shop.musicserver.cz
Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022

Rammstein zbořili Letňany, i když ničím novým nepřekvapili

Vydáno: 16.05.2022 09:33 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Rammstein, to je sázka na jistotu, a to jak z hlediska nekompromisní, úderné hudby, tak z hlediska propracované show plné ohně, světel a nejrůznějších propriet, která šlape přesně jak švýcarské hodinky. Koncertem v Letňanech muzikanti odstartovali velkolepé stadionové turné po Evropě. Kdo tam nebyl, jako by nebyl…

Live: Rammstein

místo: Letiště Letňany, Praha
datum: 15. května 2022
setlist: Armee der Tristen, Zick Zack, Links 2-3-4, Sehnsucht, Zeig dich, Mein Herz brennt, Puppe, Heirate mich, Zeit, Deutschland (RMX by Richard Z. Kruspe), Deutschland, Radio, Mein Teil, Du hast, Sonne, Engel, Ausländer, Du riechst so gut, Pussy, Rammstein, Ich will, Adieu
Fotogalerie

Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Že se něco chystá, bylo znát už od začátku května, kdy se zde začínala stavět scéna - obrovské pódium doplněné věžemi, obrazovkami a světly ve tvaru lízátek. Poslední týden byla kapela v Praze, aby nic neponechala náhodě a připravila se na celou tour. V průběhu tohoto pobytu uspořádala i dvě veřejné zkoušky - generálky pro členy fanklubu. Ještě před oficiálním vystoupením tak unikly záběry z velkolepých příprav a kolovaly na internetu.

A to, že mají Rammstein hrát v Praze, bylo znát v ulicích města dle triček s logem kapely, jež nosili jejich zapřísáhlí fanoušci z jejich rodné země, kterých v metropoli bylo nespočet. Celkově prý do Letňan dorazilo kolem šedesát tisíc návštěvníků, zhruba stejný počet jich přijde na pondělní set.

Úvodní část obstaralo Duo Jatekok. Holky po svém instrumentálně přehrávají hity právě hlavních hvězd. Zvuk byl ale utlumený, a tak jejich výstup působil spíše jen jako podkres pro pobavení a naladění té správné atmosféry.

Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Celosvětově známí Němci se vrátili po třech letech - v roce 2019 (a předtím v roce 2017) hráli v Edenu. Kdo na nich byl tehdy, mohl si všimnout, že se opírají o prvky i z poslední show. Nepřišli víceméně s ničím novým, ale vsadili na osvědčené rekvizity. Při "Puppe" se tak na pódiu objevil kočárek v nadživotní velikosti s plačícím miminem, které sežehly plameny, na umocnění smutku následně začaly létat prostorem černé konfety. Při "Mein Teil" nechyběl kotel, ve kterém se škvařil klávesák, Till byl převlečen za kuchaře a mikrofon měl zasazený v replice obrovského nože.

Závěr "Pussy" patřil dělu ve tvaru penisu, ze kterého zpěvák stříkal na lidi. Při remixu "Deutchland" si na sebe členové kapely vzali svítící nebo blikající oblečky a předvedli své taneční kreace. Při "Ausländer" pluli na člunech po jednom z menšího pódia, kde odehráli "Engel". Jakmile dopluli na scénu, uvítal je transparent "Willkommen!".

A vlastně i předkapela byla tehdy stejná, takže by se chtělo říct, že to proběhlo jako přes kopírák. Ale kdo to tak nedělá, že. Navíc když se něco osvědčí a je to ve své podstatě skvělé, není nutno to nějak extra měnit.

Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Ale pěkně od začátku. Hned na úvod zaznělo hlášení, aby lidé schovali mobily a užívali si show bez nich. Ti však neuposlechli, a tak displeje svítily a dychtivě lačnily po zachycení momentu začátku. Ten odstartoval černý dým z věží. Na pódiu začalo stoupat na jedné obrazovce logo a objevil se bubeník. Bylo jasné, že show začíná. Během "Links 2-3-4" se spustily červené prapory s černým logem formace.

Z dubnové desky "Zeit" přehráli čtveřici písní. "Armee der Tristen" a "Zick Zack" odstartovaly setlist, "Zeit" zazněla někde uprostřed a na rozloučenou dali pánové pochopitelně "Adieu". Škoda že nezařadili "Angst", ke které nedávno vyšel i klip. (Pokud vám tohle album náhodou chybí doma, můžete si ho na CD, speciálním CD či 2LP koupit v shopu musicserveru. A klidně k tomu přihoďte třeba i nějakou starší desku.)

Oheň, síra, plamenomety, to jsou signifikantní prvky, které si od Němců později převzali i mnozí další interpreti. Nejenom při "Sonne", "Ich will", "Du hast" sálal žár až do zadních řad. Při songu pojmenovaném dle názvu kapely měl na sobě frontman křídla, z nichž šlehaly plameny. Kytaristi nebyli pozadu, z hlav jejich nástrojů se v ten okamžik stala obdobná ohnivá kulovnice. A během "Ausländer" se odměnili vzájemným polibkem.

Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Před "Engel" běžel na obrazovkách symbol vyzývající, aby si přítomní zapnuli světýlka na svých mobilních aparátech. Kdo chtěl, mohl si s hudebníky zazpívat dle titulků běžících na světelném panelu. V závěru koncertu došlo znovu i na rachejtle (v menším provedení vystřelily už u "Sehnsucht"). A měnilo se i barevné ladění světel - při "Du riechst so gut" svítila stage zeleně, při "Heirate mich" se zbarvila do modra, při "Pussy" zase do oranžova. A všude plno dýmu. Kouř tvořil koule anebo kruhy... jako by tím skupina vysílala signály do vesmíru.

Rammstein dvakrát přidávali. Hráli dvě hodiny a každý návštěvník musel odcházet nadmíru spokojený. Byla to efektní show se vším všudy. Každý člen bandu má svoji roli, svůj kostým. Vše je promyšleno do detailu. Klávesák chodil tradičně na běžícím pásu ve třpytivém oblečku, Till bušil do nohy, i když ne tak jak před lety. Finále obstaral (již tradičně) pěkný odjezd výtahem. "Ich will" ukončily salvy rachejtlí a při závěrečné "Adieu" hořelo skoro všechno.

Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Frontman mezi písněmi nemluvil, až v závěru poděkoval fanouškům za to, že dorazili. Megalomanská akce přilákala do Letňan hromadu neplatících fandů postávajících za plotem. Ukázalo se tím, jak velký zájem o tuto kapelu stále je, takže žádné adieu, jak by mohl naznačovat zmíněný song z alba. Rammstein je fenomén, který se stal kultem a doufám, že ještě dlouho bude existovat.

P. S.: Cestou domů na pár šťastlivců čekalo zpestření. Na jedné zastávce metra se podařilo do nacpaného vagonu nalodit jednomu týpkovi s rozloženým sušákem na prádlo, na němž měl položený přenosný reprák. Naštěstí pouštěl kvalitní věci - přítomným zpříjemnil cestu a svým způsobem doladil večer k dokonalosti.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dean Lewis, Roxy, Praha, 3.10.2022
Naživo: Dean Lewis v Praze ukázal, že Roxy už je mu malé Vůbec první český koncert čtyřiatřicetiletého australského písničkáře se setkal s velkým zájmem. Klub Roxy, který letos slaví třicet let, praskal ve švech. A tak si Dean Lewis, který má těsně před vydáním druhého alba,... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2022 13:05 v sekci Naživo
0
Fast Food Orchestra, Vojtaano - Kdyby Pražáci měli něco hodně extra, tak by nám to jinde neprošlo
Rozhovory: Fast Food Orchestra, Vojtaano - Kdyby Pražáci měli něco hodně extra, tak by nám to jinde neprošlo Skupina Fast Food Orchestra a písničkář Vojtaano vyrážejí na společné turné. Během něj navštíví sedm měst, aby představili společný singl "Jeden rok" i své poslední desky, jejichž křty byly kvůli covidu několikrát odloženy.... čtěte zde
Vydáno: 04.10.2022 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Vltava - Spass muss immer sein 8/10
Recenze: Snový svět Vltavy na "Spass muss immer sein" poněkud potemněl Hudební skupina Vltava je na domácí scéně unikát. Vloni oslavila pětatřicet let, neúnavně koncertuje a rozhodně neusíná na vavřínech. Nyní se formace kolem Roberta Nebřenského vrací i se studiovkou. "Spass muss immer sein" je... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2022 17:45 v sekci Recenze
0
Björk - Fossora 9/10
Recenze: Björk sa z výšin Utopie obrátila na zem. Album "Fossora" je o materstve, pôvode a siaha hlboko ku koreňom Islandská umelkyňa Björk vydala 30. septembra novú platňu "Fossora". V trinástich skladbách sa koncentruje na symboliku zeme reflektujúcu prazáklad, vznik, na symboliku zeme, z ktorej vyviera a súčasne do nej ústi kolobeh života. V... čtěte zde
Vydáno: 03.10.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Ben Cristovao, O2 arena, Praha, 1.10.2022
Naživo: "Dokážete cokoliv!" Ben Cristovao s hosty bavil O2 arenu skoro tři hodiny Zmíněným zvoláním se v téměř zaplněné vysočanské hale loučil Ben Cristovao potom, co se do ní po několikanásobném odkladu znovu vrátil. A protože je to týmový hráč, pozval si k tomu hromadu hostů. Obecně dobré dojmy tak... čtěte zde
Vydáno: 02.10.2022 14:43 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rammstein zakázali společnosti Viagogo prodej lístků na své koncerty (03.10.2022 15:29)
- Rammstein na příští rok přidávají v Evropě další koncerty, letošní turné zaznamenají v Mexico City (19.09.2022 11:47)
- Rammstein příští rok vyrazí na velké evropské turné. Česko protentokrát vynechají (02.09.2022 17:34)
- Video: Rammstein v klipu k "Dicke Titten" hledají pro slepého Lindemanna holku s velkejma (26.05.2022 16:03)
- Mirai si podmanili rádiový éter s dalším hitem, albovým žebříčkem zamíchali Kendrick Lamar i Harry Styles (26.05.2022 08:00)
- Na přední místa české rádiové hitparády se tlačí Imagine Dragons, Mirai nebo The Rasmus (19.05.2022 13:30)
- Fotogalerie: Rammstein v Letňanech předvedli dechberoucí show (16.05.2022 08:19)
- Makrorecenze: Makrorecenze "Zeit" od Rammstein (13.05.2022 17:00)
- Rammstein pokořili všechny rappery a ovládli český albový žebříček (12.05.2022 18:42)
- Nové desky 17/2022 - od Rammstein přes Bloc Party po Martina Garrixe (04.05.2022 08:30)

ALBUM TÝDNE 40/2022

Björk
Fossora

Islandská umelkyňa Björk vydala 30. septembra novú platňu "Fossora". V trinástich skladbách sa koncentruje na symboliku zeme reflektujúcu prazáklad, vznik, na symboliku zeme, z ktorej vyviera a súčasne do nej ústi kolobeh života. V stručnom opise nahrávky speváčka hovorí o "albume húb".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 07.10.
The Neighbourhood (USA) (NTC Aréna, Bratislava)
Ne 09.10.
Allie X (US) (Rock Café, Praha)
Po 10.10.
All Them Witches (USA) (MeetFactory, Praha)
Po 10.10.
Il Divo (CH/FR/US) (O2 Universum, Praha)
Po 10.10.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 11.10.
Jozef Van Wissem (NL) + Tomáš Niesner (CZ) (Kabinet MÚZ, Brno)
So 15.10.
The Rasmus (FIN) (Forum Karlín, Praha)
Po 17.10.
Men I Trust (CA) (Rock Café, Praha)
Po 17.10.
Lime Cordiale (Futurum Music Bar, Praha)
Po 17.10.
50 Cent (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Prince Lucie Vondráčková BTS Madonna Michal Prokop Viktor Sheen Slash Adele Vojtaano Dua Lipa Queen Ed Sheeran Mirai Pink Floyd The Weeknd The Beatles Olivia Rodrigo
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu