shop.musicserver.cz
D.Y.K., Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.7.2021

Americký projekt Vojty Dyka naživo funguje luxusně

Vydáno: 02.08.2021 11:35 v sekci Naživo - Tomáš Parkan | foto: Tomáš Parkan / musicserver.cz

Na sklonku roku 2019 vydal Vojtěch Dyk dlouho připravovanou a vysněnou desku "D.Y.K." a spousta fanoušků se jistě těšila na její živou podobu. Tu covid o něco odsunul, ale nyní jsme se dočkali. Pokud někdo pochyboval, že koncertní verze alba nebude tak dobrá jako ta studiová, můžeme mu vzkázat jediné: Je ještě lepší!

Live: D.Y.K.

místo: Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha
datum: 31. července 2021
Fotogalerie

D.Y.K., Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.7.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Koncert D.Y.K. začal vzhledem k místu a jeho konfiguraci poměrně nečekaně. Po slovním přivítání saxofonisty Michala Žáčka zasedli zbylí muzikanti za své nástroje a s jejich prvními tóny se rozezněl i hlas Vojty Dyka, který se ovšem neukázal na pódiu, ale vynořil se za publikem a nadšeným davem si pak klestil cestu na scénu. Sobotní set byl už druhým na stejném místě, a zatímco ten páteční byl beznadějně naplněný, tentokrát kapacita vyčerpaná nebyla. Na druhou stranu sem zavítalo také několik přátel zpěváka včetně Jiřího Langmajera a jeho manželky Adély Gondíkové a díky nim už od počátku v Braníku panovala velmi uvolněná atmosféra.

D.Y.K., Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.7.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Po lehčím úvodu se hudebníci již naplno pustili do představení alba "D.Y.K.", které Vojtěch Dyk nahrával s Ondřejem Pivcem ve Spojených státech s tamními muzikanty. Světoznámý hráč na Hammondovy varhany nejenže se koncertní podoby také zúčastnil - hrál i zpíval -, ale především ji coby dirigent kompletně odřídil.

Zbytek sestavy sice tvořili čeští hudebníci, ovšem na výsledné kvalitě to nebylo vůbec znát a kapela, doplněná navíc o dechovou sekci, předváděla bezchybné výkony, které na druhou stranu nebyly vůbec strojené nebo profesorské. Všichni se hudbou skvěle bavili a to samé lze prohlásit i o trojici doprovodných vokalistů, o jejíž kvalitě vypovídá i to, že její součástí byly vítězka The Voice Česko Slovenska Annamária d'Almeida, skvělá jazzová zpěvačka Marta Kloučková a Jakub Vaňas. Není tedy divu, že když v jednom intermezzu dostalo trio hlavní slovo, ani v nejmenším jeho členové nepůsobili jako výplň a bavili příchozí stejně jako jejich slavnější kolega.

D.Y.K., Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.7.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Tou hlavní postavou celého vystoupení však pochopitelně zůstával Vojtěch Dyk. Ani vlivem covidové přestávky neztratil nic ze své pěvecké a hlasové jistoty. Jeho cit pro hudbu a dokonalý a přitom neskutečně vřelý projev získaly díky vlastním songům a symbióze s Ondřejem Pivcem zcela novou úroveň.

Během koncertu odehrál s výjimkou intra kompletní nahrávku, a zatímco její studiová podoba byla vcelku pochopitelně komornější a postavená na těsné a autentické atmosféře, naživo z jednotlivých písniček tryskaly obrovská energie, zápal a nabíjející groove. Ve snaze to všechno co nejvíce přenést na publikum se dokonce Dyk sám pustil do afrických tanců a jemného náznaku afrobeatu. Tento tok přerušil pouze v jednom momentě, kdy prohlásil, že chtěl, aby zazněla alespoň jedna písnička v češtině. Bohužel mu k tomu prý chyběl text, a tak za pomoci looperu vysamploval jakýsi šumavský žalm, který v setmělé atmosféře působil až mysticky.

D.Y.K., Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.7.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Atmosféru jednotlivých songů dolaďovaly prvky show, které byly původně připravené pro jiné prostory, ovšem i venku fungovaly bezvadně. Pódium si muzikanti doladili různými výškovými úrovněmi, několika kytkami, za scénou nejprve visel lesklý stříbrný závěs a před ním pak kruh s velkými různě se rozsvěcujícími písmeny D,Y a K. Ve spojení s velmi dobře zvoleným designem světel a díky tomu, že ani samotní hudebníci rozhodně nebyli statičtí, se na jevišti stále něco dělo.

Večer jako takový měl tak neskutečný spád, a než se kdokoli nadál, přiblížil se ke svému závěru. A právě v tu chvíli přišlo ještě jedno překvapení. Z reproduktorů umístěných speciálně za publikem se ozval zpěv, který ovšem neměli na svědomí hudebníci či zpěváci na pódiu, ale smíšený sbor, jenž se opět objevil za zprvu nechápajícími diváky. Po chvíli se pak na posledních několik songů přesunul na scénu a vygradoval již tak bohatý zvuk celého vystoupení. O to finální rozloučení se ovšem postaral sám hlavní představitel s písničkou "A Million Lives", kterou v intimní atmosféře věnoval své ženě.

D.Y.K., Lucerna Music Bar OpenAir, Ledárny Braník, Praha, 31.7.2021
© Tomáš Parkan / musicserver.cz
Vojtěch Dyk v jedné promluvě mezi skladbami, v nichž se pouštěl do družného rozhovoru s publikem, zažertoval, že tuto show chtěli připravit nejen pro menší kluby, ale také pro velké stadiony. A i když si při tom tak trochu utahoval z Coldplay a Kryštofů, něco na tom přece jen tom bude. Díky neodolatelné hudební stránce a především muzikantskému umu všech zúčastněných může fungovat kdekoli a kdykoli. Budete-li mít tedy možnost na nějaký koncert právě probíhajícího turné D.Y.K. zavítat, rozhodně neváhejte. Odnesete si luxusní zážitek.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pet Shop Boys, Bank Austria Halle, Vídeň, 12.5.2022
Naživo: Pet Shop Boys ve Vídni pořádali seznamovací večírek I na popové veterány Pet Shop Boys padlo covidové prokletí - celou svou koncertní šňůru museli několikrát přeložit a domácí fanoušci se mohou konečně těšit na 8. června do Fora Karlín. Pokud chtějí vědět nějaké spoilery,... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2022 07:50 v sekci Naživo
0
Jamie Cullum, Cherise, O2 universum, Praha, 19.5.2022
Naživo: Jamie Cullum už po klavíru tolik neskáče. Zato ale skáčou všichni kolem něj "Hurá, jazz!" Ano, je to přesně tak. Už i fanoušci jazzu mohou mít pocit, že pandemie je za námi, a směle mohou zase vyrazit za kulturou. Jamie Cullum v O2 universu vystoupil pod hlavičkou Colours Of Ostrava, odehrál ale o hodně jiný... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 16:13 v sekci Naživo
0
Qr.ious - Namísto hledání sebe sama jsem v minulosti hledal masku
Rozhovory: Qr.ious - Namísto hledání sebe sama jsem v minulosti hledal masku "Písně, které skládám, jsou vždy podvědomé výkřiky tématu, se kterým se musím vypořádat, jinak zešílím. Pak po nocích nedělám nic jiného, dokud tam tu emoci prostě nemám. A pak zase brečím, když ji tam mám," říká ... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 12:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
2Cellos, Matt Simons, O2 arena, Praha, 18.5.2022
Naživo: Bouřlivé i trochu rozpačité loučení s 2Cellos Ještě před covidem si oba členové chorvatského dua 2Cellos střihli své sólové projekty, které byly trochu jiného ražení, než je to, co hrají společně. Ačkoli měl pražský koncert jejich rozlučkového turné ve výsledku... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 08:25 v sekci Naživo
0
Zemřel Vangelis
Zemřel Vangelis Ve věku 79 let zemřel dnes, ve čtvrtek 19. května, známý řecký hudební skladatel a hráč na klávesové nástroje Vangelis, vlastním jménem Evangelos Odysseas Papathanassiou. Patřil k průkopníkům elektronického popu, jeho tvorba ale... čtěte zde
Vydáno: 19.05.2022 20:17 v sekci Novinky
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Vojtěch Dyk vzdává hold přírodě, lásce i víře meditativním "Šumavským otčenášem" (09.01.2022 11:24)
- Fotogalerie: D.Y.K. předvedli v Ledárnách úchvatnou show (01.08.2021 12:26)
- Video: Vojta Dyk v "You Don't Know Who I Am" zamilovaně tančí se svou ženou (23.02.2021 13:51)
- Video: Ondřej Pivec ON AIR: Hráli jsme i na mejdanu Oprah Winfrey (18.02.2021 09:53)
- Video: Dyk, Bárta, Ruppert a Vladimir 518 přinášejí "Dobrou zprávu", ústřední píseň k filmu "Prvok, Šampón, Tečka a Karel" (20.12.2020 08:25)
- Ondřej Pivec získal dvě nominace na Grammy (26.11.2020 16:41)
- Recenze: Od Ryvolů po Pokáče. B-Side Band roztančil na "Folk Swings" táborákové legendy (13.11.2020 18:30)
- Video: D.Y.K. si ve videu "Phone Song" zapomněl mobil (24.07.2020 14:35)
- Vojta Dyk s B-Side Bandem odehraje velké koncerty v Brně, Praze a Liberci (05.07.2020 11:07)
- Fotogalerie: Cenu Apollo 2019 získal Hugo Toxxx (05.03.2020 12:57)

ALBUM TÝDNE 20/2022

Lucie Redlová
Lidová Redlová

Pokud jste někdy byli na festivalu v Banátu, určitě jste zažili tu nestrojenou lásku k hudbě a s ní spojené veselí Lucie Redlové. Všechny ty noční pařby, zpívání a hraní táborákových písní U Medvěda nebo kdekoliv jinde. A přesně tahle bezbřehá muzikantská radost tryská z její aktuální desky "Lidová Redlová".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 22.05.
Benee (NZ) (Roxy, Praha)
Po 23.05.
Tool (US) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Adele Madonna Michal Prokop Slash Viktor Sheen BTS Ed Sheeran Rammstein Queen Abba The Beatles Dua Lipa Vojtaano Avril Lavigne Pink Floyd Jack White The Weeknd Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver