Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
George Michael na "Older" dozrál osobně i hudebně

George Michael na "Older" dozrál osobně i hudebně

Vydáno: 29.08.2021 09:00 v sekci Zaprášenosti - Dan Hájek | foto: George Michael

Třetí studiová deska George Michaela "Older" si v tichosti odbyla komorní oslavu pětadvacátého výročí od svého vydání. Propracovaná nahrávka představovala velký (nejen) hudební milník a posun ve zpěvákově kariéře a stala se klenotem v jeho nepříliš rozsáhlé diskografii.

George Michael - Older

Datum vydání: 13.5.1996
Produkce: George Michael, Johnny Douglas
Skladby: Jesus To A Child, Fastlove, Older, Spinning The Wheel, It Doesn't Really Matter, The Strangest Thing, To Be Forgiven, Move On, Star People, You Have Been Loved, Free

Jejímu vydání však předcházel tvrdý střet s realitou hudebního průmyslu a velká, velmi osobní ztráta. To vše však vyústilo v to, že se George Michael vrátil na scénu s nečekaně dospělým albem. Dominovaly mu výrazné, emotivní, smutné a ponuré skladby. Byl to nepřehlédnutelný milník v jeho kariéře, který nebude zapomenut.

Mnohé ze zákulisí natáčení této kolekce prozradil čtyři roky starý dokument "Freedom", což byl jeden z posledních počinů, na který tento muzikant stihl před svým úmrtím dohlížet. Svěřil se, jak těžce jej poznamenala soudní rozepře se Sony Music ohledně aktivit s předchozí řadovkou "Listen Without Prejudice Vol. 1". Prozradil, že z plánované a očekávané dvojky nakonec sešlo a George část nachystaného materiálu využil v charitativním projektu "Red Hot + Dance", následně také omezil vystupování na veřejnosti a koncertech.

Další významnou ztrátou pro něj bylo nečekaně brzké úmrtí jeho blízkého přítele a milence Anselma Feleppa - "Jesus To A Child" je poctou jeho životu. Téměř sedm minut trvající baladu Michael živě představil již před jejím samotným vydáním, bez problémů se pak stala první sólo jedničkou v singlech v britské hitparádě od "A Different Corner".

Kromě Anselma je album věnováno brazilskému skladateli Antôniu Carlosovi Jobimu. To vše dávalo tušit, že tentokrát se nebudou opakovat popové popěvky Wham! ani zvuk sólových předchůdců "Faith" a zmíněné (přesto neméně ceněné) "Listen Without Prejudice Vol. 1". Na "Older" se do popředí dostaly akustické nástroje, propracované aranže s až jazzovými proporcemi a hutné melodie. Výsledek zněl mnohem vyzráleji, za což z velké části mohly rovněž civilní texty plné bolesti a jakéhosi uvědomění mnohých skutečností nejenom o sobě samém.

Michael často přiznával (a dočtete se to i v bookletu), že Antônio jej navedl na to, jak správně poslouchat a plně vnímat hudbu, a že mu tak odtajnil nové tvůrčí obzory. Anselmo mu pak otevřel oči stran vlastního života, naučil jej umět milovat a být milován a srovnat se s mnoha životními nástrahami. "Older" tak v tomto duchu vyznívá mnohem komplexněji, je i patrné to, že se sám autor se konečně otevřel a nechtěl se už za nic skrývat. Nemalou úlohu ve vyznění této kolekce měl i Johnny Douglas, který se podílel na produkci. Možná díky němu právě "Fastlove", "Spinning The Wheel" nebo "The Strangest Thing" probublávají tanečně střídmými beaty.

Prim však hrály klenuté balady. Ať už "Jesus To A Child", titulní "Older" plná určité sebereflexe v pronikavě jazzovém módu nebo dojemná, zamilovaná "You Have Been Loved", na singlu doplněná novou, rytmičtější verzí "The Strangest Thing".

Ostatně celá tato éra byla bohatá na rozličné bonusy, povedené b-strany ("You Know That I Want To" a "Safe") a coververze (poutavá "I Can't Make You Love Me" v originále od Bonnie Raitt) - ty se později objevovaly i na různých kompilacích, představila je i reedice této desky s podtitulem "Older & Upper" z roku 1997. "It Doesn't Really Matter", "To Be Forgiven" nebo závěrečná instrumentálka "Free" dotvářely celý příběh.

George Michael tuto etapu zpracoval důsledně, ačkoliv k "Older" nakonec nepřipravil žádné turné. Dobovým dokumentem se však stala ještě jedna neodmyslitelná záležitost - akustický koncert, který byl natočen v londýnských Three Mills Studios a který odvysílala MTV v rámci své série Unplugged.

Nechyběly tracky z "Older", důmyslné aranže vdechly život i výše zmíněné "You Have Been Loved", naopak "Star People" dostala až rozverný latino šmrnc. Vystoupení zahajovala skvěle vygradovaná "Freedom '90" a finále pak patřilo, nepřekvapivě, nonšalantní "Praying For Time". Možná díky této spojnici s "Listen Without Prejudice Vol. 1" vyšel tento záznam v audio podobě na výpravné reedici právě tohoto alba, i když drobet nelogicky, neb je pevně spojen s obdobím "Older".

Dílo v roce vydání kralovalo žebříčkům, skvěle se prodávalo a všech šest singlů z něj se bez problémů dostalo na bednu vítězů v britském žebříčku - "Jesus To A Child" a "Fastlove" braly atakem první pozice a nejhůře na trojce skončil titulní track "Older", s nímž přišla i změna zpěvákova stylu vystupování a image.

Stejného úspěchu pak dosáhla i Georgova (bohužel) poslední řadovka "Patience". Turné "Symphonica" zpěvák zahájil v pražské Státní opeře, možná jako náhradu za neuskutečněný koncert v rámci předchozí šňůry k "Twenty Five". Právě tato tour se stala jakousi nečekanou rozlučkou. Smutné zprávy z 25. prosince před pěti lety navždy budou připomínat život znamenitého a nenahraditelného zpěváka.

Jak bylo zmíněno v úvodu, od vydání "Older" v květnu uplynulo pětadvacet let, oslavy však proběhly spíše v tichosti - fanoušci tak na nějakou obsáhlejší reedici nebo aspoň vydání na vinylu (nahrávka na něm dosud nevyšla) nadále čekají. Přesto jde o důležitý a významný moment v Michaelově kariéře - tak celistvých nahrávek se každý den mnoho nerodí. Ne náhodou často zaznívá jméno této studiovky jako odpověď na otázku: "Co posloucháte, když máte chmurnou náladu, někdo vám zlomí srdce nebo vás opustil někdo blízký?" Zkuste. George Michael se do těchto pocitů vnořil naplno a natočil velmi intimní zpověď...

NÁZORY
 • George (Michal, 29.08.2021 09:44) Reagovat

  Tento album je geniálny. Hudobne vyšperkovany do posledného detailu. Album v čase vydania vyšlo aj na vinyle ale zrejme len pár kusov, pretože teraz sa na svetových bazaroch predáva za nehorázne peniaze. Ja stále čakám na opätovné vydanie tohto skvostu na vinyle a myslím, že nie som sám.

  • Re: George (autor, 29.08.2021 10:28) Reagovat

   Zdravím, pokud skutečně nějaká vinylová edice existovala, tak bychom se mohli jednou dočkat. "Older" by slušelo vydání na double vinylu, plus aby třeba proběhl i half speed mastering, mějte se, Dan H.

 • můj názor (R, 29.08.2021 23:57) Reagovat

  Velký problém diskografie G. M. spočívá v jeho "nepříliš rozsáhlé diskografii".
  Na své fanoušky celej život kašlal, a to mu nemůžu odpustit. Older je ale opravdu fantastické album.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Griff X Sigrid - Head on Fire 8/10
Video: Sigrid a Griff zpívají v "Head on Fire" o spalující lásce. A zapálí u toho divadlo Britská zpěvačka Griff je teprve na startu své hudební dráhy, ale kromě vydání dvou EP stihla vyhrát i titul Rising Star na Brit Awards. To Norka Sigrid už je ve své kariéře přece jen o něco dál, i když obě se stále dají... čtěte zde
Vydáno: 25.01.2022 12:35 v sekci Audio / Video | Video
0
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (40-31)
Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (40-31) V roce 2021 se sice mohlo koncertovat o něco více než v roce předchozím, dozvuky karantén však ještě doznívaly. Vyšlo tak dost alb na to, abychom vybrali ta nejlepší. Třiadvacet redaktorů a redaktorek by ocenilo celkem 269... čtěte zde
Vydáno: 24.01.2022 18:00 v sekci Publicistika
0
The Weeknd - Dawn FM 8/10
Recenze: The Weeknd prochází na albu "Dawn FM" očistou Jeho čtvrtá deska "After Hours" ještě ani nestihla vychladnout, a The Weeknd už přichází s jejím plnohodnotným nástupcem. "Dawn FM" plynule pokračuje v osmdesátkovém trendu, kterému vypomohl megahit "Blinding Lights". Nalaďte si... čtěte zde
Vydáno: 24.01.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Čad - Medvede 8/10
Recenze: Deska "Medvede" od Čad je jako vakcína na duši Slovenská tvrdě kytarová stálice Čad je tu s dalším albem. Vznikalo na půdě českého studia Sono v nešťastné covidové době. A ta se na "Medvede" podepsala. Pozitivně? Negativně? Co nabídne asi nejvýraznější metalová formace od... čtěte zde
Vydáno: 23.01.2022 09:00 v sekci Recenze
0
"2112" a "Moving Pictures": dva milníky tvorby skupiny Rush, které by vás neměly minout (první část)
Slavná alba: "2112" a "Moving Pictures": dva milníky tvorby skupiny Rush, které by vás neměly minout (první část) Pořad Slavná alba si tentokrát vzal na paškál rovnou dvě nahrávky, které vystřelily kapelu Rush vstříc ku slávě. Snažili jsme se proto zachytit ty nejdůležitější okamžiky jejich vzniku i za cenu toho, že bude nakonec nutné... čtěte zde
Vydáno: 22.01.2022 11:35 v sekci Recenze | Slavná alba
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Konečně první. Vánoční klasika "Last Christmas" od Wham! poprvé za 36 let zvítězila v britském žebříčku (03.01.2021 16:04)
- Audio: "Last Christmas" Wham! se po pětatřiceti letech dočkala zasněženého lyric videa (16.12.2019 11:01)
- Nové desky 46/2019 - od Simply Red přes Stinga po Blind Guardian (13.11.2019 06:41)
- Audio: První posmrtný song George Michaela "This Is How (We Want You To Get High)" si drží svůj standard (11.11.2019 09:22)
- Hudba ze "Zrodila se hvězda" pořád vládne žebříčkům, v rádiích se na vrchol prodral George Ezra (01.11.2018 19:54)
- Recenze: Dokument "Freedom: The Film" je dojemným uzavřením kariéry George Michaela (07.12.2017 15:00)
- Nové desky 42/2017 - od Jessie Ware přes Boyz II Men po Slipknot (24.10.2017 08:45)
- Dokument George Michaela "Freedom" bude mít premiéru v říjnu (04.10.2017 08:20)
- Audio: Hlas George Michaela se vrací s remixem skladby "Fantasy" (18.09.2017 16:58)
- První posmrtný singl George Michaela vyjde ještě tento týden (07.09.2017 08:38)

ALBUM TÝDNE 04/2022

The Weeknd
Dawn FM

Jeho čtvrtá deska "After Hours" ještě ani nestihla vychladnout, a The Weeknd už přichází s jejím plnohodnotným nástupcem. "Dawn FM" plynule pokračuje v osmdesátkovém trendu, kterému vypomohl megahit "Blinding Lights". Nalaďte si správnou frekvenci, tahle jízda je temná, zároveň ale velmi zábavná.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 15.02.
The Districts (Chapeau Rouge, Praha)
St 16.02.
Axel Flóvent (ISL) + Plàsi (SWE) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Noga Erez (IS) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 24.02.
Injury Reserve (US) (Underdogs', Praha)
So 26.02.
Palace (UK) (Café V lese, Praha)
Po 28.02.
Evil Invaders (BE) / Schizophrenia (BE) (Modrá Vopice, Praha)
St 02.03.
Will & The People (UK) (Cross Club, Praha)
St 02.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Weeknd Ed Sheeran Adele Taylor Swift Beyoncé Queen Ewa Farna Rihanna Billie Eilish Viktor Sheen The Beatles BTS Coldplay Dua Lipa David Bowie Kryštof Ozzy Osbourne Lady Gaga Guns N' Roses Jitka Charvátová
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu