Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Marek Ztracený, O2 arena, Praha, 15.9.2021

Marek Ztracený v O2 areně udělal za málo peněz hodně muziky

Vydáno: 16.09.2021 12:28 v sekci Naživo - Jan Trávníček | foto: Tomáš Parkan / musicserver.cz

Tak nám po více než roce a půl otevřeli O2 arenu. Už napodruhé, počítáme-li i Queenie, avšak napoprvé, bereme-li v potaz jen interprety s vlastním materiálem. Marek Ztracený tak měl možnost vrátit se na místo, kde před pandemií nechal srdce. Podařilo se mu přeskočit vysoko nastavenou laťku?

Live: Marek Ztracený

místo: O2 arena, Praha
datum: 15. září 2021
Titulní fotka je pouze ilustrační, na koncertě jsme neměli fotografa.

Když si Marek Ztracený před rokem a půl troufl na O2 arenu poprvé (a to hned dvakrát za sebou), byl z toho pamětihodný večer. Obrovská show, spousta emocí, hostů a nových písní, nějaké ty zásnuby a jen tak mimochodem i dosavadní vrchol zpěvákovy kariéry. Naneštěstí to ale byl také poslední velký koncert, který jsme na našem území před začátkem pandemie viděli. O to byl speciálnější. Dokonce tolik, že záznam z něj jste si mohli na Silvestra pustit na TV Nova. Tedy na místě, kde normálně bývá v tomto čase místo spíše pro estrády pochybných kvalit. Až do takového mainstreamu se fanouškovi Foo Fighters a Queen podařilo se propracovat.

A teď tady byl zase. Se show, která poslední desku "Planeta jménem stres" propagovala minimálně. Spíše šlo o to znovu rozjet kola showbyznysu naplno. O Restart. A cíl byl jasný - neměli bychom dostat totéž, co minule. Spoiler - splněno.

Dramaturgie doznala řady změn, především je ale třeba vzít v potaz, že Ztracený tentokrát nenechával fanoušky vyhladovět tak jako před těmi dvěma lety. Celé léto objížděl republiku se svou "Tour de léto" a v posledních dnech potěšil své příznivce halovým turné v Brně, přičemž se chystá ještě Ostrava a Pardubice. Proto ačkoliv O2 arena nebyla o svém prvním večeru zaplněná tolik co posledně a nějakou tu tisícovku lidí by ještě snesla, je třeba k tomu přistupovat tak, že jej ve finále vidělo v krátké době daleko více lidí než minule. Vysněný Eden už je na dohled...

Když říkáme a), je třeba říct i b). Poptávka sice roste, tisíce zdravotníků, policistů a hasičů ale dostaly lístky zdarma za to, kolik práce pro nás ostatní vykonali v době, kdy pandemie začala. Krásné gesto. A je o to cennější, že bohužel lavinu solidarity a štědrosti u jiných, mnohem movitějších jedinců a firem nespustilo. Přitom by na tom vydělaly obě strany.

Pro úplnost ještě dodejme za c). Jestliže taková spousta lidí přišla zadarmo, navíc po vynucené pauze, kdy se nesmělo hrát, musel být rozpočet pro samotnou show o dost napjatější než posledně. A bohužel to bylo vidět.

Hned ze startu vystoupil Marek před černou plachtu, poděkoval divákům, že přišli, a připravil je na to, že tentokrát nepůjde o spektakulární produkci. A hned nato dal tři songy před plachtou. Jednoduché nasvícení, obyčejnost. A to i přes to, že zazněl jeho průlomový hit "Ztrácíš". Pak plachta spadla, vystřelily role papíru a celá kapela včetně doprovodného dechového tria spustila "Povolání syn". Zvuk byl bohužel stěží průměrný a zlepšil se až tak od půlky setlistu.

Lecjakou píseň sice doplnily sršící jiskry, plameny, rachejtle nebo konfety, vždy to ale byly jen takové decentní propriety. Jako by si je hrdý otec budoucího juniorního hokejisty a závodníka na horských kolech dovezl z festivalů, kde dobře posloužily, ve velké hale se ale krapet ztrácely. A ztracené bylo v první půlce i publikum. V prostoru pro stání sice ječelo slušně, ale přece jen se ještě jako celek drželo zpátky a zejména ochozy sotva zatleskaly. Zpěvák jim přitom hrál takové perly jako letitou skladbu "Pohádky", kterou si řada z nich sama vybrala v anketě na jeho instagramu.

Pak ale rodák ze Železné Rudy věnoval všem záchranným složkám song "Stůj při mně dál", u něhož se na obrazovkách promítaly fotky z návštěv v nemocnicích po celé republice. A davy začaly šílet. Vzápětí se převlékl do fraku a za pomoci čtyřčlenného smyčcového tělesa a svého piana procítěně odzpíval "Něco končí" a pro Karla Gotta napsanou "Ta pravá". A zejména v tom prvním případě to byla taková nádhera, až to hnalo slzy do očí. Když se hlavní protagonista (a majitel penzionu Barabenka) před posledním refrénem ve zdánlivě nestřeženém okamžiku zaklonil hlavou dozadu, bylo na něm vidět, že si právě splnil další klukovský sen. A že má co dělat, aby před arénou plnou rozsvícených mobilů udržel své dojetí na uzdě.

A pak začal pomalu vytahovat trumfy. Ten očekávaný v podobě divoké Marty Jandové ve dvou písních nepřekvapil, při "Kávě a sexu" dokonce zpěvačka skočila z piana. Že si ale při "Tak se nezlob" přiběhne na molo zařádit Richard Genzer, to nečekal asi nikdo. Předvedl u toho tanečky ze stejnojmenného klipu, v němž vystupoval, a diváci se mohli smíchy potrhat. Známý bavič o sobě v nějakém rozhovoru prohlásil, že když ho lidi vidí, už se smějí, a není důvod mu to nevěřit. Minimálně v O2 areně to tak fungovalo. A když si v další skladbě vytáhl na pódium dívky z publika a tančil s nimi, zabavil nás všechny taktéž.

Ztracený, jehož prvním autem byl mimochodem Opel Kadett, ale ještě s esy nekončil. Pocta Františku Nedvědovi písní "Nad Sázavou" musela zaznít, byl to totiž právě on, kdo Markovi minule na stejném místě dělal předskokana, a zažil tak svůj poslední koncert pro početné publikum ve svém životě. Roztančené "Dvě lahve vína" ovlivněné romskou muzikou postavily halu na nohy, novinka "Moje milá" si zde odbyla premiéru, povedená "Vítr do plachet" zase ve svém závěru naučila publikum dělat mexickou vlnu pomocí mobilních telefonů, což vypadalo prostě fantasticky. Oblíbené "Léto 95" hlavní program ukončilo, stadionová balada "Naše cesty" se salvou konfet patřila podobně jako posledně mezi vrcholy večera.

Marek Ztracený, někdejší fanoušek Michaela Schumachera, který dnes v rámci spolupráce se Škodovkou jezdí černým Kodiaqem RS a doma po horách střídá čtyřkolku s terénní Mazdou B2500, svůj rok a půl starý koncert v O2 areně bohužel netrumfnul. Na to byl ten první až příliš výjimečný. A jelikož ho lze dodnes považovat za jedno z nejlepších vystoupení domácího interpreta ve vysočanské aréně vůbec, asi to s menším rozpočtem ani trumfnout nešlo.

Přesto se mu ale podařilo v rámci stejného albového cyklu nezopakovat už jednou viděné a přinést zcela nový pohled na věc. Asi jako když vám k té nejlepší videohře, kterou jste za poslední rok hráli, vyjde nové rozšíření. A není to jen DLCčko s pár novými postavami a kostýmy, ale plnotučný datadisk, který vás zabaví na spoustu dalších hodin. Nějak takhle to působilo. A to vůbec není málo. Až zase Mirek Slodičák vyrazí na Špičák všechny ty emoce a zážitky rozdýchat a bude si v hlavě rekapitulovat, jak to celé proběhlo, může být se svou prací spokojen.

NÁZORY
 • wtf (Anonym, 16.09.2021 13:50) Reagovat

  Lol, tohle má být report nebo zápisky z deníčku náctileté fanynky??

 • Product placement (Josef Marchek, 16.09.2021 15:30) Reagovat

  Pozor, obsahuje product placement!

 • :-D (asdf, 16.09.2021 16:40) Reagovat

  Ten koncert byl skvělej a je taky hodně dobře popsanej. Díky.

 • nic ve zlém, ale chtělo by to používat aktuál... (Anonym, 17.09.2021 10:31) Reagovat

  nic ve zlém, ale chtělo by to používat aktuální informace, majitelem Barabenky už není tak rok a na svých Tour konfety či plameny ani neměl, takže si je těžko mohl přivézt ???? a v recenzi o koncertě zmínit i v čem jezdí, mi přijde už úplně mimo mísu ????

 • ... (Tom, 17.09.2021 12:58) Reagovat

  Jsem už trochu starší než cílová skupina Marka Ztraceného, ale obdivuju jej za jeho nasazení a chuť k tomu co dělá. Byl jsem na jeho koncertě v létě a na českého interpreta to byla špička. A je mi úplně šumák kolik má penzionů či aut, nebo že jeho syn bude hokejista. Asi čistá závist ze strany recenzenta. nebo se jednalo o nadsázku ? Pak v obou případech trapné trapné trapné...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Jean Michel Jarre - Welcome To The Other Side - Live in Notre-Dame VR 8/10
Recenze: Novoroční virtuální realita Jeana Michela Jarreho vás pohltí Jean Michel Jarre je pověstný tím, že sleduje všechny technologické novinky současnosti a často je začleňuje do svých hudebních projektů. Ve stejném duchu připravil silvestrovskou show na přelomu roků 2020 a 2021. Dotaženou akci... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2021 09:00 v sekci Recenze
0
Batushka, Belphegor, Diabolical, Impalement, Almost Dead, Futurum Music Bar, Praha, 26.11.2021
Naživo: Temné rituály kapel Belphegor a Batushky rozžhavily klub Futurum. Okolnostem navzdory "Black rituals". Tak se jmenuje turné, kterému svorně vévodí dvě zvučná jména evropského metalu, Belphegor a Batushka. Doprovodila je trojice nadějných spolků z celého světa a byl z toho velice podařený intenzivní večer, který... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 17:03 v sekci Naživo
0
Duo Ruut - Kulla Kerguseks 8/10
Recenze: Duo Ruut vytváří na EP "Kulla Kerguseks" magii jen s minimalistickými prostředky, hlasy a citerou Koncertní set estonské dvojice Duo Ruut patřil k tomu nejmagičtějšímu, co letošní ročník poličského festivalu Colour Meeting mohl nabídnout. Nedlouho před jeho konáním vyšlo dámám dvaadvacetiminutové EP "Kulla Kerguseks", které... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 09:00 v sekci Recenze
0
Tori Amos - Ocean To Ocean 9/10
Recenze: "Ocean To Ocean" je nesmírně dojemnou exkurzí do duše Tori Amos Americká písničkářka Tori Amos se podobně jako většina z nás během pandemie prala s uzavřeným světem. Tento čas trávila ve svém sídle v Cornwallu, kde pracovala na nástupci alba "Native Invader". Během skládání se inspirovala... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2021 16:30 v sekci Recenze
0
Víťa Troníček - Vážím si teď každého umouněnce, který má oranžovou vestu
Rozhovory: Víťa Troníček - Vážím si teď každého umouněnce, který má oranžovou vestu Lidem poslouchajícím běžná rádia jméno Víťa Troníček moc neřekne, posluchačům Českého rozhlasu Pardubice však ano. Moderátor pořadu Folková pohlazení je navíc aktivní muzikant. Hraje už třicet let, teprve nyní se ale... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Český slavík zblízka - jak to vypadalo na místě (20.11.2021 16:40)
- Na okraj: Český slavík se po dlouhé stagnaci dočkal nových vítězů, anketu je přesto třeba brát s nadhledem (20.11.2021 09:30)
- Vzlétli noví slavíci: obnovenou anketu ovládli Marek Ztracený, Ewa Farna, Mirai a Řezník (19.11.2021 23:01)
- Český slavík představil nejúspěšnější interprety letošního ročníku (06.11.2021 10:27)
- Vladimír Mišík ovládl s novinkou "Noční obraz" albový žebříček, Eda Sheerana v rádiích stíhá Marek Ztracený (06.10.2021 20:00)
- Naživo: Marek Ztracený si na Tour de Léto v pražské Velké Chuchli svoje fanoušky hýčkal (01.08.2021 19:52)
- Video: Marek Ztracený láká písní "Moje milá" na speciální letní koncerty (24.06.2021 12:21)
- Recenze: Marek Ztracený v O2 areně rozhodně nebyl ztracený (01.03.2021 17:15)
- Nové desky 7/2021 - od Mogwai přes Tindersticks po Marka Ztraceného (23.02.2021 12:00)
- Marek Ztracený vydává po roce DVD z O2 areny. Halové turné přesouvá na podzim (26.01.2021 14:19)

ALBUM TÝDNE 47/2021

Adele
30

Nejbolavější i posluchačsky nejnáročnější - taková je očekávaná čtvrtá studiovka fanoušky i kritikou zbožňované britské divy. Za šestileté čekání na desku "30" nás zpěvačka odměňuje maximálně osobními texty i pěveckými momenty, z nichž se tají dech a svírá srdce. Toto je Adele ve vrcholné formě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Adele Dua Lipa Metallica Ewa Farna Ed Sheeran Kryštof Olivia Rodrigo AC/DC Beata Hlavenková Abba On Air Rihanna Kateřina Marie Tichá Billie Eilish Marie Rottrová Karel Gott Aerosmith Lady Gaga Imagine Dragons
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu