shop.musicserver.cz
Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022

Rammstein zbořili Letňany, i když ničím novým nepřekvapili

Vydáno: 16.05.2022 09:33 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Rammstein, to je sázka na jistotu, a to jak z hlediska nekompromisní, úderné hudby, tak z hlediska propracované show plné ohně, světel a nejrůznějších propriet, která šlape přesně jak švýcarské hodinky. Koncertem v Letňanech muzikanti odstartovali velkolepé stadionové turné po Evropě. Kdo tam nebyl, jako by nebyl…

Live: Rammstein

místo: Letiště Letňany, Praha
datum: 15. května 2022
setlist: Armee der Tristen, Zick Zack, Links 2-3-4, Sehnsucht, Zeig dich, Mein Herz brennt, Puppe, Heirate mich, Zeit, Deutschland (RMX by Richard Z. Kruspe), Deutschland, Radio, Mein Teil, Du hast, Sonne, Engel, Ausländer, Du riechst so gut, Pussy, Rammstein, Ich will, Adieu
Fotogalerie

Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Že se něco chystá, bylo znát už od začátku května, kdy se zde začínala stavět scéna - obrovské pódium doplněné věžemi, obrazovkami a světly ve tvaru lízátek. Poslední týden byla kapela v Praze, aby nic neponechala náhodě a připravila se na celou tour. V průběhu tohoto pobytu uspořádala i dvě veřejné zkoušky - generálky pro členy fanklubu. Ještě před oficiálním vystoupením tak unikly záběry z velkolepých příprav a kolovaly na internetu.

A to, že mají Rammstein hrát v Praze, bylo znát v ulicích města dle triček s logem kapely, jež nosili jejich zapřísáhlí fanoušci z jejich rodné země, kterých v metropoli bylo nespočet. Celkově prý do Letňan dorazilo kolem šedesát tisíc návštěvníků, zhruba stejný počet jich přijde na pondělní set.

Úvodní část obstaralo Duo Jatekok. Holky po svém instrumentálně přehrávají hity právě hlavních hvězd. Zvuk byl ale utlumený, a tak jejich výstup působil spíše jen jako podkres pro pobavení a naladění té správné atmosféry.

Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Celosvětově známí Němci se vrátili po třech letech - v roce 2019 (a předtím v roce 2017) hráli v Edenu. Kdo na nich byl tehdy, mohl si všimnout, že se opírají o prvky i z poslední show. Nepřišli víceméně s ničím novým, ale vsadili na osvědčené rekvizity. Při "Puppe" se tak na pódiu objevil kočárek v nadživotní velikosti s plačícím miminem, které sežehly plameny, na umocnění smutku následně začaly létat prostorem černé konfety. Při "Mein Teil" nechyběl kotel, ve kterém se škvařil klávesák, Till byl převlečen za kuchaře a mikrofon měl zasazený v replice obrovského nože.

Závěr "Pussy" patřil dělu ve tvaru penisu, ze kterého zpěvák stříkal na lidi. Při remixu "Deutchland" si na sebe členové kapely vzali svítící nebo blikající oblečky a předvedli své taneční kreace. Při "Ausländer" pluli na člunech po jednom z menšího pódia, kde odehráli "Engel". Jakmile dopluli na scénu, uvítal je transparent "Willkommen!".

A vlastně i předkapela byla tehdy stejná, takže by se chtělo říct, že to proběhlo jako přes kopírák. Ale kdo to tak nedělá, že. Navíc když se něco osvědčí a je to ve své podstatě skvělé, není nutno to nějak extra měnit.

Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Ale pěkně od začátku. Hned na úvod zaznělo hlášení, aby lidé schovali mobily a užívali si show bez nich. Ti však neuposlechli, a tak displeje svítily a dychtivě lačnily po zachycení momentu začátku. Ten odstartoval černý dým z věží. Na pódiu začalo stoupat na jedné obrazovce logo a objevil se bubeník. Bylo jasné, že show začíná. Během "Links 2-3-4" se spustily červené prapory s černým logem formace.

Z dubnové desky "Zeit" přehráli čtveřici písní. "Armee der Tristen" a "Zick Zack" odstartovaly setlist, "Zeit" zazněla někde uprostřed a na rozloučenou dali pánové pochopitelně "Adieu". Škoda že nezařadili "Angst", ke které nedávno vyšel i klip. (Pokud vám tohle album náhodou chybí doma, můžete si ho na CD, speciálním CD či 2LP koupit v shopu musicserveru. A klidně k tomu přihoďte třeba i nějakou starší desku.)

Oheň, síra, plamenomety, to jsou signifikantní prvky, které si od Němců později převzali i mnozí další interpreti. Nejenom při "Sonne", "Ich will", "Du hast" sálal žár až do zadních řad. Při songu pojmenovaném dle názvu kapely měl na sobě frontman křídla, z nichž šlehaly plameny. Kytaristi nebyli pozadu, z hlav jejich nástrojů se v ten okamžik stala obdobná ohnivá kulovnice. A během "Ausländer" se odměnili vzájemným polibkem.

Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Před "Engel" běžel na obrazovkách symbol vyzývající, aby si přítomní zapnuli světýlka na svých mobilních aparátech. Kdo chtěl, mohl si s hudebníky zazpívat dle titulků běžících na světelném panelu. V závěru koncertu došlo znovu i na rachejtle (v menším provedení vystřelily už u "Sehnsucht"). A měnilo se i barevné ladění světel - při "Du riechst so gut" svítila stage zeleně, při "Heirate mich" se zbarvila do modra, při "Pussy" zase do oranžova. A všude plno dýmu. Kouř tvořil koule anebo kruhy... jako by tím skupina vysílala signály do vesmíru.

Rammstein dvakrát přidávali. Hráli dvě hodiny a každý návštěvník musel odcházet nadmíru spokojený. Byla to efektní show se vším všudy. Každý člen bandu má svoji roli, svůj kostým. Vše je promyšleno do detailu. Klávesák chodil tradičně na běžícím pásu ve třpytivém oblečku, Till bušil do nohy, i když ne tak jak před lety. Finále obstaral (již tradičně) pěkný odjezd výtahem. "Ich will" ukončily salvy rachejtlí a při závěrečné "Adieu" hořelo skoro všechno.

Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Frontman mezi písněmi nemluvil, až v závěru poděkoval fanouškům za to, že dorazili. Megalomanská akce přilákala do Letňan hromadu neplatících fandů postávajících za plotem. Ukázalo se tím, jak velký zájem o tuto kapelu stále je, takže žádné adieu, jak by mohl naznačovat zmíněný song z alba. Rammstein je fenomén, který se stal kultem a doufám, že ještě dlouho bude existovat.

P. S.: Cestou domů na pár šťastlivců čekalo zpestření. Na jedné zastávce metra se podařilo do nacpaného vagonu nalodit jednomu týpkovi s rozloženým sušákem na prádlo, na němž měl položený přenosný reprák. Naštěstí pouštěl kvalitní věci - přítomným zpříjemnil cestu a svým způsobem doladil večer k dokonalosti.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Bára Basiková - Bára Basiková (vinylová reedice) 8/10
Recenze: Bára Basiková svým prvním sólovým albem stvořila skvělý hudební dokument doby Fenomenální zpěvačka Bára Basiková byla vždy nejvíce spojována se dvěma dvorními autory, a to s Martinem Němcem a Michalem Pavlíčkem. Na svém debutu z roku 1991 je vše trochu jinak. Právě ten před časem vyšel v reedici a zvukově... čtěte zde
Vydáno: 25.06.2022 12:30 v sekci Recenze
0
Metronome Prague, Výstaviště Holešovice, Praha, 23.6.2022
Naživo: "Jen dýchej," žadonil Nick Cave na Metronomu Sice bez původně plánovaného Macklemorea, ale i tak s několika zajímavými taháky odstartoval Metronome Prague a i letos je ve výběru headlinerů vidět, že cílová skupina jsou v Praze žijící čtyřicátníci. Vždyť i od stanového... čtěte zde
Vydáno: 24.06.2022 12:43 v sekci Naživo
0
Taylor Swift - Carolina 8/10
Audio: Taylor Swift přichází po dvou letech s "éterickou a strašidelnou" písní "Carolina" Taylor Swift o sobě opět dává vědět. Novou skladbu "Carolina" napsala jako ústřední song k filmu "Where the Crawdads Sing". Tajemný čerstvý singl mohli zpěvaččini fanoušci zaslechnout už v traileru, v němž je její hlas slyšet... čtěte zde
Vydáno: 24.06.2022 12:12 v sekci Audio / Video | Audio
0
Vypsaná fixa, Ledárny Braník, Praha, 22.6.2022
Naživo: Jak Vypsaná fixa pokřtila "Kusy radosti" Pardubická formace Vypsaná fixa vydala v půlce května desátou řadovku "Kusy radosti". V Ledárnách Braník ji ve středu pokřtila manažerka Ludmila "Dydla" Karlíková a ředitel vydavatelství San Piego Records Vladimír "Ladis" Jaselský.... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2022 19:54 v sekci Naživo
0
Prague Rocks: Metallica, Five Finger Death Punch a spol., Letiště Letňany, Praha, 22.6.2022
Naživo: "Nezabíjejte se!" hřímala Metallica na Prague Rocks v Letňanech Jednodenní festival Prague Rocks přivezl na letiště v pražských Letňanech prvotřídní rockovou a metalovou sebranku. A jakkoliv například skupiny Steel Panther nebo Five Finger Death Punch platily za velká lákadla, byly to právě... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2022 14:16 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Rammstein v klipu k "Dicke Titten" hledají pro slepého Lindemanna holku s velkejma (26.05.2022 16:03)
- Mirai si podmanili rádiový éter s dalším hitem, albovým žebříčkem zamíchali Kendrick Lamar i Harry Styles (26.05.2022 08:00)
- Na přední místa české rádiové hitparády se tlačí Imagine Dragons, Mirai nebo The Rasmus (19.05.2022 13:30)
- Fotogalerie: Rammstein v Letňanech předvedli dechberoucí show (16.05.2022 08:19)
- Makrorecenze: Makrorecenze "Zeit" od Rammstein (13.05.2022 17:00)
- Rammstein pokořili všechny rappery a ovládli český albový žebříček (12.05.2022 18:42)
- Nové desky 17/2022 - od Rammstein přes Bloc Party po Martina Garrixe (04.05.2022 08:30)
- Recenze: "Zeit" je možná nejtemnější deskou Rammstein, objevuje ale i ledacos nového (02.05.2022 08:09)
- Video: Rammstein nabízejí v "Angst" celou paletu symboliky a poukazují na strach a lidskou nenávist (01.05.2022 17:42)
- Publicistika: Něžní Rammstein aneb šest balad z repertoáru německých provokatérů (29.04.2022 10:15)

ALBUM TÝDNE 25/2022

Röyksopp
Profound Mysteries

Oops, udělali to zas! Röyksopp sice v roce 2014 prohlásili, že deska "The Inevitable End" je jejich poslední, nakonec si to ale rozmysleli. A je to jedině dobře. "Profound Mysteries" je navíc - a v tomhle případě lze to klišé použít - víc než album. Je to konceptuální počin a jako takový je nutno jej hodnotit.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 26.06.
Scarlxrd (UK) (Roxy, Praha)
Ne 26.06.
Tom Odell (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 26.06.
Frontline Festival (Autokemp Jinolice, Jinolice)
Út 28.06.
Passenger (UK) (Žluté lázně, Praha)
Út 05.07.
Jack White (US) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.07.
Thievery Corporation (US) (Žluté lázně, Praha)
St 13.07.
Colours Of Ostrava (Dolní Vítkovice, Ostrava)
St 13.07.
Kiss (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Harry Styles (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Slash Adele BTS Madonna Michal Prokop Vojtaano Viktor Sheen Justin Bieber Queen Dua Lipa Abba Jack White The Beatles Ed Sheeran Pink Floyd Liam Gallagher Mirai Avril Lavigne The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu