shop.musicserver.cz
Makrorecenze "Posledných vecí" Mekyho Žbirky

Makrorecenze "Posledných vecí" Mekyho Žbirky

Vydáno: 26.08.2022 08:30 v sekci Makrorecenze - Redakce | foto: Universal Music

U recenzí posmrtných desek se dá jen těžko odpoutat od okolností, za kterých nahrávka vznikala. U "Posledných vecí" Mekyho Žbirky se však snad bez výjimek všichni recenzenti shodli v tom, že se jedná o jednu z jeho nejlepších nahrávek. A chválíme i v naší makrorecenzi.

Miro Žbirka - Posledné veci
© Miro Žbirka
O mrtvých jen dobře? U Mira Žbirky platí, že jen to nejlepší. Stejně jako jeho nečekaný odchod zasáhl hudební publikum i kritiku, kdy ho vlastně měli rádi úplně všichni, dočkalo se vřelého přijetí i jeho poslednímu albu. A to hlavně proto, že je prostě skvělé. Nebyla to samozřejmě jen jeho zásluha, svůj otisk na kolekci zanechal i Žbirkův syn. Jak píše Pavol Parikrupa v hlavní recenzi: "Deska 'Posledné veci' zní díky hlasu Mira Žbirky povědomě a díky výtečné produkci jeho syna Davida velmi moderně." Staré se prostě potkalo s novým a výsledkem je nadčasová kolekce, která bude ve Žbirkově silné diskografii zářit ještě dlouho po svém vydání.

Pochvalných slov se desce "Posledné veci" dostalo i od čtyř našich redaktorů v makrorecenzi. Tři devítky dopňuje jedna osmička a výsledné hodnocení 87,5 % je unikátní. A co si tedy čtveřice o Mekyho albu myslí?

Mekyho "Posledné veci" a spoustu dalších CD a vinylů z jeho diskografie si můžete koupit v našem shopu.


Jakub Malar - Hezké rozloučení s Mekym (8/10)
Vztah k interpretovi: Od malička na mě působil jako veliký sympaťák a patřil k úzkému kruhu československých hudebníků, ke kterým jsem choval respekt.

Občas se věci dějí opravdu nečekaně. Zrovna když se objevila zpráva, že nás navždy opustil Meky Žbirka, byly tomu dva dny, co jsem se konečně dostal ke zhlédnutí dokumentu o něm a následně zhodnotil svůj vztah k této slovenské hudební legendě. Přiznám se, že většina jeho tvorby mě míjela. Tátova sbírka elpíček mě dovedla k albům "Sezónne lásky" a "Nemoderný Chalan" - z něj mám dodnes rád písničku "22 dní". Později už to byly výhradně singly z rádií, z nichž ne všechny mi úplně sedly. Jeho tvorba byla ale vždy upřímná, on sám byl skromný člověk (což dokument úspěšně zobrazuje) a samotná Mekyho existence vyvolávala určitý pocit pohody a jistoty. O to víc jeho odchod mrzí. A snad i díky všem těmto emocím jsem se dostal k poslechu jeho posmrtné desky "Posledné veci".

Je známá věc, že album produkoval syn David a už před jeho vydáním se mluvilo o tom, že bude mít modernější zvuk. Nahrávka je rozhodně zvukově bohatší a progresivnější než Žbirkova předchozí tvorba, přesto v centru všeho stejně stojí Mekyho dobře rozpoznatelný hudební rukopis. David takhle vlastně odvedl skvělou práci a je vidět, že má pro tátovu hudbu cit. Skladby "Len sa neuraz" a "Ríša snov" připomenou progresivnější věci z produkce Laco Lučeniče a překvapí elektronickým podkladem, "Best Man In Town" je docela podařený úlet a singlovka "Nejsi sám" po právu rádiovým hitem, který se ještě nějakou dobu bude hrát. Zbytek spíše příjemně propluje, občas i dojme, ale nakonec bude nahrávka působit jinak na nezaujatého posluchače a jinak na skalní fanoušky. A j když se spíše řadím k té první skupině, těch několika chvil strávených ve společnosti Mekyho posledních věcí nelituji. Hezky se s námi rozloučil.


Honza Průša - Děkuju a gratuluju Mekymu a Davidovi (9/10)
Vztah k interpretovi: Už ve školce jsem si prozpěvoval tehdy aktuální "Biely kvet". A od té doby jsem ho vždy sledoval aspoň periferním pohledem.

Odchod populárního zpěváka s sebou kromě bolesti a smutku často přináší i práci s jeho pozůstalostí a vydávání připravovaných nebo do té doby zapomínaných nahrávek. Zároveň to dokáže takto vydané písně uměle vytáhnout nahoru. Posluchači jsou pod vlivem umělcovy smrti vůči němu často méně kritičtí, litují všech koncertů, které vynechali, a taková alba přijímají stejně nadšeně,, jako kritici posílají umělce do síní slávy. A tak, když tady napíšu, že posmrtná deska Mekyho Žbirky "Posledné veci" je nádherným albem, dost možná mne čtenář bude brát s rezervou. A když napíšu, že je to Žbirkova nejlepší nahrávka za možná posledních třicet let, bude to znít přehnaně. Ale ono to tak fakt je.

"Posledné veci" jsou velmi pestrou a moderní kolekcí. Střídají se na ní různé polohy Žbirkova hudebního cítění a vlivů. Nechybí nemoderně chalanovská "Len sa neuraz", táboráková halekačka "Best Man In Town" se promění ve skoro punkovou vypalovačku s odkazem třeba až k Devo a jejich "Girl You Want" a nebo je tu velmi nádherně použito bondovské téma v "Kým skončím púť". To mne baví úplně nejvíc. Vlastně jsem z "Posledných vecí" i po více než týdnu poslouchání zcela rozhozen a gratuluju Mekymu a Davidovi Žbirkovi k famózní tečce za zřejmě největší hudební kariérou ve slovenské pop music. A ano, už teď je víc než jasné, jaká deska bude vítězit v hudebních anketách za rok 2022.


Milan Menčík - Meky překvapuje i po smrti (9/10)
Vztah k interpretovi: Patří dlouhodobě do TOP 5 československých interpretů a kapel.

Při poslechu Mekyho nových písní cítím, jak stárnu a hudební vkus se mi stále víc rozšiřuje. Dřív by pro mě některé alternativnější věci byly nestravitelné, dneska si je vychutnávám, cítím jejich hloubku, daleko víc přemýšlím o síle textů, myšlenek, toho, co nám tím chtěl interpret vlastně říct. A i když "Posledné veci" zřejmě nebudou úplně těmi posledními, je to loučení králů. Člověk si tu najde líbivé hity (kromě "Nejsi sám" třeba i "Mne vadí), ale citlivé ucho vnímá hlavně neskutečně piplavou aranžérskou práci především syna Davida a jeho spolupachatelů.

Ze zvuku desky jsou slyšet hodiny debat o muzice táty se synem, přesně v tom duchu, aby zněly co nejvíc moderně a zároveň trochu retro. Je tam slyšet obrovská odvaha dělat věci nově a netradičně, zároveň i na popatnácté nechybí to nejdůležitější - jednoduše skvělé písně. Česky zpívaný "Madrigal" v tomto jednoznačně vede a tenhle fakt se dá okamžitě vystopovat poté, co cítíte, že po skončení alba ho chcete slyšet zase a znovu a pokud možno hned. Takhle jsem si album první den po zveřejnění poslechl hned třikrát a pokračovalo to i v následujících dnech. Tahle muzika jen přispívá k tomu, že si člověk tím víc odmítá přiznat, že Meky už není mezi námi.


Dan Hájek - Meky byl jedinečný a "Posledné veci" toto naplňují vrchovatě (9/10)
Vztah k interpretovi: V osmdesátkách byl pro mě nezaměnitelným hudebním majákem, nyní po letech stagnace natočil desku, která měla přijít už dávno.

Byl jedinečným hudební badatelem, který do své muziky dokázal spojit své oblíbence (není třeba jmenovat, každý ví), ale zároveň se nebránil (v určité míře) tvůrčím experimentům a objevování nových trendů. Po nemálo let měl k tomuto při sobě Laca Lučeniče, který tyto aspekty dokázal spojit, a vytvářet tak skladby, které ani po letech nepůsobí, že by si na nich zub času pořádně pošpásoval. Vždy to mělo své stanovené mantinely a vznikla celá řada hitů. Po rozcestí, kdy se posléze každý vydal svou cestou, si Miro Žbirka držel svou tvář, ačkoliv ta experimentálnější rovina byla nahrazena určitou jistotou (nic ve zlém).

Střih v toku času, kdy většinu skutečností již znáte. V realitě těchto dní je třeba smeknout před jeho synem Davidem, že se nenechal semlít žádnou z možných nástrah a dodržel do posledního puntíku přání svého otce. "Posledné veci" tak znějí, jako by je skutečně opět dělal s Lacem, jako za starých časů, jen je tu navíc patrná mladistvá odvaha a snaha to skutečně posunout do současných forem a neskončit jen v hromadě módního retra.

Ačkoliv "Len sa neuraz" zní hodně osmdesátkově, má to svůj smysl a je svým způsobem předvojem skvěle propracované a atmosférou prosáklé krásky "Ríša snov". Ta tu není osamocená, "Náhodou", dojemná "Kým skončím púť" nebo upřímně dojemná "Ako boh" jí ve velkém dýchají do zad. "Posledné veci" tak nabízejí povědomý rukopis ve fresh optice, kdy došlo k dokonalému souznění mezi synem a otcem. Vedle bilancování je tu i mnoho pohledů a postřehů, které Žbirkovu tvorbu dělaly vždy nezaměnitelnou. Album tak neklame, je to otevřená zpověď, která rezonuje a bude mít možná až překvapivě silné místo v jeho diskografii. Ještě jednou díky za vše.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Katarzia - Šťastné dieťa 8/10
Recenze: Katarzia s albem "Šťastné dieťa" předkládá své dosud nejintimnější dílo Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
Jelen, Tereza Balonová, O2 arena, Praha, 2.12.2023
Naživo: Slušnost, pokora, vděčnost. Kapela Jelen v O2 areně oslavila deset let nádherným koncertem V O2 areně skupina Jelen sice nehrála úplně poprvé, neboť si ji oťukala už na Českém mejdanu s Impulsem, vůbec prvně ale lidé dorazili jenom kvůli ní. Bylo znát, jak moc si toho její členové váží a jak moc jsou z tohoto milníku... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2023 13:29 v sekci Naživo
0
Keane - Love Actually 8/10
Audio: Keane málem měli song "Love Actually" ve stejnojmenném vánočním filmu. Dvacet let poté ho představují světu Příští rok bude pro skupinu Keane ve znamení velkých oslav. Její dnes již téměř ikonický debut "Hopes And Fears" totiž oslaví své druhé kulatiny. Měli bychom se tedy dočkat jeho speciální reedice a k tomu rozsáhlého turné.... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2023 08:20 v sekci Audio / Video | Audio
0
Skindred, Raging Speedhorn, Defying Decay, Lucerna Music Bar, Praha, 1.12.2023
Naživo: Nejlepší přítel člověka jsou Skindred. V Praze to opět dokázali Máte den blbec? V práci se ukrutně nedaří, doma vás všichni štvou a ještě k tomu máte pocit, že máte obě ruce levé? Pak potřebujete jediný možný lék: živou hudbu. A to nejlíp tu od ostrovanů ze Skindred! Právě ti jsou totiž... čtěte zde
Vydáno: 02.12.2023 17:12 v sekci Naživo
0
Radek Diestler - Praha beatová 8/10
Hudba v tisku: Obsáhlý průvodce "Praha beatová" zve na putování po místech metropole, kudy kráčel rock Brno, Ostrava, Plzeň i Olomouc prominou, ale to nejpodstatnější z rockového, respektive beatového dění, se v posledních letech odehrávalo v Praze. Tudy kráčely dějiny, tady vznikaly a zanikaly kapely, kluby, projekty, časopisy.... čtěte zde
Vydáno: 02.12.2023 08:30 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Vychází luxusní publikace o kariéře a životě Mira Žbirky "Memory Book - Roky a dni" (23.11.2023 15:56)
- Hudba v tisku: V knize "Katherine" popisuje Katka Žbirková život s milým hudebním bláznem (11.11.2023 09:00)
- Ceny Anděl patřily posmrtně Mekymu Žbirkovi - získal čtyři sošky (17.04.2023 12:26)
- Video: "Ako Boh". Meky Žbirka v novém klipu dokáže uhranout (14.04.2023 12:33)
- Nominacím na Ceny Anděl kraluje Miro Žbirka, želízka v ohni mají i 7krát3 nebo Vypsaná fiXa (16.02.2023 17:52)
- Ceny Anděl budou rozdány 15. dubna. Největší šance na nominace mají Calin a Miro Žbirka (01.02.2023 11:55)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2022 podle musicserveru (5-1) (27.01.2023 12:05)
- Naživo: "Meky na veky" aneb Jak se slavily nedožité sedmdesátiny Mira Žbirky (22.10.2022 21:10)
- V Národním muzeu začíná výstava "Miro Žbirka: Roky a dni" (20.10.2022 09:27)
- Nedožité sedmdesátiny Mekyho Žbirky připomíná exkluzivní LP box "OPUS Collection 1980 - 1990" (14.10.2022 10:33)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 07.12.
Prodigy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Prince Ben Cristovao Kryštof Like She The Beatles Burian Ewa Farna Taylor Swift Lucie Vondráčková Jana Uriel Kratochvílová Sia AC/DC Milly Honsová Madonna Lady Gaga Viktor Sheen Adele
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu