shop.musicserver.cz
VickiKristinaBarcelona - Písně Toma Waitse jsou pořád nekonečně inspirativní

VickiKristinaBarcelona - Písně Toma Waitse jsou pořád nekonečně inspirativní

Vydáno: 19.09.2021 09:00 v sekci Rozhovory - Jiří V. Matýsek | foto: VickiKristinaBarcelona

Svým repertoárem postaveným na tvorbě Toma Waitse zaujaly v newyorských klubech, nyní přijíždějí i do Prahy. Trojice dam VickiKristinaBarcelona vystoupí v Café V lese 22. září. Tato česká premiéra je rozhodně dobrým důvodem k tomu je alespoň trochu vyzpovídat.

Vraťme se k začátkům kapely: jak jste se vy tři setkaly?

Všechny tři jsme písničkářky a muzikantky a už roky se pohybujeme po newyorské scéně, máme i spoustu společných přátel. Jen tak, pro zábavu, jsme společně začaly hrát před pěti lety na akci určené právě pro písničkáře. Zpočátku jsme mixovaly písničky Toma Waitse s našimi vlastními, ale brzo se velmi jasně ukázalo, že naše specifické styly nejlépe fungují, když se zkombinují, a že jsme schopné najít společnou řeč a vytvořit něco úplně nového na základech Waitsova universa. Publikum reagovalo pozitivně, obzvláště na trojité harmonie, a inspirovalo nás k tomu pokračovat tímto směrem.

Proč VickiKristinaBarcelona? Je v tom inspirace filmem Woodyho Allena?

Je to trochu pomrknutí a chytrý rýpanec do filmu. Je to náš pohled na téma tří žen ve vztahu k jednomu komplikovanému muži. V našem případě se ženy spojily a vyhrály. Navíc rytmus a zvuk těch jmen příjemně plyne a lidi nám ty jména rádi připisují. Amanda je Barcelona, protože nosí klobouk matadorů a je to zaujatá studentka flamenka. Terry je Kristina, protože je to blondýna a velmi hrdá na náboženské věcičky. Rachelle je Vicki, protože je královnou kazoo a navíc je to zkrácená verze jména Viktor/Viktoria.

Své album jste kompletně postavily na písních Toma Waitse. Proč zrovna on? Kdy vzplanula vaše láska pro jeho tvorbu?

Katalog Waitsových songů je dost široký na to, abychom v něm každá mohla najít jiné typy skladeb, a na to, abychom se jich jako individuality mohly ujmout. Stejně tak je báječné, že si můžeme vybírat i skladby, které pro nás fungují skvěle pro skupinu, ve střídání veršů a tak.

Jaká je vaše nejoblíbenější Waitsova deska?

Pokud jde o skladby, které jsme se rozhodly přepracovat, nejvíce nás to přitahuje k "Frank’s Wild Years" a "Rain Dogs". Terry je s jeho prací nejvíce obeznámená a už roky zpívala některé jeho písničky. Amanda je fanynkou jeho teatrálnosti a byla na celé řadě jeho koncertů. Rachelle se přezdívá "Tom Waits v sukních", což nebyl vůbec její záměr, avšak je zamilovaná do jeho přístupu k produkci alb.

VickiKristinaBarcelona

Rachelle Garniez, Amanda Homi a Terry Radigan jsou ostřílené zpěvačky a muzikantky s vlastní kariérou v odlišných hudebních žánrech. Rachelle je doma na prknech kabaretu, Amanda se pohybuje mezi rytmy celého světa a Terry v žánrech jako americana a roots music. Pod jménem VickiKristinaBarcelona spojují Waitsovy eklektické melodie se svůdnými harmoniemi tří ženských hlasů, vypravěčskými dovednostmi všech tří muzikantek a překvapivými aranžemi. Debutové album s názvem "Pawn Shop Radio" vyšlo 29. května 2020.

Každá vycházíte z poměrně odlišných hudebních prostředí. Jak spojujete své hudební chutě a cítění?

Je velká zábava dávat dohromady naše aranžmá. Anandina sbírka perkusních nástrojů, groovů a vlivů z celého světa, Terryin přístup vzešlý z roots music a americany, Rachellino kabaretní a buskerské koření - všechno to vytváří něco víc než jen pouhý součet jednotlivých částí. Jsme všechny všestranné a různým způsobem zkušené. Základní podoba písní vzniká velmi přirozeně a pak si vezmeme nějaký čas, abychom zapracovaly na detailech.

Jak jste vybíraly skladby, které použijete na album "Pawnshop Radio"? Jsou ještě nějaké další, které byste chtěli použít na potenciálním pokračování?

Naším záměrem při vzniku desky bylo vytvořit kolekci songů, které by reprezentovaly všechny možné zvuky a křižovatky kultur, včetně cajun, klezmeru, swamp blues, dancehallu a bachata. Nahrály jsme jenom ty kousky, které už jsme nějakou dobu hrály a přidaly pár rychlejší, abychom to okořenily. Pořád ty písničky, které jsme vybraly, máme rády a nacházíme nové a nové. Je také skvělé, že fanoušci sami přicházejí s návrhy v podobě jimi oblíbených Waitsových skladeb.

Myslím, že se shodneme na tom, že písně Toma Waitse v sobě mají jistou nadčasovost. V čem podle vás tkví jeho unikátnost?

Jeho cinematická práce se slovy, jeho tvrdá, ale přesto křehká sentimentálnost, jeho respekt pro utiskované vyvržence společnosti a jeho odpor ke zkaženosti - to jsou věci, které jsou nekonečně inspirativní.

Setkaly jste se s ním někdy osobně? Víte, co si o vašich verzích svých písní myslí? Ještě jsme ho nepotkaly a nemáme nejmenší tušení, co si o nás myslí! Stejně tak nás zajímá i názor Kathleen Brennan coby jeho spoluautorky a samozřejmě manželky.

Jaká je budoucnost skupiny VickiKristinaBarcelona? Budete se i nadále držet katalogu Toma Waitse, nebo jsou zde i nějací další písničkáři, jejichž tvorbu byste chtěli nahlédnout z vašeho pohledu?

Máme připravených dost písniček Toma Waitse na druhé album, které budeme za pár týdnů natáčet, a taky pracujeme na singlu se skvělou zpěvačkou Genyou Ravan, což je průkopnice jak ve světě popu, tak punku. Je velmi pravděpodobné, že budeme prozkoumávat tvorbu dalších umělců, fascinují nás méně známé ženské umělkyně z americké hudební scény 70. let, například Norma Tanega. Také jsme ponořeny do tvorby kapely Fanny, což byla první kompletně dámská rocková kapela, která vydala desku na velkém labelu. Bavily jsme se o tom, že bychom daly dohromady několik jejích skladeb na našem budoucím počinu.

Byly jste někdy v České republice? Těšíte se na zdejší koncert?

Pro Terry to bude první návštěva, Amanda a Rachelle jsou celé natěšené na návrat do Prahy po několika letech. A je samozřejmě absolutně skvělé zase cestovat a hrát před lidmi.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 19. týden 2022
Na přední místa české rádiové hitparády se tlačí Imagine Dragons, Mirai nebo The Rasmus Rádiový žebříček hlásí díky singlu "Thunder" od tria Gabry Ponte, Lum!x a Prezioso staronové vítěze, za nimi se však objevují noví vyzyvatelé. Na záda jim dýchají Imagine Dragons s "Bones" a polepšili si také Mirai nebo The... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2022 13:30 v sekci Novinky | České hitparády
0
The Smile - A Light For Attracting Attention 9/10
Recenze: "A Light For Attracting Attention" od The Smile je víc než jen volné pokračování Radiohead Thom Yorke a Jonny Greenwood vydali mimo svou domovskou kapelu ohromné ​​množství ceněné hudby, ale stín slavných Radiohead dosud nepřekročili. Pak přišla pandemie a trocha volného času, který pánové využili k založení nové... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Andrea Bocelli & ČNSO, O2 arena, Praha, 17.5.2022
Naživo: Andrea Bocelli se vrátil do Prahy a nadchl posluchače všech žánrů i generací "Hurá, opera!" To si mohou konečně říkat už i všichni ti, kteří doposud jen sledovali pomalu se probouzející kulturu, sami ale na svůj oblíbený hudební žánr a jejího dominantního představitele museli stále ještě čekat.... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2022 17:18 v sekci Naživo
0
Nové desky 19/2022 - od Florence + The Machine přes The Black Keys po Kendricka Lamara
Nové desky 19/2022 - od Florence + The Machine přes The Black Keys po Kendricka Lamara Kdo čekal, že se hudebníci budou bát vydávat alba v pátek třináctého, ten byl na velkém omylu. Do rizika se totiž pustily takové hvězdy jako Florence + The Machine, The Black Keys, Kendrick Lamar, Mandy Moore, Van Morrison, The Smile,... čtěte zde
Vydáno: 18.05.2022 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Chcete zadarmo na čtvrteční koncert Jamieho Culluma?
Chcete zadarmo na čtvrteční koncert Jamieho Culluma? Jamie Cullum po několika odložených termínech v rámci svého turné konečně dorazí i do Prahy, kde se představí ve čtvrtek 19. května 2022 v hale O2 universum. Na jeho vystoupení zbývá už jen několik desítek lístků, které... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2022 13:20 v sekci Novinky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: VickiKristinaBarcelona přivezly do Prahy New York. Chyběly snad jen mrakodrapy (23.09.2021 19:31)
- Fotogalerie: VickiKristinaBarcelona a písně Toma Waitse v obrazech (23.09.2021 12:03)
- Kabaret, americana i žánrová všehochuť: VickiKristinaBarcelona přijíždí do Prahy (14.09.2021 16:33)
- Recenze: Combichrist přetavili zlobu a agresi do zábavné a různorodé desky "One Fire" (18.08.2019 12:30)
- Video: Tom Waits - Hell Broke Luce (11.08.2012 11:05)
- Recenze: Návrat ve skvělé formě (29.11.2011 09:00)
- Video: Tom Waits - Satisfied (11.11.2011 08:07)
- Coldplay a Rihanna vedou americké žebříčky (03.11.2011 15:30)
- Tom Waits v říjnu ukáže, jak moc je špatný (25.08.2011 11:36)
- Tom Waits vydá knihu plnou poezie (26.11.2010 09:44)

ALBUM TÝDNE 20/2022

Lucie Redlová
Lidová Redlová

Pokud jste někdy byli na festivalu v Banátu, určitě jste zažili tu nestrojenou lásku k hudbě a s ní spojené veselí Lucie Redlové. Všechny ty noční pařby, zpívání a hraní táborákových písní U Medvěda nebo kdekoliv jinde. A přesně tahle bezbřehá muzikantská radost tryská z její aktuální desky "Lidová Redlová".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 19.05.
Jamie Cullum (UK) (O2 Universum, Praha)
Čt 19.05.
The Smile (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 22.05.
Benee (NZ) (Roxy, Praha)
Po 23.05.
Tool (US) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Rammstein Adele Michal Prokop Madonna Viktor Sheen Slash BTS Queen Ed Sheeran The Beatles Vojtaano Dua Lipa Abba Jack White Avril Lavigne Pink Floyd The Weeknd Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu