shop.musicserver.cz
Metronome Prague, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022

"Jen dýchej," žadonil Nick Cave na Metronomu

Vydáno: 24.06.2022 12:43 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková

Sice bez původně plánovaného Macklemorea, ale i tak s několika zajímavými taháky odstartoval Metronome Prague a i letos je ve výběru headlinerů vidět, že cílová skupina jsou v Praze žijící čtyřicátníci. Vždyť i od stanového městečka se už upustilo a akce samotná se už spíše označuje za hudební událost, než za festival.

Live: Metronome Prague, den 1

místo: Výstaviště, Praha
datum: 24. června 2022
vystoupili: Nick Cave & The Bad Seeds, Mňága a Žďorp, Čechomor, Lenka Dusilová & Řeka ansámbl

setlist Nick Cave & The Bad Seeds: Get Ready For Love, There She Goes, My Beautiful World, From Her To Eternity, O Children, Jubilee Street, Bright Horses, I Need You, Waiting For You, Carnage, Tupelo, Red Right Hand, The Mercy Seat, The Ship Song, Higgs Boson Blues, City Of Refuge, White Elephant, Into My Arms, Vortex, Ghosteen Speaks

Fotogalerie 1
Fotogalerie 2

Metronome Festival, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
© Martin Bambušek / musicserver.cz
Jestli letošní festivalovou sezónu něco vystihuje, je to všeobecné šetření. Je to vidět jak u nás, tak i u všech našich sousedů. Program začíná později, na domácí scénu se sází víc než dřív, pódií je buď méně anebo alespoň nejedou všechna naráz, místo doprovodného programu se všude lepí loga sponzorů a ne vždy to jsou zrovna firmy s ušlechtilými produkty. Snad jen nedávno skončený Rock For People byl výjimkou, nicméně krize - ať už pandemická, logistická, energetická, inflační nebo válečná - dopadla na všechny a je to vidět. Je to logické a je to bohužel i trochu smutné.

Lenka Dusilová & Řeka ansámbl, 	Metronome Festival, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
© Marie Trávníčková
První den Metronome Prague toho byl zářným příkladem. Žádný interpret sice na poslední chvíli své vystoupení nezrušil, což je v dnešní době nemalé vítězství, nicméně na druhou stranu taky platí, že nebylo moc z čeho vybírat. Mňága a Žďorp, Čechomor, DJ Roxtar a Lenka Dusilová se speciálním koncertem k albu "Řeka" by za normální situace mohli zahrát na jednom pódiu, zatímco jinde bychom mohli objevovat menší zahraniční kapely, jenže jelikož třeba taková Park stage ještě ani nestála, alternativ, pokud vás právě někdo ze zmíněných úplně nebere, jaksi moc nebylo. Hlavní Metronome stage tak i spolu s ukrajinskými Go_A opanovali jen tři vystupující, ČT Fontana stage, což je prostor u Křižíkovy fontány, dokonce pouze Dusilenka.

Zatím tedy nic moc. Zlepšit by se to částečně mělo v následujících dvou dnech, nicméně čtvrtek vypadal, se vší úctou k pořadatelům i vystupujícím, jen jako takový prodloužený koncert Nicka Cavea, o kterém to celé bylo.

Ten byl ale zato vynikající, i přes nepříliš dobré zvukové podmínky. Koncert jako takový byl nazvučený skvěle, jenže jelikož hlavní pódium stojí tam, kde stojí, odráží se hudba od nedalekých budov zase zpátky, což už několikátý rok za sebou do určité míry kazí zážitek.

Nick Cave And The Bad Seeds, Metronome Festival, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
© Marie Trávníčková
"Get Ready For Love," bouřil australský zpěvák ve stejnojmenné úvodní písni a rovnou se vydal na bariéry, aby se pozdravil se svými příznivci. A pak ještě mnohokrát. Procházet se po plošině, kterou měl přistavenou nad prvními řadami, patří k jeho signifikantním koncertním kratochvílím, stejně jako přikládat si ruce fanoušků na hruď a během písně "Higgs Boson Blues" se jich ptát, zda cítí tlukot jeho srdce.

I díky tomu je tak oblíbený. Černočerné skladby, které v průběhu celé jeho kariéry rezonovaly napříč zeměkoulí, zůstaly v jeho tvorbě patrné i do dnešních dní. Na Výstavišti se ale zdálo, že jsou ještě černější než kdy dřív. V roce 2015 se mu zabil syn Arthur, letos v květnu dlouhodobé potíže s mentálním zdravím stály za úmrtím jedenatřicetiletého syna Jethra. Bylo zdrcující vidět nekompromisnost showbyznysu. Show must go on, ať to stojí, co to stojí. Jako leitmotiv celého vystoupení se pak průběžně vracely Caveovy bolestné výkřiky "cry cry cry" nebo zdrcující nářky "just breathe", které opakoval do zemdlení.

Nick Cave And The Bad Seeds, Metronome Festival, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
© Marie Trávníčková
Bolesti v srdci sekundovali výteční The Bad Seeds, kteří jeho hudbu tradičně doplnili pestrým nástrojovým obsazením, věrný souputník Warren Ellis (pozor, neplést s oceňovaným komiksovým autorem stejného jména) řadu skladeb vždycky odpočítal.

Čtyřiašedesátiletý umělec byl ale silný i sám. To když jen za doprovodu vlastní hry na klavír zazpíval "I Need You" nebo naopak nechal vyniknout kontrast mezi svým temným hlasem a andělským vokálem jedné z vokalistek ve stále ještě čerstvém kousku "Carnage". A hned potom nechal zazářit podvratnou basu uvozující "Tupelo", ve kterém už svým divákům regulérně lezl na ramena. Patrně největší ohlas ale vyvolala až balada "Into My Arms", která zazněla v přídavku. Alespoň to naznačovaly stovky telefonů, které píseň vydatně natáčely.

Nick Cave And The Bad Seeds, Metronome Festival, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
© Marie Trávníčková
Mimo koncertu samotného ale byla zajímavá ještě jedna věc. Na místě před tribunou, kde si vystoupení užívali vozíčkáři, byl k vidění zamilovaný pár. Ona byla mladá, pohledná žena, která se ale bez vozíku už neobešla. On byl vysoký, upravený muž s pěstěnými dredy a celý koncert byl vedle ní. Jen u toho nestál, jak by se nabízelo, snad proto, aby se nepovyšoval, nýbrž klečel. Aby s ní byl na stejné úrovni. Zkoušeli jste někdy klečet déle než pět minut? Bolí to. Hodně. A on tam takto klečel přes dvě dlouhé hodiny a ani se nehnul. Jen u toho hladil svou milou po zádech a koukal s ní u toho na koncert. Bylo dojemné to vidět. Stejně jako Nicka Cavea. Bolest má mnoho podob. A ještě více příčin. Tak snad to společné trávení času v areálu Výstaviště pomohlo oběma stranám v jejich nelehkém údělu. Alespoň na chvilku.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
ADONXS - OVRTHNKR 8/10
Video: ADONXS v klipu "OVRTHNKR" upozorňuje na citlivou mužskou duši a postoj k vlastnímu tělu Adam Pavlovčin aka ADONXS vydal přesně před rokem debutové album "Age of Adonxs". Z něho pochází i píseň "Overthinker", k jejíž upravené verzi, nazvané zkráceně "OVRTHNKR", nyní natočil video. Odkazuje se jím na palčivý, ale... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2023 16:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Hana Zagorová - Naprosto nezbytná (rozšířené vzpomínkové vydání) 7/10
Hudba v tisku: Vzpomínkové vydání knihy "Naprosto nezbytná" od Hany Zagorové doplňuje vyprávění její a jejích kolegů o tu nejbolestnější tečku Už je to víc než rok, co nás navždy opustila Hana Zagorová. Ještě za svého života, u příležitosti svých 75. narozenin, sepsala s novinářem Petrem Mackem knihu "Naprosto nezbytná", nedlouho po jejím dokončení, v srpnu 2022, však... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2023 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
Harlej - Svatební košile 8/10
Video: "Svatební košile" padne Harleji jako ulitá Harlej už dávno není jen kapelou plnou raubířů, co vymetou kdejaký bar a mají přehled o všech holkách v okolí. Postupem času zraje také jejich muzika - umí být pořád pěkně divoká, ale stále častěji se v ní najde místo i pro... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 16:15 v sekci Audio / Video | Video
0
Katarzia - Šťastné dieťa 8/10
Recenze: Katarzia s albem "Šťastné dieťa" předkládá své dosud nejintimnější dílo Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Jelen, Tereza Balonová, O2 arena, Praha, 2.12.2023
Naživo: Slušnost, pokora, vděčnost. Kapela Jelen v O2 areně oslavila deset let nádherným koncertem V O2 areně skupina Jelen sice nehrála úplně poprvé, neboť si ji oťukala už na Českém mejdanu s Impulsem, vůbec prvně ale lidé dorazili jenom kvůli ní. Bylo znát, jak moc si toho její členové váží a jak moc jsou z tohoto milníku... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2023 13:29 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Milky Chance přivezou svůj hypnotizující groove na Metronome Prague 2024 (23.11.2023 11:54)
- Britští Kosheen oslaví 25 let na Metronome Prague 2024. Přivezou speciální narozeninovou show (13.11.2023 10:21)
- Video: Lenka Dusilová se v krásném singlu "Maria" vrací k hravému písničkářství (04.11.2023 09:00)
- Video: Mňága a Žďorp po dvaceti letech natočila klip k písni "Nic složitýho". Hlavní role obsadili dva skalní fanoušci (02.11.2023 08:15)
- Nick Cave & Warren Ellis vydají už tento pátek živák "Australian Carnage" (23.08.2023 14:23)
- Nick Cave dokončuje nové album s The Bad Seeds (26.07.2023 12:58)
- Fotogalerie: Nejen White Lies a M83, ale taky prsa a kalhotky zpěvaček. To byl závěrečný den Metronomu (25.06.2023 09:28)
- Fotogalerie: Metronome Prague pokračoval se Zaz, Editors, Janou Kirschner, Zrním a dalšími (24.06.2023 11:30)
- Naživo: Parný první den festivalu Metronome Prague trpěl řídkým programem i střídmou účastí (23.06.2023 13:32)
- Fotogalerie: To nejlepší přivezly první den na Metronome divoký holky. Vystoupila Aurora, Aiko, Tolstoys i Biig Piig. A taky Jamiroquai (23.06.2023 08:59)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 07.12.
Prodigy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Kryštof Ben Cristovao Like She Taylor Swift The Beatles Lucie Vondráčková Madonna AC/DC Sia Lady Gaga Viktor Sheen Ewa Farna Burian Milly Honsová Jana Uriel Kratochvílová Adele
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu