shop.musicserver.cz
George Michael na "Older" dozrál osobně i hudebně

George Michael na "Older" dozrál osobně i hudebně

Vydáno: 29.08.2021 09:00 v sekci Zaprášenosti - Dan Hájek | foto: George Michael

Třetí studiová deska George Michaela "Older" si v tichosti odbyla komorní oslavu pětadvacátého výročí od svého vydání. Propracovaná nahrávka představovala velký (nejen) hudební milník a posun ve zpěvákově kariéře a stala se klenotem v jeho nepříliš rozsáhlé diskografii.

George Michael - Older

Datum vydání: 13.5.1996
Produkce: George Michael, Johnny Douglas
Skladby: Jesus To A Child, Fastlove, Older, Spinning The Wheel, It Doesn't Really Matter, The Strangest Thing, To Be Forgiven, Move On, Star People, You Have Been Loved, Free

Jejímu vydání však předcházel tvrdý střet s realitou hudebního průmyslu a velká, velmi osobní ztráta. To vše však vyústilo v to, že se George Michael vrátil na scénu s nečekaně dospělým albem. Dominovaly mu výrazné, emotivní, smutné a ponuré skladby. Byl to nepřehlédnutelný milník v jeho kariéře, který nebude zapomenut.

Mnohé ze zákulisí natáčení této kolekce prozradil čtyři roky starý dokument "Freedom", což byl jeden z posledních počinů, na který tento muzikant stihl před svým úmrtím dohlížet. Svěřil se, jak těžce jej poznamenala soudní rozepře se Sony Music ohledně aktivit s předchozí řadovkou "Listen Without Prejudice Vol. 1". Prozradil, že z plánované a očekávané dvojky nakonec sešlo a George část nachystaného materiálu využil v charitativním projektu "Red Hot + Dance", následně také omezil vystupování na veřejnosti a koncertech.

Další významnou ztrátou pro něj bylo nečekaně brzké úmrtí jeho blízkého přítele a milence Anselma Feleppa - "Jesus To A Child" je poctou jeho životu. Téměř sedm minut trvající baladu Michael živě představil již před jejím samotným vydáním, bez problémů se pak stala první sólo jedničkou v singlech v britské hitparádě od "A Different Corner".

Kromě Anselma je album věnováno brazilskému skladateli Antôniu Carlosovi Jobimu. To vše dávalo tušit, že tentokrát se nebudou opakovat popové popěvky Wham! ani zvuk sólových předchůdců "Faith" a zmíněné (přesto neméně ceněné) "Listen Without Prejudice Vol. 1". Na "Older" se do popředí dostaly akustické nástroje, propracované aranže s až jazzovými proporcemi a hutné melodie. Výsledek zněl mnohem vyzráleji, za což z velké části mohly rovněž civilní texty plné bolesti a jakéhosi uvědomění mnohých skutečností nejenom o sobě samém.

Michael často přiznával (a dočtete se to i v bookletu), že Antônio jej navedl na to, jak správně poslouchat a plně vnímat hudbu, a že mu tak odtajnil nové tvůrčí obzory. Anselmo mu pak otevřel oči stran vlastního života, naučil jej umět milovat a být milován a srovnat se s mnoha životními nástrahami. "Older" tak v tomto duchu vyznívá mnohem komplexněji, je i patrné to, že se sám autor se konečně otevřel a nechtěl se už za nic skrývat. Nemalou úlohu ve vyznění této kolekce měl i Johnny Douglas, který se podílel na produkci. Možná díky němu právě "Fastlove", "Spinning The Wheel" nebo "The Strangest Thing" probublávají tanečně střídmými beaty.

Prim však hrály klenuté balady. Ať už "Jesus To A Child", titulní "Older" plná určité sebereflexe v pronikavě jazzovém módu nebo dojemná, zamilovaná "You Have Been Loved", na singlu doplněná novou, rytmičtější verzí "The Strangest Thing".

Ostatně celá tato éra byla bohatá na rozličné bonusy, povedené b-strany ("You Know That I Want To" a "Safe") a coververze (poutavá "I Can't Make You Love Me" v originále od Bonnie Raitt) - ty se později objevovaly i na různých kompilacích, představila je i reedice této desky s podtitulem "Older & Upper" z roku 1997. "It Doesn't Really Matter", "To Be Forgiven" nebo závěrečná instrumentálka "Free" dotvářely celý příběh.

George Michael tuto etapu zpracoval důsledně, ačkoliv k "Older" nakonec nepřipravil žádné turné. Dobovým dokumentem se však stala ještě jedna neodmyslitelná záležitost - akustický koncert, který byl natočen v londýnských Three Mills Studios a který odvysílala MTV v rámci své série Unplugged.

Nechyběly tracky z "Older", důmyslné aranže vdechly život i výše zmíněné "You Have Been Loved", naopak "Star People" dostala až rozverný latino šmrnc. Vystoupení zahajovala skvěle vygradovaná "Freedom '90" a finále pak patřilo, nepřekvapivě, nonšalantní "Praying For Time". Možná díky této spojnici s "Listen Without Prejudice Vol. 1" vyšel tento záznam v audio podobě na výpravné reedici právě tohoto alba, i když drobet nelogicky, neb je pevně spojen s obdobím "Older".

Dílo v roce vydání kralovalo žebříčkům, skvěle se prodávalo a všech šest singlů z něj se bez problémů dostalo na bednu vítězů v britském žebříčku - "Jesus To A Child" a "Fastlove" braly atakem první pozice a nejhůře na trojce skončil titulní track "Older", s nímž přišla i změna zpěvákova stylu vystupování a image.

Stejného úspěchu pak dosáhla i Georgova (bohužel) poslední řadovka "Patience". Turné "Symphonica" zpěvák zahájil v pražské Státní opeře, možná jako náhradu za neuskutečněný koncert v rámci předchozí šňůry k "Twenty Five". Právě tato tour se stala jakousi nečekanou rozlučkou. Smutné zprávy z 25. prosince před pěti lety navždy budou připomínat život znamenitého a nenahraditelného zpěváka.

Jak bylo zmíněno v úvodu, od vydání "Older" v květnu uplynulo pětadvacet let, oslavy však proběhly spíše v tichosti - fanoušci tak na nějakou obsáhlejší reedici nebo aspoň vydání na vinylu (nahrávka na něm dosud nevyšla) nadále čekají. Přesto jde o důležitý a významný moment v Michaelově kariéře - tak celistvých nahrávek se každý den mnoho nerodí. Ne náhodou často zaznívá jméno této studiovky jako odpověď na otázku: "Co posloucháte, když máte chmurnou náladu, někdo vám zlomí srdce nebo vás opustil někdo blízký?" Zkuste. George Michael se do těchto pocitů vnořil naplno a natočil velmi intimní zpověď...

 • George (Michal, 29.08.2021 09:44) Reagovat

  Tento album je geniálny. Hudobne vyšperkovany do posledného detailu. Album v čase vydania vyšlo aj na vinyle ale zrejme len pár kusov, pretože teraz sa na svetových bazaroch predáva za nehorázne peniaze. Ja stále čakám na opätovné vydanie tohto skvostu na vinyle a myslím, že nie som sám.

  • Re: George (autor, 29.08.2021 10:28) Reagovat

   Zdravím, pokud skutečně nějaká vinylová edice existovala, tak bychom se mohli jednou dočkat. "Older" by slušelo vydání na double vinylu, plus aby třeba proběhl i half speed mastering, mějte se, Dan H.

 • můj názor (R, 29.08.2021 23:57) Reagovat

  Velký problém diskografie G. M. spočívá v jeho "nepříliš rozsáhlé diskografii".
  Na své fanoušky celej život kašlal, a to mu nemůžu odpustit. Older je ale opravdu fantastické album.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Metronome Prague - den první, Výstaviště, Praha, 24.6.2023
Naživo: V Praze začal festival Metronome Prague Slepý mezi jednookými. Festival korporátů. Colours jen se třemi barvami. Tyto a mnohé další nálepky si pořadatelé Metronomu museli letos vyslechnout či přečíst na sociálních sítích. Není to nic hezkého, tím spíš, když si... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 15:20 v sekci Naživo
K.K. Downing - Heavy Duty: Dny a noci v Judas Priest 7/10
Hudba v tisku: Kyselá autobiografie K.K. Downinga "Heavy Duty: Dny a noci v Judas Priest" zve do zákulisí světa heavymetalových králů K.K. Downing patří mezi kováře, kteří dali podobu žánru známému jako heavy metal. Jistě, po něm přišli tací, kteří tvrdé kytary převedli do dalších extrémů. V každém případě na kapely jako Judas Priest dodnes přísahá... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2024 08:40 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Pet Shop Boys - Nonetheless 8/10
Recenze: Pet Shop Boys na "Nonetheless" vyhlížejí budoucnost a zároveň kvitují svou minulost Na následovnici desky "Hotspot" jsme si museli počkat čtyři roky. Tohoto času však Pet Shop Boys na "Nonetheless" naplno využili - předkládají nám totiž svou nejkomplexněji pojatou nahrávku za dlouhé roky. Zároveň ukazují své... čtěte zde
Vydáno: 20.06.2024 15:15 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 24. týden 2023
Návrat "Houdiniho", Rolling Stones poprvé v nejlepší desítce. Česká rádia omílají loňské hity Po sedmitýdenní pauze se do čela tuzemského rádiového žebříčku vrátila Dua Lipa s loňským singlem "Houdini". Poprvé se do top desítky probojovali veteráni The Rolling Stones se songem "Mess It Up". Albům podruhé vévodí Calin s... čtěte zde
Vydáno: 20.06.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 24/2024 - od Mobyho přes Black Country Communion po Lindsey Stirling
Nové desky 24/2024 - od Mobyho přes Black Country Communion po Lindsey Stirling V polovině června jsme se dočkali novinky Mobyho, který si pozval fůru hostů. Doplnili ho rockeři Black Country Communion, The Decemberists, Widespread Panic a John Grant, americká houslistka Lindsey Stirling, countryový zpěvák Luke Combs,... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2024 12:15 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hudba v TV: Dokument "Wham!" zobrazuje především sílu přátelství (08.08.2023 18:00)
- Finální dílo George Michaela v kinech. Snímek "Freedom Uncut" nahlédne na dramatické období ve zpěvákově životě (23.05.2022 19:54)
- "Older" George Michaela se konečně dočká rozsáhlé reedice (07.04.2022 17:40)
- Konečně první. Vánoční klasika "Last Christmas" od Wham! poprvé za 36 let zvítězila v britském žebříčku (03.01.2021 16:04)
- Audio: "Last Christmas" Wham! se po pětatřiceti letech dočkala zasněženého lyric videa (16.12.2019 11:01)
- Nové desky 46/2019 - od Simply Red přes Stinga po Blind Guardian (13.11.2019 06:41)
- Audio: První posmrtný song George Michaela "This Is How (We Want You To Get High)" si drží svůj standard (11.11.2019 09:22)
- Hudba ze "Zrodila se hvězda" pořád vládne žebříčkům, v rádiích se na vrchol prodral George Ezra (01.11.2018 19:54)
- Recenze: Dokument "Freedom: The Film" je dojemným uzavřením kariéry George Michaela (07.12.2017 15:00)
- Nové desky 42/2017 - od Jessie Ware přes Boyz II Men po Slipknot (24.10.2017 08:45)

ALBUM TÝDNE 25/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 22.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
So 20.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Parkway Drive Bring Me The Horizon Avril Lavigne Beyoncé Dario G Sia The Offspring Taylor Swift mp3.com Queen Mirai Kabát Lucie Vondráčková Rush Billie Eilish Bono
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe