shop.musicserver.cz
Bruce Springsteen ukázal na hitovém albu "Born In The U.S.A." odvrácenou stranu amerického snu

Bruce Springsteen ukázal na hitovém albu "Born In The U.S.A." odvrácenou stranu amerického snu

Vydáno: 15.08.2021 09:00 v sekci Zaprášenosti - Jiří V. Matýsek | foto: Billboard

Jsou skvělé desky, na které sedá prach, a občas si zaslouží připomenout. A pak jsou takové, na které prach nepadá, ale i tak si připomínku v naší nepravidelně pravidelné rubrice Zaprášenosti zaslouží. Ukázkovým případem budiž "Born In The U.S.A." Bruce Springsteena, největší komerční úspěch jeho kariéry.

Bruce Springsteen - Born In The USA

Datum vydání: 4.4.1984
Produkce: Jon Landau, Chuck Plotkin, Bruce Springsteen, Steve Van Zandt
Skladby: Born in the U.S.A.Cover Me, Darlington County, Working on the Highway, Downbound Train, I'm on Fire, No Surrender, Bobby Jean, I'm Goin' Down, Glory Days, Dancing in the Dark, My Hometown

"Někdy má deska vlastní osobnost a vy s tím nic neuděláte. A přesně to se stalo s 'Born In The USA'. Konečně jsem nechal věčného váhání, sebral to nejlepší, co ze mě vypadlo, a udělal z toho své největší album všech dob. 'Born In The U.S.A.' mi změnilo život, dalo mi největší popularitu, donutilo mě usilovněji přemýšlet nad tím, jak své písničky nabízím světu, a na chvíli ze mě udělalo světovou popovou superhvězdu."

Těmito slovy shrnuje Bruce Springsteen to, co vyvolala jeho studiovka z roku 1984, z komerčního hlediska jeho nejúspěšnější počin. A taky deska, která byla a je nejvíce dezinterpretována. Dodnes, s více než 30 miliony prodaných kopií, zůstává jednou z nejprodávanějších nahrávek rockové historie, urvala první místa ve všech významnějších prodejních žebříčcích a odnesla si Cenu Grammy v kategorii album roku.

Bombastická kolekce je v ostrém kontrastu proti intimnímu akustickému dílu "Nebraska", jež vyšlo v roce 1982. Springsteen se na "Born In The U.S.A." vrátil zpět k masivnímu stadionovému rocku, k charakteristickému plnému a barevnému zvuku svého domovského E Street Bandu, zároveň nezastydnul v sedmdesátých letech a v duchu osmé dekády lehce přitlačil v oblasti kláves. Nepřišel ale o rozpoznatelnost a - jak se ukáže - ani o nadčasovost.

Ve skutečnosti vznikla podstatná část alba ještě před "Nebraskou", v poměrně krátkém období tří týdnů. Jenže, jak Springsteen přiznává v životopise "Born To Run", "znelíbila se mu popová tvář skladeb" a rocková řadovka šla k ledu. Springsteen se uzavřel do sebe a jen s kytarou a magnetofonem vyprodukoval právě "Nebrasku", nicméně práce na rockovém počinu nakonec pomalými krůčky postupovaly vstříc zdárnému konci.

Během nahrávacích sessions vzniklo na osmdesát skladeb (hodně jich později vyšlo na výběrů demoverzí, vyřazených studiových záznamů a živáků "Tracks"), později The Boss dokonce načrtnul podobu hned několika alb, nicméně žádné se nerealizovalo. Springsteen nebyl spokojený. A nebýt producenta Jona Landaua, kdo ví, jestli by tahle nespokojenost nezabránila vydání desky. Byl to on, kdo dokázal muzikanta přesvědčit, že s dokončenou skladbou "Dancing In The Dark" a s tím, co bylo natočeno v průběhu minulých let, je kolekce s názvem "Born In The USA" vlastně hotová.

Titulní song dodnes patří k těm nejméně pochopeným písním ve Springsteenově repertoáru. Těžko ji totiž lze pokládat za oslavnou ódu na Ameriku, jak si ji mnozí, včetně bývalých amerických prezidentů Regana a Trumpa, vykládají. Ano, z textu zní hrdost, refrén skutečně oslavný je, ale sloky jsou hořkým vyrovnáváním se s traumatem z války ve Vietnamu. A navzdory chytlavým melodiím je deska plná spíše temnějších podtónů, které nemusejí být na první pohled patrné.

Ono intimní písničkářství, soustředění na malé lidské příběhy a jakousi všednodennost, tak typickou pro Bossovu tvorbu, se podařilo dostat i na velkolepě pojaté kompozice. Nostalgické vzpomínky na dávná přátelství ("Glory Days", "Darlington Country"), konec přátelství v "Bobby Jean", příběh dělníka, který jde z bláta do louže, ve "Working on the Highway", tematizace tvůrčího bloku v "Dancing In The Dark" i temná nostalgie inspirovaná rasovými nepokoji v New Jersey v závěrečné "My Hometown". Bruce Springsteen ukazuje, že i americký sen má odvrácenou stranu, ale zároveň neztrácí hrdost na svou zemi a její obyvatele.

Ona dvojznačnost zůstala v mnoha případech nepochopena, stejně jako přebal s fotografií od Annie Leibovitz, která zobrazuje zpěváka zezadu před americkou vlajkou. Někteří, jakkoliv to nebylo nijak záměrné, snímek interpretují tak, že na americký symbol močí…

Těžko říct, kolik z těch fanoušků, kteří si v první vlně nahrávku koupili a poté vyprodávali Springsteenovy koncerty, šlo za zatraceně zábavnou a chytlavou fasádu. Mluvit o tom, že by bylo album nepochopeno, by bylo asi až příliš redukující. V každém případě si část obecenstva vybrala jen to, co chtěla slyšet. "Dostal jsem pořádnou lekci, jakým způsobem lidé vnímají pop music a popovou image," vzpomíná The Boss na období po vydání "Born In The U.S.A". Zároveň ale dokázal, že pop music nutně neznamená ústup z pozic, které si na starších řadovkách vybudoval svými inteligentními texty i sofistikovanou muzikou.

NÁZORY
 • Sice si nemyslím, že se jedná o jeho nejlepší... (Anonym, 15.08.2021 10:07) Reagovat

  Sice si nemyslím, že se jedná o jeho nejlepší desku (pro mě jsou lepší Darkness, Nebraska, Born to run), ale nelze popřít, že je opravdu nejslavnější. Tohle byl po dlouhé době skvělý článek a zaprášenosti by měly vycházet častěji. Navrhoval bych třeba alba Jagged Little Pill, Ray of Light, Appetite for Destruction (taky patří mezi nejprodávanější).

 • Jojo, (Spravedlivý, 15.08.2021 11:47) Reagovat

  Bruceho prudce springsteenující kapela :-D Není to špatný ale mě to nikdy moc nebavilo, ale nikdy jsem nevěděl, proč vlastně. Teprve když Alison Mosshart předělala jednu Bruceho věc a bylo to skvělé, pochopil jsem. On umí napsat, ale neví co s tím udělat, aby to bylo fakt dobrý.

  • Re: Jojo, (Anonym, 15.08.2021 12:15) Reagovat

   ...ale ono je to fakt dobrý. Neexistuje hudba,která by se líbila absolutně všem.

 • Ještě chybí zmínka o Bobu Clearmountainovi, kt... (Jan V., 15.08.2021 22:56) Reagovat

  Ještě chybí zmínka o Bobu Clearmountainovi, který album míchal. Bez něj by mělo poloviční úspěch. A ještě víc o Arthuru Bakerovi, který remixoval některé písně (třeba Dancing in the Dark) pro 12" singly, a tím jim umožnil větší hratelnost v klubech a větší prodejnost celého alba.

 • Born in the USA (Jakub, 16.08.2021 09:22) Reagovat

  Downbound Train je doteď moje nejoblíbenější skladba od Springsteena. Je to fakt výborná deska bez slabého místa. Albový tracky by mohly být singly, a singly jsou megaobří hity. Taková věc se povede jednou za život.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marta Kloučková - Stopa snu 8/10
Recenze: Jazzová písničkářka Marta Kloučková zve na albu "Stopa snu" do emocionálně opravdového světa Hlas Marty Kloučkové je v českém mladém jazzu nepřeslechnutelný. Vděčí za to zejména kladně přijatému debutu "Loving Season", ale i mezinárodním přesahům. Zpívala třeba s Lizz Wright nebo Judith Hill. Nyní vydává druhou... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Tereza Mašková - Cesta z bodláčí (Princezna zakletá v čase 2) 5/10
Video: Tereza Mašková si "Cestu z bodláčí" klestí předlouhými nehty A zase ten Lambora, chce se zvolat... Tereza Mašková pokračuje v tradici a navazuje na úspěšnou spolupráci: opět nazpívala titulní skladbu k pohádce "Princezna zakletá v čase". V prvním díle zněl její song "Tam za řekou", v... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2022 16:16 v sekci Audio / Video | Video
0
Lucie Bílá - O Vánocích 7/10
Video: Lucii Bílé pomáhá "O Vánocích" Pokáč Na pokračující vlně milých, vlídných a příjemných melodií a klipů pokračuje i naše znovu zvolená slavice Lucie Bílá. Období blížících se svátků je pro ni a cestu, po níž její tvorba zrovna kráčí, naprosto ideální. Se... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2022 09:30 v sekci Audio / Video | Video
0
Předvánoční zázrak: Metallica ohlásila nové album a zveřejnila klip k singlu "Lux Æterna"
Předvánoční zázrak: Metallica ohlásila nové album a zveřejnila klip k singlu "Lux Æterna" Po měsících napínání, lákání a tajností se fandové formace Metallica dočkali. Muzikanti oznámili, že jejich nové, v pořadí již dvanácté studiové album vyjde příští rok, přesněji 14. dubna 2023. Ponese titul "72 Seasons" a... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2022 19:25 v sekci Novinky
0
Živě: Aneta Langerová a Kateřina Marie Tichá - Časy se mění (Koncert pro Martu)
Video: Aneta Langerová a Kateřina Marie Tichá vzdaly hold Martě Kubišové skvělou předělávkou hitu "Časy se mění" Koncert pro Martu patřil na začátku listopadu k událostem nejen hudebního, ale i společenského významu. Při příležitosti osmdesátých narozenin Marty Kubišové se v pražské Lucerně sešlo mnoho osobností, které přišly... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2022 16:02 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Bruce Springsteen chystá box nevydaných nahrávek a láká na pokračování alb s covery (28.11.2022 07:54)
- Recenze: Soulman Springsteen je na "Only The Strong Survive" pouze za zpěváka. Staré pecky mu ale sedí náramně (21.11.2022 00:00)
- Nové desky 45/2022 - od Louise Tomlinsona přes Bruce Springsteena po Black Eyed Peas (16.11.2022 17:30)
- Video: Bruce Springsteen šíří v klipu "Don't Play That Song" radost a nadšení (31.10.2022 09:37)
- Video: Bruce Springsteen vzdává v "Nightshift" poctu zemřelým soulovým legendám (17.10.2022 08:12)
- Bruce Springsteen vydá v listopadu album coververzí (02.10.2022 10:49)
- Metallica je oficiálně největší metalovou kapelou posledních 40 let. Žádná jiná neprodala více vstupenek (04.08.2022 10:52)
- Bruce Springsteen vyráží příští rok do Evropy, České republice se bohužel vyhne (24.05.2022 16:47)
- Video: Bruce Springsteen, Patti Smith a mnozí další skládají novým videem k "Subterranean Homesick Blues" poctu 60leté kariéře Boba Dylana (08.05.2022 13:35)
- V roce 2021 vydělal z hudebníků nejvíce Bruce Springsteen (18.01.2022 18:29)

ALBUM TÝDNE 48/2022

Mylene Farmer
L'Emprise

"L'Emprise" je v mnohém překvapení - Mylene Farmer se vrací do hudebních kontur, které k ní patří vlastně odjakživa. Temná a provokativní symbolika udává ráz této až generační zpovědi, kterou autorka stvořila s novým týmem spolupracovníků vedeným Woodkidem. Po předchozích hubenějších letech je to velkolepý návrat.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 02.12.
Anastacia (US) (O2 Universum, Praha)
Pá 02.12.
Milky Chance (DE) (Forum Karlín, Praha)
Po 05.12.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 09.12.
Moderat (DE) (Forum Karlín, Praha)
Pá 09.12.
The Legendary Pink Dots (UK) (Underdogs', Praha)
St 14.12.
Earthgang (US) (Roxy, Praha)
So 28.01.
Arakain (CZ) (O2 Universum, Praha)
Čt 09.02.
The Black Angels (US) (Roxy, Praha)
Ne 12.03.
Easy Life (US) (Roxy, Praha)
Út 14.03.
Starset (US) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lenny The Prodigy Justin Bieber Prince Vladimír Mišík Kateřina Marie Tichá Madonna Marpo Adele Kryštof Viktor Sheen Lucie Vondráčková Queen BTS Ewa Farna Ed Sheeran Michal Prokop Vojtaano Slash Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu