shop.musicserver.cz
Bruce Dickinson - Co dělá tento knoflík?

Kniha "Co dělá tento knoflík?" je upřímnou a zároveň vtipnou zpovědí Bruce Dickinsona

Vydáno: 15.01.2022 09:00 v sekci Recenze - Tomáš Rozkovec | foto: Cosmopolis - Grada Publishing

Mnohé memoáry nesou znaky nekompletnosti a obsahují spoustu nepřesností. Zvláště pak ty bez autorizace toho, o kom pojednávají. Vzpomínková kniha "Co dělá tento knoflík?" je na tom o dost lépe. Napsal ji sám frontman legendárních Iron Maiden a napsal ji tak, jak to cítí, a navíc bez velkohubého chvástání.

8/10

Bruce Dickinson - Co dělá tento knoflík?

Vydáno: září 2021
Celkový čas:

Skladby:

Vydavatel: Cosmopolis - Grada Publishing, a.s.

Paul Bruce Dickinson, zpěvák světově známých Iron Maiden, pilot dopravních boeingů, úspěšný šermíř, televizní a rádiový hudební speaker, scenárista, textař, skladatel a taky třeba pivovarník. Informací na jednoho člověka a jednu knihu až dost.

Čtenáři se tak naskýtá široký záběr na jednotlivá odvětví jeho zájmů a činností. Hudebního fanouška bude nejspíše zajímat, jak se rodila a žila rocková hvězda, která oproti předpokladům nikdy neoplývala skandály a neplnila přední světové stránky bulváru lacinými zprávami. Tedy nepočítáme-li nějaká bezcenná a rychle zapomenutá velkohubá prohlášení na adresu Metalliky či Ozzyho Osbourna. Ale takové to štengrování mezi jinak uctívanými kolegy k tomu asi patří. Našli bychom daleko nenávistnější věty od jiných, myšlené daleko vážněji.

Publikace "Co dělá tento knoflík?" je psaná velmi čtivou formou a zahrnuje v podstatě období od narození do začátku roku 2016. Čtenář velmi rychle vpluje do autorova vyprávění. Dostává se přes jeho složité dětství, nepochopení odcizených rodičů a naopak chápajícího praotce do školních let a nesmělých krůčků k vojenství a jen velmi pozvolných námluv s uměním. Zážitky ze školních let a pobytů v internátech připomínají pasáže Rogera Waterse na autobiografickém albu "The Wall" od Pink Floyd.

Iron Maiden, Letiště Letňany, Praha, 20.června.2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Milovníky hudby ovšem nadchnou Dickinsonovy vzpomínky na jeho muzikantské začátky. Nemálo tuzemských hudebníků, včetně mne, si nemůže nevzpomenout na tristní začátky bez peněz a na nákupy toho nejlevnějšího na trhu, aby se mohlo alespoň na něco hrát a aby to alespoň trochu znělo. Historka o tom, jak Bruce Bruce, jak jej později jeho spoluhráči přezdívali, vytvářel audiokazetové demosnímky pro prezentaci svého zpěvu, se zdá z dnešního pohledu až neuvěřitelná. Taková ovšem byla tehdejší doba.

Vzpomínky na první kapely, následně vzestup se Samson a první setkání s Iron Maiden je velmi laskavým a vtipným vyprávěním. Vlastně celá kniha se tak trochu veze v lehce humorném duchu à la Monty Python, který čtenářům, odkojeným zejména cimrmanovským humorem, bude asi velmi blízký.

Zhruba od třetiny začíná text běžet ladně, téměř bez zádrhelů, jako skutečný hudební dokumentární film. Člověk, který byl svým učitelem náboženství označen jako nezpěvák, se během jednoho roku stává rockovou hvězdou. Muž, který strávil své posluchačské začátky na progresivním rocku, zejména na Van Der Graaf Generator, a který se posléze přesunul k obdivu k Deep Purple a Iana Gillana, se postupně mění na suverénního solitéra s jasně rozpoznatelným hlasem.

Iron Maiden, Letiště Letňany, Praha, 20.června.2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Popis let u Iron Maiden v jejich nejlepším období zabírá téměř další polovina díla. Fanoušci zde mají možnost nahlédnout do tvůrčí kuchyně Stevea Harrise. Dočtou se, jak vznikala zásadní alba této heavymetalové legendy. Úsměvné jsou i historky z tvorby pódiových prezentací a jejich následné realizace. Po Bruceově odchodu nastane nejen zlom v kariéře kapely, o jejímž dalším působení se příliš nedozvíme, ale i v samotném vyprávění.

Od tohoto místa autor značně zrychlí. Najednou se stává náš dobrý Dickinson člověkem, který na co sáhne, to umí a to se mu daří. Ať už je to šerm, ve kterém se zlepšuje i po přeškolení na leváka (!), počáteční námluvy s létáním, které dotáhl až k pilotování dopravního Boeingu 747 nebo postupné úspěchy v sólové kariéře či jeho vzrůstající zájem o mystično a dílo Williama Blakea či Alistora Crowleyho.

Tím, že autor záměrně vynechal téma rodinného života a netrefoval se téměř vůbec do půtek mezi ním a principálem Harrisem, se vlastně čtenář dozví jen velmi málo o členech Iron Maiden. Mezi fakty, a že jich zejména mezi aviatickými podrobnostmi je poměrně dost, tak může postrádat leccos ze zpěvákovy duše. Oprávněně se může ptát: Jak ten člověk vlastně žil? Může se zdát, že samotný Dickinson přes svůj workoholický styl života zapomněl na své emoce.

Iron Maiden, Letiště Letňany, Praha, 20.června.2018
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Nicméně opak je pravdou. Jsou zde otevřena dvě témata, ze kterých doslova mrazí a která by jistě vydala na další samotné knihy. První z nich je koncert, respektive okolnosti cesty na vystoupení do Sarajeva během občanské války v bývalé Jugoslávii, to druhé je sarkasticky odvyprávěný zpěvákův boj s rakovinou. To jsou velmi silné a pravděpodobně i nejintimnější okamžiky této knihy.

Ta je opravdu upřímně vyprávěným příběhem obyčejného kluka, který se stal rockovou hvězdou. Bez příkras, bez gloriol, se sebeironizujícím pohledem na svá divočejší léta a zároveň s přízemním postojem ke svým schopnostem, které by většina z nás asi stěží zvládla v takovém nasazení. Je to cesta člověka, dítěte, které nic netušilo. Jsou tu počáteční šikany, zjištění toho, co v něm dříme. Je to cesta člověka, který sám v sobě našel hlas, a hlavně člověka, který se nikdy nevzdal a vždy hledal další směry svého uměleckého směřování i osobního života.

Kniha "Co dělá tenhle knoflík?" není dokonalá. Vlastně ani nemůže být. Ani tisíc stran by nestačilo na to vše dopodrobna popsat. Ten chlap toho zvládá tolik a natolik dobře, že je zázrakem, že oněch tři sta padesát pět stránek vám dá vcelku slušný obraz toho, kdo Bruce Dickinson je. Ano, mnohé chybí (třeba ty zmíněné vztahy u Iron Maiden, včetně okolností jeho návratu a následné roky jeho působení zde). Některé situace jsou popsány příliš skicovitě, některé zas pro neznalce aviatiky a vojenství až příliš popisně. Možná by se šikly i nějaké ty dobové fotografie na dokreslení příběhu, ty zde opravdu chybějí. Přesto jsem po dlouhé době četl příběh, který zaujme od prvních řádků, potěší, v lecčem poučí a u jehož četby jsem neměl pocit, že by se autor dělal lepším, než je.

K dispozici je na stránkách Sparkshopu.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Korn, Sportovní hala Fortuna, Praha, 27.5.2022
Naživo: Korn v Praze předvedli předpisovou show Američtí zakladatelé nu-metalu Korn v Praze předvedli show, která sice ničím extra nepřekvapila, ale vyznačovala se maximální profesionalitou a skvělým setlistem, ve kterém nechyběla žádná zásadní pecka z jejich dlouhé kariéry.... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2022 17:15 v sekci Naživo
0
David Elis - Startuju novou etapu
Rozhovory: David Elis - Startuju novou etapu David Elis je relativně nové jméno na scéně - posluchači ho můžou znát jako exfrontmana turnovských Snap Call. Jako sólista kombinuje akustickou kytaru se stomp boxem a s looperem. "Jako kdyby se John Lee Hooker zatoulal před smyčkostroj... čtěte zde
Vydáno: 28.05.2022 11:15 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Dream Theater, Sportovní hala Fortuna, Praha, 26.5.2022
Naživo: Dream Theater zahráli v Holešovicích na svou jemnější a melodičtější notu Program večera ve sportovní hale Fortuna, bývalé Tipsport areně, sliboval hodně. Vždyť na jednom pódiu měli vystoupit veličiny progresivního metalu Dream Theater a jako speciální host Devin Townsend. I proto byla očekávání... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2022 20:45 v sekci Naživo
0
Scorpions, O2 arena, Praha, 26.5.2022
Naživo: Scorpions v O2 areně vyzývali k míru rock'n'rollem Němečtí veteráni Scorpions sice před lety ohlásili svůj definitivní konec, své slovo ale naštěstí pro fanoušky nedodrželi. Letos vydali novou desku "Rock Believer", se kterou vyrazili na velkolepé turné. Jednou ze zastávek byla i... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2022 09:56 v sekci Naživo
0
Zemřel Andy Fletcher z Depeche Mode
Zemřel Andy Fletcher z Depeche Mode Ve věku 60 let zemřel ve čtvrtek 26. května Andy Fletcher, zakládající člen skupiny Depeche Mode. Smutnou zprávu oznámila kapela na sociálních sítích. Zdroj z hudebníkova okolí prozradil serveru Pitchfork, že Fletcher zemřel... čtěte zde
Vydáno: 26.05.2022 23:14 v sekci Novinky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Ozzy Osbourne dokončil natáčení nové desky (11.04.2022 16:18)
- Pink Floyd vydali nový singl, výtěžek půjde na pomoc Ukrajině (08.04.2022 08:12)
- Nové desky 7/2022 - od White Lies přes Midnight Oil po Metronomy (23.02.2022 16:00)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (40-31) (24.01.2022 18:00)
- Koncertní záznam "P.U.L.S.E" od Pink Floyd vyjde v nově sestříhané a remasterované verzi (20.12.2021 08:11)
- Je libo nějaký archivní živák Pink Floyd? Na streamech se jich zčistajasna objevilo dvanáct (17.12.2021 10:54)
- Iron Maiden a Marvel stvořili speciální kolekci reklamních předmětů (02.12.2021 17:41)
- Ozzy Osbourne opět překládá turné, do Prahy přijede až v květnu 2023 (25.11.2021 12:01)
- Nové desky 43/2021 - od Eda Sheerana přes Black Veil Brides po Xindla X (04.11.2021 08:00)
- Zakk Wylde je zpět u Ozzyho Osbourna. Kytarové party natáčí na celou novou desku Prince temnot (03.11.2021 09:41)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
So 04.06.
Nas (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)
Po 06.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
St 08.06.
Mac DeMarco (CAN) (Žluté lázně, Praha)
St 08.06.
Rise Against (US) / Yours Truly (AUS) / John Wolfhooker (CZ) (Power Station Holešovice, Praha)
St 08.06.
Rise Against (US) / Yours Truly (AUS) / John Wolfhooker (CZ) (Power Station Holešovice, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková BTS Madonna Adele Slash Michal Prokop Queen Dua Lipa Ed Sheeran The Beatles Vojtaano Abba Viktor Sheen Pink Floyd Avril Lavigne Mirai Jack White Billie Eilish The Weeknd Rammstein
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver