Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Tomáš Klus, Lucerna Music Bar Open Air, Ledárny Braník, Praha, 31.8.2021

Tomáš Klus svými mantrami, vlídnými slovy a pohotovým humorem udělal tečku za letošními prázdninami

Vydáno: 01.09.2021 16:59 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: Hana Bukáčková

Rozloučení s prázdninami obstaral v branických Ledárnách populární zpěvák, kterému jedni nemohou přijít na jméno, jiní ho zbožňují - Tomáš Klus se svojí Cílovou skupinou. Na pomoc mu přišla jeho manželka Tamara, nechyběla improvizace, čirá radost z hraní pro lidi a bezstarostný kontakt s fanoušky.

Live: Tomáš Klus

místo: Ledárny Braník, Praha
datum: 31. srpna 2021
setlist: Pocity, Vločka, VeSmíru, Do nebe, Napojen, Pánubohudooken, Tichá voda, LALALALALALALA (feat Tamara), Chybíš mi, Chátrám, Nina, DA.Muklův meč, JdeVoZem, Flusnu (feat Jan Jelen), Sibyla, Pan Tofel, Dobré ráno, Marie, A pak (feat Tamara), Strojvůdce, Mantra
Fotografie jsou pořízené mobilem, omluvte proto prosím jejich kvalitu - na koncertě jsme neměli profesionálního fotografa.

Tomáš Klus, Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.8. 2021
© Hana Bukáčková
O Tomáši Klusovi bylo v poslední době poměrně dost slyšet, hlavně poté, co na čarodějnice vydal antibabišovskou desku "ČAUČESKU", která měla být pomyslným kladivem na čarodějnice a upozorněním na zaslepené názory našeho premiéra a jeho podvodné kejkle.

Během koncertu ovšem na politické řeči vůbec nedošlo - jak se mi sám předtím svěřil, své si k tomu řekl právě prostřednictvím natočeného CD kompletu. Místo toho návštěvníky vyzval, abychom si vážili každý sebe sama a své jedinečnosti, protože to za nás nikdo neudělá.

Písničkář snad umí také poručit větru a dešti - ještě hodinu před vystoupením to vypadalo s počasím nechvalně, ale jako mávnutím kouzelného proutku se nakonec umoudřilo. Asi má smlouvu s ďáblem… jak jinak si vysvětlit, že se v něm bere tolik neutuchající energie, pozitivní sluníčkářské nálady, nápadité improvizace, básnického umu a pohotového situačního humoru. Fakt smekám. Publikum napříč generacemi se bavilo od začátku do konce.

Tomáš Klus, Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.8. 2021
© Hana Bukáčková
Začátek koncertu byl naplánován o hodinu dříve, než jak jsme běžně zvyklí. Naštěstí na to upozorňovali pořadatelé předem, a tak se nestalo, že by někdo přišel o půlku představení. Dřívější start byl nejspíš uzpůsoben rodičům, jejichž děti musely druhý den do školy, včetně těch Klusových, které byly klasicky na koncertu přítomny.

Pochvala patří za to, že manažer přivítal všechny a oznámil, že nakonec začnou o patnáct minut později, jelikož se čekalo na poslední příchozí, kteří se ještě mačkali za branami areálu. To kvituji s povděkem - člověk věděl hned, na čem je, a nemusel netrpělivě směřovat svůj zrak k pódiu. Jen pokora dělá z lidí opravdové hvězdy.

Tomáš Klus, Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.8. 2021
© Hana Bukáčková
Tomáš umí hrát jak pro komornější skupinu diváků (viz červnový set na parníku), tak pro masy. Umí si je podmanit tím, jak bezprostřední a otevřený je. Svými řečmi umí pobláznit každého. Nezapřou se v něm herecké a komediantské vlohy pro stand-upy. Je mistrem improvizace. Už ve třetí písni se nedržel textu a zpíval o tom, co právě vidí: že si starší paní jde pro občerstvení nebo jaké mají chlapi svaly. Před následující "Do nebe" se rozvášnil natolik, že přidal i taneční kreace, seskočil mezi návštěvníky, prošel se mezi nimi a tradičně rapem komentoval dění kolem sebe. Nebál se jít po celém prostoru před stageí, a když se vrátil nahoru, vystřihl si akrobatickou hvězdu.

Nechybělo ani přání k narozeninám, o které si řekla fanynka pro svoji dceru k osmnáctinám prostřednictvím psaníčka hozeného na pódium. Z publika se ozývalo, ať zahraje "Marii", a Tomáš to pohotově komentoval, že nebude přece hrát jiné jmenovkyni - Anetě. Zvolil klasicky improvizaci, což je originálnější, než kdyby hrál otřepané "Happy Birthday". Dočkal se ale i ten zbytek: závěr dožadované "Marie" Klus obohatil hozením mikrofonu o zem a metalovým řevem.

Tomáš Klus, Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.8. 2021
© Hana Bukáčková
Mezi songy mluvil. Někdy více, až ho musel spoluhráč kytarista Jiří Kučerovský krotit. Nabádal ostatní, aby neváhali, a když už to bude přes čáru, aby ho upozornili nenápadně tím, že se chytnou za levý lalůček ucha. Co jsem viděla, tak se tak nestalo. Naopak lidi trpělivě vyslechli i delší úvod k písni "Napojen", v němž Tomáš hovořil o tom, abychom se podívali kolem sebe a uvědomili si svoji jedinečnost, a že máme mezi s sebou mluvit a naslouchat. Místy jeho vtípky byly peprnější, jako když prohlásil, že bude následovat jeho stará (písnička), ale vlastně, že už Tamara s ním zpívala... I tento neprvoplánový humor ovšem pobavil.

Při věčně aktuálním "Pánubohudooken" nechybělo ani jeho alterego - Peter Žalka z Petržalky. K tomu přidal i úsměvnou historku, jak se potkal s paní v nákupním domě, ona se k němu s radostí hlásila, načež pronesla, že se spletla a že ho nemá v lásce. No co, stane se. Tady převažovali ti, kteří ho mají rádi. Skladbu "Chátrám" věnoval Kučerovskému, ale ne z toho důvodu, že by chátral, ale proto, že si ho váží (dost možná stejně jako Václava Havla, o kterém se zmiňuje v textu a jehož portrét měl na tričku). Závěr "DA.Muklova meče" přetextoval - místo "Škola života" zpíval "Škoda lásky" a pak pokračoval v tempu naší nejznámější polky. A tak bych mohla pokračovat donekonečna. V případě tohoto písničkáře je vždy o čem psát....

Tomáš Klus opět ukázal, že jít na jeho koncert je balzám na uši, duši a bránici, že je pohotový, neumí jít přes čáru a každé jeho hraní je originalitou samou o sobě a neopakovatelným zážitkem.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Václav Neckář & spol. - Andělé strážní 8/10
Video: Hvězdy spojily síly a pro dobrou věc přezpívaly Neckářovu vánoční píseň "Andělé strážní" Začal advent a roztrhl se pytel s vánočními skladbami. Jednu takovou nazpívalo tucet známých českých umělců pod taktovkou Jana Neckáře. Společně chtějí podpořit aktivity dobročinné organizace Člověk v tísni, konkrétně její... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2021 15:12 v sekci Audio / Video | Video
0
Sting - The Bridge 8/10
Recenze: Stingův "The Bridge" je solidní stavbou nad rozbouřenými vodami V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2021 00:00 v sekci Recenze
0
Jean Michel Jarre - Welcome To The Other Side - Live in Notre-Dame VR 8/10
Recenze: Novoroční virtuální realita Jeana Michela Jarreho vás pohltí Jean Michel Jarre je pověstný tím, že sleduje všechny technologické novinky současnosti a často je začleňuje do svých hudebních projektů. Ve stejném duchu připravil silvestrovskou show na přelomu roků 2020 a 2021. Dotaženou akci... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2021 09:00 v sekci Recenze
0
Batushka, Belphegor, Diabolical, Impalement, Almost Dead, Futurum Music Bar, Praha, 26.11.2021
Naživo: Temné rituály kapel Belphegor a Batushky rozžhavily klub Futurum. Okolnostem navzdory "Black rituals". Tak se jmenuje turné, kterému svorně vévodí dvě zvučná jména evropského metalu, Belphegor a Batushka. Doprovodila je trojice nadějných spolků z celého světa a byl z toho velice podařený intenzivní večer, který... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 17:03 v sekci Naživo
0
Duo Ruut - Kulla Kerguseks 8/10
Recenze: Duo Ruut vytváří na EP "Kulla Kerguseks" magii jen s minimalistickými prostředky, hlasy a citerou Koncertní set estonské dvojice Duo Ruut patřil k tomu nejmagičtějšímu, co letošní ročník poličského festivalu Colour Meeting mohl nabídnout. Nedlouho před jeho konáním vyšlo dámám dvaadvacetiminutové EP "Kulla Kerguseks", které... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 09:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Hvězdy spojily síly a pro dobrou věc přezpívaly Neckářovu vánoční píseň "Andělé strážní" (29.11.2021 15:12)
- Video: Tomáš Klus spojil síly s Pokáčem, Kateřinou Marií Tichou a dalšími pro dobrou věc a jsou z toho "Papírový lodě" (23.11.2021 13:37)
- Naživo: Český slavík zblízka - jak to vypadalo na místě (20.11.2021 16:40)
- Audio: Tomáš Klus v novém singlu odhaluje svá popová "Tajemství" (10.11.2021 17:19)
- Tomáš Klus bojkotuje obnoveného Českého slavíka (05.11.2021 11:29)
- Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu v Hradci nad Moravicí s Tomášem Klusem nebo Divokým Billem (17.08.2021 11:18)
- Naživo: Tomáš Klus je prostě showman - na lodi předvedl vydařený stand-up (17.06.2021 15:53)
- Rozhovory: Tomáš Klus - Nejsem spasitel (28.05.2021 08:00)
- Sensey vystřídal Tomáše Kluse v čele albové hitparády, JC Stewart znovu ovládl rádia (26.05.2021 16:00)
- Politický Tomáš Klus má dál nejprodávanější album, Imagine Dragons ovládli rádiový éter (20.05.2021 15:00)

ALBUM TÝDNE 48/2021

Sting
The Bridge

V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho pilířů nelze při jeho mnohaleté praxi pochybovat.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Adele Ewa Farna Dua Lipa Metallica Ed Sheeran On Air Kryštof Olivia Rodrigo Beata Hlavenková AC/DC Kateřina Marie Tichá Billie Eilish Marie Rottrová Abba Lady Gaga Aerosmith Rihanna Karel Gott Lucie Bílá
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu