Nahrávka "Let’s Burn Heaven Again" od olomoucké formace Dirty Old Dogs je bezesporu jednou z nejlepších domácích desek letošního roku. Tečka. Vyšla na jaře, ale na oficiální poslání do světa si musela počkat až na konec října, až na křest, který sliboval zážitek z rodu těch neopakovatelných.
Live: Dirty Old Dogs
místo: Fort Galgenberg, Olomouc
datum: 27. října 2021
setlist: rontier, Morning Wave, Sleeping Town, Let’s Burn Heaven Again (videoklip), Akustický set: Some Kind of Strange Feeling, Black Horse, Morning Killer, Vagabundo, Sunday Song, One Day (videoklip), Crow In The Abbys, Upside Down (Vertigo Song), Like A Dog, Dirty Evil Thoughts, Personal Darkness (videoklip), Deaf Mantra, All the Sirens
Přídavky: Let’s Burn Heaven Again, One Day
Fotogalerie
Neopakovatelný zážitek mimo jiné i proto, že se konal ve staré tovární hale na olomouckém Šibeníku, která možná (záleží na tom, kdy tenhle report čtete) už nestojí.
Dirty Old Dogs chtěli využít unikátního genia loci a ještě podtrhnout jakousi pomíjivost, která se deskou
"Let’s Burn Heaven Again" jako jeden z motivů vine. Teď jsme tady, ale kdo ví, co se stane záhy, všechno může být jako oheň, který hoří, ale dříve nebo později vyhasne.
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz Kapela celou akci pojala spíše jako happening. Kromě koncertu byla připravena výstava fotografií z historie formace a promítání trojice videoklipů, atrakcí byla i samotná specificky nasvícená hala. Vůně hořícího dřeva, letitého prachu, horkých nápojů, atmosféra setkávání a blízkosti. Tomm Prochazka, mastermind za tímhle vším, si dal se vším záležet, své dítě, roky připravovanou studiovku, chtěl vyslat do světa se vší parádou.
Obavy o to, jak si s hudbou poradí prostor tovární haly, byly rozptýleny záhy. Zvuk byl na poměry místa solidní, žádné zkreslující vibrace okenních tabulek a železných konstrukcí se nekonaly ani v hlasitějších pasážích.
Těžko se zbavit celkového dojmu jakéhosi přechodového rituálu. Jako by se skupina křtem, o který se kouřem postaral Lukáš Slavík ze spřízněných
Greynbownes, zároveň loučila s jednou érou a otevírala druhou. Set, v němž se potkávaly starší songy s těmi z aktuální desky a který obsahoval i pětiskladbový akustický blok, ukazoval celou šíři
Dirty Old Dogs, všechny tváře jejich tvorby. Od té post-grungeové k současnému temnému blues s poryvy psychedelie, vše v syrové, živé a hlavně prožité a na některých místech doslova euforické podobě.
© Jiří V. Matýsek / musicserver.cz Tři z nových písní - "One Day", "Let’s Burn Heaven Again" a "Personal Darkness" - zazněly jen v podobě videoklipů, třetí snímek měl navíc premiéru. Tak to asi i mělo zůstat, ale vcelku početné publikum si vyžádalo přídavek. A co hrát jiného než právě první dva singly. A jak jim špinavá, nedokonalá podoba slušela!
Koncerty nemají být jen hudební akcí, musejí být i mnohostranným zážitkem, který je komplexní a působí na všechny smysly. Dirty Old Dogs to pochopili, a křest uchopili přesně v tomto duchu. Rituál z tovární haly dozníval ještě dlouho. Když je vize a vůle, všechno jde. Obojího mají Tomm Prochazka a jeho
Dirty Old Dogs dost a nebojí se jít tvrdě za svým cílem.