shop.musicserver.cz
Disco Ocultista - Připravovat hudbu k filmu je osvobozující

Disco Ocultista - Připravovat hudbu k filmu je osvobozující

Vydáno: 28.12.2021 08:00 v sekci Rozhovory - David Věžník | foto: Tereza Kopelentova

La Petite Sonja a Hank J. Manchini opustili na čas indie vody a jako Disco Ocultista složili soundtrack ke snímku Michala Nohejla "Okupace". "Pracovat na filmové hudbě byla velká výzva a zároveň splněný sen," shrnuje proces tvorby Hank. Povídali jsme si ale třeba i o tom, jestli nové duo bude koncertovat.

Soundtrack jste stvořili jako Disco Ocultista. Sonja v jednom rozhovoru prozradila, že název nemá nic společného s okultismem, ale že Ocultista je druh ryby. Čím vás ta ryba tak zaujala, že se jí dostalo té pocty stát se součástí vašeho jména?

Hank: O tom já nic nevím… (smích)

Sonja: Ale jo, jednou jsi, Hanku, přišel s tím, žes našel rybu, co se jmenuje Ocultista. Opravdu taková existuje. Ono to slovní spojení je i bez ryby tak absurdní, že se mi to hned líbilo.

Hank: Aha, to je možný, já miluju náhody… Nicméně co si pamatuju, tak když mě tenhle název napadl, bylo to spíš ovlivněno mým zájmem o tajné společnosti nebo surrealismus a zároveň o disco hudbu a styl sedmdesátých let. Prostě mi to přišlo jako skvělé a trochu podivné spojení.

Proč jste vlastně pro tuto příležitost zvolili nový název a nepracovali na hudbě k filmu jako kapela?

Hank: Když jsme dostali nabídku pracovat na filmové hudbě, byla to velká výzva a zároveň můj splněný sen. Tohle jsem chtěl vždycky dělat, nezávisle na kapele, ve které zrovna působím. Navíc na původní autorské hudbě jsme pracovali jen se Sonjou, takže se vlastně nabízelo vytvořit i nový, tajný projekt.

Sonja: Nakonec jsme ale stejně k části skladeb přizvali členy Kill The Dandies!, protože nás společná práce baví. Na projektu Disco Ocultista se podílel i bubeník Vratislav Placheta, harmonikář Jehan Paumero nebo Amák Golden, a to nejen jako zvukař, ale i jako baskytarista.

Disco Ocultista
© Tereza Kopelentova
Jak jste se k práci na "Okupaci" dostali?

Hank: S Michalem Nohejlem se známe hodně dlouho, jsme hodně blízcí kámoši a myslím že máme velmi podobný názor na umění, humor, hudbu, styl a tak. Michal režíroval některé naše starší klipy a vždycky jsme si říkali, že až bude dělat svůj první velký film, osloví nás s tím, že k němu vytvoříme soundtrack.

Jak se vám tvořilo? Jak se liší skládání scénické muziky od skládání songů pro skupinu?

Hank: Můj přístup je víceméně dost podobný, nicméně při skládání hudby k filmu nebo k divadlu je třeba ctít názor režiséra a znát estetiku a dějovou linii konkrétního díla. Navíc tady nemusím nic vysvětlovat zbytku kapely, ale právě pouze režisérovi. Dostává mě to do jakéhosi bezčasí, kdy na rozdíl od osobnější výpovědi v kapele děláme něco jako atmosférické zvuky k obrázkům a ději, podporujeme emoce a vymýšlíme, kde zvuk bude a kde naopak vynikne spíše jen nějaký ruch nebo i úplné ticho. A jelikož jsme víceméně pracovali také na celkové hudební dramaturgii, byla práce o to zajímavější.

Sonja: Připravovat hudbu k filmu je pro mě osobně osvobozující, jak Hank naznačil, nevyprávím svůj vlastní příběh, ale jsem součástí děje, který režíruje někdo jiný.

Kdo měl a má v Disco Ocultista hlavní slovo? Narazili jste na nějaký sporný moment, kdy jste se třeba neshodli na tom, jaký motiv by pro konkrétní okamžik ve snímku byl lepší?

Hank: Myslím, že jsme se ve všem naprosto shodli a každý z nás dvou má víceméně stejný podíl na konečném výsledku. Navíc tady máme podobný přístup jako v kapele. To znamená, že zpočátku pracujeme spíš každý sám. Takže každý z nás složí na konkrétní téma základní skladby, pokud je třeba, tak i texty nebo jen melodické linky a z toho pak už ve studiu připravujeme další motivy a doděláváme kompletní aranže. To celé pak společně skládáme do obrazové části na konkrétní místa filmu.

A jakým způsobem do výsledku zasahoval režisér Michal Nohejl? Museli jste hodně přepracovávat, nebo vše bylo na první dobrou?

Sonja: Vzhledem k tomu, že jsme připravovali hudbu na již hotový střih a dopředu jsme s Michalem probírali jednotlivé scény, vznikalo to poměrně lehce. Byly snad jen dvě tři pasáže, kde jsme neprosadili svoji vizi, ale nakonec to bylo k dobru věci.

Disco Ocultista

Dvojici Disco Ocultista tvoří matadoři tuzemské indie muziky La Petite Sonja a Hank J. Manchini, známí z kapel Moimir Papalescu & The Nihilists nebo Kill The Dandies!. Projekt vznikl v podstatě za účelem složit soundtrack k filmu "Okupace" režiséra Michala Nohejla. Hank se Sonjou pod novou značkou napsali ke snímku nejen scénickou hudbu, ale i několik původních písní, ty pak doplnili o skladby spřátelených skupin i kousky domovských Dandies a to celé vydali koncem listopadu na albu. Desku "Okupace - originální filmový soundtrack" by měli pokřtít počátkem roku 2022, dovolí-li ovšem pandemie...

Vedle scénické hudby jste pro film složili i několik songů. Byly všechny napsané nově, nebo jste použili i nějaké šuplíkovky, které se do nálady hodily?

Sonja: Základní songy, které jsme složili pod značkou Disco Ocultista, byly napsané opravdu přímo pro tento konkrétní film. Za zmínku stojí práce na ruské verzi úvodní písně, kterou zpívá herec Aleksey Gorbunov. Ve spolupráci s jazykovou poradkyní jsme museli připravit ruskou verzi textu tak, aby se zachoval význam bratrské lásky a zároveň to šlo i dobře zazpívat. Pro mě dost zajímavá zkušenost, vzor pro herce jsem nazpívala přímo v ruštině, přestože rusky fakt neumím. Jinak tenhle konkrétní song "How to Hold a Gun" obsahuje motiv, který v podstatě projíždí celým filmem a je na něm postavena třeba i píseň "My Youth". Ta zní na první poslech jako jiná skladba, ale liší se vlastně jen zpěvovou linkou, textem a tempem.
Disco Ocultista
© Tereza Kopelentova
Další pozoruhodný vývoj měla i skladba, která se objeví na konci filmu. Původně měl režisér vizi, že se jako hlavní motiv použije ruská lidová píseň "Kaťuša". Naštěstí v průběhu natáčení od téhle představy upustil a my jsme místo ní složili "The River", jež je právě parafrází na původní "Kaťušu". Vychází také z textu originálu, kde ruská dívka čeká na svého milého - hrdinu, který bojuje za vlast. Použili jsme tenhle obraz, abychom mu dali jiný, o dost tragičtější, obsah.

Hank: Vzhledem k tomu, že většina děje se odehrává v baru, kde hraje jukebox, bylo přímo požadavkem režiséra, aby se vedle scénické hudby, napsané přímo pro film, objevila i hudba na pozadí dialogů a děje. V tomhle případě jsme použili už hotové skladby od různých interpretů, nicméně stále jsme chtěli, aby měly tyhle věci ke konkrétní scéně vždycky nějaký hlubší vztah, tedy aby ji podpořily nejen tím, že tam jsou, ale dokreslovaly emoce či atmosféru a napětí. Myslím, že díky téhle kombinaci je soundtrack mnohem barevnější. Baví mě, jak se scénická hudba s již hotovými songy prolíná a vzájemně se tyhle dvě polohy zastupují.

Sonja: Na soundtrack jsme kromě hudby od Disco Ocultista a Kill The Dandies! použili také skladby od spřízněných skupin, jako jsou Madhouse Express, Metronome Blues, Old Folks House, Thee Lazy Eyes, Rány Těla, Beps'n'Johnnies. Z toho výběru mám velkou radost, jsou to skvělé kapely.

A zbyly naopak nějaké písně, které v "Okupaci" nakonec nezaznějí?

Sonja: Ne.

Hank: Máme ještě nějaký materiál, co zbyl, ale moc toho není a většina nahraných věcí byla použita.

Co bude s Disco Ocultista dál? Stane se z něj další váš projekt, který bude vystupovat i naživo, nebo jde ryze o soundtrackovou záležitost, jejíž jméno se třeba brzy objeví pod dalším filmem?

Hank: O živých koncertech zatím určitě neuvažujeme, nicméně krátce po uvedení filmu jsme dostali od režiséra Davida Šiktance nabídku na vytvoření scénické hudby pro skvělou divadelní hru "Americký bizon". Ta byla uvedená začátkem října a podle všeho byla celkově velmi úspěšná. Takže bych řekl, že v podobném duchu chceme pokračovat.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Korn, Sportovní hala Fortuna, Praha, 27.5.2022
Naživo: Korn v Praze předvedli předpisovou show Američtí zakladatelé nu-metalu Korn v Praze předvedli show, která sice ničím extra nepřekvapila, ale vyznačovala se maximální profesionalitou a skvělým setlistem, ve kterém nechyběla žádná zásadní pecka z jejich dlouhé kariéry.... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2022 17:15 v sekci Naživo
0
David Elis - Startuju novou etapu
Rozhovory: David Elis - Startuju novou etapu David Elis je relativně nové jméno na scéně - posluchači ho můžou znát jako exfrontmana turnovských Snap Call. Jako sólista kombinuje akustickou kytaru se stomp boxem a s looperem. "Jako kdyby se John Lee Hooker zatoulal před smyčkostroj... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2022 11:15 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Dream Theater, Sportovní hala Fortuna, Praha, 26.5.2022
Naživo: Dream Theater zahráli v Holešovicích na svou jemnější a melodičtější notu Program večera ve sportovní hale Fortuna, bývalé Tipsport areně, sliboval hodně. Vždyť na jednom pódiu měli vystoupit veličiny progresivního metalu Dream Theater a jako speciální host Devin Townsend. I proto byla očekávání... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2022 20:45 v sekci Naživo
0
Scorpions, O2 arena, Praha, 26.5.2022
Naživo: Scorpions v O2 areně vyzývali k míru rock'n'rollem Němečtí veteráni Scorpions sice před lety ohlásili svůj definitivní konec, své slovo ale naštěstí pro fanoušky nedodrželi. Letos vydali novou desku "Rock Believer", se kterou vyrazili na velkolepé turné. Jednou ze zastávek byla i... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2022 09:56 v sekci Naživo
0
Zemřel Andy Fletcher z Depeche Mode
Zemřel Andy Fletcher z Depeche Mode Ve věku 60 let zemřel ve čtvrtek 26. května Andy Fletcher, zakládající člen skupiny Depeche Mode. Smutnou zprávu oznámila kapela na sociálních sítích. Zdroj z hudebníkova okolí prozradil serveru Pitchfork, že Fletcher zemřel... čtěte zde
Vydáno: 26.05.2022 23:14 v sekci Novinky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Sugar Candy Mountain vystoupí v MeetFactory už tuto sobotu (20.05.2022 13:26)
- Recenze: Soudtrack k filmu "Okupace" nabízí výkladní skříň domácí retro-psychedelie (11.01.2022 08:00)
- Soundtrack k filmu "Okupace" doprovází klip k "My Youth" (25.11.2021 10:57)
- I v okupovaném baru může hrát skvělá hudba. Vychází jedinečná vinylová edice soundtracku ke snímku Okupace (05.11.2021 10:22)
- Video: La Petite Sonja (Kill The Dandies!) ON AIR: Okultismus doma neprovozujeme (06.10.2021 14:49)
- Recenze: Madhouse Express zvou na desce "Surreal Meadow" na hudební výlet do světa barevných snů (20.12.2020 13:50)
- "Garden Of Eden" od Metronome Blues vychází na vinylu u Kabinet Records i s dalším překvapením (18.09.2020 12:23)
- Video: Kill the Dandies! zvou v klipu "Laura" do snového světa. Vládne mu Steve Buscemi (28.08.2020 14:55)
- Colour Meeting startuje už v pátek (22.07.2020 17:34)
- Video: Kill The Dandies! s novinkou "I May Even Dance" lákají na věci příští (19.05.2020 17:14)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
So 04.06.
Nas (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)
Po 06.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
St 08.06.
Mac DeMarco (CAN) (Žluté lázně, Praha)
St 08.06.
Rise Against (US) / Yours Truly (AUS) / John Wolfhooker (CZ) (Power Station Holešovice, Praha)
St 08.06.
Rise Against (US) / Yours Truly (AUS) / John Wolfhooker (CZ) (Power Station Holešovice, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková BTS Madonna Adele Slash Michal Prokop Queen Ed Sheeran Dua Lipa The Beatles Vojtaano Abba Viktor Sheen Pink Floyd Avril Lavigne Mirai Jack White Billie Eilish The Weeknd Rammstein
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu