shop.musicserver.cz
QUEEN RELIVED by Queenie, O2 arena, Praha, 3.9.2021

"The Show must go on" aneb Velkolepý večer s hudbou Queen v podání Queenie

Vydáno: 05.09.2021 13:07 v sekci Naživo - Spolupracovník redakce | foto: Tom Jajo Rozkovec

Pamatujete na koncertní film "Queen v Budapešti"? Pro mnohé asi nejlepší záznam fenoménu této kapely ve vrcholné formě, byť již nebyla na vrcholu své kreativní tvorby. Ti šťastnější z nás měli to štěstí a toto vystoupení mohli spatřit na vlastní oči. Ti ostatní, jej mohli vidět nyní v O2 areně bezmála po čtyřiceti letech.

Live: QUEEN RELIVED by Queenie

místo: O2 arena, Praha
datum: 3. září 2021
Fotogalerie

Psát o koncertu revivalové kapely je poměrně těžký úkol. Můžeme mít jakýkoli názor na oprávněnost existence souborů, které bezmezně interpretují své vzory natolik, že ve své podstatě stírají rozdíl mezi realitou a tím, co už známe pouze z filmových pásů. Uznejme však, že pokud skupina již netvoří (a neexistuje), má revival svůj smysl. Hůře se chápe, že i když doposud umělec hraje a vydává desky, najde se partička těch, kteří doslova hodují na medvědovi, který doposud běhá po lese. Stačí se podívat po českých luzích a hájích - za jednotlivé formace stačí dodat slůvko revival, a zábavové peklo zažehnuto jest (Kabát, Lucie, Iron Maiden, Metallica, Ozzy Osbourne, Judas Priest, Rammstein a další). Možná jsme revivalovou velmocí...

A jak je to s Queenie? Asi někde na půl cesty. Ano, samotní Queen po smrti frontmana Freddieho Mercuryho dnes už vystupují bohužel té v nechtěné, téměř revivalové podobě. Zpěvák a finalista American Idol Adam Lambert má sice rozsah, skvělý přednes, zženštilost Freddieho à la rané sedmdesátky, ale přiznejme si, že mu nesahá ani po ponožky. To zpěvák Free a Bad Company Paul Rodgers, ač nebyl žádný velký showman, měl hlasově i výrazem k rodákovi ze Zanzibaru daleko blíže.

Queenie - QUEEN RELIVED by Queenie, O2 arena, Praha, 03.09.2021
© Tom Jajo Rozkovec
A jak to celé vlastně vyznělo v O2 areně, na show, která stála kolem čtyřiceti miliónů korun? Přistoupíme-li na hru Michaela Klucha & spol., dostáváme iluzi kapely, kterou již takto nikdy neuvidíme. Hlavní frontman si na Freddieho nehraje, on jím skutečně žije, což může někoho nabudit a oživit v něm vzpomínky na onoho rtuťovitého zpěváka, anebo může balancovat na hraně zvláštního, nechtěného až iritačního nevkusu (sakra, ten chlap tu něco předstírá).

Ale zpět k vlastní show. První, co upoutalo, byla bombastická velká scéna s mostky a dlouhými výběhy. Ty byly ve tvaru srdce a symbolicky připomínaly stuhy, které se nosí na podporu boje proti AIDS. Uvnitř se nacházel VIP sektor, ve kterém měli diváci vše jako na dlani. Na této scéně vystoupilo trio Inflagranti. Dámy se smyčcovými nástroji interpretovaly vážnou hudbu v moderním hávu, ale došlo i na Metallicu a samotné Queen.

Jejich krátký set diváka příjemně navnadil, pak už se spustila show. Michael Kluch lítal po obrovském pódiu jako skutečný Freddie a iluze byla téměř dokonalá. Jeho spoluhráči se tak museli smířit s rolí sidemanů. Zvuk byl velmi dobrý a hutný. Zajímavostí byla pětice pohyblivých světelných ramp, které levitovaly nad muzikanty a čas od času se na nich i Freddie svezl.

Hudební set byl postaven převážně na klasikách z osmdesátek, z nichž mnohé Queen s Freddiem naživo nikdy nehráli, čím show dostala punc jisté originality a představ, jak by to asi vypadalo, kdyby ještě žil. Ne vždy úplně k duhu byly písně z frontmanovy sólové dráhy, ale třeba "Barcelona" byl opravdu hudební zážitek, Árii Montserrat Caballé si s Kluchem vstřihla Petra Alvarez a byl to jeden ze zlatých hřebů večera.

Queenie - QUEEN RELIVED by Queenie, O2 arena, Praha, 03.09.2021
© Tom Jajo Rozkovec
Střední část vyplnily songy ze zmíněného koncertu v Budapešti a dá se říci, že patřily k tomu lepšímu, co kapela zahrála. Ožil duch samotných Queen a člověk jako by, byť seděl v hale, cítil atmosféru letních openairů. Škoda jen technické závady při písni "Love Of My Life", kdy kytaristu zradila klasická kytara a musel si sám dojít pro svůj red speciál. Ocitl se tak v roli statisty. Při velikosti takové show je to jev zcela nevídaný. Zde se jaksi lámal chléb celé akce.

Po této scéně, jako by se skupina zcela uvolnila, a tak nějak vypadávala z rolí. Najednou byl zpěvák na vše sám. Sbory se vytrácely kamsi, kytarové vyhrávky zanikaly a samotný zpěv dostával civilní zabarvení. Michael je zpěvák par excellence, o tom žádná, ale jestliže na začátku byl jeho hlas téměř identický jako ten Mercuryho, ke konci již jsem takový pocit neměl. Kluch je silný v klidných a klavírových pasážích, při rockových výjezdech se pak jeho vokál zužuje. Nutno však říci, že na rozdíl od Freddieho tahal poctivě téměř všechny výšky.

Queenie - QUEEN RELIVED by Queenie, O2 arena, Praha, 03.09.2021
© Tom Jajo Rozkovec
Jaký vlastně byl program QUEEN RELIVED by Queenie? Asi v duchu "The Show Must Go On". Na jednu stranu výpravná světla, pódium s prvky quennovské výpravy, hudba Queen, ale vše bylo tak nějak jako. Asi nejlépe to vystihl samotný zpěvák větou ve smyslu: "Jsme v podstatě neznámá kapela, asi první na světě, která má takovou show." Bylo znát, že za show stálo nejen vynaložené úsilí, ale taktéž hromada peněz a nastavený setlist, který se víceméně opíral o komerční záležitosti.

Pokud si Queenie udrží svoji kvalitu a budou svoji show a repertoár obměňovat podobně jako jejich slavnější kolegové z The Australian Pink Floyd či The Musical Box, mohou jistě být zajímavým artiklem na poli luxusních revival bandů.

NÁZORY
 • Opravdu je nutné referovat o těchto trapných pl... (Karel, 05.09.2021 13:28) Reagovat

  Opravdu je nutné referovat o těchto trapných plagiátorech ? Originalita je v hudbě to nejcennější, samozřejmě že třeba i covery můžou být originální, ale tohle je jen tupá kopírka.

  • Re: Opravdu je nutné referovat o těchto trapných pl... (Anonym, 05.09.2021 14:09) Reagovat

   Pokud někdo 3x vyprodá a pobaví největší halu u nás proč by se o tom nemělo referovat.

   • Re: Opravdu je nutné referovat o těchto trapných pl... (EVA, 05.09.2021 19:32) Reagovat

    Úspěch se neodpousti.... Bylo to bombasticke... a dech beroucí.... Nepřekonatelné...

  • Re: Opravdu je nutné referovat o těchto trapných pl... (Hana, 05.09.2021 14:41) Reagovat

   Je to fejk včetně blbých kostýmů - jako zboží z Číny
   umí ti hoší něco sami za sebe?
   Zllatí Queen s Adamem Lambertem ten si na Freddiho hrát nemusí

   • Re: Opravdu je nutné referovat o těchto trapných pl... (Sery, 08.09.2021 00:57) Reagovat

    Ano, Adam Lambert je svůj, nevím, co takového jste dokázali, že o něm píšete toto a po co mu potom sahá Kluch...?!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Chcete zadarmo na čtvrteční koncert Jamieho Culluma?
Chcete zadarmo na čtvrteční koncert Jamieho Culluma? Jamie Cullum po několika odložených termínech v rámci svého turné konečně dorazí i do Prahy, kde se představí ve čtvrtek 19. května 2022 v hale O2 universum. Na jeho vystoupení zbývá už jen několik desítek lístků, které... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2022 13:20 v sekci Novinky
0
Simple Plan - Harder Than It Looks 7/10
Recenze: Deska "Harder Than It Looks" je důstojným návratem Simple Plan Po šestileté přestávce od posledního alba "Taking One For The Team" se na nové vlně pop-punku vracejí jeho nestorové z Kanady Simple Plan. Zbaveni sevření velkých nahrávacích společností vydávají deset nových písní pod hlavičkou... čtěte zde
Vydáno: 17.05.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022
Naživo: Rammstein zbořili Letňany, i když ničím novým nepřekvapili Rammstein, to je sázka na jistotu, a to jak z hlediska nekompromisní, úderné hudby, tak z hlediska propracované show plné ohně, světel a nejrůznějších propriet, která šlape přesně jak švýcarské hodinky. Koncertem v Letňanech... čtěte zde
Vydáno: 16.05.2022 09:33 v sekci Naživo
0
Lucie Redlová - Lidová Redlová 9/10
Recenze: "Lidová Redlová" je upřímná oslava muzikantství Pokud jste někdy byli na festivalu v Banátu, určitě jste zažili tu nestrojenou lásku k hudbě a s ní spojené veselí Lucie Redlové. Všechny ty noční pařby, zpívání a hraní táborákových písní U Medvěda nebo kdekoliv jinde. A... čtěte zde
Vydáno: 16.05.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Holeček & Marcel Project - Chceme dát věcem náš osobitý punc
Rozhovory: Holeček & Marcel Project - Chceme dát věcem náš osobitý punc Honza Holeček a Pavel Marcel jsou muzikanti výrazně etablovaní na domácí rockové a bluesové scéně. Každý má spoustu vlastních projektů, přesto si našli čas a zúročili několikaleté společné hraní debutovou nahrávkou uskupení... čtěte zde
Vydáno: 15.05.2022 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Podle Rogera Taylora by byl Sacha Baron Cohen jako Freddie Mercury "úplně na h***o" (11.12.2021 12:59)
- Brian May: "Moje další album bude možná instrumentální" (23.09.2021 17:25)
- Fotogalerie: Queenie převedli ve vyprodané O2 areně pompézní show (04.09.2021 17:38)
- Rozhovory: Michael Kluch (Queenie) - Nejde o imitaci, ale o integraci (20.08.2021 08:30)
- Fotogalerie: Queenie přivezli svoji Universum show do pražské Křižíkovy fontány (30.07.2021 19:06)
- Brian May: "Kdyby byl Freddie Mercury naživu, stále by s Queen hrál" (11.07.2021 11:24)
- Queenie zahájí svou letní Universum Tour v Brně, zahrají tam už 6. července (30.06.2021 19:58)
- Queenie chystají letní tour, zahrají ve třinácti českých městech (17.06.2021 13:42)
- Slavná alba: Deska "A Night At The Opera" zajistila skupině Queen nesmrtelnost (22.05.2021 09:00)
- Queen vydali hru na mobilní telefony (02.03.2021 12:29)

ALBUM TÝDNE 20/2022

Lucie Redlová
Lidová Redlová

Pokud jste někdy byli na festivalu v Banátu, určitě jste zažili tu nestrojenou lásku k hudbě a s ní spojené veselí Lucie Redlové. Všechny ty noční pařby, zpívání a hraní táborákových písní U Medvěda nebo kdekoliv jinde. A přesně tahle bezbřehá muzikantská radost tryská z její aktuální desky "Lidová Redlová".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 19.05.
Jamie Cullum (UK) (O2 Universum, Praha)
Čt 19.05.
The Smile (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 22.05.
Benee (NZ) (Roxy, Praha)
Po 23.05.
Tool (US) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Rammstein Michal Prokop Adele Madonna BTS Queen Slash Viktor Sheen The Beatles Ed Sheeran Vojtaano Abba Dua Lipa Jack White Avril Lavigne Pink Floyd The Weeknd Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu