shop.musicserver.cz
Yo-Yo Ma, ponton u Slovanského ostrova, Praha, 4.9.2021

Bachovy suity se prostřednictvím Yo-Yo My rozlétly po Vltavě

Vydáno: 05.09.2021 19:14 v sekci Naživo - Tomáš Parkan | foto: Tomáš Parkan / musicserver.cz

Před sedmi roky vystoupil americký violoncellista Yo-Yo Ma v rámci donátorského večera Strun podzimu na Pražském hradě a letos se do Prahy vrátil. Tentokrát na scénu, která se od takřka posvátného Španělského sálu lišila zcela diametrálně - na plovoucím pontonu na Vltavě zahrál šest velmi náročných Bachových suit.

Live: Yo-Yo Ma

místo: ponton u Slovanského ostrova, Praha
datum: 4. září 2021
Fotogalerie

Yo-Yo Ma, ponton u Slovanského ostrova, Praha, 4.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
"V průběhu let jsem nabyl přesvědčení, že kompozicí tohoto díla vyjádřil Bach coby hudebník a badatel své postřehy o přírodě a lidské přirozenosti. V prvních třech suitách experimentoval se vším, čeho je violoncello jako sólový nástroj schopné. V následujících třech kladl na sebe i cellistu ještě vyšší nároky; chtěl, aby primárně monofonní nástroj hovořil ve více hlasech." Takto charakterizuje Bachových "Šest suit pro sólové violoncello" sám americký virtuos Yo-Yo Ma, který je před třemi roky nahrál již potřetí.

Následně se rozhodl představit je i živě na všech šesti kontinentech od tradičních prostor, jako je Opera v Sydney, nebo na méně tradičních jako třeba na pláži v Massachusetts, na střeše mrakodrapu v New Yorku, v ulicích Limy či v americkém národním parku Acadia. Nyní se mezi těchto šestatřicet míst přidala Praha. Plovoucí ponton u Slovanského ostrova blízko mostu Legií a Národního divadla se zařadil spíše do té druhé kategorie.

Yo-Yo Ma, ponton u Slovanského ostrova, Praha, 4.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Původně tomu tak ale vůbec nemělo být: dle prvních informací měl Yo-Yo Ma hrát v Rudolfinu a na pontonu měl být pouze videopřenos. Nicméně na jeho vlastní žádost se vystoupení přesunulo tak, jak je to správné - přímo k lidem. Pořadatelský tým festivalu Prague Sounds, sesterského open air festivalu Strun podzimu, jistě tuto změnu uvítal, stejně jako návštěvníci.

Kolem sedmé se tak otevřela vrata v tunelu k Národnímu divadlu, hudebník se svým nástrojem nasedl na loďku a za potlesku všech příchozích, včetně těch na mostech a nábřeží, se vydal směrem k pódiu. Cestou velmi vřele zdravil všechny, mával na lidi vysoko nad ním, a to dokonce s cellem v ruce. Po výstupu na jeviště a krátkém pozdravení diváků na pontonu se posadil na jedinou židli, která na velké scéně působila poněkud ztraceně, a ponořil se do tónů Bachových suit.

Yo-Yo Ma, ponton u Slovanského ostrova, Praha, 4.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Kdo se trochu orientuje v klasické hudbě, zřejmě bude vědět, že Bachových "Šest suit pro sólové violoncello" není zrovna jednoduchá hudební záležitost nejen na interpretaci, ale ani na poslech. Těm, kteří nejsou tak orientovaní, prozradíme, že jejich délka je zhruba dvě a půl hodiny a Yo-Yo Ma je odehrál komplet, v celé jejich kráse. Jak si můžete ověřit i z našich fotek, celé je odehrál z paměti, za což si zaslouží neskutečný obdiv. V programu prozradil, že s jejich memorováním začal už v útlém dětství, ovšem ta samozřejmost, s jakou kladl jednotlivé tóny, byla prostě neskutečná. Není divu, že je považovaný za jednoho z nejlepších violoncellistů všech dob, ne-li toho zcela nejlepšího.

Ptáte-li se, kdo vydržel poslouchat tak dlouho jeho a Bachovu hudbu, pak vám prozradíme, že skoro všichni. Několik málo lidí sice hlediště mezi jednotlivými suitami opustilo, ale byly to spíš ojedinělé případy. O něco překvapivější ovšem bylo, že zůstala i většina neplatících diváků, kteří poslouchali koncert na mostě, nábřeží, na Slovanském ostrově či na lodičkách a šlapadlech klidně se pohupujících na hladině kolem.

Yo-Yo Ma, ponton u Slovanského ostrova, Praha, 4.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
V posledních letech jsme si už zvykli na klasickou hudbu pod otevřeným nebem, ovšem buď jsou to spíše menší prostranství v zahradách, zámcích a podobně, kde se hraje komorní hudba, nebo open air koncerty velkých těles jako třeba Vídeňská či Česká filharmonie, která hrají o něco lehčí skladby nebo orchestrálně pojatou filmovou či populární muziku. Jak jsme již nastínili, Bachovy suity pro violoncello nespadají ani do jedné kategorie, patří k těm náročnějším kusům a více si je vychutnáte soustředění a ničím nerušení doma.

A přece měly na Vltavě své místo, i když vás ze zasnění občas vytrhl křik racků, zvonící tramvaj či osmiválec jedoucí po silnici. Mohli jste si totiž vychutnávat tu atmosféru, kdy nad Karlovým mostem vykukujícím pod oblouky bližšího mostu zapadalo slunce a Vltava se pomalu halila do tmy. Tehdy se tóny vyskládané Johannem Sebastianem Bachem rozlétaly po hladině a rezonovaly mezi vámi, nábřežními zdmi a pilíři mostů, které s postupujícím časem dostaly podmanivé barvy. Designéři osvětlení odvedli skvělou práci. Světla nerušila, nestrhávala na sebe pozornost, ale umocňovala celkový dojem. V tu chvíli jste ani nevnímali chlad přicházející od vody či poletující hmyz.

Yo-Yo Ma, ponton u Slovanského ostrova, Praha, 4.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
O virtuozitě samotného Yo-Yo My už bylo popsáno tolik stránek, že každá další je pouze nošením dříví do lesa. Nelze ovšem nezmínit, že se mu i na tomto místě podařilo naplnit Bachův záměr, aby cello znělo ve více hlasech. Obzvlášť v druhé polovině, kdy soubor skladeb graduje a nabírá na intenzitě. Mistrně to podpořili i zvukoví mistři, kteří kolem celého pontonu umístili podružné reproduktory navozující dojem sepjatého prostoru.

Americký violoncellista toho příliš nenamluvil, ale když už k tomu došlo, hovořil k překvapení všech česky. A to velmi dobře, srozumitelně, a dokonce dokázal částečně vyslovit i "ř". Navíc se nespokojil pouze s pozdravem, ale zvládl představit svůj projekt a jednu ze suit věnoval i těm, kteří už nejsou mezi námi.

Yo-Yo Ma, ponton u Slovanského ostrova, Praha, 4.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Největší překvapení v jeho podání ovšem přišlo na samotný závěr, kdy se po odehrání všech šesti suit následovaných obrovským aplausem znovu usadil a jako přídavek spustil skladbu "Amazing Grace", která ovšem plynule přešla do "Modlitby pro Martu" od Marty Kubišové. Svou interpretací vlil do této již několikrát obehrané skladby v setmělém panoramatu historické Prahy neskutečně silný emocionální náboj a zcela nový rozměr, které by původní interpretka jistě ocenila. Není tedy divu, že po tomto momentu odplouval Yo-Yo Ma zpět k Národnímu divadlu za obdivuhodného aplausu.

Yo-Yo Ma, ponton u Slovanského ostrova, Praha, 4.9.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Klasická hudba si hledá cestu k novým posluchačům a tím, že se vydala do ulic a měst, nabrala dobrý směr. Pořadatelům Prague Sounds patří v tomto velký dík, protože scéna přímo na Vltavě, která nutí k zastavení i náhodné kolemjdoucí, je přímo geniálním nápadem. Jestliže covid-19 moc dobrého nepřinesl, pak v tomto případě je to potvrzení přísloví, že vše špatné, je pro něco dobré. Snad s návratem do normálu tato část Strun podzimu nezmizí a bude pokračovat dál.

Pokud byste měli chuť a čas, máte možnost navštívit ještě další koncerty, které budou již lehčího ražení. V pondělí 6. září vystoupí multiinstrumentalista a skladatel Jiří Slavík se souborem Ondráš a hráčem na lidové nástroje Marianem Friedlem, o den později jazzový klavírista Brad Mehldau a zpěvák Ian Bostridge v projektu vycházejícím z tvorby Williama Shakespeara a Johanna Wolfganga Goetha. Festival na Vltavě pak ve středu zakončí americká gospelová zpěvačka Lizz Wright.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Miro Žbirka - Posledné veci 9/10
Recenze: "Posledné veci" jsou Mekyho sbohem a Davidovým ahoj Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu
Komentované diskografie: Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu Tool už v pondělí 23. května vystoupí v Praze. Poprvé přijedou vyzbrojeni svou stále aktuální deskou "Fear Inoculum", kterou vydali v roce 2019, třináct let po té předcházející. Tool prostě nespěchají, nicméně vypadá to, že... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2022 09:15 v sekci Publicistika | Komentované diskografie
0
Pet Shop Boys, Bank Austria Halle, Vídeň, 12.5.2022
Naživo: Pet Shop Boys ve Vídni pořádali seznamovací večírek I na popové veterány Pet Shop Boys padlo covidové prokletí - celou svou koncertní šňůru museli několikrát přeložit a domácí fanoušci se mohou konečně těšit na 8. června do Fora Karlín. Pokud chtějí vědět nějaké spoilery,... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2022 07:50 v sekci Naživo
0
Jamie Cullum, Cherise, O2 universum, Praha, 19.5.2022
Naživo: Jamie Cullum už po klavíru tolik neskáče. Zato ale skáčou všichni kolem něj "Hurá, jazz!" Ano, je to přesně tak. Už i fanoušci jazzu mohou mít pocit, že pandemie je za námi, a směle mohou zase vyrazit za kulturou. Jamie Cullum v O2 universu vystoupil pod hlavičkou Colours Of Ostrava, odehrál ale o hodně jiný... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 16:13 v sekci Naživo
0
Qr.ious - Namísto hledání sebe sama jsem v minulosti hledal masku
Rozhovory: Qr.ious - Namísto hledání sebe sama jsem v minulosti hledal masku "Písně, které skládám, jsou vždy podvědomé výkřiky tématu, se kterým se musím vypořádat, jinak zešílím. Pak po nocích nedělám nic jiného, dokud tam tu emoci prostě nemám. A pak zase brečím, když ji tam mám," říká ... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 12:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 9/2022 - od Stereophonics přes Dipla po Sabaton (09.03.2022 08:00)
- Fotogalerie: Yo-Yo Ma s Bachem na Vltavě skvěle souzněl (05.09.2021 11:56)
- Nové desky 49/2020 - od Taylor Swift přes Malumu po Muse (15.12.2020 08:00)
- Nové desky 24/2020 - od Boba Dylana přes Whitesnake po Black Eyed Peas (24.06.2020 08:00)
- Nové desky 13/2020 - od Steva Aokiho přes All Time Low po Kurta Ellinga (07.04.2020 08:00)
- Nové desky 33/2018 - od Ariany Grande přes Nicki Minaj po Death Cab For Cutie (21.08.2018 00:29)
- Nové desky 37/2017 - od Anastacie přes Foo Fighters po Madonnu (19.09.2017 07:23)
- Nové desky 19/2017 (16.05.2017 06:20)
- Nové desky pro 16. týden (24.04.2016 18:58)
- Nové desky pro 38. týden (20.09.2015 16:24)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 23.05.
Tool (US) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Adele Madonna BTS Michal Prokop Slash Ed Sheeran The Beatles Queen Viktor Sheen Dua Lipa Pink Floyd Abba Avril Lavigne Rammstein Vojtaano Jack White The Weeknd Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver