shop.musicserver.cz
Metronome Prague, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022

"Jen dýchej," žadonil Nick Cave na Metronomu

Vydáno: 24.06.2022 12:43 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková

Sice bez původně plánovaného Macklemorea, ale i tak s několika zajímavými taháky odstartoval Metronome Prague a i letos je ve výběru headlinerů vidět, že cílová skupina jsou v Praze žijící čtyřicátníci. Vždyť i od stanového městečka se už upustilo a akce samotná se už spíše označuje za hudební událost, než za festival.

Live: Metronome Prague, den 1

místo: Výstaviště, Praha
datum: 24. června 2022
vystoupili: Nick Cave & The Bad Seeds, Mňága a Žďorp, Čechomor, Lenka Dusilová & Řeka ansámbl

setlist Nick Cave & The Bad Seeds: Get Ready For Love, There She Goes, My Beautiful World, From Her To Eternity, O Children, Jubilee Street, Bright Horses, I Need You, Waiting For You, Carnage, Tupelo, Red Right Hand, The Mercy Seat, The Ship Song, Higgs Boson Blues, City Of Refuge, White Elephant, Into My Arms, Vortex, Ghosteen Speaks

Fotogalerie 1
Fotogalerie 2

Metronome Festival, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
© Martin Bambušek / musicserver.cz
Jestli letošní festivalovou sezónu něco vystihuje, je to všeobecné šetření. Je to vidět jak u nás, tak i u všech našich sousedů. Program začíná později, na domácí scénu se sází víc než dřív, pódií je buď méně anebo alespoň nejedou všechna naráz, místo doprovodného programu se všude lepí loga sponzorů a ne vždy to jsou zrovna firmy s ušlechtilými produkty. Snad jen nedávno skončený Rock For People byl výjimkou, nicméně krize - ať už pandemická, logistická, energetická, inflační nebo válečná - dopadla na všechny a je to vidět. Je to logické a je to bohužel i trochu smutné.

Lenka Dusilová & Řeka ansámbl, 	Metronome Festival, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
© Marie Trávníčková
První den Metronome Prague toho byl zářným příkladem. Žádný interpret sice na poslední chvíli své vystoupení nezrušil, což je v dnešní době nemalé vítězství, nicméně na druhou stranu taky platí, že nebylo moc z čeho vybírat. Mňága a Žďorp, Čechomor, DJ Roxtar a Lenka Dusilová se speciálním koncertem k albu "Řeka" by za normální situace mohli zahrát na jednom pódiu, zatímco jinde bychom mohli objevovat menší zahraniční kapely, jenže jelikož třeba taková Park stage ještě ani nestála, alternativ, pokud vás právě někdo ze zmíněných úplně nebere, jaksi moc nebylo. Hlavní Metronome stage tak i spolu s ukrajinskými Go_A opanovali jen tři vystupující, ČT Fontana stage, což je prostor u Křižíkovy fontány, dokonce pouze Dusilenka.

Zatím tedy nic moc. Zlepšit by se to částečně mělo v následujících dvou dnech, nicméně čtvrtek vypadal, se vší úctou k pořadatelům i vystupujícím, jen jako takový prodloužený koncert Nicka Cavea, o kterém to celé bylo.

Ten byl ale zato vynikající, i přes nepříliš dobré zvukové podmínky. Koncert jako takový byl nazvučený skvěle, jenže jelikož hlavní pódium stojí tam, kde stojí, odráží se hudba od nedalekých budov zase zpátky, což už několikátý rok za sebou do určité míry kazí zážitek.

Nick Cave And The Bad Seeds, Metronome Festival, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
© Marie Trávníčková
"Get Ready For Love," bouřil australský zpěvák ve stejnojmenné úvodní písni a rovnou se vydal na bariéry, aby se pozdravil se svými příznivci. A pak ještě mnohokrát. Procházet se po plošině, kterou měl přistavenou nad prvními řadami, patří k jeho signifikantním koncertním kratochvílím, stejně jako přikládat si ruce fanoušků na hruď a během písně "Higgs Boson Blues" se jich ptát, zda cítí tlukot jeho srdce.

I díky tomu je tak oblíbený. Černočerné skladby, které v průběhu celé jeho kariéry rezonovaly napříč zeměkoulí, zůstaly v jeho tvorbě patrné i do dnešních dní. Na Výstavišti se ale zdálo, že jsou ještě černější než kdy dřív. V roce 2015 se mu zabil syn Arthur, letos v květnu dlouhodobé potíže s mentálním zdravím stály za úmrtím jedenatřicetiletého syna Jethra. Bylo zdrcující vidět nekompromisnost showbyznysu. Show must go on, ať to stojí, co to stojí. Jako leitmotiv celého vystoupení se pak průběžně vracely Caveovy bolestné výkřiky "cry cry cry" nebo zdrcující nářky "just breathe", které opakoval do zemdlení.

Nick Cave And The Bad Seeds, Metronome Festival, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
© Marie Trávníčková
Bolesti v srdci sekundovali výteční The Bad Seeds, kteří jeho hudbu tradičně doplnili pestrým nástrojovým obsazením, věrný souputník Warren Ellis (pozor, neplést s oceňovaným komiksovým autorem stejného jména) řadu skladeb vždycky odpočítal.

Čtyřiašedesátiletý umělec byl ale silný i sám. To když jen za doprovodu vlastní hry na klavír zazpíval "I Need You" nebo naopak nechal vyniknout kontrast mezi svým temným hlasem a andělským vokálem jedné z vokalistek ve stále ještě čerstvém kousku "Carnage". A hned potom nechal zazářit podvratnou basu uvozující "Tupelo", ve kterém už svým divákům regulérně lezl na ramena. Patrně největší ohlas ale vyvolala až balada "Into My Arms", která zazněla v přídavku. Alespoň to naznačovaly stovky telefonů, které píseň vydatně natáčely.

Nick Cave And The Bad Seeds, Metronome Festival, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
© Marie Trávníčková
Mimo koncertu samotného ale byla zajímavá ještě jedna věc. Na místě před tribunou, kde si vystoupení užívali vozíčkáři, byl k vidění zamilovaný pár. Ona byla mladá, pohledná žena, která se ale bez vozíku už neobešla. On byl vysoký, upravený muž s pěstěnými dredy a celý koncert byl vedle ní. Jen u toho nestál, jak by se nabízelo, snad proto, aby se nepovyšoval, nýbrž klečel. Aby s ní byl na stejné úrovni. Zkoušeli jste někdy klečet déle než pět minut? Bolí to. Hodně. A on tam takto klečel přes dvě dlouhé hodiny a ani se nehnul. Jen u toho hladil svou milou po zádech a koukal s ní u toho na koncert. Bylo dojemné to vidět. Stejně jako Nicka Cavea. Bolest má mnoho podob. A ještě více příčin. Tak snad to společné trávení času v areálu Výstaviště pomohlo oběma stranám v jejich nelehkém údělu. Alespoň na chvilku.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
John Frusciante - . I : a : II . 8/10
Recenze: John Frusciante na dvojalbume ". I :" a ": I I ." predkláda zvukový experiment (nielen) pre audiofilov John Frusciante vydal začiatkom februára dvojalbum elektronickej hudby s názvom ". I :" a ": I I .". Prvá verzia obsahuje sedem skladieb a je určená pre vinyl, druhá, digitálna, je rozšírená s iným poradím. Skladateľ sa na takmer... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2023 08:00 v sekci Recenze
0
Lankum - Go Dig My Grave 10/10
Video: Lankum v mrazivém videu "Go Dig My Grave" posouvají hranice folku Uplynuly téměř čtyři roky od vydání oceňovaného počinu "The Livelong Day" dublinské experimentálně folkové skupiny Lankum, ve kterém formace geniálně propojila tradiční irské písně s moderními aranžemi. Po dlouhém čekání... čtěte zde
Vydáno: 06.02.2023 16:13 v sekci Audio / Video | Video
0
Floex - Shoulders of Giants (Original Game Soundtrack) 9/10
Recenze: Floex je na soundtracku "Shoulders of Giants" hrdinným strážcem hudební galaxie Floex na své další herní výpravě překvapuje. Tvůrci gamesy "Shoulders of Giants" mu totiž umožnili rozjet fantazii na plné obrátky a díky tomu vznikl možná jeho nejhravější hudební doprovod. Je daleko hybnější, než na co jsme u... čtěte zde
Vydáno: 06.02.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Vypsaná fiXa, Café V lese, Praha, 3.2.2023
Naživo: Vypsaná fiXa oslavila 20 let desky "Bestiálně šťastní" ojedinělým koncertem První letošní vystoupení Vypsané fiXy se uskutečnilo v pražském klubu Café V lese a bylo věnováno albu "Bestiálně šťastní", od jehož natáčení uběhlo neskutečných dvacet let. Deska zazněla autenticky celá a byla to krásná... čtěte zde
Vydáno: 05.02.2023 08:37 v sekci Naživo
0
Zemřela Naďa Urbánková
Zemřela Naďa Urbánková V pátek 3. února dotlouklo srdce oblíbené zpěvačky Nadi Urbánkové. Oznámila to její dcera, rovněž zpěvačka Jana Fabiánová na sociálních sítích. "S nekonečnou bolestí v srdci s vámi musím sdílet tu nejsmutnější zprávu.... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2023 20:14 v sekci Novinky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Na Metronome Prague bude radost rozdávat i Zaz (10.01.2023 09:46)
- Nick Cave prozradil, že s The Bad Seeds chystá nové album. Podělil se i o první text (10.01.2023 08:44)
- Metronome Prague 2023 představuje první česko-slovenské hvězdy (08.01.2023 19:18)
- Naživo: Mňága a Žďorp přenesla svoji melancholii i do předvánočně laděné Prahy (22.12.2022 19:26)
- Recenze: "Je všechno dobrý?" ptá se na svém debutu Marie Kieslowski. A my odpovídáme: "Je to výborný" (19.12.2022 00:00)
- Jamiroquai roztančí Metronome Prague 2023 (13.12.2022 09:31)
- Éterická Aurora a elektroničtí Moderat zazáří na Metronome 2023 (06.12.2022 12:09)
- Rozhovory: Čechomor - S Kandráčovci je to nová kapitola a my strašně rádi otvíráme nové kapitoly (03.12.2022 08:40)
- Popmuseum Stage zve na unikátní online koncerty, sérii zahájila Lenka Dusilová (01.12.2022 19:01)
- Na Metronome Prague 2023 zahrají i Editors a White Lies (29.11.2022 10:37)

ALBUM TÝDNE 06/2023

Floex
Shoulders of Giants (Original Game Soundtrack)

Floex na své další herní výpravě překvapuje. Tvůrci gamesy "Shoulders of Giants" mu totiž umožnili rozjet fantazii na plné obrátky a díky tomu vznikl možná jeho nejhravější hudební doprovod. Je daleko hybnější, než na co jsme u něj zvyklí, a navíc obstojí i zcela samostatně.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Út 21.02.
George Ezra + special guest: Passenger (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Lucie Vondráčková Madonna Beyoncé Adele Viktor Sheen The Weeknd BTS Slash Michal Prokop Kryštof Mirai Vojtaano Lady Gaga Ed Sheeran Queen Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu