shop.musicserver.cz
Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022

Rammstein zbořili Letňany, i když ničím novým nepřekvapili

Vydáno: 16.05.2022 09:33 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz

Rammstein, to je sázka na jistotu, a to jak z hlediska nekompromisní, úderné hudby, tak z hlediska propracované show plné ohně, světel a nejrůznějších propriet, která šlape přesně jak švýcarské hodinky. Koncertem v Letňanech muzikanti odstartovali velkolepé stadionové turné po Evropě. Kdo tam nebyl, jako by nebyl…

Live: Rammstein

místo: Letiště Letňany, Praha
datum: 15. května 2022
setlist: Armee der Tristen, Zick Zack, Links 2-3-4, Sehnsucht, Zeig dich, Mein Herz brennt, Puppe, Heirate mich, Zeit, Deutschland (RMX by Richard Z. Kruspe), Deutschland, Radio, Mein Teil, Du hast, Sonne, Engel, Ausländer, Du riechst so gut, Pussy, Rammstein, Ich will, Adieu
Fotogalerie

Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Že se něco chystá, bylo znát už od začátku května, kdy se zde začínala stavět scéna - obrovské pódium doplněné věžemi, obrazovkami a světly ve tvaru lízátek. Poslední týden byla kapela v Praze, aby nic neponechala náhodě a připravila se na celou tour. V průběhu tohoto pobytu uspořádala i dvě veřejné zkoušky - generálky pro členy fanklubu. Ještě před oficiálním vystoupením tak unikly záběry z velkolepých příprav a kolovaly na internetu.

A to, že mají Rammstein hrát v Praze, bylo znát v ulicích města dle triček s logem kapely, jež nosili jejich zapřísáhlí fanoušci z jejich rodné země, kterých v metropoli bylo nespočet. Celkově prý do Letňan dorazilo kolem šedesát tisíc návštěvníků, zhruba stejný počet jich přijde na pondělní set.

Úvodní část obstaralo Duo Jatekok. Holky po svém instrumentálně přehrávají hity právě hlavních hvězd. Zvuk byl ale utlumený, a tak jejich výstup působil spíše jen jako podkres pro pobavení a naladění té správné atmosféry.

Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Celosvětově známí Němci se vrátili po třech letech - v roce 2019 (a předtím v roce 2017) hráli v Edenu. Kdo na nich byl tehdy, mohl si všimnout, že se opírají o prvky i z poslední show. Nepřišli víceméně s ničím novým, ale vsadili na osvědčené rekvizity. Při "Puppe" se tak na pódiu objevil kočárek v nadživotní velikosti s plačícím miminem, které sežehly plameny, na umocnění smutku následně začaly létat prostorem černé konfety. Při "Mein Teil" nechyběl kotel, ve kterém se škvařil klávesák, Till byl převlečen za kuchaře a mikrofon měl zasazený v replice obrovského nože.

Závěr "Pussy" patřil dělu ve tvaru penisu, ze kterého zpěvák stříkal na lidi. Při remixu "Deutchland" si na sebe členové kapely vzali svítící nebo blikající oblečky a předvedli své taneční kreace. Při "Ausländer" pluli na člunech po jednom z menšího pódia, kde odehráli "Engel". Jakmile dopluli na scénu, uvítal je transparent "Willkommen!".

A vlastně i předkapela byla tehdy stejná, takže by se chtělo říct, že to proběhlo jako přes kopírák. Ale kdo to tak nedělá, že. Navíc když se něco osvědčí a je to ve své podstatě skvělé, není nutno to nějak extra měnit.

Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Ale pěkně od začátku. Hned na úvod zaznělo hlášení, aby lidé schovali mobily a užívali si show bez nich. Ti však neuposlechli, a tak displeje svítily a dychtivě lačnily po zachycení momentu začátku. Ten odstartoval černý dým z věží. Na pódiu začalo stoupat na jedné obrazovce logo a objevil se bubeník. Bylo jasné, že show začíná. Během "Links 2-3-4" se spustily červené prapory s černým logem formace.

Z dubnové desky "Zeit" přehráli čtveřici písní. "Armee der Tristen" a "Zick Zack" odstartovaly setlist, "Zeit" zazněla někde uprostřed a na rozloučenou dali pánové pochopitelně "Adieu". Škoda že nezařadili "Angst", ke které nedávno vyšel i klip. (Pokud vám tohle album náhodou chybí doma, můžete si ho na CD, speciálním CD či 2LP koupit v shopu musicserveru. A klidně k tomu přihoďte třeba i nějakou starší desku.)

Oheň, síra, plamenomety, to jsou signifikantní prvky, které si od Němců později převzali i mnozí další interpreti. Nejenom při "Sonne", "Ich will", "Du hast" sálal žár až do zadních řad. Při songu pojmenovaném dle názvu kapely měl na sobě frontman křídla, z nichž šlehaly plameny. Kytaristi nebyli pozadu, z hlav jejich nástrojů se v ten okamžik stala obdobná ohnivá kulovnice. A během "Ausländer" se odměnili vzájemným polibkem.

Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Před "Engel" běžel na obrazovkách symbol vyzývající, aby si přítomní zapnuli světýlka na svých mobilních aparátech. Kdo chtěl, mohl si s hudebníky zazpívat dle titulků běžících na světelném panelu. V závěru koncertu došlo znovu i na rachejtle (v menším provedení vystřelily už u "Sehnsucht"). A měnilo se i barevné ladění světel - při "Du riechst so gut" svítila stage zeleně, při "Heirate mich" se zbarvila do modra, při "Pussy" zase do oranžova. A všude plno dýmu. Kouř tvořil koule anebo kruhy... jako by tím skupina vysílala signály do vesmíru.

Rammstein dvakrát přidávali. Hráli dvě hodiny a každý návštěvník musel odcházet nadmíru spokojený. Byla to efektní show se vším všudy. Každý člen bandu má svoji roli, svůj kostým. Vše je promyšleno do detailu. Klávesák chodil tradičně na běžícím pásu ve třpytivém oblečku, Till bušil do nohy, i když ne tak jak před lety. Finále obstaral (již tradičně) pěkný odjezd výtahem. "Ich will" ukončily salvy rachejtlí a při závěrečné "Adieu" hořelo skoro všechno.

Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022
© Tom Jajo Rozkovec / musicserver.cz
Frontman mezi písněmi nemluvil, až v závěru poděkoval fanouškům za to, že dorazili. Megalomanská akce přilákala do Letňan hromadu neplatících fandů postávajících za plotem. Ukázalo se tím, jak velký zájem o tuto kapelu stále je, takže žádné adieu, jak by mohl naznačovat zmíněný song z alba. Rammstein je fenomén, který se stal kultem a doufám, že ještě dlouho bude existovat.

P. S.: Cestou domů na pár šťastlivců čekalo zpestření. Na jedné zastávce metra se podařilo do nacpaného vagonu nalodit jednomu týpkovi s rozloženým sušákem na prádlo, na němž měl položený přenosný reprák. Naštěstí pouštěl kvalitní věci - přítomným zpříjemnil cestu a svým způsobem doladil večer k dokonalosti.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Emma Smetana & Jordan Haj - By Now 7/10
Recenze: Chybělo málo a společná deska "By Now" Emmy Smetana a Jordana Haje mohla být domácí událostí roku Jordan Haj a Emma Smetana jsou nejen partneři, ale společně tvoří i hudbu. Tři roky práce nyní shrnuli na desce "By Now". Na ní přinášejí jak tanečně laděné kousky, tak balady i trochu alternativy. A nebýt pár větších... čtěte zde
Vydáno: 30.06.2022 17:45 v sekci Recenze
0
Pohled do českých hitparád - 25. týden 2022
Ca$hanova Bulhar dominuje českému albovému žebříčku, na stupně vítězů se dostal i Gleb Hned dvě novinky zamíchaly kartami na medailových příčkách v tuzemské albové hitparádě. Vítězství urval Ca$hanova Bulhar s titulem "Dripolar", jeho slovenský kolega Gleb coby "Big Boy FM" zamířil na bronz. Z rádií zní nejčastěji... čtěte zde
Vydáno: 30.06.2022 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Lucie Redlová - Tvůrčí svoboda je pro mě nejzásadnější
Rozhovory: Lucie Redlová - Tvůrčí svoboda je pro mě nejzásadnější Lucie Redlová si konečně našla cestu k lidové hudbě a folklóru. Důkazem toho budiž album "Lidová Redlová". "Nikdy jsem ani moc neměla potřebu psát texty, ani mi to nešlo. Nejsem básník, že bych do šuplíků sázela povídky nebo... čtěte zde
Vydáno: 29.06.2022 18:15 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
5 největších taháků Beats For Love 2022
Top 10: 5 největších taháků Beats For Love 2022 Celé tři roky si fanoušci taneční hudby museli počkat na další ročník festivalu Beats For Love. Nucenou koronavirovou pauzu pořadatelé využili k tomu, že letos nabídnou nejsilnější line-up v dějinách akce - čítá více než 400... čtěte zde
Vydáno: 29.06.2022 08:00 v sekci Publicistika | Top 10
0
Nové desky 25/2022 - od Porcupine Tree přes Luka Combse po MUNU
Nové desky 25/2022 - od Porcupine Tree přes Luka Combse po MUNU Koncentraci hvězd tentokrát zažijeme především na soundtracku k filmu "Elvis". K nim se pak přidají progrockoví Porcupine Tree, čím dál populárnější countryový zpěvák Luke Combs, synthpopová MUNA, antifolková Regina Spektor,... čtěte zde
Vydáno: 28.06.2022 16:30 v sekci Novinky | Nové desky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Rammstein v klipu k "Dicke Titten" hledají pro slepého Lindemanna holku s velkejma (26.05.2022 16:03)
- Mirai si podmanili rádiový éter s dalším hitem, albovým žebříčkem zamíchali Kendrick Lamar i Harry Styles (26.05.2022 08:00)
- Na přední místa české rádiové hitparády se tlačí Imagine Dragons, Mirai nebo The Rasmus (19.05.2022 13:30)
- Fotogalerie: Rammstein v Letňanech předvedli dechberoucí show (16.05.2022 08:19)
- Makrorecenze: Makrorecenze "Zeit" od Rammstein (13.05.2022 17:00)
- Rammstein pokořili všechny rappery a ovládli český albový žebříček (12.05.2022 18:42)
- Nové desky 17/2022 - od Rammstein přes Bloc Party po Martina Garrixe (04.05.2022 08:30)
- Recenze: "Zeit" je možná nejtemnější deskou Rammstein, objevuje ale i ledacos nového (02.05.2022 08:09)
- Video: Rammstein nabízejí v "Angst" celou paletu symboliky a poukazují na strach a lidskou nenávist (01.05.2022 17:42)
- Publicistika: Něžní Rammstein aneb šest balad z repertoáru německých provokatérů (29.04.2022 10:15)

ALBUM TÝDNE 26/2022

Porcupine Tree
Closure/Continuation

Studiový návrat Porcupine Tree patří v progrockových kruzích k těm nejvíce vyhlíženým hudebním událostem tohoto roku. Na albu "Closure/Continuation" jsou tedy Steven Wilson & spol. po třinácti letech zpátky. Stálo za to příběh skupiny znovu otevřít a připsat k němu další kapitolu?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 05.07.
Jack White (US) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.07.
Thievery Corporation (US) (Žluté lázně, Praha)
St 13.07.
Colours Of Ostrava (Dolní Vítkovice, Ostrava)
St 13.07.
Kiss (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Harry Styles (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
So 16.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
Pá 22.07.
Pearl Jam (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 22.07.
Hrady CZ Kunětická hora (Kunětická hora, Ráby)
Pá 22.07.
Colour Meeting (Park u hradeb, Polička)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková BTS Madonna Michal Prokop Slash Viktor Sheen Adele Vojtaano Jack White Queen Mirai Liam Gallagher Pink Floyd Abba The Beatles Justin Bieber Ed Sheeran Avril Lavigne The Weeknd Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu