Bruce Dickinson - Co dělá tento knoflík?

Kniha "Co dělá tento knoflík?" je upřímnou a zároveň vtipnou zpovědí Bruce Dickinsona

Vydáno: 15.01.2022 09:00 v sekci Recenze - Tomáš Rozkovec | foto: Cosmopolis - Grada Publishing

Mnohé memoáry nesou znaky nekompletnosti a obsahují spoustu nepřesností. Zvláště pak ty bez autorizace toho, o kom pojednávají. Vzpomínková kniha "Co dělá tento knoflík?" je na tom o dost lépe. Napsal ji sám frontman legendárních Iron Maiden a napsal ji tak, jak to cítí, a navíc bez velkohubého chvástání.

8/10

Bruce Dickinson - Co dělá tento knoflík?

Vydáno: září 2021

Vydavatel: Cosmopolis - Grada Publishing, a.s.

Paul Bruce Dickinson, zpěvák světově známých Iron Maiden, pilot dopravních boeingů, úspěšný šermíř, televizní a rádiový hudební speaker, scenárista, textař, skladatel a taky třeba pivovarník. Informací na jednoho člověka a jednu knihu až dost.

Čtenáři se tak naskýtá široký záběr na jednotlivá odvětví jeho zájmů a činností. Hudebního fanouška bude nejspíše zajímat, jak se rodila a žila rocková hvězda, která oproti předpokladům nikdy neoplývala skandály a neplnila přední světové stránky bulváru lacinými zprávami. Tedy nepočítáme-li nějaká bezcenná a rychle zapomenutá velkohubá prohlášení na adresu Metalliky či Ozzyho Osbourna. Ale takové to štengrování mezi jinak uctívanými kolegy k tomu asi patří. Našli bychom daleko nenávistnější věty od jiných, myšlené daleko vážněji.

Publikace "Co dělá tento knoflík?" je psaná velmi čtivou formou a zahrnuje v podstatě období od narození do začátku roku 2016. Čtenář velmi rychle vpluje do autorova vyprávění. Dostává se přes jeho složité dětství, nepochopení odcizených rodičů a naopak chápajícího praotce do školních let a nesmělých krůčků k vojenství a jen velmi pozvolných námluv s uměním. Zážitky ze školních let a pobytů v internátech připomínají pasáže Rogera Waterse na autobiografickém albu "The Wall" od Pink Floyd.

Iron Maiden, Letiště Letňany, Praha, 20.června.2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Milovníky hudby ovšem nadchnou Dickinsonovy vzpomínky na jeho muzikantské začátky. Nemálo tuzemských hudebníků, včetně mne, si nemůže nevzpomenout na tristní začátky bez peněz a na nákupy toho nejlevnějšího na trhu, aby se mohlo alespoň na něco hrát a aby to alespoň trochu znělo. Historka o tom, jak Bruce Bruce, jak jej později jeho spoluhráči přezdívali, vytvářel audiokazetové demosnímky pro prezentaci svého zpěvu, se zdá z dnešního pohledu až neuvěřitelná. Taková ovšem byla tehdejší doba.

Vzpomínky na první kapely, následně vzestup se Samson a první setkání s Iron Maiden je velmi laskavým a vtipným vyprávěním. Vlastně celá kniha se tak trochu veze v lehce humorném duchu à la Monty Python, který čtenářům, odkojeným zejména cimrmanovským humorem, bude asi velmi blízký.

Zhruba od třetiny začíná text běžet ladně, téměř bez zádrhelů, jako skutečný hudební dokumentární film. Člověk, který byl svým učitelem náboženství označen jako nezpěvák, se během jednoho roku stává rockovou hvězdou. Muž, který strávil své posluchačské začátky na progresivním rocku, zejména na Van Der Graaf Generator, a který se posléze přesunul k obdivu k Deep Purple a Iana Gillana, se postupně mění na suverénního solitéra s jasně rozpoznatelným hlasem.

Iron Maiden, Letiště Letňany, Praha, 20.června.2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Popis let u Iron Maiden v jejich nejlepším období zabírá téměř další polovina díla. Fanoušci zde mají možnost nahlédnout do tvůrčí kuchyně Stevea Harrise. Dočtou se, jak vznikala zásadní alba této heavymetalové legendy. Úsměvné jsou i historky z tvorby pódiových prezentací a jejich následné realizace. Po Bruceově odchodu nastane nejen zlom v kariéře kapely, o jejímž dalším působení se příliš nedozvíme, ale i v samotném vyprávění.

Od tohoto místa autor značně zrychlí. Najednou se stává náš dobrý Dickinson člověkem, který na co sáhne, to umí a to se mu daří. Ať už je to šerm, ve kterém se zlepšuje i po přeškolení na leváka (!), počáteční námluvy s létáním, které dotáhl až k pilotování dopravního Boeingu 747 nebo postupné úspěchy v sólové kariéře či jeho vzrůstající zájem o mystično a dílo Williama Blakea či Alistora Crowleyho.

Tím, že autor záměrně vynechal téma rodinného života a netrefoval se téměř vůbec do půtek mezi ním a principálem Harrisem, se vlastně čtenář dozví jen velmi málo o členech Iron Maiden. Mezi fakty, a že jich zejména mezi aviatickými podrobnostmi je poměrně dost, tak může postrádat leccos ze zpěvákovy duše. Oprávněně se může ptát: Jak ten člověk vlastně žil? Může se zdát, že samotný Dickinson přes svůj workoholický styl života zapomněl na své emoce.

Iron Maiden, Letiště Letňany, Praha, 20.června.2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Nicméně opak je pravdou. Jsou zde otevřena dvě témata, ze kterých doslova mrazí a která by jistě vydala na další samotné knihy. První z nich je koncert, respektive okolnosti cesty na vystoupení do Sarajeva během občanské války v bývalé Jugoslávii, to druhé je sarkasticky odvyprávěný zpěvákův boj s rakovinou. To jsou velmi silné a pravděpodobně i nejintimnější okamžiky této knihy.

Ta je opravdu upřímně vyprávěným příběhem obyčejného kluka, který se stal rockovou hvězdou. Bez příkras, bez gloriol, se sebeironizujícím pohledem na svá divočejší léta a zároveň s přízemním postojem ke svým schopnostem, které by většina z nás asi stěží zvládla v takovém nasazení. Je to cesta člověka, dítěte, které nic netušilo. Jsou tu počáteční šikany, zjištění toho, co v něm dříme. Je to cesta člověka, který sám v sobě našel hlas, a hlavně člověka, který se nikdy nevzdal a vždy hledal další směry svého uměleckého směřování i osobního života.

Kniha "Co dělá tenhle knoflík?" není dokonalá. Vlastně ani nemůže být. Ani tisíc stran by nestačilo na to vše dopodrobna popsat. Ten chlap toho zvládá tolik a natolik dobře, že je zázrakem, že oněch tři sta padesát pět stránek vám dá vcelku slušný obraz toho, kdo Bruce Dickinson je. Ano, mnohé chybí (třeba ty zmíněné vztahy u Iron Maiden, včetně okolností jeho návratu a následné roky jeho působení zde). Některé situace jsou popsány příliš skicovitě, některé zas pro neznalce aviatiky a vojenství až příliš popisně. Možná by se šikly i nějaké ty dobové fotografie na dokreslení příběhu, ty zde opravdu chybějí. Přesto jsem po dlouhé době četl příběh, který zaujme od prvních řádků, potěší, v lecčem poučí a u jehož četby jsem neměl pocit, že by se autor dělal lepším, než je.

K dispozici je na stránkách Sparkshopu.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
We Are Domi - Love Every Part Of It 9/10
Video: We Are Domi doplnili skvělý elektropopový song "Love Every Part Of It" netradičním videoklipem Trojice We Are Domi, jež se mnohým vryla do paměti v roce 2022 svojí účastí v Eurovizi, přichází s povedenou písničkou "Love Every Part of It". V ní se snaží bořit stereotypy a noří se do tlaků společenských očekávání ve... čtěte zde
Vydáno: 28.03.2024 14:00 v sekci Audio / Video | Video
Nové desky 12/2024 - od Elbow přes Shakiru po Janu Kirschner
Nové desky 12/2024 - od Elbow přes Shakiru po Janu Kirschner Už týden před Velikonocemi přišla do obchodů velmi bohatá nadílka novinek v čele se Shakirou, Elbow, Gossip nebo Alestorm. K nim se přidali například Gary Clark Jr., Fletcher, Kenny Chesney, Empress Of, Pnau, The Veronicas a zejména... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2024 22:00 v sekci Novinky | Nové desky
The Jesus and Mary Chain - Glasgow Eyes 7/10
Recenze: The Jesus And Mary Chain oslavují deskou "Glasgow Eyes" 40 let na scéně Píše se rok 2024 a je tak trochu zázrak, že The Jesus And Mary Chain stále tvoří hudbu. Když se totiž v roce 1999 rozpadli, málokoho napadlo, že bratři Jim a William Reidovi budou ještě někdy spolupracovat. A přece se teď vracejí... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2024 16:15 v sekci Recenze
Justin Timberlake - Everything I Thought It Was 8/10
Recenze: Justin Timberlake se na "Everything I Thought It Was" trochu zacyklil. Ale to nevadí Justinu Timberlakovi lze vyčítat ledacos, ale určitě nelze tvrdit, že neexperimentuje. Naopak - snahu vykročit ze zajetých trendů a vyšlapávat nové cesty ukazuje celou svou dospělou kariéru. A daří se mu. Kromě toho, že se stal... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2024 08:30 v sekci Recenze
Shakira - Las Mujeres Ya No Lloran 7/10
Recenze: Shakira už nepláče. Na desce "Las Mujeres Ya Na Lloran" si drží solidní laťku Na obalu své dvanácté studiovky "Las Mujeres Ya Na Lloran" (česky "Ženy už nepláčou") je Shakira vyobrazena se slzami stékajícími po její tváří, které se mění v drahokamy. Předloňský rozchod s fotbalistou Gerardem Piquém sice ve... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2024 15:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Ozzy Osbourne je stále v plné síle. Na desku kytaristy The Cult Billyho Morrisona nazpíval výborný song "Crack Cocaine" (23.03.2024 18:00)
- Recenze: "The Mandrake Project" Bruce Dickinsona je sebejisté veteránské album, své ambice ale neplnit nedokázalo (18.03.2024 17:00)
- Nové desky 9/2024 - od Jacoba Colliera přes Kaiser Chiefs po Liama Gallaghera s Johnem Squirem (06.03.2024 20:41)
- Ozzy Osbourne na konto Kanyeho Westa: "S tímhle člověkem nechci mít nic společného!" (11.02.2024 09:11)
- Video: Bruce Dickinson se v klipu "Rain on the Graves" stává členem ďáblovy kapely (27.01.2024 09:17)
- Ozzy Osbourne by se rád s fanoušky rozloučil dvěma koncerty v domovském Birminghamu (26.01.2024 12:05)
- Video: "Afterglow of Ragnarok" uvádí do světa "The Mandrake Project", připravovanou sólovku Bruce Dickinsona (08.12.2023 14:00)
- Kniha "Pink Floyd: Všechny písně" nabízí pohled do zákulisí tvorby slavné kapely (23.11.2023 18:12)
- Video: Iron Maiden vysekli živým videem "Stranger in the Strange Land" poklonu svým fanouškům (06.11.2023 17:49)
- Recenze: Mnoho řečí, málo muziky. Navzdory doslovnosti ale "The Dark Side Of The Moon Redux" Rogera Waterse za poslech stojí (02.11.2023 10:30)

ALBUM TÝDNE 13/2024

Moimir Papalescu & The Nihilists
Mystery Women In The Acid Pools

Jedna z mnoha tváří Moimira Papalescu, projekt Moimir Papalescu & The Nihilists, dlouhá léta spal. V roce 2006 odešel po albu "Lewis Neptune" na vrcholu. Trojici protagonistů zaválo tvůrčí pnutí různými směry, po sedmnácti letech se ale spojilo pro nové album "Mystery Woman In the Acid Pools". Povedlo se?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 29.03.
Judas Priest (UK) / Saxon (UK) / Uriah Heep (UK) (O2 arena, Praha)
Út 09.04.
The Academic (IRL) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 16.04.
Dave Matthews Band (US) (O2 Universum, Praha)
Út 16.04.
Lil Tracy (US) / Brennan Savage (US) (Fuchs2, Praha)
St 17.04.
Foreign Beggars (UK) (Bike_Jesus, Praha)
Čt 18.04.
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators (US) (Winning Group arena, Brno)
Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)
So 11.05.
Rammstein (DE) (Letiště Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Queen AC/DC Adele Kabát Karel Gott Rush U2 Paws Bono Sia Taylor Swift Madonna Dua Lipa Télépopmusik Lucie Vondráčková Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe