shop.musicserver.cz
Prague Rocks: Metallica, Five Finger Death Punch a spol., Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022

"Nezabíjejte se!" hřímala Metallica na Prague Rocks v Letňanech

Vydáno: 23.06.2022 14:16 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Jednodenní festival Prague Rocks přivezl na letiště v pražských Letňanech prvotřídní rockovou a metalovou sebranku. A jakkoliv například skupiny Steel Panther nebo Five Finger Death Punch platily za velká lákadla, byly to právě thrashové legendy z Metalliky, na koho přijela většina fanoušků. Jaké to bylo?

Live: Prague Rocks, den 4

místo: Letiště Letňany, Praha
datum: 22. června 2022
vystoupili: Metallica, Five Finger Death Punch, Steel Panther, Red Fang, S8nt Electric, The Hardkiss

setlist Five Finger Death Punch: Inside Out, Trouble, Wash It All Away, Jekyll And Hyde, Sham Pain, Bad Company (Bad Company cover), Burn It Down, Gone Away (The Offspring cover) (úryvek), A Little Bit Off (úryvek), Wrong Side Of Heaven, Burn MF, Coming Down, Lift Me Up, Under And Over It, The Bleeding

setlist Metallica: Whiplash, Creeping Death, Enter Sandman, Cyanide, Trapped Under Ice, No Leaf Clover, Sad But True, Dirty Window, Nothing Else Matters, For Whom The Bell Tolls, Moth Into Flame, Fade To Black, Seek & Destroy, Damage, Inc., One, Master Of Puppets

Fotogalerie

Spoustu triček, mikin, puzzle a samozřejmě i CD a LP Metalliky najdete v shopu musicserveru!

Steel Panther, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
O Metallice se už nějakou dobu v hudebních kruzích traduje, že prý svým předkapelám schválně snižuje hlasitost, aby sama zněla lépe. V pražských Letňanech tomu tak ale nebylo, a kdo přišel i na zbývající vystoupení, dočkal se všeho, čeho měl. Nebo alespoň zčásti.

Na letiště jsme dorazili ve chvíli, kdy zrovna končili Red Fang, o nich a také o ještě před nimi hrajících S8nt Electric a ukrajinských The Hardkiss vám tedy neporeferujeme. Můžeme se ale vrátit ke Steel Panther. Hairmetalisté vracející se k osmdesátkám jak hudebně, tak vizuálně, jsou známí provokatéři. A jejich rozmluvy mezi songy jsou už legendárnější než ta hudba samotná.

Steel Panther, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
"Přijeli jsme k vám až z daleké Ameriky a to proto, abychom ošoustali vaše ženy!" Tahle, na jejich poměry ještě mírná věta by asi nadělala spoustu vrásek tvůrcům pořadu "Kokoti na neděli" a podobných relací. "Teď vám chci představit jednoho z nejlepších heavymetalových zpěváků, který šuká spoustu prostitutek. Bohužel, Vince Neil dnes není mezi námi. Zato tady ale mám jednoho chlápka, který i nyní bere pořád jen sto eur za týden! Michael Starr!"

Srandičky, srandičky. To je jejich. Ostatně ještě na Nova Rocku v roce 2017 vykřikovali, ať holky ukážou prsa, a spousta jich to fakt udělala. V Letňanech jim ale na podobné vylomeniny nezbýval čas, dostali pouhou třičtvrtěhodinku.

FFDP, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Následně se početnému publiku měli možnost představit také Five Finger Death Punch. Pokud jste je viděli poprvé, považujeme za důležité vám sdělit, že toto nebyl jejich běžný koncert. Dlouholetí fanoušci, kteří na nich byli ve Foru Karlín, v Tipsport areně a na dalších místech, by vám určitě potvrdili, že bývají naživo mnohem, mnohem lepší. Ústředním jádrem problému byl frontman Ivan Moody, který nebyl ve formě. Během celého setu sice vystřídal snad pět svršků, ale jednak byla plamenná show na jejich poměry poměrně střídmá, jednak - a to hlavně - mu to v Letňanech moc nezpívalo.

Celou první půlku vystoupení se protrápil a většinu textů nechal zpívat fanoušky. Trochu se to zlepšilo v prvním singlu, který od nich zhusta hrála i naše rádia, tedy v baladě "A Little Bit Off". Tam nemusí ty hlasivky tak namáhat, takže si i zazpíval, bohužel z písničky zazněl jen úryvek. Sympatie si tak získal spíš až na konci vystoupení, kdy jedné z fanynek věnoval svou baseballovou pálku. Bohužel ale musíme konstatovat, že to byl ze strany groovymetalových velikánů jejich dosud nejslabší koncert v našich končinách.

FFDP, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Robustnější a sebevědomější vokál však předvedl James Hetfield z Metalliky, který má s Ivanem Moodym leccos společného. Například za sebou oba mají nedávno absolvovaný pobyt v protialkoholické léčebně. První zmiňovaný i se svými druhy koncert odpálili skladbou "Whiplash" a odhalili u toho i nezvykle koncipovanou stage.

Namísto klasické monstrózní obrazovky nad sebou měli tři řady obrazců, které bychom při troše fantazie mohli označit za krychle, přičemž vidět byly jen ze dvou stran, na kterých se promítalo převážně dění na pódiu. Špatně se to popisuje, nicméně klíčové je, že to patrně mělo pomoci fanouškům, kteří na pódium koukají z boku, tedy ze špatného úhlu. A realita? Na horní obrazovce vidíte kousek hlavy Kirka Hammetta, uprostřed je výsek z jeho kytary a ve spodní řadě vidíte kus jeho nohy. Palec dolů. Ještě že alespoň po stranách pódia zůstaly staré dobré projekce ve formě, jak je známe.

Metallica, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Metallica jako taková vyjela na letošní turné, aniž by měla na svém kontě novou desku nebo jakkoliv speciální program. Jejich příznivcům, kteří se na letišti zapojili konečně i pěvecky, to ale vadilo pramálo. Přece jen je to kapela, u které je už samotná její existence a to, že hraje v našich končinách, dárkem samo o sobě.

Oproti předchozím vystoupením tak bylo největším tématem hlavně to, které skladby a v jakém pořadí v Praze zahraje. A tak se třeba stalo, že Larsovým líným bubnováním poznamenaná hitovka "Enter Sandman" zazněla ještě za světla, relativně brzo a bez pyrotechniky. Komu to přišlo líto, musel si počkat až na přídavek, kde naopak dostal velký ohňostroj, laserovou show i plameny. Ohně ostatně plály po rammsteinovsku i z věží například při "Moth Into Flame", což vypadalo skvěle.

Metallica, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Po většinu setu ale členové jedné z Big 4 spíše s velkou podívanou šetřili a dávali na odiv buď Jamesův vokál nebo Kirkovu kytaru. Před pár dny se ostatně stalo virálním video, kde právě dvorní tvůrce všech klíčových riffů zpackal intro k "Nothing Else Matters" a po omluvě musel začít znovu. V Praze ale zazněla ikonická balada v plné síle, takže každý druhý návštěvník teď má v mobilu natočené video alespoň úryvku této nesmrtelné klasiky.

A když jsme u těch klasik - "Jožin z bažin" se tentokrát nekonal. Namísto toho se při "Fade To Black" frontman svěřil, že právě hraje skladbu o sebevraždě a že si je jistý, že nás ta myšlenka všechny někdy napadla. "Nezabíjejte se," pronesl. "Máte kolem sebe přátele a i my v Metallice vás máme rádi. Zlepší se to," dodal. To byl hezký a pro někoho snad i důležitý moment.

Metallica, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
I přes něj je ale třeba říct, že Metallica odehrála spíše svůj standard a mnoho výjimečných okamžiků divákům, kteří ji viděli víckrát, nepřipravila. Bylo to kvalitní vystoupení od skupiny s masivní popularitou, a kdo ji viděl poprvé, má určitě ještě teď oči navrch hlavy. Dlouholetí matadorové, kteří na ně zajdou při jakékoliv příležitosti, ale tentokrát nic navíc nedostali. Jen dobrý koncert.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Emma Smetana & Jordan Haj - By Now 7/10
Recenze: Chybělo málo a společná deska "By Now" Emmy Smetana a Jordana Haje mohla být domácí událostí roku Jordan Haj a Emma Smetana jsou nejen partneři, ale společně tvoří i hudbu. Tři roky práce nyní shrnuli na desce "By Now". Na ní přinášejí jak tanečně laděné kousky, tak balady i trochu alternativy. A nebýt pár větších... čtěte zde
Vydáno: 30.06.2022 17:45 v sekci Recenze
0
Pohled do českých hitparád - 25. týden 2022
Ca$hanova Bulhar dominuje českému albovému žebříčku, na stupně vítězů se dostal i Gleb Hned dvě novinky zamíchaly kartami na medailových příčkách v tuzemské albové hitparádě. Vítězství urval Ca$hanova Bulhar s titulem "Dripolar", jeho slovenský kolega Gleb coby "Big Boy FM" zamířil na bronz. Z rádií zní nejčastěji... čtěte zde
Vydáno: 30.06.2022 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Lucie Redlová - Tvůrčí svoboda je pro mě nejzásadnější
Rozhovory: Lucie Redlová - Tvůrčí svoboda je pro mě nejzásadnější Lucie Redlová si konečně našla cestu k lidové hudbě a folklóru. Důkazem toho budiž album "Lidová Redlová". "Nikdy jsem ani moc neměla potřebu psát texty, ani mi to nešlo. Nejsem básník, že bych do šuplíků sázela povídky nebo... čtěte zde
Vydáno: 29.06.2022 18:15 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
5 největších taháků Beats For Love 2022
Top 10: 5 největších taháků Beats For Love 2022 Celé tři roky si fanoušci taneční hudby museli počkat na další ročník festivalu Beats For Love. Nucenou koronavirovou pauzu pořadatelé využili k tomu, že letos nabídnou nejsilnější line-up v dějinách akce - čítá více než 400... čtěte zde
Vydáno: 29.06.2022 08:00 v sekci Publicistika | Top 10
0
Nové desky 25/2022 - od Porcupine Tree přes Luka Combse po MUNU
Nové desky 25/2022 - od Porcupine Tree přes Luka Combse po MUNU Koncentraci hvězd tentokrát zažijeme především na soundtracku k filmu "Elvis". K nim se pak přidají progrockoví Porcupine Tree, čím dál populárnější countryový zpěvák Luke Combs, synthpopová MUNA, antifolková Regina Spektor,... čtěte zde
Vydáno: 28.06.2022 16:30 v sekci Novinky | Nové desky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: Sólový singl Kirka Hammetta z Metallicy "High Plains Drifter" láká westernovou atmosférou (18.04.2022 09:13)
- Kirk Hammett z Metalliky připravil na duben debutové sólové EP "Portals" (11.02.2022 10:53)
- Video: Five Finger Death Punch v klipu "The Tragic Truth" oslavují vítězství svého zpěváka nad alkoholem (12.01.2022 09:49)
- Metallica otevírá svůj "Black Box", virtuální archiv se vzácným obsahem (26.11.2021 15:09)
- Scott Ian z Anthrax: "Velká thrashmetalová čtyřka by se měla rozšířit o Exodus" (14.11.2021 10:11)
- Video: Metallica à la Pentatonix nebo Linkin Park - poslechněte si "Master Of Puppets" v 50 stylech (21.10.2021 10:23)
- Video: Miley Cyrus a Metallica společně zahráli "Nothing Else Matters" (01.10.2021 14:37)
- Nové desky 36/2021 - od Kacey Musgraves přes Manic Street Preachers po Metalliku (14.09.2021 08:00)
- Audio: Phoebe Bridgers oblékla "Nothing Else Matters" od Metalliky do barokního kabátku. Sluší! (17.08.2021 14:43)
- Metallica oslaví 40 let na scéně dvěma velkými koncerty v San Franciscu (22.07.2021 15:33)

ALBUM TÝDNE 26/2022

Porcupine Tree
Closure/Continuation

Studiový návrat Porcupine Tree patří v progrockových kruzích k těm nejvíce vyhlíženým hudebním událostem tohoto roku. Na albu "Closure/Continuation" jsou tedy Steven Wilson & spol. po třinácti letech zpátky. Stálo za to příběh skupiny znovu otevřít a připsat k němu další kapitolu?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 05.07.
Jack White (US) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.07.
Thievery Corporation (US) (Žluté lázně, Praha)
St 13.07.
Colours Of Ostrava (Dolní Vítkovice, Ostrava)
St 13.07.
Kiss (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Harry Styles (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
So 16.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
Pá 22.07.
Pearl Jam (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 22.07.
Hrady CZ Kunětická hora (Kunětická hora, Ráby)
Pá 22.07.
Colour Meeting (Park u hradeb, Polička)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková BTS Madonna Slash Michal Prokop Viktor Sheen Adele Vojtaano Jack White Queen Mirai Pink Floyd Liam Gallagher Abba Justin Bieber The Beatles Ed Sheeran Avril Lavigne The Weeknd Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu