shop.musicserver.cz
Lucie Vondráčková - Vždycky jsem byla trochu nezařaditelná

Lucie Vondráčková - Vždycky jsem byla trochu nezařaditelná

Vydáno: 04.01.2022 08:00 v sekci Rozhovory - Milan Menčík | foto: SUPER PROJECTS j.s.a.

Málokdo na domácí scéně vzbuzuje tak pestré emoce jako Lucie Vondráčková. Žena mnoha tváří a talentů, které mnozí vytýkají kvalitu produkce a fakt, že je neustále propírána v bulváru, má na druhou stranu spoustu fanoušků a úspěchů. Povídali jsme si nejen o této polaritě, ale i o čerstvé studiovce "Láskověty".

Nové album vydáváte tři roky po desce "Růže". Měla jste v plánu ho vydat právě teď, nebo všemu napomohla covidová krize?

Vůbec jsem desku v plánu neměla. Ale nové písničky vznikaly a okouzlovaly mě tak nehorázně, že jsem je prostě musela zpívat. První si mě našel "Vzkaz v láhvi" a pak už nebylo úniku. Já původně myslela, že tenhleten rok bude hlavně herecký.

Celá nahrávka je z valné většiny ovlivněná Slovenskem - autoři, vydavatel, producent. Čím vás Bratislava tak okouzlila?

Vrátila jsem se tam po více než dvaceti letech. Všechno se změnilo, nastoupila rapová scéna, v Blavě vyrostly tisíce nových domů, mám dvě děti, technologie jde mílově vpřed... ale písnička je prostě buď okouzlující, nebo ne.

Vašimi dvorními autory byli doposud rodiče. Jak skousli fakt, že se na novince nepodílejí, a jak se jim výsledek líbí?

Dělala jsem vždycky projekty i mimo náš trojlístek - muzikál, film, cokoli... CD je čerstvě vytažené z pece, takže ho dostali až pod stromeček.

Předpokládám, že rodičům jste do skládání mluvila výrazně. Jak probíhala spolupráce se slovenskými autory?

Já všem do všeho mluvím výrazně. (smích) Ale pokud vidím, že už je věc na cestě, kterou jsem si představovala, a má ji v rukou kompetentní člověk, zmlknu a těším se na výsledek. Na "Láskovětách" jsem se podílela jak na některých textech, tak na muzice, ale největší podíl na celé věci mají Braňo Jančich, Marián Brezáni, Kamil Peteraj, Petr Fider, Mark Voss, Raego, ... no, plejáda skvělých lidí.

"Tak nebuď prekvapená" zpíváte dokonce slovensky. Proč jste se tak rozhodla?

To byl nápad Kamila Peteraje. Měla jsem ze slovenštiny respekt a trochu strach, ale kluci mi dali ve studiu nalejvárnu slovenštiny a Kamil pak byl u natáčení, takže mi nic nedarovali a pilovalo se každé měkké L a neexistující E s háčkem. A tu písničku miluju.

Čím si vy sama vysvětlujete fakt, že kritika vás nemá ráda, ale fanoušků máte spoustu?

Jak která kritika. Divadelní recenze byly vždycky velice milé a pozitivní. Muzika tu moc kritiku nemá (neurazte se, ale je vás fakt málo) a filmy se u nás propírají jen v bulváru. A lidi si stejně vždycky najdou to, s čím životem chtějí jít. Písničku, film, názor. Nikdo jim život a názor na věci diktovat nemůže a obklopujete se prostě tím, co vám přináší hezký životní pocit na té krátké cestě, kterou si tu po světě jdeme.

Marketingoví odborníci z vás musejí mít těžkou hlavu, protože v písničce "Honza" spolu s Kandráčovci zpíváte skoro na lidovú notečku, následuje však v podstatě rapový featuring s Grenuyem. Můžete trochu představit tohoto umělce?

(smích) Vždycky jsem byla asi trochu nezařaditelná. O tom by mohli mluvit režiséři i koncertní promotéři. "Teď nemůže, točí film!" A naopak - z filmplacu rovnou do O2 areny. Grenuy je mladý, talentovaný, pracovitý, charismatický a naprosto překypující hudebníma nápadama, který nás všechny dostaly do kolen. Naopak "Honza" a Kandráčovci jsou folk a čerstvý vzduch na Děvině. Ta pestrost žánrů mě nabíjí energií.

Právě z onoho důvodu mi váš žánrový rozptyl paralelně připomíná i život, protože vyjma toho, že jste zpěvačka a herečka, máte taky doktorát z filozofie. Vypadá to, že nerada děláte věci na jedno brdo. Je tahle dedukce správná?

To jste řekl hezky. Mám ráda lidi, kteří mají větší záběr a zajímá je víc věcí. Nejen jeden segment ze života. Když jsem unavená ze studia, jdu na dabing. Když bylo moc divadelní práce, odpočinu si na koncertě a do toho vychovávám děti a tam si odpočinu od všeho a čerpám pak zpětně do života.

V současnosti patří u mladé generace právě rap mezi nejposlouchanější žánry. Je i tohle důvod, že na desce "Láskověty" dostal poměrně zásadní prostor Raego?

To ne. S Raegem jsme si prostě hudebně, hlasově i lidsky naprosto sedli. Mně je celkem fuk, co je zrovna módní a co jede. Tim se neřídím. Mám ráda změny a výstupy z vlastních komfortních zón, a jak Raego, tak Grenuy mají obrovské charisma a jsou to profíci, co dají i jemné písničce punc streetové urban věci. Takže ji povýší a to mě baví.

Lucie Vondráčková

Napsat ve zkratce, kdo vlastně Lucie Vondráčková je, je nemožné. Na svém webu má v životopise odstavce týkající se rozhlasu, divadla, dabingu i filmu. Pokud se jako portál zaměřený na hudbu budeme věnovat tomuto segmentu, je umělkyní, která na naší scéně působí už téměř tři desítky let, má na svém kontě hity typu "Kdo tě má rád", "Láska na 100 let", mraky ocenění v anketách popularity, hitparádách a spoustu zlatých a platinových desek za prodeje. Zároveň je tučným soustem pro kritiku nejen proto, že plní stránky bulvárních listů. Vystudovaná doktorka filozofie vydala víc než deset regulérních řadových alb, to poslední s názvem "Láskověty" vyšlo na její svátek 13. prosince 2021.

Ještě mi nedá nezmínit se o bonusech - zatímco duet s Michalem Davidem "Byla to láska" není až tak starý, sáhla jste i po ikonické skladbě "Džíny". Proč zrovna tyhle dva songy (z celkových tří bonusových) prošly úpravou?

No, už jsou to celkem písničky pro pamětníky... "Džíny" dostaly nový kabát proto, že kdysi vyhrávaly na Slovensku všechny možné ankety a ceny. A teď po těch X letech mi je tam každý připomínal. A "Byla to láska" je fajn věc, která si žije svým životem, ale chtěla jsem jí dát modernější zvuk.

Máte pocit, že se postupem času mění i váš hudební styl? Neláká vás někdy nazpívat album v žánru, který bude pro fanoušky překvapením? Například šanson?

Tak třeba "Hvězdy" jemně šansonem zavání. Možná mě tam jednou vítr zavane. Ráda vyprávím příběhy. A pocitů a emocí mám ve svém srdci za posledních pár let víc než malé množství...

Dá se očekávat, že si ponecháte hudební zázemí na Slovensku, nebo to byla pouze jednorázová záležitost?

Dost nás to všechny baví, takže pokračujeme dál. Asi to bude ještě jízda.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Arakain - Schizofrenie (vinylová reedice) 8/10
Recenze: Arakain na "Schizofrenii" posunul laťku zas o něco výše, především technicky. Vinylová reedice to potvrzuje V červnu vyšel u vydavatelství Supraphon vinylový remaster druhého alba naší přední metalové stálice Arakain - techničtější a prokomponovanější "Schizofrenie". Předchozí reedici jsme hodnotili plným počtem, jak po třiceti... čtěte zde
Vydáno: 09.08.2022 12:30 v sekci Recenze
0
Zemřela Olivia Newton-John
Zemřela Olivia Newton-John Ve věku 73 let zemřela v pondělí 8. srpna Olivia Newton-John. Smutnou zprávu zveřejnil na jejím facebooku a instagramu její manžel John Easterling. Australská zpěvačka a herečka se po léta potýkala s rakovinou prsu, příčinu úmrtí... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 23:36 v sekci Novinky
0
Slipknot - Yen 8/10
Audio: Třetí singl "Yen" z nové desky Slipknot vsází na propracovanou atmosféru Iowská sebranka Slipknot na plné obrátky rozjela kampaň vedoucí k zářijovému vydání nového alba "The End, So Far". Dva dosud zveřejněné singly, "The Chapeltown Rag" a "The Dying Song (Time To Sing)", zatím prezentovaly onu frenetickou... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 16:11 v sekci Audio / Video | Audio
0
Kuedo - Infinite Window 8/10
Recenze: Kuedo na albu "Infinite Window" hledá konečnost času Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Louie Kemp - Dylan & já (kniha) 7/10
Recenze: Kniha "Dylan & já" vnímá slavného písničkáře jako člověka z masa a kostí Bob Dylan je ikona a osobnost, která ovlivnila a ovlivňuje generace muzikantů, kteří přišli po něm. Zároveň je to i člověk, který si velice pečlivě střeží svoje soukromí. Příležitost podívat se na Dylana - člověka nyní... čtěte zde
Vydáno: 07.08.2022 12:30 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Lucie Vondráčková připomíná dávný singl kapely P.S. "Dotyk lásky" (07.06.2022 11:59)
- Video: Raego v novince "Mám na tebe chuť" sází na Lucku Vondráčkovou. Už zase... (05.06.2022 09:04)
- Recenze: Jan Burian je prostě slušnej člověk. Kniha "Z deníku potulného písničkáře II." budiž důkazem (10.04.2022 09:00)
- Video: Lucie Vondráčková zpívá v klipu "Tak nebuď prekvapená" slovensky. A nie je to vôbec dobré (21.02.2022 15:26)
- Nové desky 50/2021 - od Nicka Cavea s Warrenem Ellisem přes Adama Ďuricu po Lucii Vondráčkovou (21.12.2021 10:00)
- Video: Lucie Vondráčková láká na nové album společným klipem s Kandráčovci "Honza" (01.12.2021 14:52)
- Video: Sámer Issa a Lucie Vondráčková natočili duet "Vrať se" a my o klipu k němu píšeme jen proto, že je to skvělý clickbait (23.11.2020 12:35)
- Video: Raego se v songu "Nesmíš to vzdát" nechutně přiživuje na pandemii koronaviru (23.03.2020 17:47)
- Top 10: Smrt, bradavka a Leoš Mareš: 10 nejčtenějších článků roku 2019 (31.12.2019 10:30)
- Video: Při "Umřu s tebou" Juliana Záhorovského a Lucie Vondráčkové umřou leda tak posluchači (15.12.2019 17:55)

ALBUM TÝDNE 32/2022

Kuedo
Infinite Window

Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k fiktivnímu sci-fi filmu plnému nepředvídatelných jevů.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 10.08.
Sziget (Budapešť, Budapešť)
St 17.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.08.
Role Model (US) (Rock Café, Praha)
Pá 19.08.
Vizovické Trnkobraní (areálu likérky Rudolf Jelínek, Vizovice)
So 20.08.
Ocean Alley (AUS) (Rock Café, Praha)
Čt 25.08.
Pixies (US) (Forum Karlín, Praha)
St 07.09.
Aries (US) (Rock Café, Praha)
So 10.09.
Poets of the Fall (FIN) (Roxy, Praha)
So 10.09.
Palace (UK) (Rock Café, Praha)
Po 12.09.
Russ (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Michal Prokop Slash BTS Madonna Adele Vojtaano Viktor Sheen Queen Justin Bieber Pink Floyd Mirai Dua Lipa Abba The Beatles Jack White Ed Sheeran Avril Lavigne Liam Gallagher The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu