shop.musicserver.cz
QUEEN RELIVED by Queenie, O2 arena, Praha, 3.9.2021

"The Show must go on" aneb Velkolepý večer s hudbou Queen v podání Queenie

Vydáno: 05.09.2021 13:07 v sekci Naživo - Spolupracovník redakce | foto: Tom Jajo Rozkovec

Pamatujete na koncertní film "Queen v Budapešti"? Pro mnohé asi nejlepší záznam fenoménu této kapely ve vrcholné formě, byť již nebyla na vrcholu své kreativní tvorby. Ti šťastnější z nás měli to štěstí a toto vystoupení mohli spatřit na vlastní oči. Ti ostatní, jej mohli vidět nyní v O2 areně bezmála po čtyřiceti letech.

Live: QUEEN RELIVED by Queenie

místo: O2 arena, Praha
datum: 3. září 2021
Fotogalerie

Psát o koncertu revivalové kapely je poměrně těžký úkol. Můžeme mít jakýkoli názor na oprávněnost existence souborů, které bezmezně interpretují své vzory natolik, že ve své podstatě stírají rozdíl mezi realitou a tím, co už známe pouze z filmových pásů. Uznejme však, že pokud skupina již netvoří (a neexistuje), má revival svůj smysl. Hůře se chápe, že i když doposud umělec hraje a vydává desky, najde se partička těch, kteří doslova hodují na medvědovi, který doposud běhá po lese. Stačí se podívat po českých luzích a hájích - za jednotlivé formace stačí dodat slůvko revival, a zábavové peklo zažehnuto jest (Kabát, Lucie, Iron Maiden, Metallica, Ozzy Osbourne, Judas Priest, Rammstein a další). Možná jsme revivalovou velmocí...

A jak je to s Queenie? Asi někde na půl cesty. Ano, samotní Queen po smrti frontmana Freddieho Mercuryho dnes už vystupují bohužel té v nechtěné, téměř revivalové podobě. Zpěvák a finalista American Idol Adam Lambert má sice rozsah, skvělý přednes, zženštilost Freddieho à la rané sedmdesátky, ale přiznejme si, že mu nesahá ani po ponožky. To zpěvák Free a Bad Company Paul Rodgers, ač nebyl žádný velký showman, měl hlasově i výrazem k rodákovi ze Zanzibaru daleko blíže.

Queenie - QUEEN RELIVED by Queenie, O2 arena, Praha, 03.09.2021
© Tom Jajo Rozkovec
A jak to celé vlastně vyznělo v O2 areně, na show, která stála kolem čtyřiceti miliónů korun? Přistoupíme-li na hru Michaela Klucha & spol., dostáváme iluzi kapely, kterou již takto nikdy neuvidíme. Hlavní frontman si na Freddieho nehraje, on jím skutečně žije, což může někoho nabudit a oživit v něm vzpomínky na onoho rtuťovitého zpěváka, anebo může balancovat na hraně zvláštního, nechtěného až iritačního nevkusu (sakra, ten chlap tu něco předstírá).

Ale zpět k vlastní show. První, co upoutalo, byla bombastická velká scéna s mostky a dlouhými výběhy. Ty byly ve tvaru srdce a symbolicky připomínaly stuhy, které se nosí na podporu boje proti AIDS. Uvnitř se nacházel VIP sektor, ve kterém měli diváci vše jako na dlani. Na této scéně vystoupilo trio Inflagranti. Dámy se smyčcovými nástroji interpretovaly vážnou hudbu v moderním hávu, ale došlo i na Metallicu a samotné Queen.

Jejich krátký set diváka příjemně navnadil, pak už se spustila show. Michael Kluch lítal po obrovském pódiu jako skutečný Freddie a iluze byla téměř dokonalá. Jeho spoluhráči se tak museli smířit s rolí sidemanů. Zvuk byl velmi dobrý a hutný. Zajímavostí byla pětice pohyblivých světelných ramp, které levitovaly nad muzikanty a čas od času se na nich i Freddie svezl.

Hudební set byl postaven převážně na klasikách z osmdesátek, z nichž mnohé Queen s Freddiem naživo nikdy nehráli, čím show dostala punc jisté originality a představ, jak by to asi vypadalo, kdyby ještě žil. Ne vždy úplně k duhu byly písně z frontmanovy sólové dráhy, ale třeba "Barcelona" byl opravdu hudební zážitek, Árii Montserrat Caballé si s Kluchem vstřihla Petra Alvarez a byl to jeden ze zlatých hřebů večera.

Queenie - QUEEN RELIVED by Queenie, O2 arena, Praha, 03.09.2021
© Tom Jajo Rozkovec
Střední část vyplnily songy ze zmíněného koncertu v Budapešti a dá se říci, že patřily k tomu lepšímu, co kapela zahrála. Ožil duch samotných Queen a člověk jako by, byť seděl v hale, cítil atmosféru letních openairů. Škoda jen technické závady při písni "Love Of My Life", kdy kytaristu zradila klasická kytara a musel si sám dojít pro svůj red speciál. Ocitl se tak v roli statisty. Při velikosti takové show je to jev zcela nevídaný. Zde se jaksi lámal chléb celé akce.

Po této scéně, jako by se skupina zcela uvolnila, a tak nějak vypadávala z rolí. Najednou byl zpěvák na vše sám. Sbory se vytrácely kamsi, kytarové vyhrávky zanikaly a samotný zpěv dostával civilní zabarvení. Michael je zpěvák par excellence, o tom žádná, ale jestliže na začátku byl jeho hlas téměř identický jako ten Mercuryho, ke konci již jsem takový pocit neměl. Kluch je silný v klidných a klavírových pasážích, při rockových výjezdech se pak jeho vokál zužuje. Nutno však říci, že na rozdíl od Freddieho tahal poctivě téměř všechny výšky.

Queenie - QUEEN RELIVED by Queenie, O2 arena, Praha, 03.09.2021
© Tom Jajo Rozkovec
Jaký vlastně byl program QUEEN RELIVED by Queenie? Asi v duchu "The Show Must Go On". Na jednu stranu výpravná světla, pódium s prvky quennovské výpravy, hudba Queen, ale vše bylo tak nějak jako. Asi nejlépe to vystihl samotný zpěvák větou ve smyslu: "Jsme v podstatě neznámá kapela, asi první na světě, která má takovou show." Bylo znát, že za show stálo nejen vynaložené úsilí, ale taktéž hromada peněz a nastavený setlist, který se víceméně opíral o komerční záležitosti.

Pokud si Queenie udrží svoji kvalitu a budou svoji show a repertoár obměňovat podobně jako jejich slavnější kolegové z The Australian Pink Floyd či The Musical Box, mohou jistě být zajímavým artiklem na poli luxusních revival bandů.

NÁZORY
 • Opravdu je nutné referovat o těchto trapných pl... (Karel, 05.09.2021 13:28) Reagovat

  Opravdu je nutné referovat o těchto trapných plagiátorech ? Originalita je v hudbě to nejcennější, samozřejmě že třeba i covery můžou být originální, ale tohle je jen tupá kopírka.

  • Re: Opravdu je nutné referovat o těchto trapných pl... (Anonym, 05.09.2021 14:09) Reagovat

   Pokud někdo 3x vyprodá a pobaví největší halu u nás proč by se o tom nemělo referovat.

   • Re: Opravdu je nutné referovat o těchto trapných pl... (EVA, 05.09.2021 19:32) Reagovat

    Úspěch se neodpousti.... Bylo to bombasticke... a dech beroucí.... Nepřekonatelné...

  • Re: Opravdu je nutné referovat o těchto trapných pl... (Hana, 05.09.2021 14:41) Reagovat

   Je to fejk včetně blbých kostýmů - jako zboží z Číny
   umí ti hoší něco sami za sebe?
   Zllatí Queen s Adamem Lambertem ten si na Freddiho hrát nemusí

   • Re: Opravdu je nutné referovat o těchto trapných pl... (Sery, 08.09.2021 00:57) Reagovat

    Ano, Adam Lambert je svůj, nevím, co takového jste dokázali, že o něm píšete toto a po co mu potom sahá Kluch...?!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mylene Farmer - L'Emprise 9/10
Recenze: Mylene Farmer na albu "L'Emprise" uhrane temnou generační zpovědí "L'Emprise" je v mnohém překvapení - Mylene Farmer se vrací do hudebních kontur, které k ní patří vlastně odjakživa. Temná a provokativní symbolika udává ráz této až generační zpovědi, kterou autorka stvořila s novým týmem... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Tereza Mašková - Jsem zmatenější o něco míň
Rozhovory: Tereza Mašková - Jsem zmatenější o něco míň "Dala jsem si čas a jsem ráda, že jsem toho Vaška našla a že jsme si povídali o tom, kdo jsem. Našli jsme můj žánr, styl hudby, který mi sedí," říká Tereza Mašková, zpěvačka s nezaměnitelnou barvou vlasů i hlasu, o spolupráci s... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2022 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Weyes Blood - And in the Darkness, Hearts Aglow 8/10
Recenze: Weyes Blood na druhé části trilogie "And In The Darkness, Hearts Aglow" překonává samu sebe Album "And In The Darkness, Hearts Aglow", za kterým stojí muzikantka vystupující pod pseudonymem Weyes Blood, následuje po LP "Titanic Rising" z roku 2019 a je jeho pokračováním. Zpěvačka, jejíž kariéra je ovlivněna především... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2022 09:00 v sekci Recenze
0
Lenny, O2 universum, Praha, 24.11.2022
Naživo: Lenny si s O2 universem ukousla příliš velké sousto Tohle bude smutné čtení. Možná je to dokonce jeden z prvních článků, který o Lenny referuje spíše v negativním duchu. Bohužel. Ale nedá se nic dělat. Ambiciózní plány se v O2 universu střetly s nemilosrdnou realitou, a i když ne... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2022 16:20 v sekci Naživo
0
Rammstein - Adieu 10/10
Video: Rammstein se v klipu k "Adieu" opravdu loučí, tak nějak se vším Fanoušci kapely Rammstein se po dnech napínaní, několika lákavých teaserech, fotek z natáčení a slibech velkého akčního počinu konečně dočkali. Video k pátému singlu "Adieu" z aktuální desky si ve čtvrtek slavnostně odbylo svoji... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2022 12:46 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: Queen zveřejnili skrytý diamant, dosud neslyšenou skladbu s Freddiem Mercurym "Face It Alone" (14.10.2022 07:52)
- Queenie v květnu 2023 v O2 areně znovu uvedou show Queen Relived (05.09.2022 15:51)
- Fotogalerie: Queenie v Hradci Králové v obrazech (31.07.2022 21:53)
- Letní Universum Tour kapely Queenie nabídne zážitky nejen hudební (13.07.2022 13:33)
- Queen vydávají všechny své "Greatest Hits" poprvé na barevných vinylech (17.06.2022 12:17)
- Queen objevili nevydanou píseň s Freddiem Mercurym. Vyjde na podzim (08.06.2022 15:12)
- Podle Rogera Taylora by byl Sacha Baron Cohen jako Freddie Mercury "úplně na h***o" (11.12.2021 12:59)
- Brian May: "Moje další album bude možná instrumentální" (23.09.2021 17:25)
- Fotogalerie: Queenie převedli ve vyprodané O2 areně pompézní show (04.09.2021 17:38)
- Rozhovory: Michael Kluch (Queenie) - Nejde o imitaci, ale o integraci (20.08.2021 08:30)

ALBUM TÝDNE 48/2022

Mylene Farmer
L'Emprise

"L'Emprise" je v mnohém překvapení - Mylene Farmer se vrací do hudebních kontur, které k ní patří vlastně odjakživa. Temná a provokativní symbolika udává ráz této až generační zpovědi, kterou autorka stvořila s novým týmem spolupracovníků vedeným Woodkidem. Po předchozích hubenějších letech je to velkolepý návrat.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 02.12.
Anastacia (US) (O2 Universum, Praha)
Pá 02.12.
Milky Chance (DE) (Forum Karlín, Praha)
Po 05.12.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 09.12.
Moderat (DE) (Forum Karlín, Praha)
Pá 09.12.
The Legendary Pink Dots (UK) (Underdogs', Praha)
St 14.12.
Earthgang (US) (Roxy, Praha)
So 28.01.
Arakain (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Lenny Vladimír Mišík Madonna Adele Marpo Viktor Sheen BTS Kryštof Lucie Vondráčková Ed Sheeran Queen Mirai Vojtaano Michal Prokop Slash Ewa Farna Marek Ztracený
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu