shop.musicserver.cz
OneRepublic, O2 arena, Praha, 10.5.2022

OneRepublic si Prahu získali zejména svou upřímností

Vydáno: 11.05.2022 16:19 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Barbora Nosková / musicserver.cz

"Hurá, koncert!" A ještě k tomu od velké popové zahraniční kapely! To už asi vážně znamená, že je chmurnému období v kultuře konec, ne? Ne tak docela. Firmám chybějí lidi, kteří v covidu museli jít dělat něco jiného. A návštěvníků pořád nechodí dostatek. OneRepublic ale měli štěstí a O2 arenu víceméně zaplnili.

Live: OneRepublic

místo: O2 arena, Praha
datum: 10. května 2022
support: Jessia
setlist Jessia: I Should Quit, Hell Of It, Conviction, But I Don't, One Of The Guys, How Are You?, Next Time, I'm Not Pretty
setlist OneRepublic: Kids, Good Life, Stop And Stare, Rescue Me, Secrets, Wherever I Go, Seven Nation Army (The White Stripes cover)/Love Runs Out, medley (Bleeding Love, Burn, Rumour Has It, I Will Always Love You), Halo (Beyoncé cover), Lose Somebody (cover), West Coast, Run, Sucker (Jonas Brothers cover), Sunshine, Apologize, I Lived, Counting Stars, Future Looks Good, If I Lose Myself
Fotogalerie

Jessia, O2 arena, Praha, 10.5.2022
© Barbora Nosková / musicserver.cz
Když jdete na kapelu formátu OneRepublic, bývá dobré nevynechat předskokana. Pokud se totiž do té doby spíše neznámému jménu podařilo získat tak významný post, je docela solidní šance, že za pár let půjdete do stejné arény právě na vyprodaný koncert někdejší předkapely. Stalo se to koneckonců i OneRepublic samotným, kteří u nás poprvé hráli před vystoupením Lennyho Kravitze, což zpěvák Ryan Tedder při své nejnovější návštěvě neopomenul zmínit.

Zda se to stane i kanadské zpěvačce vystupující pod jménem Jessia, je ale zatím složité hodnotit. V její prospěch hraje fakt, že má písničky přizpůsobené rádiovému formátu, smlouvu s velkým labelem, že prorazila na těch správných hudebních cenách, které jí mohou pomoci dostat se nahoru, umí zpívat a pomocí Ryanových kontaktů má šanci dostat se k mnoha důležitým lidem v branži, včetně jeho samotného.

Její pražská zastávka ale naneštěstí neměla šanci ukázat plný potenciál. Zazdil jí to totiž zvukař. Líbivé popové písně tak za doprovodu přebuzených bicích, kytary a half-playbacku, pomáhajícího s aranžemi a vokály nejen v refrénech, zapříčinily, že to pro posluchače žádný velký zážitek nebyl. A to ani když jste stáli přímo u zvukařského stánku, kde by ta kvalita měla být nejvyšší.

Jessia, O2 arena, Praha, 10.5.2022
© Barbora Nosková / musicserver.cz
A když už jsme u těch negativ, pojďme si to rovnou odbýt i u hlavních hvězd. Takže ano, i tady na tom nazvučení nebylo co chválit dobrou půlku koncertu. Také frontman, jenž před lety možná nevědomky nastavil trend, že kdo chce mít hit v rádiu, musí ideálně zpívat falzetem, se teď s vlastními songy - i kvůli nedávné nemoci - trápil. Fráze nedozpívával do konce, výšky v refrénech si dával níž, aby na ně vůbec dosáhl. Hodně to bylo slyšet třeba u "Secrets".

A ani produkčně to nebylo nijak zázračné. Tři obrazovky, několik řad světel, vystřelení papíru v první a poslední skladbě. Žádné molo, B-stage nebo létání nad hlavami. Několik chybějících hitů v čele s "All The Right Moves". A snaha o prosvětlení aranží v "Apologize", které nefunguje, protože tak ikonický hit nikdo nechce poslouchat v alternativní verzi, ale v té původní, nejlepší. A ostatně i diváci seděli na ochozech jako pecky až do přídavku.

To všechno jsou chyby a nedostatky, které nemůžeme ignorovat, aby si drahý čtenář nemyslel, že o nich snad nevíme. Ano, viděli a slyšeli jsme to taky.

Jenže.

Pak tady je ještě jeden faktor.

Charisma.

OneRepublic, O2 arena, Praha, 10.5.2022
© Barbora Nosková / musicserver.cz
A tím to otec dvou synů všechno přebil. Jeho upřímné vyznání Praze, kterou doopravdy zná už od patnácti let, protože má v Praze 5 rodinu a zároveň to bylo první město mimo USA, které ve svém životě navštívil. Že se naučil hned několik českých frází. Že povykládal o vzniku mnoha písniček, na kterých se podílel.

Jak s Adele napsali "Rumour Has It" během pár minut. Jak mu došlo, že píše hromadu věcí pro ostatní, ale pro vlastního syna ještě nic nemá. A jak potom tři dny v kuse brečel, když se snažil vypilovat skladbu, kterou dneska známe jako "I Lived". Jak mu kolega z kapely řekl, že "Sucker" je skvělý song, ale pro OneRepublic se nehodí, a tak s ním odstartovali comeback Jonas Brothers. Jak mu během lockdownu zemřeli blízcí, a zatímco sám byl izolovaný ve studiu, zavolal mu Kygo a společně stvořili "Lose Somebody" o tom, co právě prožíval.

Nebo jak pohotově reagoval, když se v závěru "Apologize" snažil sjednotit publikum do dokonalé harmonie, a dva návštěvníci mu to k pobavení celé arény vytrvale kazili. Nebo když slušně a s velkou noblesou okomentoval válečnou situaci na Ukrajině, aniž by kohokoliv jmenoval, a pak to jen použil jako úvod ke skladbě "Future Looks Good". Nebo když mezi medley složené z útržků hitů, které napsal pro jiné, vložil největší hit Whitney Houston, skvěle ho zazpíval a zažertoval, že stojí i za ním.

OneRepublic, O2 arena, Praha, 10.5.2022
© Barbora Nosková / musicserver.cz
To všechno a mnohem víc byl Ryan Tedder v Praze. Okouzlující společník, kterému zaplněná hala visela na rtech. A to i proto, že velmi rychle poznala, že neposlouchá naučené fráze, ale upřímně vyprávěné historky od člověka, který má k naší metropoli opravdový vztah. A kterého jeho práce upřímně baví.

A ještě k těm výtkám. To, co frontman nevyzpíval v mimochodem mimořádně těžkých refrénech, si vynahrazoval v kudrlinkách na konci jednotlivých singlů. Tam naopak ukázal, že jeho každodenní dvouhodinové zpívání, kterému se věnuje už od dětství, mu stále nese ovoce a tu a tam si hlasovou exhibici dovolit může. Třeba jako u "Halo", které napsal pro Beyoncé, sám z něj ale udělal patrně nejlepší pěvecké číslo večera.

Spíše průměrná produkce zase vzala za své, jakmile se dvaačtyřicetiletý umělec proběhl kromě salvy megahitů i mezi diváky. A když mu nakonec publikum zazpívalo závěr "Apologize" tak, jak chtěl, byla to taková krása, že si na ten nepovedený úvod už nikdo nevzpomněl. A taky bychom měli zmínit to, že mu kapela odehrála snad všechny prvky naživo, a tak se nemuselo sahat do žádných podpůrných samplů nebo vokálů.

OneRepublic, O2 arena, Praha, 10.5.2022
© Barbora Nosková / musicserver.cz
A o tom, že měl zpěvák na pódiu srdce na dlani a upřímně se bavil, se koneckonců mohli přesvědčit i ti, kteří ho sledují na Instagramu. Právě tam pak ještě nahrál video ze Stages Hotelu v Praze, v němž se svěřil, jak je ještě pořád z koncertu nadšený, a tancoval u toho na remix "Bonfire Heart" od Jamese Blunta hrající z hotelového reproduktoru. A ano, i na této písni se "Undercover King Of Pop", jak Teddera nazval magazín Billboard, podílel.

Přes určité nedokonalosti jednotlivých prvků je tak potřeba podívat se na tohle vystoupení jako na celek. A když to uděláme, zjistíme vlastně poměrně jednoduchou pravdu: že bylo výborné.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu
Komentované diskografie: Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu Tool už v pondělí 23. května vystoupí v Praze. Poprvé přijedou vyzbrojeni svou stále aktuální deskou "Fear Inoculum", kterou vydali v roce 2019, třináct let po té předcházející. Tool prostě nespěchají, nicméně vypadá to, že... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2022 09:15 v sekci Publicistika | Komentované diskografie
0
Pet Shop Boys, Bank Austria Halle, Vídeň, 12.5.2022
Naživo: Pet Shop Boys ve Vídni pořádali seznamovací večírek I na popové veterány Pet Shop Boys padlo covidové prokletí - celou svou koncertní šňůru museli několikrát přeložit a domácí fanoušci se mohou konečně těšit na 8. června do Fora Karlín. Pokud chtějí vědět nějaké spoilery,... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2022 07:50 v sekci Naživo
0
Jamie Cullum, Cherise, O2 universum, Praha, 19.5.2022
Naživo: Jamie Cullum už po klavíru tolik neskáče. Zato ale skáčou všichni kolem něj "Hurá, jazz!" Ano, je to přesně tak. Už i fanoušci jazzu mohou mít pocit, že pandemie je za námi, a směle mohou zase vyrazit za kulturou. Jamie Cullum v O2 universu vystoupil pod hlavičkou Colours Of Ostrava, odehrál ale o hodně jiný... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 16:13 v sekci Naživo
0
Qr.ious - Namísto hledání sebe sama jsem v minulosti hledal masku
Rozhovory: Qr.ious - Namísto hledání sebe sama jsem v minulosti hledal masku "Písně, které skládám, jsou vždy podvědomé výkřiky tématu, se kterým se musím vypořádat, jinak zešílím. Pak po nocích nedělám nic jiného, dokud tam tu emoci prostě nemám. A pak zase brečím, když ji tam mám," říká ... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 12:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
2Cellos, Matt Simons, O2 arena, Praha, 18.5.2022
Naživo: Bouřlivé i trochu rozpačité loučení s 2Cellos Ještě před covidem si oba členové chorvatského dua 2Cellos střihli své sólové projekty, které byly trochu jiného ražení, než je to, co hrají společně. Ačkoli měl pražský koncert jejich rozlučkového turné ve výsledku... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 08:25 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: OneRepublic konečně zahráli v Praze (11.05.2022 08:28)
- Video: Gryffin a OneRepublic by z "You Were Loved" chtěli mít letní hit (16.04.2022 16:25)
- Video: OneRepublic vyrážejí ve "West Coast" na pouť za sluncem (24.03.2022 16:35)
- Nik Tendo se vrátil do čela českého albového žebříčku, v patách mu jsou Imagine Dragons (23.09.2021 08:00)
- Český albový žebříček se nadechl s poslední deskou Davida Stypky (15.09.2021 08:00)
- Kanye West ovládl s nečekaně vydaným albem "Donda" také českou hitparádu (09.09.2021 08:00)
- Ed Sheeran a Nik Tendo drží vedení v českých hitparádách, Lorde s novou deskou neuspěla (02.09.2021 08:00)
- Nové desky 34/2021 - od Halsey přes CHVRCHES po OneRepublic (01.09.2021 08:00)
- Lídři českých žebříčků se nemění, v pomyslné dívčí válce se Olivia Rodrigo dostala před Billie Eilish (26.08.2021 15:30)
- Ed Sheeran cení upírské zuby z čela české rádiové hitparády (19.08.2021 08:00)

ALBUM TÝDNE 20/2022

Lucie Redlová
Lidová Redlová

Pokud jste někdy byli na festivalu v Banátu, určitě jste zažili tu nestrojenou lásku k hudbě a s ní spojené veselí Lucie Redlové. Všechny ty noční pařby, zpívání a hraní táborákových písní U Medvěda nebo kdekoliv jinde. A přesně tahle bezbřehá muzikantská radost tryská z její aktuální desky "Lidová Redlová".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 22.05.
Benee (NZ) (Roxy, Praha)
Po 23.05.
Tool (US) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Adele Madonna Michal Prokop BTS Ed Sheeran Slash Viktor Sheen Rammstein The Beatles Queen Dua Lipa Abba Vojtaano Pink Floyd Avril Lavigne Jack White The Weeknd Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu