shop.musicserver.cz
Prague Rocks: Metallica, Five Finger Death Punch a spol., Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022

"Nezabíjejte se!" hřímala Metallica na Prague Rocks v Letňanech

Vydáno: 23.06.2022 14:16 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Jednodenní festival Prague Rocks přivezl na letiště v pražských Letňanech prvotřídní rockovou a metalovou sebranku. A jakkoliv například skupiny Steel Panther nebo Five Finger Death Punch platily za velká lákadla, byly to právě thrashové legendy z Metalliky, na koho přijela většina fanoušků. Jaké to bylo?

Live: Prague Rocks, den 4

místo: Letiště Letňany, Praha
datum: 22. června 2022
vystoupili: Metallica, Five Finger Death Punch, Steel Panther, Red Fang, S8nt Electric, The Hardkiss

setlist Five Finger Death Punch: Inside Out, Trouble, Wash It All Away, Jekyll And Hyde, Sham Pain, Bad Company (Bad Company cover), Burn It Down, Gone Away (The Offspring cover) (úryvek), A Little Bit Off (úryvek), Wrong Side Of Heaven, Burn MF, Coming Down, Lift Me Up, Under And Over It, The Bleeding

setlist Metallica: Whiplash, Creeping Death, Enter Sandman, Cyanide, Trapped Under Ice, No Leaf Clover, Sad But True, Dirty Window, Nothing Else Matters, For Whom The Bell Tolls, Moth Into Flame, Fade To Black, Seek & Destroy, Damage, Inc., One, Master Of Puppets

Fotogalerie

Spoustu triček, mikin, puzzle a samozřejmě i CD a LP Metalliky najdete v shopu musicserveru!

Steel Panther, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
O Metallice se už nějakou dobu v hudebních kruzích traduje, že prý svým předkapelám schválně snižuje hlasitost, aby sama zněla lépe. V pražských Letňanech tomu tak ale nebylo, a kdo přišel i na zbývající vystoupení, dočkal se všeho, čeho měl. Nebo alespoň zčásti.

Na letiště jsme dorazili ve chvíli, kdy zrovna končili Red Fang, o nich a také o ještě před nimi hrajících S8nt Electric a ukrajinských The Hardkiss vám tedy neporeferujeme. Můžeme se ale vrátit ke Steel Panther. Hairmetalisté vracející se k osmdesátkám jak hudebně, tak vizuálně, jsou známí provokatéři. A jejich rozmluvy mezi songy jsou už legendárnější než ta hudba samotná.

Steel Panther, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
"Přijeli jsme k vám až z daleké Ameriky a to proto, abychom ošoustali vaše ženy!" Tahle, na jejich poměry ještě mírná věta by asi nadělala spoustu vrásek tvůrcům pořadu "Kokoti na neděli" a podobných relací. "Teď vám chci představit jednoho z nejlepších heavymetalových zpěváků, který šuká spoustu prostitutek. Bohužel, Vince Neil dnes není mezi námi. Zato tady ale mám jednoho chlápka, který i nyní bere pořád jen sto eur za týden! Michael Starr!"

Srandičky, srandičky. To je jejich. Ostatně ještě na Nova Rocku v roce 2017 vykřikovali, ať holky ukážou prsa, a spousta jich to fakt udělala. V Letňanech jim ale na podobné vylomeniny nezbýval čas, dostali pouhou třičtvrtěhodinku.

FFDP, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Následně se početnému publiku měli možnost představit také Five Finger Death Punch. Pokud jste je viděli poprvé, považujeme za důležité vám sdělit, že toto nebyl jejich běžný koncert. Dlouholetí fanoušci, kteří na nich byli ve Foru Karlín, v Tipsport areně a na dalších místech, by vám určitě potvrdili, že bývají naživo mnohem, mnohem lepší. Ústředním jádrem problému byl frontman Ivan Moody, který nebyl ve formě. Během celého setu sice vystřídal snad pět svršků, ale jednak byla plamenná show na jejich poměry poměrně střídmá, jednak - a to hlavně - mu to v Letňanech moc nezpívalo.

Celou první půlku vystoupení se protrápil a většinu textů nechal zpívat fanoušky. Trochu se to zlepšilo v prvním singlu, který od nich zhusta hrála i naše rádia, tedy v baladě "A Little Bit Off". Tam nemusí ty hlasivky tak namáhat, takže si i zazpíval, bohužel z písničky zazněl jen úryvek. Sympatie si tak získal spíš až na konci vystoupení, kdy jedné z fanynek věnoval svou baseballovou pálku. Bohužel ale musíme konstatovat, že to byl ze strany groovymetalových velikánů jejich dosud nejslabší koncert v našich končinách.

FFDP, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Robustnější a sebevědomější vokál však předvedl James Hetfield z Metalliky, který má s Ivanem Moodym leccos společného. Například za sebou oba mají nedávno absolvovaný pobyt v protialkoholické léčebně. První zmiňovaný i se svými druhy koncert odpálili skladbou "Whiplash" a odhalili u toho i nezvykle koncipovanou stage.

Namísto klasické monstrózní obrazovky nad sebou měli tři řady obrazců, které bychom při troše fantazie mohli označit za krychle, přičemž vidět byly jen ze dvou stran, na kterých se promítalo převážně dění na pódiu. Špatně se to popisuje, nicméně klíčové je, že to patrně mělo pomoci fanouškům, kteří na pódium koukají z boku, tedy ze špatného úhlu. A realita? Na horní obrazovce vidíte kousek hlavy Kirka Hammetta, uprostřed je výsek z jeho kytary a ve spodní řadě vidíte kus jeho nohy. Palec dolů. Ještě že alespoň po stranách pódia zůstaly staré dobré projekce ve formě, jak je známe.

Metallica, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Metallica jako taková vyjela na letošní turné, aniž by měla na svém kontě novou desku nebo jakkoliv speciální program. Jejich příznivcům, kteří se na letišti zapojili konečně i pěvecky, to ale vadilo pramálo. Přece jen je to kapela, u které je už samotná její existence a to, že hraje v našich končinách, dárkem samo o sobě.

Oproti předchozím vystoupením tak bylo největším tématem hlavně to, které skladby a v jakém pořadí v Praze zahraje. A tak se třeba stalo, že Larsovým líným bubnováním poznamenaná hitovka "Enter Sandman" zazněla ještě za světla, relativně brzo a bez pyrotechniky. Komu to přišlo líto, musel si počkat až na přídavek, kde naopak dostal velký ohňostroj, laserovou show i plameny. Ohně ostatně plály po rammsteinovsku i z věží například při "Moth Into Flame", což vypadalo skvěle.

Metallica, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Po většinu setu ale členové jedné z Big 4 spíše s velkou podívanou šetřili a dávali na odiv buď Jamesův vokál nebo Kirkovu kytaru. Před pár dny se ostatně stalo virálním video, kde právě dvorní tvůrce všech klíčových riffů zpackal intro k "Nothing Else Matters" a po omluvě musel začít znovu. V Praze ale zazněla ikonická balada v plné síle, takže každý druhý návštěvník teď má v mobilu natočené video alespoň úryvku této nesmrtelné klasiky.

A když jsme u těch klasik - "Jožin z bažin" se tentokrát nekonal. Namísto toho se při "Fade To Black" frontman svěřil, že právě hraje skladbu o sebevraždě a že si je jistý, že nás ta myšlenka všechny někdy napadla. "Nezabíjejte se," pronesl. "Máte kolem sebe přátele a i my v Metallice vás máme rádi. Zlepší se to," dodal. To byl hezký a pro někoho snad i důležitý moment.

Metallica, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
I přes něj je ale třeba říct, že Metallica odehrála spíše svůj standard a mnoho výjimečných okamžiků divákům, kteří ji viděli víckrát, nepřipravila. Bylo to kvalitní vystoupení od skupiny s masivní popularitou, a kdo ji viděl poprvé, má určitě ještě teď oči navrch hlavy. Dlouholetí matadorové, kteří na ně zajdou při jakékoliv příležitosti, ale tentokrát nic navíc nedostali. Jen dobrý koncert.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Damien Rice, Sílvia Pérez Cruz, Divadlo Hybernia, Praha, 26.3.2023
Naživo: Damien Rice v Divadle Hybernia zpíval o lásce bez příkras Písničkáře z Irska nebo punk-rock z Británie? Fanoušci dobré muziky měli ve studený nedělní večer nelehkou volbu. Zatímco v Lucerna Music Baru skákali z pódia The Subways, v nedalekém Divadle Hybernia jste se naopak báli nahlas... čtěte zde
Vydáno: 28.03.2023 07:33 v sekci Naživo
0
Depeche Mode - Memento Mori 9/10
Recenze: Depeche Mode na desce "Memento Mori" tančí se smrtí Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Cannibal Corpse, Dark Funeral, Holešovická tržnice - Hala 13, Praha, 25.3.2023
Naživo: Krvavá flákota na černém ledu. Metalové kulty Cannibal Corpse a Dark Funeral rozpálily Halu 13 Cannibal Corpse a Dark Funeral. Ve své podstatě dnes už klasici dvou pólů metalového extrému, death metalu i black metalu. Není divu, že se po lístcích do původně ohlášeného Paláce Akropolis jen zaprášilo. A tak se přesouvalo do... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2023 21:55 v sekci Naživo
0
Pet Shop Boys - Living In The Past 8/10
Audio: Pet Shop Boys v dojemném songu "Living In The Past" reflektují současnost srovnáním se stalinistickým Ruskem Dvojice Pet Shop Boys má na letošek v plánu pokračování turné "Dreamworld", které se loni zastavilo i v Praze. Děje se toho kolem ní ale daleko víc. Kromě chystaného vydání ročenky "Annually" pánové potvrdili, že začínají... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2023 13:27 v sekci Audio / Video | Audio
0
Ed Sheeran - Eyes Closed 6/10
Video: Ed Sheeran v klipu "Eyes Closed" truchlí nad smrtí blízkých přátel Ed Sheeran v pátek přišel s první písní z připravovaného alba "−" ("Subtract"). Nese název "Eyes Closed" a zpěvák ji představil zároveň s videoklipem. Přes líbivý a chytlavý beat autor v songu bojuje s vnitřními démony a... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2023 13:24 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Metallica ve videu "If Darkness Had a Son" bojuje s pokušením temnoty (03.03.2023 11:21)
- Video: Metallica v novince "Screaming Suicide" otevírá téma sebevraždy (20.01.2023 10:30)
- Audio: Metallica se na benefičním koncertu pustila do akustické verze "Borderline" od Thin Lizzy (02.01.2023 17:29)
- Top 10: Opálený zadek, necenzurovaná cenzurovaná bradavka a McSrajdoviny: 10 nejčtenějších článků roku 2022 (01.01.2023 21:10)
- Video: Metallica představila novou skladbu "Lux Æterna" poprvé živě. Podívejte se na profesionální záznam (31.12.2022 08:43)
- Předvánoční zázrak: Metallica ohlásila nové album a zveřejnila klip k singlu "Lux Æterna" (28.11.2022 19:25)
- Metallica speciálním koncertem uctí pár, který ji vyslal na úplně první turné (01.10.2022 14:34)
- Recenze: Five Finger Death Punch na "Afterlife" za masivní rytmiku ukrývají autorskou prázdnotu (30.09.2022 08:00)
- Nové desky 33/2022 - od Demi Lovato přes Five Finger Death Punch po Markétu Irglovou (25.08.2022 10:00)
- Fanoušci seriálu "Stranger Things" se snaží zrušit skupinu Metallica. Prý má příliš problematickou minulost (13.08.2022 09:07)

ALBUM TÝDNE 13/2023

Depeche Mode
Memento Mori

Memento Mori. Carpe Diem. Danse Macabre. Toto není lekce latiny a francouzštiny pro začátečníky, toto je recenze posledního (ve smyslu aktuálního, ale také možná opravdu finálního) alba Depeche Mode. Dave Gahan a Martin Gore na něm hrají šachy se samotným Smrťákem.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 29.03.
Carlos Cipa (DE) / Irena & Vojtěch Havlovi (CZ) / Petr Mazoch (CZ) (Klementinum, Praha)
Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)
So 15.04.
Ramirez (US) (Underdogs, Praha)
Ne 16.04.
Only The Poets (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga Coldplay Kryštof Lucie Vondráčková Rihanna Ewa Farna AC/DC Viktor Sheen Sia Miley Cyrus BTS The Weeknd Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu