shop.musicserver.cz
Prague Rocks: Metallica, Five Finger Death Punch a spol., Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022

"Nezabíjejte se!" hřímala Metallica na Prague Rocks v Letňanech

Vydáno: 23.06.2022 14:16 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Jednodenní festival Prague Rocks přivezl na letiště v pražských Letňanech prvotřídní rockovou a metalovou sebranku. A jakkoliv například skupiny Steel Panther nebo Five Finger Death Punch platily za velká lákadla, byly to právě thrashové legendy z Metalliky, na koho přijela většina fanoušků. Jaké to bylo?

Live: Prague Rocks, den 4

místo: Letiště Letňany, Praha
datum: 22. června 2022
vystoupili: Metallica, Five Finger Death Punch, Steel Panther, Red Fang, S8nt Electric, The Hardkiss

setlist Five Finger Death Punch: Inside Out, Trouble, Wash It All Away, Jekyll And Hyde, Sham Pain, Bad Company (Bad Company cover), Burn It Down, Gone Away (The Offspring cover) (úryvek), A Little Bit Off (úryvek), Wrong Side Of Heaven, Burn MF, Coming Down, Lift Me Up, Under And Over It, The Bleeding

setlist Metallica: Whiplash, Creeping Death, Enter Sandman, Cyanide, Trapped Under Ice, No Leaf Clover, Sad But True, Dirty Window, Nothing Else Matters, For Whom The Bell Tolls, Moth Into Flame, Fade To Black, Seek & Destroy, Damage, Inc., One, Master Of Puppets

Fotogalerie

Spoustu triček, mikin, puzzle a samozřejmě i CD a LP Metalliky najdete v shopu musicserveru!

Steel Panther, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
O Metallice se už nějakou dobu v hudebních kruzích traduje, že prý svým předkapelám schválně snižuje hlasitost, aby sama zněla lépe. V pražských Letňanech tomu tak ale nebylo, a kdo přišel i na zbývající vystoupení, dočkal se všeho, čeho měl. Nebo alespoň zčásti.

Na letiště jsme dorazili ve chvíli, kdy zrovna končili Red Fang, o nich a také o ještě před nimi hrajících S8nt Electric a ukrajinských The Hardkiss vám tedy neporeferujeme. Můžeme se ale vrátit ke Steel Panther. Hairmetalisté vracející se k osmdesátkám jak hudebně, tak vizuálně, jsou známí provokatéři. A jejich rozmluvy mezi songy jsou už legendárnější než ta hudba samotná.

Steel Panther, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
"Přijeli jsme k vám až z daleké Ameriky a to proto, abychom ošoustali vaše ženy!" Tahle, na jejich poměry ještě mírná věta by asi nadělala spoustu vrásek tvůrcům pořadu "Kokoti na neděli" a podobných relací. "Teď vám chci představit jednoho z nejlepších heavymetalových zpěváků, který šuká spoustu prostitutek. Bohužel, Vince Neil dnes není mezi námi. Zato tady ale mám jednoho chlápka, který i nyní bere pořád jen sto eur za týden! Michael Starr!"

Srandičky, srandičky. To je jejich. Ostatně ještě na Nova Rocku v roce 2017 vykřikovali, ať holky ukážou prsa, a spousta jich to fakt udělala. V Letňanech jim ale na podobné vylomeniny nezbýval čas, dostali pouhou třičtvrtěhodinku.

FFDP, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Následně se početnému publiku měli možnost představit také Five Finger Death Punch. Pokud jste je viděli poprvé, považujeme za důležité vám sdělit, že toto nebyl jejich běžný koncert. Dlouholetí fanoušci, kteří na nich byli ve Foru Karlín, v Tipsport areně a na dalších místech, by vám určitě potvrdili, že bývají naživo mnohem, mnohem lepší. Ústředním jádrem problému byl frontman Ivan Moody, který nebyl ve formě. Během celého setu sice vystřídal snad pět svršků, ale jednak byla plamenná show na jejich poměry poměrně střídmá, jednak - a to hlavně - mu to v Letňanech moc nezpívalo.

Celou první půlku vystoupení se protrápil a většinu textů nechal zpívat fanoušky. Trochu se to zlepšilo v prvním singlu, který od nich zhusta hrála i naše rádia, tedy v baladě "A Little Bit Off". Tam nemusí ty hlasivky tak namáhat, takže si i zazpíval, bohužel z písničky zazněl jen úryvek. Sympatie si tak získal spíš až na konci vystoupení, kdy jedné z fanynek věnoval svou baseballovou pálku. Bohužel ale musíme konstatovat, že to byl ze strany groovymetalových velikánů jejich dosud nejslabší koncert v našich končinách.

FFDP, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Robustnější a sebevědomější vokál však předvedl James Hetfield z Metalliky, který má s Ivanem Moodym leccos společného. Například za sebou oba mají nedávno absolvovaný pobyt v protialkoholické léčebně. První zmiňovaný i se svými druhy koncert odpálili skladbou "Whiplash" a odhalili u toho i nezvykle koncipovanou stage.

Namísto klasické monstrózní obrazovky nad sebou měli tři řady obrazců, které bychom při troše fantazie mohli označit za krychle, přičemž vidět byly jen ze dvou stran, na kterých se promítalo převážně dění na pódiu. Špatně se to popisuje, nicméně klíčové je, že to patrně mělo pomoci fanouškům, kteří na pódium koukají z boku, tedy ze špatného úhlu. A realita? Na horní obrazovce vidíte kousek hlavy Kirka Hammetta, uprostřed je výsek z jeho kytary a ve spodní řadě vidíte kus jeho nohy. Palec dolů. Ještě že alespoň po stranách pódia zůstaly staré dobré projekce ve formě, jak je známe.

Metallica, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Metallica jako taková vyjela na letošní turné, aniž by měla na svém kontě novou desku nebo jakkoliv speciální program. Jejich příznivcům, kteří se na letišti zapojili konečně i pěvecky, to ale vadilo pramálo. Přece jen je to kapela, u které je už samotná její existence a to, že hraje v našich končinách, dárkem samo o sobě.

Oproti předchozím vystoupením tak bylo největším tématem hlavně to, které skladby a v jakém pořadí v Praze zahraje. A tak se třeba stalo, že Larsovým líným bubnováním poznamenaná hitovka "Enter Sandman" zazněla ještě za světla, relativně brzo a bez pyrotechniky. Komu to přišlo líto, musel si počkat až na přídavek, kde naopak dostal velký ohňostroj, laserovou show i plameny. Ohně ostatně plály po rammsteinovsku i z věží například při "Moth Into Flame", což vypadalo skvěle.

Metallica, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Po většinu setu ale členové jedné z Big 4 spíše s velkou podívanou šetřili a dávali na odiv buď Jamesův vokál nebo Kirkovu kytaru. Před pár dny se ostatně stalo virálním video, kde právě dvorní tvůrce všech klíčových riffů zpackal intro k "Nothing Else Matters" a po omluvě musel začít znovu. V Praze ale zazněla ikonická balada v plné síle, takže každý druhý návštěvník teď má v mobilu natočené video alespoň úryvku této nesmrtelné klasiky.

A když jsme u těch klasik - "Jožin z bažin" se tentokrát nekonal. Namísto toho se při "Fade To Black" frontman svěřil, že právě hraje skladbu o sebevraždě a že si je jistý, že nás ta myšlenka všechny někdy napadla. "Nezabíjejte se," pronesl. "Máte kolem sebe přátele a i my v Metallice vás máme rádi. Zlepší se to," dodal. To byl hezký a pro někoho snad i důležitý moment.

Metallica, Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
I přes něj je ale třeba říct, že Metallica odehrála spíše svůj standard a mnoho výjimečných okamžiků divákům, kteří ji viděli víckrát, nepřipravila. Bylo to kvalitní vystoupení od skupiny s masivní popularitou, a kdo ji viděl poprvé, má určitě ještě teď oči navrch hlavy. Dlouholetí matadorové, kteří na ně zajdou při jakékoliv příležitosti, ale tentokrát nic navíc nedostali. Jen dobrý koncert.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Five Finger Death Punch - Afterlife 5/10
Recenze: Five Finger Death Punch na "Afterlife" za masivní rytmiku ukrývají autorskou prázdnotu Dva roky jsou ty tam a Five Finger Death Punch o sobě znovu dávají vědět novou deskou, první bez kytaristy Jasona Hooka, kterého v roce 2020 zastoupil Andy James. Naopak na producentské stoličce znovu usedl Kevin Churko, takže žádné... čtěte zde
Vydáno: 30.09.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Nové desky 38/2022 - od 5 Seconds Of Summer přes The Rasmus po Marka Owena
Nové desky 38/2022 - od 5 Seconds Of Summer přes The Rasmus po Marka Owena V hudebních novinkách si na své přijdou příznivci popu, a to díky 5 Seconds Of Summer, Alphaville a Marku Owenovi, pro rockery tu jsou The Rasmus, Editors, Venom Inc., Weezer anebo Billy Idol. Žánrově vše zpestří countryová Kelsea... čtěte zde
Vydáno: 29.09.2022 18:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Lucie v Opeře, Ostravar Aréna, Ostrava, 28.9.2022
Naživo: Krize dopadla i na Lucii. V Ostravě ji uvítala poloprázdná hala, které skupina převedla skvělý koncert Když v roce 2002 Lucie odehrála ve Státní opeře Praha speciální koncert k představení desky "Dobrá kočzka, která nemlsá", dal jí mimo jiné i nový hit v podobě původně Kollerovy sólové písně "Chci zas v tobě spát". O dvacet... čtěte zde
Vydáno: 29.09.2022 10:30 v sekci Naživo
0
Pohled do českých hitparád - 38. týden 2022
Mirai poosmé vítězí v českých rádiích, Jelen prosí už rok a půl o "Ještě jednu noc" Tuzemské hitparády nehlásí žádné dramatické změny. Éteru i nadále vévodí Mirai s hitem "Vedle tebe usínám" a do čela albového pořadí se vrátil Viktor Sheen s nahrávkou "Příběhy a sny". Zásluhou očekávaného koncertu v... čtěte zde
Vydáno: 28.09.2022 18:04 v sekci Novinky | České hitparády
0
Visconti, Pop, Eno - Tři vzpomínky na Davida Bowieho
Publicistika: Visconti, Pop, Eno - Tři vzpomínky na Davida Bowieho Album "Let's Dance" z roku 1983 bylo velkým milníkem v kariéře Davida Bowieho. Bohužel mělo také dopad na jeho pracovní vztah s dlouholetým spolupracovníkem Viscontim. Ten se nyní po letech rozhodl ke sporu vyjádřit. Kdo další na... čtěte zde
Vydáno: 28.09.2022 12:30 v sekci Publicistika
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Five Finger Death Punch na "Afterlife" za masivní rytmiku ukrývají autorskou prázdnotu (30.09.2022 08:00)
- Nové desky 33/2022 - od Demi Lovato přes Five Finger Death Punch po Markétu Irglovou (25.08.2022 10:00)
- Fanoušci seriálu "Stranger Things" se snaží zrušit skupinu Metallica. Prý má příliš problematickou minulost (13.08.2022 09:07)
- Metallica je oficiálně největší metalovou kapelou posledních 40 let. Žádná jiná neprodala více vstupenek (04.08.2022 10:52)
- Audio: Metallica natočila k "Master of Puppets" lyric video v duchu "Stranger Things" (28.07.2022 18:42)
- Audio: Sólový singl Kirka Hammetta z Metallicy "High Plains Drifter" láká westernovou atmosférou (18.04.2022 09:13)
- Kirk Hammett z Metalliky připravil na duben debutové sólové EP "Portals" (11.02.2022 10:53)
- Video: Five Finger Death Punch v klipu "The Tragic Truth" oslavují vítězství svého zpěváka nad alkoholem (12.01.2022 09:49)
- Metallica otevírá svůj "Black Box", virtuální archiv se vzácným obsahem (26.11.2021 15:09)
- Scott Ian z Anthrax: "Velká thrashmetalová čtyřka by se měla rozšířit o Exodus" (14.11.2021 10:11)

ALBUM TÝDNE 39/2022

Suede
Autofiction

Kdysi dávno, v roce 1993, vyšlo jejich debutové album s prostým názvem "Suede". Začínalo písní "So Young", elektricky nabitou ódou na opojení mládím, kterou Brett Anderson zpíval ve stylu okouzlujícího romantického básníka. S "Autofiction" kapela znovu dokazuje, že je stále stejně bujará jako před třiceti lety.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 30.09.
Batch (Různá místa, Brno)
Po 03.10.
Dean Lewis (AUS) (Roxy, Praha)
Pá 07.10.
The Neighbourhood (USA) (NTC Aréna, Bratislava)
Ne 09.10.
The Neighbourhood (USA) (Forum Karlín, Praha)
Ne 09.10.
Allie X (US) (Rock Café, Praha)
Po 10.10.
All Them Witches (USA) (MeetFactory, Praha)
Po 10.10.
Il Divo (CH/FR/US) (O2 Universum, Praha)
Po 10.10.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Po 10.10.
Amy Shark (AUS) (Rock Café, Praha)
So 15.10.
The Rasmus (FIN) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Lucie Vondráčková BTS Madonna Viktor Sheen Michal Prokop Slash Vojtaano Adele Dua Lipa Queen Ed Sheeran Mirai The Weeknd Pink Floyd The Beatles Olivia Rodrigo
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu