shop.musicserver.cz
Tomáš Klus, Lucerna Music Bar Open Air, Ledárny Braník, Praha, 31.8.2021

Tomáš Klus svými mantrami, vlídnými slovy a pohotovým humorem udělal tečku za letošními prázdninami

Vydáno: 01.09.2021 16:59 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: Hana Bukáčková

Rozloučení s prázdninami obstaral v branických Ledárnách populární zpěvák, kterému jedni nemohou přijít na jméno, jiní ho zbožňují - Tomáš Klus se svojí Cílovou skupinou. Na pomoc mu přišla jeho manželka Tamara, nechyběla improvizace, čirá radost z hraní pro lidi a bezstarostný kontakt s fanoušky.

Live: Tomáš Klus

místo: Ledárny Braník, Praha
datum: 31. srpna 2021
setlist: Pocity, Vločka, VeSmíru, Do nebe, Napojen, Pánubohudooken, Tichá voda, LALALALALALALA (feat Tamara), Chybíš mi, Chátrám, Nina, DA.Muklův meč, JdeVoZem, Flusnu (feat Jan Jelen), Sibyla, Pan Tofel, Dobré ráno, Marie, A pak (feat Tamara), Strojvůdce, Mantra
Fotografie jsou pořízené mobilem, omluvte proto prosím jejich kvalitu - na koncertě jsme neměli profesionálního fotografa.

Tomáš Klus, Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.8. 2021
© Hana Bukáčková
O Tomáši Klusovi bylo v poslední době poměrně dost slyšet, hlavně poté, co na čarodějnice vydal antibabišovskou desku "ČAUČESKU", která měla být pomyslným kladivem na čarodějnice a upozorněním na zaslepené názory našeho premiéra a jeho podvodné kejkle.

Během koncertu ovšem na politické řeči vůbec nedošlo - jak se mi sám předtím svěřil, své si k tomu řekl právě prostřednictvím natočeného CD kompletu. Místo toho návštěvníky vyzval, abychom si vážili každý sebe sama a své jedinečnosti, protože to za nás nikdo neudělá.

Písničkář snad umí také poručit větru a dešti - ještě hodinu před vystoupením to vypadalo s počasím nechvalně, ale jako mávnutím kouzelného proutku se nakonec umoudřilo. Asi má smlouvu s ďáblem… jak jinak si vysvětlit, že se v něm bere tolik neutuchající energie, pozitivní sluníčkářské nálady, nápadité improvizace, básnického umu a pohotového situačního humoru. Fakt smekám. Publikum napříč generacemi se bavilo od začátku do konce.

Tomáš Klus, Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.8. 2021
© Hana Bukáčková
Začátek koncertu byl naplánován o hodinu dříve, než jak jsme běžně zvyklí. Naštěstí na to upozorňovali pořadatelé předem, a tak se nestalo, že by někdo přišel o půlku představení. Dřívější start byl nejspíš uzpůsoben rodičům, jejichž děti musely druhý den do školy, včetně těch Klusových, které byly klasicky na koncertu přítomny.

Pochvala patří za to, že manažer přivítal všechny a oznámil, že nakonec začnou o patnáct minut později, jelikož se čekalo na poslední příchozí, kteří se ještě mačkali za branami areálu. To kvituji s povděkem - člověk věděl hned, na čem je, a nemusel netrpělivě směřovat svůj zrak k pódiu. Jen pokora dělá z lidí opravdové hvězdy.

Tomáš Klus, Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.8. 2021
© Hana Bukáčková
Tomáš umí hrát jak pro komornější skupinu diváků (viz červnový set na parníku), tak pro masy. Umí si je podmanit tím, jak bezprostřední a otevřený je. Svými řečmi umí pobláznit každého. Nezapřou se v něm herecké a komediantské vlohy pro stand-upy. Je mistrem improvizace. Už ve třetí písni se nedržel textu a zpíval o tom, co právě vidí: že si starší paní jde pro občerstvení nebo jaké mají chlapi svaly. Před následující "Do nebe" se rozvášnil natolik, že přidal i taneční kreace, seskočil mezi návštěvníky, prošel se mezi nimi a tradičně rapem komentoval dění kolem sebe. Nebál se jít po celém prostoru před stageí, a když se vrátil nahoru, vystřihl si akrobatickou hvězdu.

Nechybělo ani přání k narozeninám, o které si řekla fanynka pro svoji dceru k osmnáctinám prostřednictvím psaníčka hozeného na pódium. Z publika se ozývalo, ať zahraje "Marii", a Tomáš to pohotově komentoval, že nebude přece hrát jiné jmenovkyni - Anetě. Zvolil klasicky improvizaci, což je originálnější, než kdyby hrál otřepané "Happy Birthday". Dočkal se ale i ten zbytek: závěr dožadované "Marie" Klus obohatil hozením mikrofonu o zem a metalovým řevem.

Tomáš Klus, Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.8. 2021
© Hana Bukáčková
Mezi songy mluvil. Někdy více, až ho musel spoluhráč kytarista Jiří Kučerovský krotit. Nabádal ostatní, aby neváhali, a když už to bude přes čáru, aby ho upozornili nenápadně tím, že se chytnou za levý lalůček ucha. Co jsem viděla, tak se tak nestalo. Naopak lidi trpělivě vyslechli i delší úvod k písni "Napojen", v němž Tomáš hovořil o tom, abychom se podívali kolem sebe a uvědomili si svoji jedinečnost, a že máme mezi s sebou mluvit a naslouchat. Místy jeho vtípky byly peprnější, jako když prohlásil, že bude následovat jeho stará (písnička), ale vlastně, že už Tamara s ním zpívala... I tento neprvoplánový humor ovšem pobavil.

Při věčně aktuálním "Pánubohudooken" nechybělo ani jeho alterego - Peter Žalka z Petržalky. K tomu přidal i úsměvnou historku, jak se potkal s paní v nákupním domě, ona se k němu s radostí hlásila, načež pronesla, že se spletla a že ho nemá v lásce. No co, stane se. Tady převažovali ti, kteří ho mají rádi. Skladbu "Chátrám" věnoval Kučerovskému, ale ne z toho důvodu, že by chátral, ale proto, že si ho váží (dost možná stejně jako Václava Havla, o kterém se zmiňuje v textu a jehož portrét měl na tričku). Závěr "DA.Muklova meče" přetextoval - místo "Škola života" zpíval "Škoda lásky" a pak pokračoval v tempu naší nejznámější polky. A tak bych mohla pokračovat donekonečna. V případě tohoto písničkáře je vždy o čem psát....

Tomáš Klus opět ukázal, že jít na jeho koncert je balzám na uši, duši a bránici, že je pohotový, neumí jít přes čáru a každé jeho hraní je originalitou samou o sobě a neopakovatelným zážitkem.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tool, O2 arena, Praha, 23.5.2022
Naživo: Magičtí Tool v O2 areně hypnotizovali, omamovali i nekompromisně drtili Covidový koncertní půst je, zdá se, u konce. Po klubech se otevřely i velké haly a koncertů opravdu velkých jmen je tolik, že jeden málem neví kam dřív skočit. V pondělí to vyhráli Tool, američtí prog-metaloví mystici, kteří... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2022 15:12 v sekci Naživo
0
David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu
Rozhovory: David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu David Pomahač už dávno není jen jedna polovina dua Kieslowski, ale i výrazný sólový umělec. Jeho debutu přibyl v půlce dubna sourozenec "Neviditelný". Pomahač na něm spolupracoval s Martinem Hůlou aka Martinem Tvrdým. Nejen desce, ale... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2022 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Czech Music Crossroads 2022, Dům kultury Poklad!!!, Ostrava, 20.-22.5.2022
Naživo: "Takto si brumlujem!" aneb Czech Music Crossroads ukázaly sílu hudby i dopady pandemie "Hurá, showcase!" Vypadá to, že onen zdánlivě vyprázdněný pokřik na úvod našich reportáží se nakonec ujme. I když v případě Czech Music Crossroads je ono "Hurá" takové spíše šeptané. Letošní ročník tohoto ostravského... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 18:45 v sekci Naživo
0
Miro Žbirka - Posledné veci 9/10
Recenze: "Posledné veci" jsou Mekyho sbohem a Davidovým ahoj Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu
Komentované diskografie: Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu Tool už v pondělí 23. května vystoupí v Praze. Poprvé přijedou vyzbrojeni svou stále aktuální deskou "Fear Inoculum", kterou vydali v roce 2019, třináct let po té předcházející. Tool prostě nespěchají, nicméně vypadá to, že... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2022 09:15 v sekci Publicistika | Komentované diskografie
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Tomáš Klus vyráží s deskou "Cítím" na turné (16.03.2022 18:27)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2021 podle musicserveru (20-16) (21.01.2022 18:30)
- Makrorecenze: Makrorecenze "Cítím" Tomáše Kluse (19.01.2022 08:00)
- Recenze: Tomáš Klus se na desce "Cítím" vrací k sobě a svým hodnotám (05.01.2022 08:00)
- Adele a Viktor Sheen uhájili vedení v domácích žebříčcích, Tomáš Klus startuje s albem na třetím místě (16.12.2021 19:30)
- Nové desky 48/2021 - od Tomáše Kluse přes LP po Ewu Farnou (08.12.2021 17:30)
- Video: Hvězdy spojily síly a pro dobrou věc přezpívaly Neckářovu vánoční píseň "Andělé strážní" (29.11.2021 15:12)
- Video: Tomáš Klus spojil síly s Pokáčem, Kateřinou Marií Tichou a dalšími pro dobrou věc a jsou z toho "Papírový lodě" (23.11.2021 13:37)
- Naživo: Český slavík zblízka - jak to vypadalo na místě (20.11.2021 16:40)
- Audio: Tomáš Klus v novém singlu odhaluje svá popová "Tajemství" (10.11.2021 17:19)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
So 04.06.
Nas (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Madonna Adele BTS Ed Sheeran Slash Queen Michal Prokop The Beatles Dua Lipa Viktor Sheen Pink Floyd Abba Avril Lavigne Vojtaano Jack White The Weeknd Rammstein Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver