Praze vyšel na výbornou

Vydáno: 26.06.2022 15:59 v sekci Naživo - Josef Martínek | foto: Tom Kalous

Loňský premiérový ročník letní koncertní a zážitkové šňůry Marka Ztraceného se mohl zčásti jevit i jako nouzový plán pro covidové prázdniny. Letos se však "Tour de Léto" vrátila a po prvních dvou zastávkách v pražských Riegrových sadech je jasné, že fanoušci si tuto akci zamilovali.

Live: Marek Ztracený

místo: Riegrovy sady, Praha
datum: 25. června 2022
setlist: Ztrácíš, Když tě život kope do zadku, Za 100 let, MinuLost, Vlastní svět, Originál, Tak ti tu říkám, O pravdě (feat. Martina Pártlová), Káva a sex (feat. Martina Pártlová), Povoláním syn, Sex s ex, Život, To se mi líbí, Tak se nezlob, Moje milá, Léto 95, Vítr do plachet. Přídavky: Dvě láhve vína, Naše cesty

Kostra hlavního programu se oproti loňsku moc nezměnila - Marek Ztracený se znovu do roztrhání těla fotil a podepisoval na autogramiádách, v bloku nazvaném jako Ztracený jukebox vybíral písně na přání a šanci ukázat se dostali i začínající zpěváci z publika. Došlo také na vaření s Romanem Stašou nebo vtipy a tanec Richarda Genzera.

Marek Ztracený a Richard Genzer, Tour de Léto, 25.6.2022
© Tom Kalous
Právě skutečnost, že příchozí už věděli, co od celoodpolední a večerní akce očekávat, se odrazila na uvolněné atmosféře sálající z areálu zaplněného tisícovkami lidí. Dlužno dodat, že lidí opravdu všech generací. Zatímco minulá sezóna byla ještě poznamenaná pandemickými opatřeními, včetně obskurních kontrol očkovacích certifikátů, letos pravé letní pohodě nebránilo už nic.

Snad jen mnohými proklínané (a pořadateli stále častěji využívané) čipy jako platící prostředek zůstávají vděčným námětem k diskuzi. Opticky se totiž nezdá, že by v době bezkontaktních karet vedly ke kratším frontám na občerstvení, naopak si návštěvník vystojí fronty dvě - jednu na dobití kreditu uloženého v čipu, druhou na samotný proviant. V případě zůstatku na kontě pak doma následuje žádost o vrácení přebytku na bankovní účet.

Ženskou pěveckou stopu letos obstarala Martina Pártlová. Svůj charakteristicky nakřáplý hlas předvedla v plné kráse v převzatých hitech od Adele ("Rolling In The Deep") nebo Kings Of Leon ("Use Somebody"), sáhla i do repertoáru spřízněného Čechomoru a pochopitelně nevynechala ani parodii na "Empire State Of Mind" - "Ostravu", svého času extrémně populární internetový virál s Rudou z Ostravy. Shodou okolností měla přitom právě v sobotu v pražské O2 areně koncertovat interpretka ženských partů originálu Alicia Keys, vystoupení však bylo pořadateli před pár týdny v tichosti zrušeno.

Martina Pártlová, Tour de Léto, 25.6.2022
© Tom Kalous
Pártlová přesvědčila o svých pozoruhodných, chtělo by se napsat u nás nedoceněných, pěveckých kvalitách. Brzdou její možné sólové kariéry se u ní však zdá být jen a pouze otázka repertoáru - její jediný vlastní hit "Bolím", který rovněž zazpívala, jí před pár lety složil právě Ztracený a dnes má pouhé audio s obrázkem na YouTube přes čtyři miliony přehrání. V každém případě lze výkon této skromně působící interpretky označit za překvapení dne.

V pátek narušila hlavní večerní koncert průtrž mračen, která podle slov šumavského hitmakera zapříčinila odchod asi padesáti lidí, pro jiné však zvýraznila euforickou energii proudící mezi pódiem a publikem a pomohla k výjimečnému zážitku. V sobotu vyšlo počasí jako na objednávku, pršet totiž odpoledne před startem programu přestalo a obloha se vyjasnila.

A zpěvák se svou kapelou se opět činili. Ačkoliv současná vlna masové popularity trvá už několik let, zatím to nevypadá, že by Ztraceného koncertní jiskra uhasínala. Z pódia stále tryská energie zapáleného muzikanta-srdcaře plnícího si dávné dětské sny, který vedle obecenstva neopomíná bavit také sám sebe. To je bezesporu hlavní důvod, proč jeho živé show tak skvěle fungují.

Marek Ztracený, Tour de Léto, 24.6.2022
© Tom Kalous
Průlomový singl "Ztrácíš" zazněl hned jako první, načež následovaly další hity i nehity z různých etap Markovy už skoro patnáctileté kariéry. Právě ony nehity, tedy písničky, které nikdy neprošly rádiovým vysíláním, mohly fanoušky potěšit, protože setlist alespoň trochu osvěžily. Jako dobrý tah se ukázalo zařazení hloubavé, sedm let staré výpovědi "Život" začínající slovy "život nejde podle plánu, těžko uvěřit, že i já stárnu", ale i romantického songu "Tak ti tu říkám" ze zatím poslední studiovky "Planeta jménem stres".

Bodem, který stojí za vyzdvihnutí, byl i příchod Martiny Pártlové, která si s hlavním aktérem zazpívala "O pravdě" a pak zaskočila za Martu Jandovou v hitovce "Káva a sex". Její rázný vokál rozléhající se parkem znovu potvrdil, že v ní dřímá dosud ne zcela využitý potenciál.

Hned poté následoval akustický miniblok, další milý moment večera. Komornější doprovod kytary a kontrabasu pomohl ukázat skladby zlatého slavíka z jiného úhlu pohledu - tato hravá úprava slušela zejména provokativnímu kousku "Sex s ex". Sám hudebník mluvil o "jazzové kavárně", stejně tak ale tato chvíle připomínala i rošťáctví kočovných muzikantů.

Marek Ztracený, Tour de Léto, 25.6.2022
© Tom Kalous
Přehrání se dočkala dokonce také úplná novinka, která i s klipem teprve vyjde. Pro svůj přímočaře chytlavý charakter zapadá do Markovy tvorby posledních let, ne nadarmo se autor při jejím uvedení zmínil o ambici udělat z ní největší hit tohoto léta.

A finále? Nostalgické "Léto 95" ani po pěti letech neztrácí aktuálnost, naopak - s každým dalším rokem získává popěvek "tenhleten svět byl lepší než teď" na výpovědní hodnotě. Nečekanou sílu nabrala balada "Vítr do plachet", která se v době zveřejnění mohla jevit jako celkem neškodná filmová znělka. Teprve na koncertech naplno rozkvetla - a jak ukazovaly záběry na velkoplošných obrazovkách, některým až vháněla slzy do očí. V přídavku pak nemohly chybět "Dvě láhve vína" a samozřejmě již tradičně husí kůži navozující "Naše cesty".

Start "Tour de Léto" se zkrátka po všech stránkách nadmíru vydařil. Série, která bude až do konce srpna pokračovat šestnácti dalšími zastávkami, si udržela loňské kouzlo jiného zážitku a letos ho ještě trochu vyšperkovala. Slogan "Víc než koncert" na plakátech nelže.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Elán - 3000 (2LP reedice 2023) 6/10
Recenze: Elán deskou "3000" stvrdil návrat po Rážově nehodě Mezi dvacátým a jednadvacátým stoletím nastal přelom nejen časový, ale pro Elán i faktický. Frontman skupiny Jožo Ráž měl velmi vážnou autonehodu, po které dva měsíce bojoval o holý život. To, že se kapela opravdu vrací na... čtěte zde
Vydáno: 23.09.2023 09:00 v sekci Recenze
0
Burna Boy - I Told Them... 8/10
Recenze: Nigerijský egomaniak s talentem od Boha Burna Boy je na albu "I Told Them..." výbornej Burna Boy je chlápek, který u nás kvůli zrušenému koncertu na Colours Of Ostrava nemá tu nejlepší pověst. A to je škoda. I když pro některé nebyl na festivalu jménem nejlákavějším, jeho talent a hudba, kterou představuje na... čtěte zde
Vydáno: 22.09.2023 17:00 v sekci Recenze
0
Depeche Mode - My Favourite Stranger 7/10
Video: "My Favourite Stranger" je setkáním Depeche Mode s tajemnou cizinkou... bez Depeche Mode Depeche Mode aktuálně zahajují americké pokračování turné k desce "Memento Mori". Odstartovali je ve čtvrtek v Mexico City, kde na tři večery obsadí věhlasný stadion Foro Sol. Souběžně se začátkem této série vystoupení... čtěte zde
Vydáno: 22.09.2023 07:55 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 37. týden 2023
Olivia Rodrigo debutuje v českém albovém žebříčku těsně pod vrcholem Českým rádiovým éterem opět nejvíce zní singl Michaela Schulteho a R3haba "Waterfall", po dlouhých letech se na výsluní vrací i Divokej Bill, a to s písní "Lahůdky". Nejúspěšnější album má stále Stein27, kterého neporazila ani... čtěte zde
Vydáno: 21.09.2023 18:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Jordan Haj - Savage 8/10
Video: Jordan Haj představil "Savage". Blues-rockový song nikdy nebude mít studiovou verzi Jeho životní partnerka Emma Smetana si momentálně zažívá svoje v souvislosti s jedním televizním seriálem. Ten mě tak nějak nechává chladnou - na rozdíl od vkusně a intimně nazpívané titulní písně "Tahle jediná vteřina" s... čtěte zde
Vydáno: 21.09.2023 08:05 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Martina Pártlová s Monikou Bagárovou vzpomínají na to, "Co bylo za nás" (13.09.2023 17:12)
- Nové desky 25/2023 - od Kelly Clarkson přes Marka Ztraceného po Portugal. The Man (28.06.2023 20:00)
- Video: Marek Ztracený dává ochutnat atmosféru z Edenu. Ve "Stále věřím" připomíná, že sny se plní (28.06.2023 17:21)
- Recenze: Marek Ztracený sice není úplný "Originál", laťku si ale drží pořád vysoko (28.06.2023 08:00)
- Naživo: Marek Ztracený míří do Wembley. Euforii fanoušků Poseidona z Wishe ale v Edenu brzdily technické nedodělky (17.06.2023 11:36)
- Naživo: Rock im Park v prvním dni rozzářili Kings Of Leon, speciální duet předvedli Papa Roach s Hollywood Undead (07.06.2023 17:43)
- Video: Marek Ztracený žhaví před monstrkoncerty své fanoušky novým klipem "Stále věřím" (18.05.2023 14:52)
- Video: Adele vyrazila s Jamesem Cordenem na poslední Carpool Karaoke (04.05.2023 17:00)
- Video: Nová verze lidovky "Ej lásko, lásko" v podání Lucie Bílé a Čechomoru působí rozpačitě (17.04.2023 19:12)
- Konec královny srdceryvných balad? Nové album zamilované Adele prý bude povznášející a pozitivní (11.04.2023 10:55)

ALBUM TÝDNE 38/2023

Kafka Band
Der Process

Kafka Band přichází s hudebním zpracováním třetího románu Franze Kafky, spisovatele, jehož dílo je i sto let od jeho úmrtí stále aktuální. Deska "Der Process" nám dává krásnou možnost dívat se na knihu o dost jinýma očima, než jsme běžně zvyklí. A je to svěží, leckdy nečekaný a velmi osobitý pohled.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 07.10.
French 79 (FR) (Meet Factory, Praha)
Čt 12.10.
5 Secods of Summer (US) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 15.10.
Bad Nerves (UK) (Underdogs, Praha)
St 18.10.
Fall Out Boy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 18.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Čt 19.10.
PJ Harvey (UK) (Velký sál Lucerna, Praha)
Pá 20.10.
City and Colour (US) / Ruby Waters (CAN) (MeetFactory, Praha)
So 28.10.
50 Cent (US) (O2 arena, Praha)
Ne 29.10.
dEUS (BE) (Rock Café, Praha)
St 01.11.
Cigarettes After Sex (US) (Velký sál Lucerna, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Prince Vladimír Mišík The Prodigy Milly Honsová Madonna Kryštof Beyoncé Lady Gaga Sia Ewa Farna Coldplay Adele AC/DC The Cure Taylor Swift Rihanna Metallica Viktor Sheen Miley Cyrus
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu