shop.musicserver.cz
Metronome Prague, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022

"Jen dýchej," žadonil Nick Cave na Metronomu

Vydáno: 24.06.2022 12:43 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Marie Trávníčková

Sice bez původně plánovaného Macklemorea, ale i tak s několika zajímavými taháky odstartoval Metronome Prague a i letos je ve výběru headlinerů vidět, že cílová skupina jsou v Praze žijící čtyřicátníci. Vždyť i od stanového městečka se už upustilo a akce samotná se už spíše označuje za hudební událost, než za festival.

Live: Metronome Prague, den 1

místo: Výstaviště, Praha
datum: 24. června 2022
vystoupili: Nick Cave & The Bad Seeds, Mňága a Žďorp, Čechomor, Lenka Dusilová & Řeka ansámbl

setlist Nick Cave & The Bad Seeds: Get Ready For Love, There She Goes, My Beautiful World, From Her To Eternity, O Children, Jubilee Street, Bright Horses, I Need You, Waiting For You, Carnage, Tupelo, Red Right Hand, The Mercy Seat, The Ship Song, Higgs Boson Blues, City Of Refuge, White Elephant, Into My Arms, Vortex, Ghosteen Speaks

Fotogalerie 1
Fotogalerie 2

Metronome Festival, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
© Martin Bambušek / musicserver.cz
Jestli letošní festivalovou sezónu něco vystihuje, je to všeobecné šetření. Je to vidět jak u nás, tak i u všech našich sousedů. Program začíná později, na domácí scénu se sází víc než dřív, pódií je buď méně anebo alespoň nejedou všechna naráz, místo doprovodného programu se všude lepí loga sponzorů a ne vždy to jsou zrovna firmy s ušlechtilými produkty. Snad jen nedávno skončený Rock For People byl výjimkou, nicméně krize - ať už pandemická, logistická, energetická, inflační nebo válečná - dopadla na všechny a je to vidět. Je to logické a je to bohužel i trochu smutné.

Lenka Dusilová & Řeka ansámbl, 	Metronome Festival, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
© Marie Trávníčková
První den Metronome Prague toho byl zářným příkladem. Žádný interpret sice na poslední chvíli své vystoupení nezrušil, což je v dnešní době nemalé vítězství, nicméně na druhou stranu taky platí, že nebylo moc z čeho vybírat. Mňága a Žďorp, Čechomor, DJ Roxtar a Lenka Dusilová se speciálním koncertem k albu "Řeka" by za normální situace mohli zahrát na jednom pódiu, zatímco jinde bychom mohli objevovat menší zahraniční kapely, jenže jelikož třeba taková Park stage ještě ani nestála, alternativ, pokud vás právě někdo ze zmíněných úplně nebere, jaksi moc nebylo. Hlavní Metronome stage tak i spolu s ukrajinskými Go_A opanovali jen tři vystupující, ČT Fontana stage, což je prostor u Křižíkovy fontány, dokonce pouze Dusilenka.

Zatím tedy nic moc. Zlepšit by se to částečně mělo v následujících dvou dnech, nicméně čtvrtek vypadal, se vší úctou k pořadatelům i vystupujícím, jen jako takový prodloužený koncert Nicka Cavea, o kterém to celé bylo.

Ten byl ale zato vynikající, i přes nepříliš dobré zvukové podmínky. Koncert jako takový byl nazvučený skvěle, jenže jelikož hlavní pódium stojí tam, kde stojí, odráží se hudba od nedalekých budov zase zpátky, což už několikátý rok za sebou do určité míry kazí zážitek.

Nick Cave And The Bad Seeds, Metronome Festival, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
© Marie Trávníčková
"Get Ready For Love," bouřil australský zpěvák ve stejnojmenné úvodní písni a rovnou se vydal na bariéry, aby se pozdravil se svými příznivci. A pak ještě mnohokrát. Procházet se po plošině, kterou měl přistavenou nad prvními řadami, patří k jeho signifikantním koncertním kratochvílím, stejně jako přikládat si ruce fanoušků na hruď a během písně "Higgs Boson Blues" se jich ptát, zda cítí tlukot jeho srdce.

I díky tomu je tak oblíbený. Černočerné skladby, které v průběhu celé jeho kariéry rezonovaly napříč zeměkoulí, zůstaly v jeho tvorbě patrné i do dnešních dní. Na Výstavišti se ale zdálo, že jsou ještě černější než kdy dřív. V roce 2015 se mu zabil syn Arthur, letos v květnu dlouhodobé potíže s mentálním zdravím stály za úmrtím jedenatřicetiletého syna Jethra. Bylo zdrcující vidět nekompromisnost showbyznysu. Show must go on, ať to stojí, co to stojí. Jako leitmotiv celého vystoupení se pak průběžně vracely Caveovy bolestné výkřiky "cry cry cry" nebo zdrcující nářky "just breathe", které opakoval do zemdlení.

Nick Cave And The Bad Seeds, Metronome Festival, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
© Marie Trávníčková
Bolesti v srdci sekundovali výteční The Bad Seeds, kteří jeho hudbu tradičně doplnili pestrým nástrojovým obsazením, věrný souputník Warren Ellis (pozor, neplést s oceňovaným komiksovým autorem stejného jména) řadu skladeb vždycky odpočítal.

Čtyřiašedesátiletý umělec byl ale silný i sám. To když jen za doprovodu vlastní hry na klavír zazpíval "I Need You" nebo naopak nechal vyniknout kontrast mezi svým temným hlasem a andělským vokálem jedné z vokalistek ve stále ještě čerstvém kousku "Carnage". A hned potom nechal zazářit podvratnou basu uvozující "Tupelo", ve kterém už svým divákům regulérně lezl na ramena. Patrně největší ohlas ale vyvolala až balada "Into My Arms", která zazněla v přídavku. Alespoň to naznačovaly stovky telefonů, které píseň vydatně natáčely.

Nick Cave And The Bad Seeds, Metronome Festival, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
© Marie Trávníčková
Mimo koncertu samotného ale byla zajímavá ještě jedna věc. Na místě před tribunou, kde si vystoupení užívali vozíčkáři, byl k vidění zamilovaný pár. Ona byla mladá, pohledná žena, která se ale bez vozíku už neobešla. On byl vysoký, upravený muž s pěstěnými dredy a celý koncert byl vedle ní. Jen u toho nestál, jak by se nabízelo, snad proto, aby se nepovyšoval, nýbrž klečel. Aby s ní byl na stejné úrovni. Zkoušeli jste někdy klečet déle než pět minut? Bolí to. Hodně. A on tam takto klečel přes dvě dlouhé hodiny a ani se nehnul. Jen u toho hladil svou milou po zádech a koukal s ní u toho na koncert. Bylo dojemné to vidět. Stejně jako Nicka Cavea. Bolest má mnoho podob. A ještě více příčin. Tak snad to společné trávení času v areálu Výstaviště pomohlo oběma stranám v jejich nelehkém údělu. Alespoň na chvilku.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví
Zaprášenosti: První porevoluční album The Rolling Stones slaví třicet let. "Voodoo Lounge" stále baví "Voodoo Lounge", dvacátá britská studiová deska The Rolling Stones, drží několik primátů. Byla jejich první nahrávkou vydanou pod labelem Virgin a hlavně také první kolekcí Stounů jako kvarteta, už bez baskytaristy Billa Wymana.... čtěte zde
Vydáno: 21.07.2024 08:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Lenny Kravitz, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 19.7 2024
Naživo: Lenny Kravitz na Colours Of Ostrava? Fajn, ale žádný triumf Pořadatelům festivalu musel spadnou obrovský kámen ze srdce, když do vítkovického areálu Lenny Kravitz skutečně dorazil. I přesto, že v pátek ochromil výpadek počítačových systémů leteckou dopravu (takže například Sevdaliza v... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 13:58 v sekci Naživo
RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě
Rozhovory: RIDO - The Prodigy mě magicky přitáhli k elektronické hudbě Pavel Ridoško alias RIDO začal jako první Čech spolupracovat s holandským vydavatelstvím Blackout. Nyní má vlastní label Plat:form. Posledních deset let se podílí na přípravě Opening Ceremony festivalu Let It Roll, který se letos... čtěte zde
Vydáno: 20.07.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Colours Of Ostrava - den druhý, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Druhý den ostravských Colours patřil dvojici Sam Smith a Bat For Lashes Trochu jako čekání na Godota vypadal druhý den festivalu Colours Of Ostrava. Zpěváků, zpěvaček a kapel sice vystoupilo přehršel, že by se na ně ale stály fronty, to se - snad až na duo Siegfried & Joy - říct nedá. Komediální... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 18:07 v sekci Naživo
Sam Smith, Colours Of Ostrava, Dolní oblast Vítkovice, Ostrava, 18.7.2024
Naživo: Sam Smith na Colours Of Ostrava, to byl vlastní životopis převedený na světová pódia Nebude to nejspíš dlouho trvat a o britském rodákovi začnou vznikat filmy. Stal se průkopníkem v jedné z nejnáročnějších disciplín na světě. V boji zvaném změna něčího názoru. Navíc v citlivé otázce. V Ostravě ukázal, že... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2024 15:43 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Jak se Tom Grennan nevědomky stal bankovním ambasadorem a RAYE zachránila Metronome Prague (23.06.2024 18:57)
- Naživo: Druhý den Metronomu si pro sebe ukradli Roachford, dočkali jsme se ale i prstění pomeranče (23.06.2024 11:30)
- Fotogalerie: Prvnímu dni festivalu Metronome Prague vládli Kosheen (22.06.2024 17:20)
- Publicistika: Koho neminout na letošním Metronome Prague? Šest tipů na hvězdy i černé koně (18.06.2024 08:00)
- Fotogalerie: Třetí den Rock for People nabídl pestrou mozaiku (15.06.2024 13:56)
- Metronome Prague 2024: Velkolepou oslavu 25 let Kosheen ozdobí duet zpěvaček Sian a Aiko (07.06.2024 11:23)
- Největší metropolitní hudební událost roku Metronome Prague 2024 startuje za necelé tři týdny (04.06.2024 14:08)
- Audio: Nick Cave a jeho žáby. Zpěvák vyslal do světa další singl z nové desky (30.05.2024 16:15)
- Kosheen, The Blaze, Marc Rebillet, Meute, Vitalic a další hvězdy elektronické hudební scény zazáří na Metronome Prague 2024 (21.05.2024 15:34)
- Metronome Prague přiveze do Prahy jednu z nejžhavějších hvězd popové hudby - britskou zpěvačku Raye (11.04.2024 10:41)

ALBUM TÝDNE 29/2024

Washed Out
Notes From a Quiet Life

Pátá řadovka projektu Washed Out "Notes From a Quiet Life" svým pojetím nabádá k hledání vlastní rovnováhy a vnitřního klidu, zároveň nese i nostalgické prvky. Ernest Greene vsadil na minimalističtější pojetí a zacílil na to, co mu jde nejlépe. Ve výsledku tedy nabízí snové sekvence a důraz na vyprávění.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 26.07.
Jazz ve městě (Zámek, Frýdek-Místek)
So 27.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Ne 28.07.
Ed Sheeran (UK) (Park 360, Hradec Králové)
Po 29.07.
Scorpions (DE) (enteria Arena, Pardubice)
Čt 01.08.
Let It Roll (Letiště, Milovice)
St 07.08.
Mr. Big (US) (Roxy, Praha)
Pá 09.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
So 10.08.
Krásný ztráty 2024 (Všetice, Netvořice)
Pá 06.09.
Mehro (US) (Rock Café, Praha)
Čt 12.09.
Monika Bagárová (CZ) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková Adele Kesha Doja Cat Dua Lipa Taylor Swift Sam Smith mp3.com Mirai Queen Kabát Katy Perry Miley Cyrus Madonna Tom Morello The Beatles
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe