shop.musicserver.cz
Ladybirds - Akce si umíme užít jako zamlada

Ladybirds - Akce si umíme užít jako zamlada

Vydáno: 31.05.2022 17:30 v sekci Rozhovory - Milan Menčík | foto: Jana Marie Knotová

Vydat album po jedenácti letech, to je už pořádná událost, navíc když je i pro kulturu tahle doba dost nejistá. Ladybirds se toho ale nebály, a jejich fanoušci už mohou ve svých přehrávačích sjíždět desku "Šachovnice". Nejen o ní jsme si povídali s frontwoman Alenou Schernstein a basistkou Annou Olejníkovou.

Nové CD Ladybirds "Šachovnice" je tady. Jak se povedl křest?

Alena Schernstein: Křtily jsme 13. května v Jablonci nad Nisou na letní scéně Eurocentra. Přišla spousta lidí, počasí bylo ukázkové a naše písničky - ať vlastní nebo převzaté - v podání s kompletní rytmikou se dle ohlasů všem moc líbily. Takže jsme velmi spokojené. (úsměv) Hostem večera byl Ondřej Ruml a zazněly i skladby společné.

Tucet songů je tentokrát autorských. Jsou především nové, nebo jsou mezi nimi i takzvané šuplíkovky?

Alena Schernstein: Řekla bych, že od každého trochu. Od vydání posledního ryze autorského CD uběhlo již jedenáct let, některé singly jsme vydaly mezitím, ale samozřejmě jsme se dost věnovaly rodinám a hlavně (když to šlo) živému hraní. Takže za tu dobu se některé písničky stihly zašuplíkovat. Na CD uslyšíte jak autorské novinky, tak i starší kousky, třeba z období mé maturity. (úsměv)

Skladby jako "Lajlajlaj", "Matky na tahu" či "Nevyspalá" popisují hodně pařmenský život, je třeba však uvést, že všechny jste vdané a s dětmi. Do jaké míry jsou tedy texty autentické, aktuální a kde je fikce či vzpomínky na bujaré mládí?

Alena Schernstein: Vlastní texty jsou vždy autentické, ne? (smích) Já mohu mluvit za píseň "Matky na tahu". Ta vznikla vyloženě na akci, kamarádka Pavla Tomšová zapisovala nápady a na místě jsme rýmovaly… Pak jsem to jen zpracovala a bylo to. Aktuálně jsme všechny vdané a na kapelu máme celkem čtyři děti. Ale žádná z nás už nekojí a na děti většinou seženeme hlídání (nebo aspoň na většinu). Takže akce si umíme užít jako zamlada (možná i víc, když nás nehlídá táta (bujarý smích)).

Anna Olejníková: Věřte nebo nevěřte, "Nevyspalá" vznikla z úplně nevinného dětského zážitku, kdy jsem myla skleničky od vína po rodičích a připadala jsem si děsně dospělá, protože mi dali poprvé ochutnat víno. Je to jedna z mých nejstarších písniček a postupem času samozřejmě získávala (a získává) další a další významy. Je to ukázkový příklad písně, kdy se kontext textu v průběhu let mění a s ním i význam a vyznění celé skladby. Musím říct, že když ji teď zpívám na koncertech, opravdu si nepředstavuju mytí skleniček po rodičích. (úsměv) Mimochodem o dorůstání k vlastním textům jsem napsala diplomovou práci, takže odpověď na tuhle otázku by mohla mít klidně čtyřicet stran. (smích) No, a písnička "Lajlajlaj" vznikla po jednom z Alenčiných Narozkyfestů na Dobré Vodě u jednoho konkrétního ohně s konkrétními lidmi… Ta teda pařmenská, autentická (a možná i stále aktuální) je. (úsměv)

Ladybirds - Šachovnice
© SuperGram
Nejen z textů songů, ale i ze životopisů jednotlivých členek, které si člověk může přečíst na webu kapely, se dá usoudit, že s vámi asi nuda nebude...

Alena Schernstein: No, rozhodně se nenudíme. Těšíme se na každou akci, každou zkoušku, každé hraní, každé natáčení. Kromě toho, že to znamená, že máme hlídání, je pro nás důležité, že jsme spolu a můžeme dělat to, co nás baví.

Za téměř pětadvacet let existence jste moc řadových alb s vlastní muzikou nevydaly - poslední je už jedenáct let staré. Proč jste se rozhodly zrovna v této pandemií poznamenané době jít zase s kůží na trh?

Alena Schernstein: To nebylo plánované, prostě to takhle blbě vyšlo. (úsměv) Konečně jsme dorodily a odkojily. V době pandemie jsme zalezly do našeho domácího studia a natočily si pro radost další promo CD z převzatých anglických písniček, které máme zpracované a hrajeme je na koncertech. Ale vlastních českých kousků přibývalo a autorské CD jsme plánovaly a probíraly hodně dlouho dopředu. Poslední dva roky jsme přemýšlely a na zkouškách diskutovaly, kterou cestou se dáme, koho si pozveme, jestli chceme skladby přearanžovat, nebo je nahrát tak, jak s nimi vystupujeme… Bylo to docela náročné rozhodování a zjišťování, co všechno to obnáší, kolik to stojí, jaké studio si vybrat. Opravdu přes dva roky jsme o tom jen dumaly a zjišťovaly možnosti.

Anna Olejníková: No, a další rok jsme poctivě zkoušely s bubeníkem, dolaďovaly aranže a jezdily natáčet do studia. Bylo to právě v té nešťastné covidové době, kdy byl každou chvíli někdo v karanténě. Ale na druhou stranu bylo méně koncertů, takže jsme měly možnost se soustředit na natáčení. Možná i díky tomu jsme ze sebe dostaly úplné maximum, aby deska byla co nejlepší.

Ladybirds

Původní název formace je Berušky a rok vzniku je ten samý, kdy naši hokejisté slavně vyhráli olympiádu v Naganu, tedy 1998. Tehdy holkám bylo v průměru devět let, měly spoustu elánu, kuráže a sny, které se jim postupem času začaly plnit. Jezdily na nejrůznější (převážně folkové) festivaly, pracovaly na sobě, otrkávaly se a postupem času se jim podařilo natočit několik alb s vlastní i převzatou tvorbou. Žánrově jsou rozkročeny od folku až po pop a hrají hlavně to, co je baví. Letos už pod dospěleji znějícím názvem Ladybirds vydávají u vydavatelství SuperGram po jedenácti letech nové studiové album "Šachovnice". Desku lze zakoupit zde.

Ke spolupráci jste zvolily poprvé i vydavatelství, konkrétně Ivana Kurteva a SuperGram. Jaké důvody vás k tomu vedly?

Alena Schernstein: Rozhodly jsme se zajít o krůček dál, než si nahrát písničky v domácím prostředí, mít v obýváku několik set našich CD a vozit je po koncertech. K Ivanovi vedla cesta přes folk, na kterém jsme vyrostly a kde jsme působily a pořád díky vlastní české tvorbě působíme. Ivan má zkušenosti s vydáváním, má kontakty na lidi, kteří si nás mohou pamatovat z dob našich začátků, umí zprostředkovat projekt na Startovači… a vůbec, je moc šikovný a pracovitý. Samy bychom to opravdu nezvládly. (úsměv) I s ním v zádech jsme měly pocit, že neděláme a neřešíme poslední půl rok nic jiného než nové CD. A to bylo s prací a rodinou v zádech docela vysilující. Ještě, že jsme ho oslovily. (smích)

Projekt na Startovači k podpoře nové řadovky byl úspěšný. Jak moc to povzbudí do další práce?

Alena Schernstein: To, že vyšel Startovač, bylo skvělé! Vybrat takovou částku po pandemii a v kombinaci s děním na Ukrajině byl docela zázrak a všem, kdo nás podpořili, moc děkujeme. A povzbuzení do další práce? My jsme povzbuzené do další práce neustále, nezávisle na okolnostech, nedokážu si představit, jak by to vypadalo, kdybychom byly ještě povzbuzenější. (smích)

Ladybirds
© Martin Koubek
Samy kapelu popisujete jako akustická muzika, v níž snoubíte country a folk s angloamerickým popem, což jsou poměrně odlišné žánry. Proč jste se rozhodly hrát obojí?

Alena Schernstein: Protože nás to baví. (úsměv) Vychází to v podstatě z naší historie. Začaly jsme jako dětská kapela Berušky a hrály jsme folk, postupně jsme tíhly ke country a jezdily vystupovat do westernových městeček a pak jsme si začaly půjčovat písničky z jiných žánrů a upravovat si je do našeho nástrojového obsazení. Od každého trochu, nikam pořádně nepatříme, ale to, co děláme, nás baví. A o tom to asi je. (úsměv)

Anna Olejníková: Nejdůležitější pro nás je (a na tom se jako kapela shodneme) hrát muziku naživo bez samplovaných podkladů. I když používáme čím dál tím víc nástrojů, vozíme s sebou stomp-box, což je takový malý velký buben (kopák) v krabičce, tak se stále držíme toho zahrát vše tady a teď (kdykoliv a kdekoliv). A jestli jsou to písničky rockové, disco nebo popové, to už je jedno. Hlavně že je to živá hudba! Stejně to v našem nástrojovém obsazení vždycky vyzní trochu folkověji, protože ve třech už prostě na víc nástrojů najednou zahrát nedokážeme. (smích)

Vznikly jste už v roce 1998. Odstartovala vaše úspěšná kariéra pořádně až pořadem Rozjezdy pro hvězdy, nebo se tak stalo dřív a tohle vystoupení vás jedině utvrdilo ve správné cestě?

Alena Schernstein: (smích) Nevím, jestli bych pořad Rozjezdy pro hvězdy označila za nějaký zlom nebo rozjezd. Spíš jako velkou zkušenost a zážitek. Ale nejvíce nás formovaly dětské hudební soutěže jako je Dětská Porta, Brána a především Folkový Kvítek. Díky nim jsme se dostaly na velká pódia folkových festivalů a díky rodině, která nás až neuvěřitelně podporovala a všude nás vozila, jsme nepřestaly hrát a mohly jsme dorůst až k tomu, co hrajeme dnes. Máme za těch skoro pětadvacet let třetí basistku v pořadí. Anička s námi hraje už přes třináct let.

Díky hraní na nejrůznějších festivalech jste mohly poznat vlastně všechny domácí hvězdy žánru folk a country, tak jací jsou všichni ti Nohavicové, Redlové, Daňkové a podobní bardi? Cítíte se s nimi na stejných pódiích dobře?

Alena Schernstein: Pana Nohavicu jsme ještě nepotkaly, ale s ostatními zmiňovanými se potkáváme nebo jsme se potkávaly často a vždy je to moc příjemné shledání. Dělá nám upřímnou radost, když se hvězdy takového formátu zastaví, přijdou nás pozdravit a případně pozvat na jejich akci, abychom jim tam zahrály. Byli to naši festivaloví strejdové, od kterých jsme se v dětství dozvěděly spoustu užitečných věcí. (úsměv) Především Jarda Samson Lenk, se kterým jsme se potkávali asi nejvíc. Nejspíš i proto vznikla v pozdějších letech spolupráce a zpíváme na několika jeho CD vokály. Na některých akcích si s ním vždycky rády zahrajeme a zpíváme naživo.

Anna Olejníková: Právě přes Samsona jsme se dostaly i k Vlastu Redlovi, Ivanu Hlasovi a dalším, se kterými jsme měly tu čest si zazpívat.

Je ještě jedna otázka, na kterou se musím zeptat - berlínský fanklub. Jak jste k němu přišly?

Alena Schernstein: V Polsku. (úsměv) Na jednom velkém westernovém festivale, kam jsme jezdily několik let za sebou a oni také. Ohromná banda skvělých Berlíňáků. A tak se stalo, že jsme jim začaly jezdit pravidelně hrát do Berlína a několikrát přijeli i oni za námi do Jablonce.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Ozzy Osbourne - Patient Number 9 9/10
Video: Ozzy Osbourne je zpět. V klipu k singlu "Patient Number 9" ho zavřou do blázince O tom, že veterán Ozzy Osbourne navzdory chatrnému zdraví chystá nové album, se mluví už nějakou dobu. Lákaly na něj zejména informace o tom, že kromě Zakka Wyldea zverboval celou kytarovou smetánku - Claptona, Iommiho a Jeffa Becka,... čtěte zde
Vydáno: 25.06.2022 18:01 v sekci Audio / Video | Video
0
Bára Basiková - Bára Basiková (vinylová reedice) 8/10
Recenze: Bára Basiková svým prvním sólovým albem stvořila skvělý hudební dokument doby Fenomenální zpěvačka Bára Basiková byla vždy nejvíce spojována se dvěma dvorními autory, a to s Martinem Němcem a Michalem Pavlíčkem. Na jejím debutu z roku 1991 je vše trochu jinak. Právě ten před časem vyšel ve zvukově... čtěte zde
Vydáno: 25.06.2022 12:30 v sekci Recenze
0
Metronome Prague, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
Naživo: "Jen dýchej," žadonil Nick Cave na Metronomu Sice bez původně plánovaného Macklemorea, ale i tak s několika zajímavými taháky odstartoval Metronome Prague a i letos je ve výběru headlinerů vidět, že cílová skupina jsou v Praze žijící čtyřicátníci. Vždyť i od stanového... čtěte zde
Vydáno: 24.06.2022 12:43 v sekci Naživo
0
Taylor Swift - Carolina 8/10
Audio: Taylor Swift přichází po dvou letech s "éterickou a strašidelnou" písní "Carolina" Taylor Swift o sobě opět dává vědět. Novou skladbu "Carolina" napsala jako ústřední song k filmu "Where the Crawdads Sing". Tajemný čerstvý singl mohli zpěvaččini fanoušci zaslechnout už v traileru, v němž je její hlas slyšet... čtěte zde
Vydáno: 24.06.2022 12:12 v sekci Audio / Video | Audio
0
Vypsaná fixa, Ledárny Braník, Praha, 22.6.2022
Naživo: Jak Vypsaná fixa pokřtila "Kusy radosti" Pardubická formace Vypsaná fixa vydala v půlce května desátou řadovku "Kusy radosti". V Ledárnách Braník ji ve středu pokřtila manažerka Ludmila "Dydla" Karlíková a ředitel vydavatelství San Piego Records Vladimír "Ladis" Jaselský.... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2022 19:54 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Děvčata z Ladybirds jsou "Polapená" v sítích folku a popu. Na nové album můžete přispět na Startovači (06.04.2022 17:53)
- Video: Ivan Hlas ON AIR: Zpívat jsem si začal, protože jsem se bál tmy (21.09.2021 14:06)
- Fotogalerie: BlueFest Online naživo z první řady (08.05.2021 12:53)
- Potřebujeme se. Na podporu potravinových bank v sobotu zazpívají Tonya Graves, Ondřej Ruml nebo Dagmar Pecková (02.12.2020 11:25)
- Ondřej Ruml oslavuje koncertním albem písně Jaroslava Ježka (06.10.2020 17:45)
- Nové desky 38/2020 - od Diany Krall přes Machine Gun Kellyho po Emmu Drobnou (29.09.2020 14:00)
- Naživo: Janek Ledecký rozzářil Rudolfinum svými hity (31.10.2019 12:45)
- Rozhovory: Janek Ledecký, Ivan Hlas a Hanz Sedlář - Vyprávět o tom, jak zní hudba, je vždycky neuchopitelné (15.10.2019 08:00)
- Osmdesáté osmé narozeniny Hany Hegerové oslaví ve Foru Karlín Lucie Bílá, Hana Zagorová nebo Ondřej Ruml (22.09.2019 09:34)
- Muzikál "Lazarus" Davida Bowieho míří do Prahy. Titulní roli ztvární Igor Orozovič a Ondřej Ruml (28.05.2019 16:52)

ALBUM TÝDNE 25/2022

Röyksopp
Profound Mysteries

Oops, udělali to zas! Röyksopp sice v roce 2014 prohlásili, že deska "The Inevitable End" je jejich poslední, nakonec si to ale rozmysleli. A je to jedině dobře. "Profound Mysteries" je navíc - a v tomhle případě lze to klišé použít - víc než album. Je to konceptuální počin a jako takový je nutno jej hodnotit.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.06.
Scarlxrd (UK) (Roxy, Praha)
Ne 26.06.
Tom Odell (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 26.06.
Frontline Festival (Autokemp Jinolice, Jinolice)
Út 28.06.
Passenger (UK) (Žluté lázně, Praha)
Út 05.07.
Jack White (US) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.07.
Thievery Corporation (US) (Žluté lázně, Praha)
St 13.07.
Colours Of Ostrava (Dolní Vítkovice, Ostrava)
St 13.07.
Kiss (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Harry Styles (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Slash BTS Adele Madonna Michal Prokop Vojtaano Viktor Sheen Queen Justin Bieber Jack White Dua Lipa Abba The Beatles Liam Gallagher Pink Floyd Mirai Ed Sheeran Avril Lavigne The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu