OneRepublic, O2 arena, Praha, 10.5.2022

OneRepublic si Prahu získali zejména svou upřímností

Vydáno: 11.05.2022 16:19 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Barbora Nosková / musicserver.cz

"Hurá, koncert!" A ještě k tomu od velké popové zahraniční kapely! To už asi vážně znamená, že je chmurnému období v kultuře konec, ne? Ne tak docela. Firmám chybějí lidi, kteří v covidu museli jít dělat něco jiného. A návštěvníků pořád nechodí dostatek. OneRepublic ale měli štěstí a O2 arenu víceméně zaplnili.

Live: OneRepublic

místo: O2 arena, Praha
datum: 10. května 2022
support: Jessia
setlist Jessia: I Should Quit, Hell Of It, Conviction, But I Don't, One Of The Guys, How Are You?, Next Time, I'm Not Pretty
setlist OneRepublic: Kids, Good Life, Stop And Stare, Rescue Me, Secrets, Wherever I Go, Seven Nation Army (The White Stripes cover)/Love Runs Out, medley (Bleeding Love, Burn, Rumour Has It, I Will Always Love You), Halo (Beyoncé cover), Lose Somebody (cover), West Coast, Run, Sucker (Jonas Brothers cover), Sunshine, Apologize, I Lived, Counting Stars, Future Looks Good, If I Lose Myself
Fotogalerie

Jessia, O2 arena, Praha, 10.5.2022
© Barbora Nosková / musicserver.cz
Když jdete na kapelu formátu OneRepublic, bývá dobré nevynechat předskokana. Pokud se totiž do té doby spíše neznámému jménu podařilo získat tak významný post, je docela solidní šance, že za pár let půjdete do stejné arény právě na vyprodaný koncert někdejší předkapely. Stalo se to koneckonců i OneRepublic samotným, kteří u nás poprvé hráli před vystoupením Lennyho Kravitze, což zpěvák Ryan Tedder při své nejnovější návštěvě neopomenul zmínit.

Zda se to stane i kanadské zpěvačce vystupující pod jménem Jessia, je ale zatím složité hodnotit. V její prospěch hraje fakt, že má písničky přizpůsobené rádiovému formátu, smlouvu s velkým labelem, že prorazila na těch správných hudebních cenách, které jí mohou pomoci dostat se nahoru, umí zpívat a pomocí Ryanových kontaktů má šanci dostat se k mnoha důležitým lidem v branži, včetně jeho samotného.

Její pražská zastávka ale naneštěstí neměla šanci ukázat plný potenciál. Zazdil jí to totiž zvukař. Líbivé popové písně tak za doprovodu přebuzených bicích, kytary a half-playbacku, pomáhajícího s aranžemi a vokály nejen v refrénech, zapříčinily, že to pro posluchače žádný velký zážitek nebyl. A to ani když jste stáli přímo u zvukařského stánku, kde by ta kvalita měla být nejvyšší.

Jessia, O2 arena, Praha, 10.5.2022
© Barbora Nosková / musicserver.cz
A když už jsme u těch negativ, pojďme si to rovnou odbýt i u hlavních hvězd. Takže ano, i tady na tom nazvučení nebylo co chválit dobrou půlku koncertu. Také frontman, jenž před lety možná nevědomky nastavil trend, že kdo chce mít hit v rádiu, musí ideálně zpívat falzetem, se teď s vlastními songy - i kvůli nedávné nemoci - trápil. Fráze nedozpívával do konce, výšky v refrénech si dával níž, aby na ně vůbec dosáhl. Hodně to bylo slyšet třeba u "Secrets".

A ani produkčně to nebylo nijak zázračné. Tři obrazovky, několik řad světel, vystřelení papíru v první a poslední skladbě. Žádné molo, B-stage nebo létání nad hlavami. Několik chybějících hitů v čele s "All The Right Moves". A snaha o prosvětlení aranží v "Apologize", které nefunguje, protože tak ikonický hit nikdo nechce poslouchat v alternativní verzi, ale v té původní, nejlepší. A ostatně i diváci seděli na ochozech jako pecky až do přídavku.

To všechno jsou chyby a nedostatky, které nemůžeme ignorovat, aby si drahý čtenář nemyslel, že o nich snad nevíme. Ano, viděli a slyšeli jsme to taky.

Jenže.

Pak tady je ještě jeden faktor.

Charisma.

OneRepublic, O2 arena, Praha, 10.5.2022
© Barbora Nosková / musicserver.cz
A tím to otec dvou synů všechno přebil. Jeho upřímné vyznání Praze, kterou doopravdy zná už od patnácti let, protože má v Praze 5 rodinu a zároveň to bylo první město mimo USA, které ve svém životě navštívil. Že se naučil hned několik českých frází. Že povykládal o vzniku mnoha písniček, na kterých se podílel.

Jak s Adele napsali "Rumour Has It" během pár minut. Jak mu došlo, že píše hromadu věcí pro ostatní, ale pro vlastního syna ještě nic nemá. A jak potom tři dny v kuse brečel, když se snažil vypilovat skladbu, kterou dneska známe jako "I Lived". Jak mu kolega z kapely řekl, že "Sucker" je skvělý song, ale pro OneRepublic se nehodí, a tak s ním odstartovali comeback Jonas Brothers. Jak mu během lockdownu zemřeli blízcí, a zatímco sám byl izolovaný ve studiu, zavolal mu Kygo a společně stvořili "Lose Somebody" o tom, co právě prožíval.

Nebo jak pohotově reagoval, když se v závěru "Apologize" snažil sjednotit publikum do dokonalé harmonie, a dva návštěvníci mu to k pobavení celé arény vytrvale kazili. Nebo když slušně a s velkou noblesou okomentoval válečnou situaci na Ukrajině, aniž by kohokoliv jmenoval, a pak to jen použil jako úvod ke skladbě "Future Looks Good". Nebo když mezi medley složené z útržků hitů, které napsal pro jiné, vložil největší hit Whitney Houston, skvěle ho zazpíval a zažertoval, že stojí i za ním.

OneRepublic, O2 arena, Praha, 10.5.2022
© Barbora Nosková / musicserver.cz
To všechno a mnohem víc byl Ryan Tedder v Praze. Okouzlující společník, kterému zaplněná hala visela na rtech. A to i proto, že velmi rychle poznala, že neposlouchá naučené fráze, ale upřímně vyprávěné historky od člověka, který má k naší metropoli opravdový vztah. A kterého jeho práce upřímně baví.

A ještě k těm výtkám. To, co frontman nevyzpíval v mimochodem mimořádně těžkých refrénech, si vynahrazoval v kudrlinkách na konci jednotlivých singlů. Tam naopak ukázal, že jeho každodenní dvouhodinové zpívání, kterému se věnuje už od dětství, mu stále nese ovoce a tu a tam si hlasovou exhibici dovolit může. Třeba jako u "Halo", které napsal pro Beyoncé, sám z něj ale udělal patrně nejlepší pěvecké číslo večera.

Spíše průměrná produkce zase vzala za své, jakmile se dvaačtyřicetiletý umělec proběhl kromě salvy megahitů i mezi diváky. A když mu nakonec publikum zazpívalo závěr "Apologize" tak, jak chtěl, byla to taková krása, že si na ten nepovedený úvod už nikdo nevzpomněl. A taky bychom měli zmínit to, že mu kapela odehrála snad všechny prvky naživo, a tak se nemuselo sahat do žádných podpůrných samplů nebo vokálů.

OneRepublic, O2 arena, Praha, 10.5.2022
© Barbora Nosková / musicserver.cz
A o tom, že měl zpěvák na pódiu srdce na dlani a upřímně se bavil, se koneckonců mohli přesvědčit i ti, kteří ho sledují na Instagramu. Právě tam pak ještě nahrál video ze Stages Hotelu v Praze, v němž se svěřil, jak je ještě pořád z koncertu nadšený, a tancoval u toho na remix "Bonfire Heart" od Jamese Blunta hrající z hotelového reproduktoru. A ano, i na této písni se "Undercover King Of Pop", jak Teddera nazval magazín Billboard, podílel.

Přes určité nedokonalosti jednotlivých prvků je tak potřeba podívat se na tohle vystoupení jako na celek. A když to uděláme, zjistíme vlastně poměrně jednoduchou pravdu: že bylo výborné.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Longital - Dočista 8/10
Recenze: Longital sa na svojej novinke "Dočista" vracajú k elektronike a introvertnejšiemu umeleckému vyjadreniu Dominanta slovenskej alternatívnej scény Longital vydala 9. septembra nový album s názvom "Dočista". Na spoluprácu prizvala tentokrát anglického producenta elektronickej hudby a zvukového dizajnéra Andreja Baka. Témou platne je zbavovanie... čtěte zde
Vydáno: 01.10.2022 09:00 v sekci Recenze
0
Jack Savoretti, Roxy, Praha, 29.9.2022
Naživo: Excelentní Jack Savoretti si v Praze pochutnával na pivě Na svém kontě má už sedm řadovek, teprve ty dvě poslední ale vystoupaly až na vrchol britského albového žebříčku. Můžeme jej tedy považovat za nový objev? Spíše ne. Bohužel ani nedávné úspěchy nestačily na to, aby bylo v... čtěte zde
Vydáno: 30.09.2022 17:10 v sekci Naživo
0
Five Finger Death Punch - Afterlife 5/10
Recenze: Five Finger Death Punch na "Afterlife" za masivní rytmiku ukrývají autorskou prázdnotu Dva roky jsou ty tam a Five Finger Death Punch o sobě znovu dávají vědět novou deskou, první bez kytaristy Jasona Hooka, kterého v roce 2020 zastoupil Andy James. Naopak na producentské stoličce znovu usedl Kevin Churko, takže žádné... čtěte zde
Vydáno: 30.09.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Nové desky 38/2022 - od 5 Seconds Of Summer přes The Rasmus po Marka Owena
Nové desky 38/2022 - od 5 Seconds Of Summer přes The Rasmus po Marka Owena V hudebních novinkách si na své přijdou příznivci popu, a to díky 5 Seconds Of Summer, Alphaville a Marku Owenovi, pro rockery tu jsou The Rasmus, Editors, Venom Inc., Weezer anebo Billy Idol. Žánrově vše zpestří countryová Kelsea... čtěte zde
Vydáno: 29.09.2022 18:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Lucie v Opeře, Ostravar Aréna, Ostrava, 28.9.2022
Naživo: Krize dopadla i na Lucii. V Ostravě ji uvítala poloprázdná hala, které skupina převedla skvělý koncert Když v roce 2002 Lucie odehrála ve Státní opeře Praha speciální koncert k představení desky "Dobrá kočzka, která nemlsá", dal jí mimo jiné i nový hit v podobě původně Kollerovy sólové písně "Chci zas v tobě spát". O dvacet... čtěte zde
Vydáno: 29.09.2022 10:30 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Vedoucímu Harrymu Stylesovi šlapou v českém rádiovém žebříčku na paty OneRepublic (06.07.2022 15:02)
- Fotogalerie: OneRepublic konečně zahráli v Praze (11.05.2022 08:28)
- Video: Gryffin a OneRepublic by z "You Were Loved" chtěli mít letní hit (16.04.2022 16:25)
- Video: OneRepublic vyrážejí ve "West Coast" na pouť za sluncem (24.03.2022 16:35)
- Nik Tendo se vrátil do čela českého albového žebříčku, v patách mu jsou Imagine Dragons (23.09.2021 08:00)
- Český albový žebříček se nadechl s poslední deskou Davida Stypky (15.09.2021 08:00)
- Kanye West ovládl s nečekaně vydaným albem "Donda" také českou hitparádu (09.09.2021 08:00)
- Ed Sheeran a Nik Tendo drží vedení v českých hitparádách, Lorde s novou deskou neuspěla (02.09.2021 08:00)
- Nové desky 34/2021 - od Halsey přes CHVRCHES po OneRepublic (01.09.2021 08:00)
- Lídři českých žebříčků se nemění, v pomyslné dívčí válce se Olivia Rodrigo dostala před Billie Eilish (26.08.2021 15:30)

ALBUM TÝDNE 39/2022

Suede
Autofiction

Kdysi dávno, v roce 1993, vyšlo jejich debutové album s prostým názvem "Suede". Začínalo písní "So Young", elektricky nabitou ódou na opojení mládím, kterou Brett Anderson zpíval ve stylu okouzlujícího romantického básníka. S "Autofiction" kapela znovu dokazuje, že je stále stejně bujará jako před třiceti lety.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 03.10.
Dean Lewis (AUS) (Roxy, Praha)
Pá 07.10.
The Neighbourhood (USA) (NTC Aréna, Bratislava)
Ne 09.10.
The Neighbourhood (USA) (Forum Karlín, Praha)
Ne 09.10.
Allie X (US) (Rock Café, Praha)
Po 10.10.
All Them Witches (USA) (MeetFactory, Praha)
Po 10.10.
Il Divo (CH/FR/US) (O2 Universum, Praha)
Po 10.10.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Po 10.10.
Amy Shark (AUS) (Rock Café, Praha)
So 15.10.
The Rasmus (FIN) (Forum Karlín, Praha)
Po 17.10.
Men I Trust (CA) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Lucie Vondráčková BTS Michal Prokop Madonna Viktor Sheen Slash Vojtaano Adele Queen Dua Lipa Ed Sheeran The Weeknd Mirai Pink Floyd The Beatles Olivia Rodrigo
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver