shop.musicserver.cz
Insania - Sluší nám ten kultovní status kapely, která není pro masy

Insania - Sluší nám ten kultovní status kapely, která není pro masy

Vydáno: 08.03.2022 08:00 v sekci Rozhovory - Ondřej Hricko | foto: Smile Music

Brněnská crossoverová formace Insania letos slaví pětatřicáté narozeniny a k nim si nadělila nové album "GRRRotesky". Deska plná podvratného humoru se pochopitelně stala hlavním tématem našeho rozhovoru s lídrem a zpěvákem Polym a bubeníkem BlackDrumem.

Texty Insanie jsou zejména na posledních albech, novinku nevyjímaje, propracované a co do četnosti slov velice obsáhlé. Až si říkám, jak je možné to uzpívat…

Poly: Zas takovej kulomet to není, dělám si texty přímo do pusy tak, abych stíhal vyslovovat. Ale je fakt, že svižnou kadenci zpěvu mám rád - rytmicky to nakopne celou písničku.

Pamatujete si je všechny, nebo se je před turné po sestavení setlistu učíte znovu?

Poly: Když delší dobu nehrajeme, texty pochopitelně tu ta tam vypadávají z paměti a je nutné si je osvěžit. My máme v playlistu nějakých pětadvacet písniček, to není takový drama.

Stává se vám při koncertech, že vám nějaký takzvaně vypadne?

Poly: Jasně, běžně. Občas zapomenou i ruce, co mají hrát. Naštěstí jsou to zatím jen krátká okna, kterých si většinou nikdo nevšimne, a myšlenky navážou zase v pořádku o kus dál.

Letos budete slavit neuvěřitelných třicet pět let. A nová řadovka je pro fanoušky nepochybně tím nejlepším dárkem. Plánujete i nějaké další oslavy?

BlackDrum: o tom stále vedeme diskuze. Asi nějakou oslavu brněnským koncertem uděláme letos v zimě, ještě se musíme pořádně domluvit. Momentálně to není na pořadu dne. V současnosti nám stačí lítání kolem nové desky.

Vnímáte, jestli se za tu dobu nějak zásadně změnila vaše fanouškovská základna?

BlackDrum: Mně ani nepřipadá, že by se nějak výrazně změnila. Věkově je to směs od puberťáků až po starce, vyznávající různé hudební směry a odnože. Nejsme muzika, která se radikalizuje na určitou odnož, proto ta směsice.

Necítili jste někdy potřebu nebo chuť vyjít z undergroundové klubové scény směrem k mainstreamu? Má Insania potenciál plnit haly?

Poly: Potenciál těžko a vlastně ani chuť. Něčemu takovému musíš jít naproti, což my neděláme. Já osobně se cítím nejsvobodněji v klubech, kde si vystačíš s vlastními silami. Ne že bych se bránil větším koncertům, ale jezdit s vlastním PA systémem, s vlastními světly a týmem techniků, to nemám energii budovat, to by celé muselo vzejít od někoho jiného. Vlastně obdivuju skupiny, které se do něčeho takového pustily. A myslím, že Insanii sluší ten kultovní status kapely, která není pro masy.

Insania

Brněnská Insania vznikla v roce 1987 a na svých prvních deskách zpívala anglicky. K českým textům přešla až od alba "Rock'n'Freud" z roku 2007. Za ně získala cenu Anděl v žánrové kategorii hard & heavy. O šest let později si odnesla dokonce dvě sošky Andělů v kategoriích hard & heavy a punk & hardcore, a to za desku "Zapal dům poraž strom...". V roce 2019 skupina vydala rozsáhlou knihu svých textů "Kacířův kancionál", doplněnou o propracovanou a originální grafiku. K publikaci je zpracovaná také speciální aplikace, která prohlubuje a otevírá její další sdělení. Aktuálně mají muzikanti venku čerstvou nahrávku "GRRRotesky".

Poly je mimo jiné oceňovaným překladatelem. Nezvažovali jste některé texty přetextovat i do angličtiny a zkusit štěstí za hranicemi?

Poly: Tak tuhle otázku bych s dovolením zvednul já. Insania byla od začátku hlavně anglicky zpívající kapela. A to právě proto, že jsme jezdili hrát ven a v rámci možností naše muzika šla přes menší nezávislá distra do zahraničí. To, že jsme objevili kouzlo i výzvu češtiny, to bylo postupným vývojem - chceme zpívat pro lidi tady, a to jazykem, kterým se spolu bavíme a který tu všichni společně rozvíjíme a kultivujeme. Od "Rock'n'Freud" z roku 2007 už jsou všechna alba kompletně zpívaná česky.

V roce 2019 vám vyšel "Kacířův kancionál". Tehdy jste si přáli, aby si na sebe toto nákladné a vizuálně propracované dílo alespoň vydělalo. Povedlo se? Nebo kniha dokonce předčila vaše očekávání?

Poly: Velmi brzo se ukázalo, že je to nereálné, a my jsme s tím dnes už smíření. Důležité je, že se podařilo vydat mimořádnou knihu, která dokáže okouzlit i lidi, kteří o Insanii v životě neslyšeli.

Máte s ní ještě nějaké plány, nebo jde již o uzavřený projekt?

Poly: Kniha má skrytý obsah, který se dá zobrazit pomocí free aplikace pro smartphony a který se dá průběžně doplňovat. Proto nikdy nebude definitivně dopsaná. Máme připravenou druhou vlnu animací, videí a grafiky, kterou do ní doplníme během pár měsíců. Jde o zábavná, svatokrádežná a provokující dílka často s erotickým nábojem. Postupně takhle zaplníme v knize všechny stránky, které čtenář může pomocí telefonu rozhýbat.

Nezvažovali jste vydat i biografickou publikaci o skupině? Přece jen má Insania bohatou a zajímavou historii.

Poly: Zatím o tom neuvažujeme. Pořád ještě nás víc baví dělat hudbu než psát a vydávat knížky. Myslím, že na dohledávání faktů a fotek týkajících se kapely bohatě stačí internet.

Vaše texty mi připadají až komiksově teatrální. Ostatně určitý komiksový vizuál má samotný přebal. Jak tento nápad vznikl? Jste fanoušky komiksů?

Poly: Ten vizuál hezky ilustruje povahu textů, které jsou trochu gangsta, ale zároveň koušou a škrábou a mají nadhled. Jakmile jsme se shodli na názvu "GRRRotesky", bylo jasné, že chceme ty dvě polohy (grotesknost i brakově-komiksové citoslovce vzteku) dostat i na obal. Já osobně miluju komiksy v takové té pokleslé noir formě - plné padouchů, smrti a tak.

Kdo je autorem přebalu?

Poly: Radek Mauer aka DNT2. Je autorem vizuálů k posledním čtyřem albům i ke všem videoklipům. Tuhle grafiku pojal jako plakát na němé horory z dvacátých let.

Vaše hudba se neustále vyvíjí. Pamatuji si, že jsem vás poprvé zaregistroval v jednom hudebním pořadu na České televizi, kde pouštěli klip z vaší tehdy aktuální a dle mého přelomové studiovky "Rock'n'Freud". Vnímáte vy některé své desky za zásadnější než jiné?

BlackDrum: Pro mě osobně bylo více přelomové album "Kult hyeny", kde jsme více začali experimentovat s klávesami a dalšími zvuky a kde jsme hlavně už začali dělat důkladnou předprodukci. Pár lidí to nemohlo překousnout a naopak více lidí tuto přidanou hodnotu ve zvuku uvítalo.

Jste ke svým starším nahrávkám někdy i kritičtí, nebo je pokládáte vždy za poplatné době vzniku?

BlackDrum: Tak určitě bychom ty věci dnes zahráli a natočili jinak. Ale to asi každá kapela. Jsme myslím více kritičtí než naši někteří fanoušci, kteří naopak starší věci vnímají jako to nejlepší, co jsme kdy udělali. (úsměv)

Právě kolem alba "Rock'n'Freud" mi vaše texty přišly hodně mystické, postupně jste na dalších řadovkách více popichovali náboženskou tematiku, ale nyní se mi zdá, že hlavní náplní je určitá kritika reálného současného světa.

Poly: Fascinuje nás aktuální svět kolem nás a baví nás lecčemu z toho se pošklebovat. Je pravda, že dřív jsme byli víc temní, ale v posledních letech se bereme čím dál míň vážně a nebojíme se rýpat a provokovat ani tam, kde nám to může vynést hromadu hejtů.

"Placatej svět" vnímám jako úšklebek nad šířením fake news. Zejména v posledních letech muselo být toto téma velkým zdrojem inspirací…

Poly: Jasně. Největší inspirací ale tady byli stoupenci kreacionismu, teorii o placaté zemi, přednáška pana Hájka (poradce expremiéra Klause) "Nepocházím z opice" a hrstka dobrodruhů, co se vypravila z Itálie na bárce hledat konec světa. Tohle všechno je tak silný palivo, že nebylo možný o tom neudělat ironickou písničku.

První ukázkou z čerstvé kolekce byl singl "Haka starýho Nicka". Inspirovali jste se někým skutečným, nebo jde jen o zobecňující parafrázi?

Poly: Starej Nick, to jsou všichni ti frustráti, co do sebe každej den obrátí flašku, doma z plezíru zmlátí ženu a hlavně mají pocit, jak je k nim svět nespravedlivej. Takže nakonec vezmou bouchačku a jdou vystřílet školu nebo nemocnici, aby měli posranej život i ti ostatní.

Stalo se, že jste během nahrávacího procesu některou skladbu z desky vyřadili, nebo jdete do studia už s finálním tvarem nahrávky?

Poly: Před posledními čtyřmi alby jsme vždy dělali důkladnou předprodukci, takže do profi studia už jedeme pořídit finální nahrávku s dotaženým materiálem, ve kterém je předem jasná každá nota. Hromada odpadu ale vzniká při samotném skládání. Tam vypadne hodně nápadů a hodně nedokončených torz písniček.

Kromě "GRRRotesek" vám na vinylu vyšly také starší desky "God Is Insane… Join Him!" a "Trans-Mystic Anarchy". Museli jste nějak upravovat jejich zvuk, nebo jste nechali ten původní?

Poly: U obou se dělal remastering speciálně pro tuto vinylovou reedici. LP "God Is Insane… Join HIm!", které vyšlo před Vánocemi, remasteroval Ecson Waldes a podařilo se mu ten zvuk hezky nafouknout.

Insania na Sparkshopu

Pokud patříte mezi fanoušky této brněnské partičky a chtěli byste mít "GRRRotesky" doma, na Sparkshopu si můžete tuto nahrávku koupit ve formě CD či LP. K dostání jsou zde také trička skupiny s různými motivy. A všechny tyhle věci tam pořídíte i v cenově výhodných kombech.

Jste sami fanoušci vinylů?

Poly: Největší fanoušek vinylů je u nás Tudy, ten je vyloženě sbírá, ale máme je rádi všichni. Já jsem je vždy preferoval už jen proto, že v tom velkém rozměru vždy líp vynikal vizuál a další grafika.

V roce 2018 mě zaujal projekt Poly Noir, pod jehož hlavičkou vyšly tři songy. Ale od té doby nic nového nepřibylo. Bude mít nějaké pokračování?

Poly: To je taková moje slabost, mě tahle poloha moc baví, ale zatím na to není prostor. Přednost dostalo nové album Insanie, to je pro mě priorita.

Mluvím o něm proto, že mi ho připomněla westernem nasáklá skladba "Hvízdání", která z alba trochu vybočuje a podle mého ho svou klidnější atmosférou skvěle zakončuje.

Poly: Ano, tam jakási westernová poloha je a ta písnička by fungovala i bez metalových kytar a rytmiky. Dali jsme ji schválně na závěr, kde plní takovou zajímavou funkci… jako by odváděla celý to ironicky pojatý album do trochu znepokojivějšího tónu.

Mají členové Insanie i nějaké další vedlejší hudební projekty?

Poly: Dřív tu a tam vlastně všichni až na mě někde hostovali nebo působili v takových příležitostných formacích. Dnes už se spíš snažíme dávat maximum Insanii. Ale Tudy občas složí hudbu pro rozhlasovou hru.

BlackDrum: Kdysi jsme s Klímou vytvořili jistou opileckou věc s názvem Kafilerik Mortůra. Vznikla i nahrávka a jeden koncert. To jsme ještě měli čas na blbiny. (úsměv)

Chystáte nyní nějaká další videa k novým songům?

Poly: Teď právě měl premiéru videoklip "Vytěsňuju", ale máme roztočený klip ke skladbě "Placatej svět", který by mohl být hotový v květnu… a pak bychom chtěli natočit ještě minimálně jeden klip. Všechno záleží na prostoru, který na to budeme mít, protože zatím je to kolem propagace "GRRRotesek" docela náročný. A musíme poděkovat našemu vydavateli Smile Music, že se nám opravdu věnuje a se spoustou té práce nám pomáhá.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Alvaro Soler, Sportovní hala Fortuna, Praha, 23.9.2022
Naživo: Magický Alvaro Soler vykouzlil v Praze mnoho úsměvů Symbolicky v den, kdy začal astronomický podzim, přivezl Alvaro Soler do České republiky poslední dozvuky léta. Německo-španělský zpěvák znovu utužil už tak mimořádně vřelý vztah s českými fanoušky a ve Sportovní hale Fortuna... čtěte zde
Vydáno: 24.09.2022 13:00 v sekci Naživo
0
Kasabian - The Alchemist's Euphoria 5/10
Recenze: Kasabian bez Toma Meighana. Album "The Alchemist's Euphoria" je snahou nájsť novú tvár skupiny Po piatich rokoch prišla kultová britská formácia s novou platňou "The Alchemist's Euphoria". Je ochudobnená o prítomnosť silnej osobnosti dlhoročného frontmana Toma Meighana, snaží sa však nájsť svoju novú tvár. V niečom sa jej to... čtěte zde
Vydáno: 24.09.2022 09:00 v sekci Recenze
0
Red Hot Chili Peppers - Eddie 8/10
Audio: Red Hot Chili Peppers skládají v písni "Eddie" poctu kytaristovi Eddiemu Van Halenovi S blížícím se vydáním druhého letošního alba Red Hot Chili Peppers - "A Return of the Dream Canteen" vyjde 14. října - došlo i na druhý singl. Po psychedelic-funkové "Tippa My Tongue" je tu emotivní "Eddie", skladba, která vznikla... čtěte zde
Vydáno: 23.09.2022 16:02 v sekci Audio / Video | Audio
0
Jaké je nové album od Chinaski? Slyšeli jsme ho jako jedni z prvních
Jaké je nové album od Chinaski? Slyšeli jsme ho jako jedni z prvních Tři roky uplynuly od chvíle, kdy Chinaski vydali poslední studiovku. Prostý titul "11" značil pořadí v diskografii a v paměti z něj nejvíc utkvěly písně "Láska a data", "Báseň" či "Kapradí", ostatní se v uších ani v koncertním... čtěte zde
Vydáno: 23.09.2022 08:00 v sekci Novinky
0
Nové desky 37/2022 - od Noah Cyrus přes Death Cab For Cutie po LeAnn Rimes
Nové desky 37/2022 - od Noah Cyrus přes Death Cab For Cutie po LeAnn Rimes Aktuálně kulminující vlna přívalu alb přináší debuty Noah Cyrus a frontmana Mumford & Sons, dále novinky od Death Cab For Cutie, LeAnn Rimes, Michelle Branch, Riny Sawayamy, metalových Behemoth a The Devil Wears Prada, rockerů Suede, The... čtěte zde
Vydáno: 22.09.2022 17:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Brutal Assault přidává devět českých kapel, šest z nich zahraje v pevnosti Josefov poprvé (27.06.2022 07:55)
- Insania hlásá, že vejška života ví, že Země je placatá (03.05.2022 14:48)
- Narvi ho tam, pokud máš kam, radí Insania (19.03.2022 17:12)
- Nové desky 8/2022 - od Avril Lavigne přes Scorpions po Tears For Fears (02.03.2022 08:00)
- Insania vyrazila s novou deskou a klipem "Vytěsňuju" na turné (28.02.2022 19:02)
- Recenze: Insania je na "GRRRoteskách" přímočará a kousavá (28.02.2022 00:00)
- Insania představuje "GRRRotesky" singlem "Jedeme peklo" (25.01.2022 16:14)
- Insania přinese "GRRRotesky" z Brniska (19.01.2022 10:59)
- Insania představuje své "GRRRotesky", předobjednejte si třeba i červený vinyl (04.01.2022 15:31)
- Video: "Za vše, co uděláš, sklidíš jen spravedlivej hněv," káže Insania v singlu "Bomba v kabaretu". V klipu jí sekundují diktátoři (22.09.2020 15:35)

ALBUM TÝDNE 38/2022

Flogging Molly
Anthem

Flogging Molly z Los Angeles stále patří mezi nejvýraznější formace celtic punku, tedy průsečíku mezi irským folkem a punkovou energií. Odjakživa reprezentovali onen spíše folkový pól stylu, punk tu byl přítomen v příznačné divokosti a dravosti. Poslední roky se jim ale moc nedařilo. Jak dopadlo album "Anthem"?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 28.09.
Lucie (CZ) (Ostravar Arena, Ostrava)
Čt 29.09.
Jack Savoretti (UK) (Roxy, Praha)
Po 03.10.
Dean Lewis (AUS) (Roxy, Praha)
St 05.10.
Years & Years (UK) (Forum Karlín, Praha)
Pá 07.10.
The Neighbourhood (USA) (NTC Aréna, Bratislava)
Ne 09.10.
The Neighbourhood (USA) (Forum Karlín, Praha)
Ne 09.10.
Allie X (US) (Rock Café, Praha)
Po 10.10.
All Them Witches (USA) (MeetFactory, Praha)
Po 10.10.
Il Divo (CH/FR/US) (O2 Universum, Praha)
Po 10.10.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Lucie Vondráčková BTS Michal Prokop Slash Viktor Sheen Madonna Adele Vojtaano Ed Sheeran The Weeknd Dua Lipa Mirai Tomáš Vartecký Queen The Beatles Pink Floyd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu