shop.musicserver.cz
Luka Šulić & Evgeny Genchev, Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 5.9.2021

Luka Šulić skvěle rozzářil branické Ledárny

Vydáno: 07.09.2021 08:19 v sekci Naživo - Tomáš Parkan | foto: Tomáš Parkan / musicserver.cz

První zářijový víkend by mohl nést přízvisko violoncellový. Po sobotě s Yo-Yo Mou na Vltavě se o něco výše po toku představil jeho mladší kolega Luka Šulić. Zde ovšem veškerá podobnost končí - člen 2Cellos totiž sázel na klasický crossover, a branickými Ledárnami tak zněly především rockové a popové hity.

Live: Luka Šulić & Evgeny Genchev

místo: Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha
datum: 5. září 2021
setlist: Nuvole Bianche, Four Season - Winter, A Thousand Years, Shallow, Comptine d'un autre été (Amélie), Una Mattina, Arrival Of The Birds, Cinema Paradiso, Caruso, Czárdás, Hungarian Dances 5, Nothing Else Matters, Numb, Bohemian Rhapsody, We Are The Champions, Smells Like Teen Spirit, Thunderstruck, Bella Ciao
Přídavky: You Raise Me Up, My Way, Love Of My Life
Fotogalerie

Luka Šulić & Evgeny Genchev, Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 5.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Koncert chorvatsko-slovinského violoncellisty Luky Šuliće patřil k těm různě překládaným a také upravovaným. Původně se měl odehrát v pražském Kongresovém centru a jeho náplní mělo být kompletní "Čtvero ročních období" Antonia Vivaldiho s orchestrem, které nám ve studiové podobě člen dua 2Cellos představil před dvěma roky. Jenže nejistoty ohledně konání akcí ve vnitřních prostorech a především nový Šulićův projekt, kterým společně s bulharským klavíristou Evgenym Genchevem baví fanoušky již více než rok, zajistily, že pro venkovní uvedení bude vhodnější o něco komornější sestava a představení založené na kombinaci vážné hudby a klasického crossoveru.

Luka Šulić & Evgeny Genchev, Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 5.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Kdo letos zavítal do branických Ledáren, ví, že snad všechny večery v tomto zajímavém prostoru byly na stání a rockového, folkového či popového rázu. Pro účely tohoto představení pořadatelé instalovali židličky a přetvořili rockový kotel v hlediště, které mohlo naprosto splnit účel jak pro klasickou část, tak i pro tu dynamičtější.

Chybělo tomu jediné, a sice odpovídající návštěva. Nikdo neví, k čemu došlo, ale přestože byl koncert již několik dní předem beznadějně vyprodaný, nemalá část hlediště zůstala neobsazená. Nešťastní z toho byli všichni, pořadatelem počínaje a managementem konče. Záhada to byla o to větší, že všichni zúčastnění včetně distributora vstupenek spolupracovali též na bratislavském koncertě, kde byl plný dům. Jestli někoho odradila změna místa nebo programu, pak ovšem může litovat, že nechal lístky propadnout, protože přišel o skvělý zážitek, v němž se snoubila hudba s vizuálními vjemy.

Luka Šulić & Evgeny Genchev, Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 5.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Luka Šulić a Evgeny Genchev nastoupili na pódium krátce po osmé hodině a po bryskním pozdravení publika spustili "Nuvole Bianche" od Ludovica Einaudiho, po kterém následovala část Vivaldiho "Zimy". Už první dvě skladby předznamenaly, že dvojice na vážnou hudbu rozhodně nerezignovala, a například i "A Thousand Years" Christiny Perri a "Shallow" Lady Gaga dostaly spíše klasičtější podobu bez větších výstřelků.

V podobném, dalo by se říci, rozjezdovém duchu, pokračovala i část věnovaná filmovým melodiím. Tu otevřela hudba z "Amélie z Montmartru" následovaná skladbou "Arrival Of The Birds" z filmu "Teorie všeho" a vyvrcholila vzpomínkou na Ennia Morriconeho a jeho "Cinema Paradiso".

Luka Šulić & Evgeny Genchev, Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 5.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Do té dynamické a ostřejší části celé show nás Luka Šulić přenesl opět klasickými skladbami, a sice "Montiho čardášem", který skvěle svázal dohromady s Brahmsovým "Uherským tancem č. 5". Pak už oba hudebníci rozjeli neskutečnou jízdu přes ty největší hity Metalliky, Nirvany, AC/DC a především Queen. Od nich zazněly hned tři písničky, což, jak poznamenal sám hlavní představitel, mělo svůj důvod - v tento den jsme si totiž připomínali narození Freddieho Mercuryho.

Největší peckou ovšem nebyla ani "Smells Like Teen Spirit" ani "Bohemian Rhapsody" nebo "Thunderstruck", ale "Numb" od Linkin Park. Způsob, jakým ji oba hudebníci pojali, se jen těžko popisuje. Něco může napovědět video v článku, ale ani to dostatečně nevystihne, jak moc se při živém podání přes vás přelévá příval energie a emocí, nehledě na to, že za ten rok ji ještě vycizelovali.

Luka Šulić & Evgeny Genchev, Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 5.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Luka Šulić patrně nikdy nedosáhne respektu a virtuozity, jakými se může honosit Yo-Yo Ma, který zahrál Pražanům o den dříve, ale rozhodně to neznamená, že by nebyl dobrým cellistou. Ba právě naopak. Jeho hudební instrumentace byla excelentní a k tomu nejen pro mladou generaci přidával další prvky. Umí být v tu pravou chvíli dramatický, jindy naopak zasněný či vážný i náležitě rockově energický a impulzivní, přiměřeně teatrální a s moderním nadhledem. Tóny jeho nástroje navíc dokonale vyplnily prostor Ledáren, a kde mu snad chyběl jeho kolega Hauser, tam si takřka bez povšimnutí vypomohl looperem, nebo ho zastoupil Genchevův klavír. Bulharský klavírista byl Šulićovi tím pravým parťákem, který ho doplňoval a podporoval a spíše ojediněle, ale vždy v pravou chvíli jakoby vystoupil z pozadí. Na samotném závěru v rockových peckách v gradovaném finále pak dokázal svádět s cellem mimořádné souboje.

Luka Šulić & Evgeny Genchev, Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 5.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Jak už bylo řečeno na začátku, nedílnou součástí byla i vizuální show. Ta byla založená pouze na světlech. Na pódiu byli pouze sami hudebníci, jejich nástroje a odposlechy - žádná promítací stěna, dodatečné panely nebo světelné sloupy, zkrátka pouze zavěšená světla. Ovšem s jejich barevným sladěním a především načasováním si designéři vyhráli do posledního detailu. Jak se můžete přesvědčit i z našich fotek, každá skladba měla své barevné naladění, které zvýraznilo její atmosféru, energii, rytmiku i dramatické přechody.

Luka Šulić & Evgeny Genchev, Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 5.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Není tedy divu, že po "Bella Ciao" věnované vtipně covidové pandemii následoval potlesk vestoje a také dva přídavky "You Raise Me Up" a "My Way". Ani po těch ještě diváci nedovolili hudebníkům odejít, a tak musela přijít ještě jedna vzpomínka na Freddieho Mercury v podobě "Love Of My Life". Po ní a několika málo českých slovech, kterými Luka Šulić bavil publikum i během koncertu, se už oba hudebníci vytratili do zákulisí.

Klasický crossover je takový specifický hudební žánr. Zřejmě nikdo za něj nebude sbírat ceny kritiky, ovšem publikum na tohle kašle a miluje jej, kupuje alba a vyhledává. Luka Šulić s Evgenym Genchevem v neděli ukázali, proč tomu tak je. Všichni, kdo nakonec na jeho koncert zavítali, museli odcházet nadšení a jediným zklamáním snad mohlo být to, že nezahrál tu či onu oblíbenou. Zároveň mohl tento koncert sloužit jako lákadlo na ten květnový, kdy v O2 areně vystoupí 2Cellos v rámci svého světového turné.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dan Bárta & Illustratosphere - Illustratrosphere (reedice 2023) 9/10
Recenze: Hudební poezie na debutu Illustratosphere neztratila ani po 23 letech svou nadčasovost Na přelomu tisíciletí měl Dan Bárta za sebou působení v rockové Alici, funkových J.A.R., dance-funkových Sexy Dancers, alternativně rockových Die el. Eleffant!? i v muzikálech. Jeho další krok byl tak možná v tomto kontextu trochu... čtěte zde
Vydáno: 06.06.2023 17:00 v sekci Recenze
0
Aneta Langerová a Igor Orozovič - Je to tak dávno 8/10
Video: Igor Orozovič zve duetem s Anetou Langerovou "Je to tak dávno" na letní koncert na Vyšehradě Igor Orozovič se stále častěji prosazuje nejen na televizních obrazovkách a divadelních prknech, ale i jako zpěvák a autor. Nyní se prezentuje velmi niternou skladbou s Anetou Langerovou "Je to tak dávno". Žánrově se obě osobnosti... čtěte zde
Vydáno: 06.06.2023 08:14 v sekci Audio / Video | Video
0
Tenacious D, Forum Karlín, Praha, 4.6.2023
Naživo: Nerdovský koncert Tenacious D nabídl kopec srandy i skvělou muziku Zpívajících a muzicírujících herců chodí po světě spousta, namátkou Johnny Depp, Kiefer Sutherland, Bruce Willis, Hugh Laurie... Ten seznam by nebyl vůbec krátký. Do stejné kategorie patří i Jack Black a Kyle Glass, kteří tvoří... čtěte zde
Vydáno: 05.06.2023 20:00 v sekci Naživo
0
Pět hudebníků, kteří stojí za úspěchem Machine Gun Kellyho
Top 10: Pět hudebníků, kteří stojí za úspěchem Machine Gun Kellyho Po roce se k nám vrátí americký hudebník a herec Machine Gun Kelly - stal se totiž jednou z hvězd letošního ročníku Rock for People. Pikantní bude, že se tak stane pouhý den po vystoupení Slipknot, s jejichž frontmanem se MGK vůbec... čtěte zde
Vydáno: 05.06.2023 15:30 v sekci Publicistika | Top 10
0
Rufus Wainwright - Folkocracy 9/10
Recenze: Rufus Wainwright se albem coververzí "Folkocracy" vrací do šedesátek a vzpomíná na domov Když se Rufus Wainwright naposledy rozpovídal o své předchozí studiovce "Unfollow The Rules", přiznal, že svůj adoptivní domov Laurel Canyon konečně přijal za svůj. Je to místo, kde oba jeho rodiče byli hluboce spjati s folkovou... čtěte zde
Vydáno: 05.06.2023 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Bouřlivé i trochu rozpačité loučení s 2Cellos (20.05.2022 08:25)
- Fotogalerie: Koncert Luky Šuliće byl i nádhernou pestrobarevnou podívanou (06.09.2021 16:58)
- Nové desky 44/2019 - od Ringo Starra přes Stereophonics po Mydy Rabycad (31.10.2019 00:05)

ALBUM TÝDNE 23/2023

Rufus Wainwright
Folkocracy

Když se Rufus Wainwright naposledy rozpovídal o své předchozí studiovce "Unfollow The Rules", přiznal, že svůj adoptivní domov Laurel Canyon konečně přijal za svůj. Je to místo, kde oba jeho rodiče byli hluboce spjati s folkovou scénou 60. let. A právě tyto scenérie oslovily Rufuse natolik, že se pustil do "Folkocracy".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 07.06.
The Lumineers (US) (Sportovní hala FORTUNA, )
St 07.06.
Scorpions (DE) (Winning Group arena, Brno)
St 07.06.
Hazmat Modine (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 08.06.
Rock For People 2023 (Festivalpark, Hradec Králové)
So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)
Pá 23.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)
So 24.06.
Top RoofTop Fest (Náměstí Milady Horákové, Karlovy Vary)
Ne 25.06.
Mighty Sounds 2023 (Letiště, Tábor)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Vladimír Mišík Prince Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga The Cure AC/DC Kryštof Coldplay Ewa Farna Sia Rihanna Mötley Crüe Lucie Vondráčková Metallica Viktor Sheen Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu