Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Kryštof - Halywůd

Kryštof na "Halywůdu" dusají, tancují a sázejí na lásku

Vydáno: 07.11.2021 08:30 v sekci Recenze - Honza Balušek | foto: Universal Music

Fanoušci skupiny Kryštof čekali na novou desku těchto ostravských (respektive havířovských) patriotů šest let. Dočkali se mírné změny zvuku, jásavých melodií a pozitivní nálady. Pokud vám v dnešní (opět) covidové době taková hudba udělá radost, je "Halywůd" nahrávka přesně pro vás.

7/10

Kryštof - Halywůd

Vydáno: 8.10.2022
Celkový čas: 45 minut

Skladby: Halywůd, Co bude pak, Hvězdáři feat. Sima Martausová, Hned teď (Pojď být světlometem), Vohul basy, Chci žít, Do nebe se propadám, Milan Baroš, Koupím celý vesmír, Šampióni, Vánoční feat. Karel Gott

Vydavatel: Universal

Čekat šest let na nové album není u aktivních českých kapel až tak obvyklé. Kryštof jsou ale už spíše ve druhé části své kariéry, a tak mají na dlouhou přípravu už přece jen nárok. Mezičas navíc vyplnili výběrovkou "25" a živákem ze Strahova. Kromě toho neúnavně koncertovali a postupně uvolňovali nové singly - "Hvězdáři" vyšli už koncem roku 2019. Na desce tak dosud nevydané písně převyšují ty vydané jen o jednu v poměru šest ku pěti.

Skupina už předem oznamovala, že se na novince oproti soudobému, ale místy poněkud syntetickému "Srdcebeatu" vydá svým zvukem proti proudu času až někam k domácím osmdesátým létům. Zároveň je zde patrná naprostá rezignace na snahu vytvořit něco s jakýmkoli přesahem. Richard Krajčo se jako autor zhlédl v písničkách, které budou skvěle fungovat při velkých koncertech, a jiné už asi ani psát nechce. Jednou z mála výjimek jsou už zmínění, klasicky znějící "Hvězdáři", kde pro Čechy objevili Simu Martausovou (nyní Magušinovou). A samozřejmě "Vánoční", kterou zdobí Karel Gott a příběh jejíhož vzniku už slyšel bezpochyby každý.

Určitě se Krajčovi nedá zazlívat, že chce skládat hity, které si s ním bude každý naživo zpívat. Prostor alba je ale stvořen i k tomu, aby na něm mohly být rovněž písně, které obsahují něco navíc a třeba rozkvetou až časem. Na "Halyvůdu" jede vše hned na první dobrou a žádného ozvláštnění se bohužel nedočkáme. Vzhledem k silné skladatelské minulosti hlavního aktéra se nechce věřit, že by to v sobě už neměl. Nebo spokojený rodinný i kapelní život vyústil pouze v pozitivní písně s nijak složitým hudebním základem...?

Ale hity, ty Kryštof opravdu umějí. Koho neodradí místy až moc retro elektronický zvuk (začátek "Vohul basy" zní, jako by Michal David dělal soundtrack ke "Stranger Things"), bude si u "Co bude pak", "Koupím celý vesmír" či "Šampionů" spokojeně podupávat. Jen člověka občas napadne, co asi dělá dechová sekce, která na nové kolekci opravdu nemá mnoho práce. Co se ale moc nepovedlo, je balada "Do nebe se propadám". Nejenže podobných písniček Krajčo napsal už hodně, ale když asi podvacáté zazpívá: "Dávám sázku na tvoji lásku," téměř mu přejete, aby tu sázku prohrál. Tohle už tu prostě bylo několikrát a mnohem lépe.

Na rozdíl od mnoha Pražáků, kterým už to přijde otravné, mě stále baví akcentace původu skupiny od obalu desky (na níž je ostravská halda Ema) přes "bo" v titulní skladbě po "Milana Baroše". Je sice otázkou, zda takováto speciální písnička, která je navíc jen přetextovaná skladba "Naviděnou", měla být na albu, ale je to vtipná pocta i pro člověka, který o tomto fotbalistovi ví jen velmi málo, protože mu je celý fotbal úplně ukradený.

Malé povzdechnutí ovšem směřuje ke Krajčovi coby textaři. Nejde o jeho básnické obraty, které u mnoha hudebních pisálků kdovíproč občas vyvolávají záchvaty smíchu, ale o to, že v této disciplíně poněkud zlenivěl. Jakkoli má český pop obecně problém s kladením krátkých slabik na dlouhé tóny, u něj to přece jen nebylo obvyklé. Sice si nakonec každý na všechny ty "koňáky" a "táblety" zvykne, ale je to prostě škoda, když víme, že Krajčo umí být formálně správný, když se opravdu snaží.

I přes všechny výtky a hudební směr, který se všem nemusí líbit, je "Halywůd" opět nahrávkou, která nabízí plnou náruč hitů. Jen by se příště kapela mohla obrátit přece jen spíše ke svým počátkům a natočit klubovější desku, která nabídne více než jen chytlavé refrény. Ona totiž taková chytře napsaná klubovka nakonec skvěle funguje i na těch stadionech. A do srdcí posluchačů se zapíše mnohem silněji.

NÁZORY
  • Nejhorší album Kryštofu (Petr, 07.11.2021 10:56) Reagovat

    Kryštof jsem měl ( a mám) rád i po všech eskapádách s politiky a uslintaných tiktok prdech. Ale tohle je naprosto nejhorší deska kterou vydali. Jediné, co z ní kouká je ztráta soudnosti. Hudebně, textově a i zvukově průser. Sorry Richarde, chtělo by se to vrátit ke kořenům nebo skončit. Tohle není dobré…

  • Smrt Baníku!:) (Panta, 07.11.2021 11:46) Reagovat

    1/10

    • Re: Smrt Baníku!:) (Anonym, 07.11.2021 14:02) Reagovat

      Jo

  • Průser (Chytrolín, 07.11.2021 12:52) Reagovat

    Jsem si to pustil. A blbý, blbý, blbý. A nejvíc mě překvapil zvuk. Kdo to proboha míchal? :D Stačí si to prokliknout na starší alba. Alespoń zvuk byl dobrej. Tohle zní jak demo. Celá deska.

  • za mě ne (R, 07.11.2021 17:13) Reagovat

    Já hodnotím pozitivně optimistické pojetí celého alba. Název se mi nelíbí, zvuk nekomentuju, ale s čím mám fakt problém jsou Richardovy texty. On nikdy nebyl kdovíjaký textař, ale ty jeho texty já už prostě nedávám - hlavně mě za uši tahá nedodržování dlouhých a krátkých slabik. O tématech textů nemluvě. Kolikrát Richard už stoupal hloub nebo padal do nebe?

    Pokud mi texty nejdou, tak si najdu jiné textaře a jejich slova jen upravím, aby mi šly z pusy.
    Takže sorry, ale já KRYŠTOFa opravdu dál nedávám.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Makrorecenze "Cítím" Tomáše Kluse
Makrorecenze: Makrorecenze "Cítím" Tomáše Kluse Tomáš Klus je občas jako prezident Zeman - sice by chtěl lidi spojovat, ale často je bohužel rozděluje. Nemůže za to ani tak jeho hudba, jako spíš názory, které se rozhodně nebojí veřejně projevovat. I to je jeden z důvodů, proč... čtěte zde
Vydáno: 19.01.2022 08:00 v sekci Recenze | Makrorecenze
0
Nové desky 2/2022 - od The Lumineers přes Elvise Costella po Dymytry
Nové desky 2/2022 - od The Lumineers přes Elvise Costella po Dymytry Kolotoč hudebních novinek se už opět roztočil a tentokrát se na něm točí folk-rockoví The Lumineers, bluegrassoví Punch Brothers, nestárnoucí Elvis Costello, Angličanka FKA Twigs, indiepopoví Fickle Friends, coververze Cat Power,... čtěte zde
Vydáno: 18.01.2022 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Adele - Oh My God 9/10
Video: Adele se ve vizuálu k "Oh My God" nechala několikrát naklonovat Zatímco hudební svět už několik let jede na vlně singlů a dlouhohrající alba se zdají být reliktem minulosti, Adele je to jedno. Pouze s jedním vydaným videoklipem poslala do světa nejprodávanější desku minulého roku a ukázala,... čtěte zde
Vydáno: 17.01.2022 17:39 v sekci Audio / Video | Video
0
David Bowie - Toy 8/10
Recenze: Bowieho album "Toy" se vrací zpět do umělcovy diskografie. Oprávněně - je skvělé I takové nezpochybnitelné muzikantské autority, jako byl David Bowie, jsou někdy pod tlakem vydavatele a jeho byznysového vidění světa. Pak se klidně může stát, že hotová nahrávka zůstane u ledu a dlouhé roky nevydaná. Takový osud... čtěte zde
Vydáno: 17.01.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Razantní změna vyšla. Suede se s "Coming Up" vrátili zpět na výsluní britpopové vlny
Slavná alba: Razantní změna vyšla. Suede se s "Coming Up" vrátili zpět na výsluní britpopové vlny Jste kapela na vzestupu, publikum si vás hýčká, máte za sebou vcelku úspěšnou desku a všechno před sebou. Co se může stát, když vám odejde klíčový člen? Možnosti jsou v zásadě dvě: buď to zabalíte, nebo se k tomu postavíte... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2022 09:00 v sekci Recenze | Slavná alba
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rappeři zabrali v top desítce českého albového žebříčku devět míst. O nejúspěšnější novinku se postaral ďábelský Hard Rico (13.01.2022 08:00)
- Opět Adele a Viktor Sheen. České hitparády vstoupily do nového roku se starými vítězi (06.01.2022 08:00)
- Top 10: Porno, zadnice i očkování: 10 + 1 nejčtenější článek roku 2021 (31.12.2021 08:00)
- Recenze: "Československý příběh" snímá z Karla Gotta svatozář, zbytečnou špínu však neplive (19.12.2021 09:00)
- Adele a Viktor Sheen uhájili vedení v domácích žebříčcích, Tomáš Klus startuje s albem na třetím místě (16.12.2021 19:30)
- Audio: Simu Magušinovou hanobili za její víru. "Sonety" jsou krásnou (byť nechtěnou) odpovědí (30.11.2021 18:01)
- Video: Podívejte se, jak Richard Krajčo zpívá Nedvědy, Gotta, Müllera či Nohavicu (29.11.2021 12:23)
- Vychází "GOTT - Československý příběh", očekávaná kniha Pavla Klusáka (26.11.2021 13:35)
- Naživo: Český slavík zblízka - jak to vypadalo na místě (20.11.2021 16:40)
- Video: Kryštof dřou v singlu "Do nebe se propadám" emoce až na dřeň. A v klipu ještě víc (16.11.2021 15:22)

ALBUM TÝDNE 03/2022

David Bowie
Toy

I takové nezpochybnitelné muzikantské autority, jako byl David Bowie, jsou někdy pod tlakem vydavatele a jeho byznysového vidění světa. Pak se klidně může stát, že hotová nahrávka zůstane u ledu a dlouhé roky nevydaná. Takový osud měla Bowieho deska "Toy", natočená už v roce 2000, a oficiálně vydaná až nyní.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)
St 16.02.
Axel Flóvent (ISL) + Plàsi (SWE) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Noga Erez (IS) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Adele Ewa Farna Beyoncé Coldplay Queen Ed Sheeran Rihanna The Weeknd Guns N' Roses Viktor Sheen The Beatles BTS Aneta Langerová Taylor Swift Karel Gott The Cure Kryštof Dua Lipa Lady Gaga Marek Ztracený
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu