Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Zrní, Střecha Radost, Praha, 26.7.2021

Zrní - pokaždý je jiný aneb Jak kapela z Kladna oslavila svoje dvacetiny i přes vrtochy počasí

Vydáno: 28.07.2021 14:12 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: Hana Bukáčková

Zrní slaví tento rok dvě desítky let existence a to je velký důvod k oslavě. Slaví se sice jinak, než bylo v plánu, to ale kapelu, která se svými fanoušky udržuje pevné pouto, nemohlo rozhodit. Koncert byl kvůli předpovědi přerušen, i tak ho ale muzikanti dokončili - buskovalo se unplugged před budovou.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Live: Zrní

místo: Střecha Radost, Praha
datum: 26. červnence 2021
setlist: Muchomůrky bílé, Na vesnici, Koně, Vězni, Jabloně, Rychta, Dva, Hýkal, Deště, Království, Já jsem tvůj pes, Sladkej výlet, Když se ztratíš, Silnice od ní, Mraky, domy, les, Igor Pelech, Bojim, Jabloně, Jiskřící raketa TOTO, Lazar

Fotografie mobilem jsou pouze ilustrační, omluvte proto prosím jejich kvalitu, na koncertě jsme neměli profesionálního fotografa.

Zrní, Střecha Radost, Praha, 26.7.2021
© Hana Bukáčková
Zrní je sázka na jistotu. Každý koncert je jiný a to mě na této kapele, která funguje neuvěřitelných dvacet let, baví nejvíc. Parta tehdy osmnáctiletých kluků si řekla, že to zkusí s hraním a od té doby si jde svojí cestou, která není dlážděná a přímá, ale přesto vede na pomyslnou mýtinu, kde je všem dobře. Muzikanti vymýšlejí různé koncepty, hrají na neobvyklých místech, přicházejí s dobrými nápady a tak celkově vyzařují auru, která se těžko dá slovy popsat.

Na blížící se výročí upozorňovali na svých sociálních sítích prostřednictvím starých kapelních fotografií a rozsáhlých tematických příspěvků/článků/komentářů, které přibližovaly historii. Pánové vzpomínali na to, jak bylo, s kým spolupracovali, a na kupu dalších věcí.

Dva koncerty na Střeše Radost pojala formace kolem Honzy Ungera jako finální oslavu. Z půlky hořkosladké veselí. První (nedělní) vystoupení kvůli nevábné předpovědi slibující slejvák a bouřky odpískala předčasně (všechen nečas se totiž Praze vyhnul a bylo hezky), na druhé (pondělní) pršet nemělo, ale hraní muselo být kvůli blížícím se bleskům a dešti přerušeno. Nakonec spadlo pár kapek. Ale bezpečnost fanoušků je na prvním místě, obzvláště na místě, které je první na ráně (a to doslova vzhledem k přitažlivosti blesků)... Překvapivě se vše ale zvrhlo v netradiční koncertní zážitek.

Zrní, Střecha Radost, Praha, 26.7.2021
© Hana Bukáčková
Koncert uvítal Juklík slovy: "Zrní, Ungerground." Mělo jít o výběr songů z celého jejich dosavadního repertoáru. Na úvod ovšem zazněla předělávka, kterou pánové hrávali v úplných začátcích - kultovní "Muchomůrky bílé". Začali je hrát pouze Honza Unger, Jukla a Fíša, tedy přesně ta sestava, v níž Zrní začínalo. V půlce se pak přidali i Ondra s Caitem.

Poté zazněla jejich prvotina "Na vesnici". Unger to okomentoval slovy, že je rád, že se píseň po letech dočkala tak početného publika. Předtím ji slýchávalo maximálně dvacet návštěvníků koncertu a postupně skladbu vyřadili z repertoáru.

Repertoár nejdřív poskládali chronologicky za sebou. Z desky "Voní" zazněla "Koně", z "Hrdiny počítačový hry jde do světa" muzikanti odehráli nejvíc: "Bojím", "Vězni", "Mraky, domy, les" a "Jabloně", ze "Soundtracku ke konci světa" hned tři nejznámější "Rychta", "Hýkal" a "Dva", z "Následuj kojota" jsme mohli slyšet "Lazar", "Deště", "Já jsem tvůj pes" a "Království". Z "Jiskřící" vybrali "Když se ztratíš", "Silnice od ní", "Mraky, domy, les", "Igor Pelech" a "Jiskřící raketa TOTO". Z poslední kolekce "Nebeský klid", kterou zatím nestihli pokřtít, nakonec nezaznělo nic - šetřili si to na závěr, ale nebyl prostor.

Zrní, Střecha Radost, Praha, 26.7.2021
© Hana Bukáčková
Zpěvák mluvil častěji než při normálních koncertech. Vyprávěl historky, které se ke každém songu vážou. Polemizoval nad tím, zda má raději mluvit, nebo víc zpívat. Obojí bylo dobré, hezky se poslouchal, ale postupem času spíš převládala druhá varianta.

Líbilo se mi, jak ve "Vězních" upravil původní text: "Tohle je moje hra proti tmě, moje krásně plná hlava proti samotě," na: "Moje krásně plná střecha proti samotě," což byla pravda - bylo plno. "Rychta" by se mu prý zdála jako dobrá nová česká hymna, prý nás určitě pan prezident z okna poslouchá (ze střechy je krásně vidět Pražský hrad a také na nejvyšším bodu budovy Radosti je umístěná vlajka - pozn. aut.). "Hýkala" pak překřtili na svého "Františka Dobrotu".

Ale co čert nechtěl a osud nepřál, zhruba v polovině hraní přišlo upozornění, že se valí bouřka s deštěm, a to hned dvakrát. Po prvním varování se muzikanti poradili a rozhodli se, že chronologický setlist změní v náhodný a že budou hrát, dokud to půjde. Stihli bohužel jen jednu skladbu, úplnou novinku "Sladkej výlet". Potom raději kvůli bezpečnosti vyklidili prostor s příslibem, že budou pokračovat unplugged dole před budovou, kde je přístřeší. A jak slíbili, tak se stalo. Mezitím spadlo pár kapek a bouřka se české metropoli vyhnula. Člověk je zkrátka proti přírodě malý pán.

Zrní, Střecha Radost, Praha, 26.7.2021
© Hana Bukáčková
Mezitím se fanoušci shlukli dole před vchodem, jen minimum jich odešlo a všichni věřili, že si sváteční moment ještě prodlouží. Čekání na hudebníky si krátili společným zpíváním "Hýkala". Poté dorazila kapela a hrálo se jak za starých časů (to jsem si vzpomněla na buskingový pochod od Lennonovy zdi přes Kampu na Střelecký ostrov, který mě před pěti lety nadchl), akusticky, mezi lidmi bez pódia.

Pánové prohlásili, že se bude hrát do doby, než odbije desátá nebo do příjezdu policie. Vyzvali lidi, aby zpívali kultivovaně, aby se to případně přivolané policejní hlídce líbilo. Pár lidí osvětlovalo interprety mobily, aby na ně bylo vidět. Mělo to takovou zvláštní, ale velmi příjemnou náladu. O to víc to všechny semklo a to je to kouzlo toho jubilea, že fanoušci s kapelou drží, i když jim třeba osud nepřeje. Venku se hrálo něco přes půl hodiny, Unger skotačil jako nějaký šaman a zpívalo se sborově. Fanoušci se dožadovali přídavku - jeden si vytleskali, další ne, neb už bylo po 22. hodině. Na skandování "Ještě jednu!" skupina reagovala odpovědí: "Běžte domů."

A tak se šlo. Radostná to chvíle, kdy jsem odcházela s pocitem, že jsem byla opět u něčeho výjimečného. Díky, Zrní! Vše nejlepší ti přejeme, ať jsi stále tak plodné a vyrůstají z tebe i nadále tak dobré věci jako doteď.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
VickiKristinaBarcelona - Písně Toma Waitse jsou pořád nekonečně inspirativní
Rozhovory: VickiKristinaBarcelona - Písně Toma Waitse jsou pořád nekonečně inspirativní Svým repertoárem postaveným na tvorbě Toma Waitse zaujaly v newyorských klubech, nyní přijíždějí i do Prahy. Trojice dam VickiKristinaBarcelona vystoupí v Café V lese 22. září. Tato česká premiéra je rozhodně dobrým důvodem k... čtěte zde
Vydáno: 19.09.2021 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Slavná alba: "Rumours" je působivý katalyzátor vztahů uvnitř Fleetwood Mac
Publicistika: Slavná alba: "Rumours" je působivý katalyzátor vztahů uvnitř Fleetwood Mac Už to působí jako poněkud otřepané klišé, ale spousta skvělých nahrávek vznikla za tenzí v kapele či v extrémně nepříznivých podmínkách. Výjimek je spousta, ale to není tento případ. Vznik "Rumours" je totiž naplno ponořen... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2021 15:35 v sekci Publicistika
3
Epydemye - Prosklený nebe 8/10
Recenze: "Prosklený nebe" od Epydemye propojuje lidské příběhy se stavy mysli V současné době vzniká málo nahrávek, které na jednom disku dokážou pobavit, rozněžnit i přinutit k zamyšlení. Album "Prosklený nebe" od formace Epydemye přesně takové je. Pandemický čas se na něm podepsal naprosto minimálně a... čtěte zde
Vydáno: 18.09.2021 09:00 v sekci Recenze
0
Placebo - Beautiful James 7/10
Audio: Placebo ukončili mnohaleté čekání singlem "Beautiful James" Placebo jsou zpět s prvním singlem za posledních pět let. Novinka "Beautiful James" navíc předznamenává další album a tím i novou kapitolu jejich více než pětadvacetileté kariéry. Zároveň půjde o jejich debut u nového... čtěte zde
Vydáno: 17.09.2021 18:24 v sekci Audio / Video | Audio
25
Bandjeez - Všichni jsme byli zajedno v tom, že album se musí dokončit i bez Davida
Rozhovory: Bandjeez - Všichni jsme byli zajedno v tom, že album se musí dokončit i bez Davida Na začátku září vyšla Davidu Stypkovi & Bandjeez třetí řadovka "Dýchej". Zpěvák ji bohužel již nestihl dokončit. Na písních pak skupina pracovala společně s Martinem Ledvinou a výsledek si u nás vysloužil Album týdne. O procesu... čtěte zde
Vydáno: 17.09.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Zrní uzavírá trojlístek odpadlíků z "Nebeskýho klidu" "Milimetrem" (13.04.2021 13:09)
- Audio: "Inaugurace" od Zrní nese poselství o zodpovědnosti mocipánů (11.03.2021 14:23)
- Audio: Zrní nás zvou na hořkokyselej "Sladkej výlet" (11.02.2021 17:16)
- Video: Skupina Zrní vykoupila v novém videu vinu "Trestem" (22.10.2020 14:10)
- Naživo: Zrní rozdávalo hudební radost na střeše Radosti (22.07.2020 19:01)
- Kapela Zrní převzala cenu od Nadace Olgy Havlové a vyráží představit svůj "Nebeský klid" naživo (17.06.2020 15:19)
- Recenze: Nebesky neklidné Zrní oroduje za nás všechny (09.05.2020 12:20)
- Rozhovory: Zrní - Umění je silný v tom, že ti dává svobodu (06.03.2020 10:00)
- Video: "Neposlušnost" Zrní je do nebe volající klid (10.02.2020 16:52)
- Zrní završili projekt Havlovy děti Havlovi, vybrali na stipendium pro tři znevýhodněné studenty (10.01.2020 10:46)

ALBUM TÝDNE 37/2021

Iron Maiden
Senjutsu

Tak to máme za sebou. Patrně nejočekávanější metalové album letošního roku je venku. A hádky o tom, jaká vlastně deska "Senjutsu" od instituce Iron Maiden je, se rozjely naplno. Jedni ji vynášejí do nebes, jiní vrhají do horoucích pekel. Ach, ten přepjatý hype! Jak to tak bývá, pravda je někde mezi.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 21.09.
Modré hory / Bartleby / Anatol Svahilec (Kabinet Múz, Brno)
St 22.09.
Tryo / February / Laokoon (Kabinet Múz, Brno)
Ne 26.09.
Tarlung (AU) / Malephyr / Dephts Above (Kabinet Múz, Brno)
Po 27.09.
PTK / Slugger / RNZ (Kabinet Múz, Brno)
St 29.09.
Ctib / Vločka (Kabinet Múz, Brno)
Čt 30.09.
Boy Pablo (CHL) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 30.09.
Plusminusnula / Vellocet Roll / Obligatne (Kabinet Múz, Brno)
Ne 10.10.
Eivør (FO) (Palác Akropolis, Praha)
St 03.11.
Scarlxrd (UK) (Roxy, Praha)
Čt 04.11.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Lady Gaga Ewa Farna Lorde David Stypka Ed Sheeran Lucie Abba Pokáč AC/DC Johnny Cash BTS Kryštof Imagine Dragons Iron Maiden The Cure Beyoncé Britney Spears Madonna Vypsaná fiXa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu