shop.musicserver.cz
Bára Basiková - Bára Basiková (vinylová reedice)

Bára Basiková svým prvním sólovým albem stvořila skvělý hudební dokument doby

Vydáno: 25.06.2022 12:30 v sekci Recenze - Tomáš Rozkovec | foto: Vladimír Holomek

Fenomenální zpěvačka Bára Basiková byla vždy nejvíce spojována se dvěma dvorními autory, a to s Martinem Němcem a Michalem Pavlíčkem. Na jejím debutu z roku 1991 je vše trochu jinak. Právě ten před časem vyšel ve zvukově remasterované reedici, a tak jsem se podívali na to, jak to celé dopadlo.

8/10

Bára Basiková - Bára Basiková (vinylová reedice)

Vydáno: 15.10.2021
Celkový čas: 42:00

Skladby: Strana A: 1. Ti zvláštní, 2. Víkend lvích vášní, 3. Bílá kráčí, 4. Mouchy jdou, 5. Říjen spí Strana B: 6.Ty uvadlé, 7. Troja, 8. Křehké já, 9.Souměrná, 10. Pouštní anděl

Vydavatel: Warner Music

Možná bych mohl začít celé pojednání o nahrávce, která vyšla před třiceti lety, vyjádřením samotné zpěvačky: "Je to moje zlomové album, moje první regulérní sólová a profilová deska. Po mnoha letech intenzivní spolupráce s Martinem Němcem a Michalem Pavlíčkem jsem měla tehdy chuť a potřebu vydat se svou vlastní cestou, přijít s něčím osobitým a jako zpěvačka jsem chtěla zkusit sólový projekt. Jiný styl, žánr i výraz. Být víc 'písňová' a víc sama za sebe. Sama si vybrat autory a materiál. Oslovila jsem proto deset svých kamarádů kolegů muzikantů, kteří byli v té době ti nejlepší a nejpopulárnější, a každý z nich mi daroval jednu skladbu a tu pak také na album nahrál se svou domovskou kapelou. Vznikla opravdu krásná deska."

Bára Basiková se v roce 1984, po nuceném odchodu Jana Sahary Hedla z Precedensu, ujala role hlavní zpěvačky (doposud zde zastávala pozici sboristky). Skupina pod vedením Martina Němce se dostávala stále více do širšího povědomí. Jak stoupala popularita této party, která přicházela s nevšední novoromantickou rockovou vizí, podpořenou chladnými zvuky kláves a mrazivými texty, nešlo si nevšimnout postavou subtilní, ale hlasově a rozsahově obrovské mladinké Báry za mikrofonem. Vyústěním všeho bylo vydání desek "Doba ledová" (1987) a následně "Věž z písku" (1988).

Precedens 87
© Archiv Precedens
Mezitím v roce 1986 nastoupila zpěvačka ke Stromboli. Michal Pavlíček si ji v době vynucené pauzy s Pražským výběrem vyhlédl právě na jednom z koncertů Precedens. A její talent a hlasový rozsah vsadil jako jeden z dalších nástrojů do svých rockově snových eruptivních kompozic, které jsou zvěčněny na legendárním eponymním dvojalbu z roku 1997.

Pěvecký objev tak střídal dvě kapely. Což bylo samozřejmě fyzicky i psychicky náročné. Stále častěji se stávalo, že na koncertech Němcovy formace Bára chyběla a její party zpíval kytarista Vladimír Dvořák. Toto období je zachyceno na albu "Pompeje" z roku 1990, na kterém sice ještě Basiková zpívá, ale doplňují ji krom zmíněného kytaristy další dvě zpěvačky - Jany Badurová a Benetová, které později přešly za Petrem Mukem do Shalomu. Následně na uvolněný pěvecký post nastoupil Petr Kolář.

Basiková nakonec k nevoli ostatních z Precedensu odchází a plně se koncertně věnuje Stromboli. Ale ani ti už nemají dlouhého trvání. Po emigraci Klaudy Kryšpína a Venduly Kašpárkové skupina dotáčí v doplněné sestavě o Romana Dragouna a Jana Seidla album "Shutdown" (1989) a po následující šňůře se band kolem roku 1991 ukládá ke svému spánku. A tady, v tomto období začíná příběh sólového debutu Báry Basikové.

Bylo po sametové revoluci a Československem rezonovala nabytá svoboda. Rádii znělo nebývalé množství rockové muziky a ke slovu se přes počáteční odliv zájmu o tuzemskou hudbu hlásily české kapely, které konečně měly více prostoru a dostávaly se do širšího posluchačského zájmu. Sama zpěvačka po utichnutí Stromboli podle svých slov hledala sama sebe, svůj nový výraz, cestu, kam dál. Do té doby byla spojována buď s Martinem Němcem, nebo Michalem Pavlíčkem, případně s oběma. To chtěla nyní změnit. A tak se také stalo, a to de facto razantním způsobem. Oslovila deset autorů, kolegů a kamarádů, a společně s jejich skupinami natočila stylově rozličné skladby. Což může být, s ohledem na to, že se mělo jednat o její první sólové dílo, o velmi odvážné rozhodnutí.

Stromboli 1987
© Archiv Stromboli
Ano, na první poslech se může zdát, že stejnojmenný debut je stylově neučesaný až rozháraný. Vždyť vedle sebe zde působí Jižní pól (dřívější Letadlo), Nová růže, Lucie, Yandim band, Laura a její tygři, Futurum či Semelkovo S.L.S. a v neposlední řadě Michal Pavlíček a Martin Němec. Tehdejší dobová česká hudební extraliga, doplněna o další hosty, jako byli bratři Tesaříci z Yo Yo Bandu.

Jenže co vypadá možná rozporuplně na papíře obalu, v reálu zní zcela jinak. Bářin hlas zde spojuje neslučitelné a mnohdy nepředstavitelné. Dokáže se naladit na náladu skladby, tak, že s ní zdánlivě splyne, a to natolik, že třeba v písni "Bílá kráčí" slyšíte podvědomě zpívat Slávka Jandu. Že dokáže být i Laurou, která spí se svými tygry, je dobře slyšet v nádherně křehké a ospalé "Ty uvadlé", kterou natočila se známou mosteckou kapelou Karla Šůchy.

Jak by zněla Lucie se zpěvačkou, ještě než začala hrát s Lenkou Dusilovou, napovídá skvělý rockový kus "Troja". Že byl song "Říjen spí" od principála Stromboli trefou do černého, není třeba zmiňovat - patří k tomu nejsilnějšímu na celé kolekci. Jako důkaz je třeba brát i fakt, že si jej později převzal do svého repertoáru i Kamil Střihavka (budoucí kolega z muzikálu "Jesus Christ Superstar" a následný frontman BSP), s Bárou ho zazpíval na výročním koncertu Michala Pavlíčka a dodnes bývá ozdobou jeho vystoupení s Leaders pod názvem "Když se snáší déšť".

Pro někoho eponymní deska možná nabízí málo prvoplánovaných hitů. S tím se dá i souhlasit. Nicméně jeden, a to tutový má. Je jím jedna ze dvou písní nahraná s Novou růží, jejím autorem je Ota Baláž (dnes Ota Balage) a jmenuje se "Souměrná". Tenkrát ji nešlo v éteru přeslechnout. Jedná se o skutečný klenot a asi skutečně nejvýraznější položku debutu.

A že se symbolicky kruh uzavírá, značí Němcův (celou nahrávku produkoval a navrhl grafiku obalu) "Pouštní anděl", možná i jako gesto smíření. Silně připomíná nejlepší období, kdy Basiková zpívala s Precedens. Citlivě zazpívaná závěrečná tečka. K onomu uzavření kruhu navíc přispívá desítka textů z pera Jana Sahary Hedla, jenž své básnické obraty nechává rozeznít naplno.

Bára Basiková se v onom hudebně stylovém pelmelu pohybuje jako ryba ve vodě. Chameleonsky mění hlasové rejstříky od sametové hladivé po drsnější rockové a daří se jí splývat (myšleno v dobrém slova smyslu) s hudebním podkladem tak, že ctí hlavní myšlenku autora a zároveň ducha kapely, se kterou právě zpívá. Mohla by díky svému hlasovému fondu a umu exhibovat, ale zůstává sama sebou a drží se citlivě při zemi.

Což je jí rozhodně ke cti a celé kolekci to jen prospívá. Dělá ji to civilnější a dává nahlédnout do intimity duše samotné protagonistky. Je cítit, že už tenkrát byla Bára silnou individualitou a dokázala, že není zpěvačkou jen dvou autorů, páně Němce a Pavlíčka. Byť pod jejich vedením bezesporu z historického hlediska vznikly asi její nejlepší počiny.

Krátce k remasteringu: ten se povedl. Nástroje jsou krystalicky čisté a budí pocit referenčního poslechu přímo ze studia. Snad bych vyčetl jen citlivější sykavky, a to i po přepnutí do režimu pure, což trochu zamrzí. Není to ale nic dramatického a dá se na to zvyknout. Jen by si tato deska snad zasloužila booklet s texty, případně i nějakou obrazovou přílohu. Dobové CD je obsahovalo.

Eponymní debut Báry Basikové i po třech dekádách zní velmi dobře. Poslouchá se velmi příjemně a byť některé devadesátkové nahrávky již pozbyly punc, o této lze říci, že drží prapor hudebního dobového dokumentu hrdě nad hlavou a ještě jím dokáže mávat. I dnes z ní stále čiší nádherná a nepopsatelná vůně těch časů. Krásný debut, krásné znamení doby.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Ed Sheeran - Eyes Closed 6/10
Video: Ed Sheeran v klipu "Eyes Closed" truchlí nad smrtí blízkých přátel Ed Sheeran v pátek přišel s první písní z připravovaného alba "−" ("Subtract"). Nese název "Eyes Closed" a zpěvák ji představil zároveň s videoklipem. Přes líbivý a chytlavý beat autor v songu bojuje s vnitřními démony a... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2023 13:24 v sekci Audio / Video | Video
0
Lukáš Oravec Orchestra - The Sun 8/10
Recenze: Lukáš Oravec Orchestra řádí na "The Sun" v rytmu prosluněné bigbandové latiny Slunce, modrá obloha, mojito pod slunečníkem, letní pohodička. Pěkné snění v čase, kdy je zima nejošklivější. A skvělou kulisou pro tyto představy je muzika. Big band Lukáš Oravec Orchestra si tak nemohl najít lepší termín... čtěte zde
Vydáno: 25.03.2023 08:30 v sekci Recenze
0
Mikolas Josef - Boys Don't Cry 9/10
Video: Mikolas Josef se vrací. Klip ke světově znějícímu singlu "Boys Don't Cry" láká na dlouho očekávané album Mikolas Josef je zpátky. Na rozdíl od všech velkolepých plánů, o kterých jsme si před lety povídali v obsáhlém rozhovoru, musel (podobně jako mnozí další) místo vydávání nových skladeb a cestování po světě ubrat plyn. Protože... čtěte zde
Vydáno: 24.03.2023 13:04 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 11. týden 2023
Miley Cyrus přidala k prvnímu místu rádiového žebříčku ještě třetí příčku v albech Hned dvakrát se tento týden ocitla Miley Cyrus na stupních vítězů tuzemských hitparád. V rádiích kraluje se singlem "Flowers" již šest týdnů v řadě, v albech nově odstartovala s počinem "Endless Summer Vacation" na bronzové pozici.... čtěte zde
Vydáno: 24.03.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Mike Shinoda, Kailee Morgue - In My Head 7/10
Video: Mike Shinoda řve "In My Head" pro šestý "Vřískot" Šestý díl jakékoli filmové série si přímo říká o to, že bude nekoukatelný, v případě aktuálního pokračování snímku "Vřískot" právě s číslovkou šest v názvu ale toto pravidlo úplně neplatí. Filmové databáze ukazují... čtěte zde
Vydáno: 23.03.2023 12:10 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Precedens v pražské Akropoli oslaví čtyřicátiny, zavzpomíná a představí i novinky (04.03.2023 17:46)
- Recenze: Pábitelské blues na desce "Asi v tom bude nějakej háček" Jana Spáleného výborně funguje i po téměř čtyřiceti letech (05.01.2023 08:00)
- Nové desky 48/2022 - od Ollyho Murse přes NOFX po Andreu Corr (08.12.2022 07:00)
- Naživo: Skvělá muzika a slzy na krajíčku. Lucerna Music Bar složil hold Radimu Hladíkovi (07.12.2022 12:16)
- V Lucerna Music Baru se bude vzpomínat na Radima Hladíka (01.12.2022 09:39)
- V reedici vychází album Jana Spáleného "Asi v tom bude nějakej háček". Obal napravuje dobový zásah režimu (07.11.2022 10:11)
- Naživo: Festiwall 2022 byl radostným muzikantským setkáním (13.09.2022 12:27)
- Fotogalerie: Festiwall 2022 v obrazech (13.09.2022 08:31)
- Pražský výběr přiveze svou hitovou show i na čerstvý vzduch do Ledáren Braník (11.08.2022 08:06)
- Před Jeffem Beckem a Johnnym Deppem zahraje Michal Pavlíček (28.06.2022 13:34)

ALBUM TÝDNE 12/2023

Kamelot
The Awakening

Americká powermetalová mašina Kamelot už mnoho let patří ke špičce žánru a každé její album je pod přísným drobnohledem - fanoušci zkoumají, kam se parta kolem jediného původního člena Thomase Youngblooda posunula. V posledních letech se zvukové kormidlo otočilo k moderním trendům. Je tomu tak i na novince "The Awakening"?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.03.
Damien Rice (IRL) (Divadlo Hybernia, Praha)
Po 27.03.
Chloé & Vassilena Serafimova (FR/BG) / Michal Rataj & Oskar Török (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
St 29.03.
Carlos Cipa (DE) / Irena & Vojtěch Havlovi (CZ) / Petr Mazoch (CZ) (Klementinum, Praha)
Pá 31.03.
Pantha Du Prince (DE) / Badfocus (CZ) (Palác Akropolis, Praha)
So 01.04.
Max Cooper 3H DJ Set (UK) + Alex Banks (UK) + Llyr (UK) (Meet Factory, Praha)
Út 04.04.
Aldous Harding (NZ) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 07.04.
We Are Scientists (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 07.04.
Kamelot (US) / Myrath (EGY) / Eleine (SWE) / League of Distortion (DE) (Meet Factory, Praha)
Ne 09.04.
Lil Tjay (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Pá 14.04.
Mathias Grassow (DE) / Arovane (DE) (Camp, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Vladimír Mišík Prince Madonna Lady Gaga Adele Beyoncé Kryštof Coldplay Rihanna Lucie Vondráčková AC/DC Ewa Farna Miley Cyrus Viktor Sheen Sia BTS The Weeknd Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu