shop.musicserver.cz
Zrní, Střecha Radost, Praha, 26.7.2021

Zrní - pokaždý je jiný aneb Jak kapela z Kladna oslavila svoje dvacetiny i přes vrtochy počasí

Vydáno: 28.07.2021 14:12 v sekci Naživo - Hana Bukáčková | foto: Hana Bukáčková

Zrní slaví tento rok dvě desítky let existence a to je velký důvod k oslavě. Slaví se sice jinak, než bylo v plánu, to ale kapelu, která se svými fanoušky udržuje pevné pouto, nemohlo rozhodit. Koncert byl kvůli předpovědi přerušen, i tak ho ale muzikanti dokončili - buskovalo se unplugged před budovou.

Live: Zrní

místo: Střecha Radost, Praha
datum: 26. červnence 2021
setlist: Muchomůrky bílé, Na vesnici, Koně, Vězni, Jabloně, Rychta, Dva, Hýkal, Deště, Království, Já jsem tvůj pes, Sladkej výlet, Když se ztratíš, Silnice od ní, Mraky, domy, les, Igor Pelech, Bojim, Jabloně, Jiskřící raketa TOTO, Lazar

Fotografie mobilem jsou pouze ilustrační, omluvte proto prosím jejich kvalitu, na koncertě jsme neměli profesionálního fotografa.

Zrní, Střecha Radost, Praha, 26.7.2021
© Hana Bukáčková
Zrní je sázka na jistotu. Každý koncert je jiný a to mě na této kapele, která funguje neuvěřitelných dvacet let, baví nejvíc. Parta tehdy osmnáctiletých kluků si řekla, že to zkusí s hraním a od té doby si jde svojí cestou, která není dlážděná a přímá, ale přesto vede na pomyslnou mýtinu, kde je všem dobře. Muzikanti vymýšlejí různé koncepty, hrají na neobvyklých místech, přicházejí s dobrými nápady a tak celkově vyzařují auru, která se těžko dá slovy popsat.

Na blížící se výročí upozorňovali na svých sociálních sítích prostřednictvím starých kapelních fotografií a rozsáhlých tematických příspěvků/článků/komentářů, které přibližovaly historii. Pánové vzpomínali na to, jak bylo, s kým spolupracovali, a na kupu dalších věcí.

Dva koncerty na Střeše Radost pojala formace kolem Honzy Ungera jako finální oslavu. Z půlky hořkosladké veselí. První (nedělní) vystoupení kvůli nevábné předpovědi slibující slejvák a bouřky odpískala předčasně (všechen nečas se totiž Praze vyhnul a bylo hezky), na druhé (pondělní) pršet nemělo, ale hraní muselo být kvůli blížícím se bleskům a dešti přerušeno. Nakonec spadlo pár kapek. Ale bezpečnost fanoušků je na prvním místě, obzvláště na místě, které je první na ráně (a to doslova vzhledem k přitažlivosti blesků)... Překvapivě se vše ale zvrhlo v netradiční koncertní zážitek.

Zrní, Střecha Radost, Praha, 26.7.2021
© Hana Bukáčková
Koncert uvítal Juklík slovy: "Zrní, Ungerground." Mělo jít o výběr songů z celého jejich dosavadního repertoáru. Na úvod ovšem zazněla předělávka, kterou pánové hrávali v úplných začátcích - kultovní "Muchomůrky bílé". Začali je hrát pouze Honza Unger, Jukla a Fíša, tedy přesně ta sestava, v níž Zrní začínalo. V půlce se pak přidali i Ondra s Caitem.

Poté zazněla jejich prvotina "Na vesnici". Unger to okomentoval slovy, že je rád, že se píseň po letech dočkala tak početného publika. Předtím ji slýchávalo maximálně dvacet návštěvníků koncertu a postupně skladbu vyřadili z repertoáru.

Repertoár nejdřív poskládali chronologicky za sebou. Z desky "Voní" zazněla "Koně", z "Hrdiny počítačový hry jde do světa" muzikanti odehráli nejvíc: "Bojím", "Vězni", "Mraky, domy, les" a "Jabloně", ze "Soundtracku ke konci světa" hned tři nejznámější "Rychta", "Hýkal" a "Dva", z "Následuj kojota" jsme mohli slyšet "Lazar", "Deště", "Já jsem tvůj pes" a "Království". Z "Jiskřící" vybrali "Když se ztratíš", "Silnice od ní", "Mraky, domy, les", "Igor Pelech" a "Jiskřící raketa TOTO". Z poslední kolekce "Nebeský klid", kterou zatím nestihli pokřtít, nakonec nezaznělo nic - šetřili si to na závěr, ale nebyl prostor.

Zrní, Střecha Radost, Praha, 26.7.2021
© Hana Bukáčková
Zpěvák mluvil častěji než při normálních koncertech. Vyprávěl historky, které se ke každém songu vážou. Polemizoval nad tím, zda má raději mluvit, nebo víc zpívat. Obojí bylo dobré, hezky se poslouchal, ale postupem času spíš převládala druhá varianta.

Líbilo se mi, jak ve "Vězních" upravil původní text: "Tohle je moje hra proti tmě, moje krásně plná hlava proti samotě," na: "Moje krásně plná střecha proti samotě," což byla pravda - bylo plno. "Rychta" by se mu prý zdála jako dobrá nová česká hymna, prý nás určitě pan prezident z okna poslouchá (ze střechy je krásně vidět Pražský hrad a také na nejvyšším bodu budovy Radosti je umístěná vlajka - pozn. aut.). "Hýkala" pak překřtili na svého "Františka Dobrotu".

Ale co čert nechtěl a osud nepřál, zhruba v polovině hraní přišlo upozornění, že se valí bouřka s deštěm, a to hned dvakrát. Po prvním varování se muzikanti poradili a rozhodli se, že chronologický setlist změní v náhodný a že budou hrát, dokud to půjde. Stihli bohužel jen jednu skladbu, úplnou novinku "Sladkej výlet". Potom raději kvůli bezpečnosti vyklidili prostor s příslibem, že budou pokračovat unplugged dole před budovou, kde je přístřeší. A jak slíbili, tak se stalo. Mezitím spadlo pár kapek a bouřka se české metropoli vyhnula. Člověk je zkrátka proti přírodě malý pán.

Zrní, Střecha Radost, Praha, 26.7.2021
© Hana Bukáčková
Mezitím se fanoušci shlukli dole před vchodem, jen minimum jich odešlo a všichni věřili, že si sváteční moment ještě prodlouží. Čekání na hudebníky si krátili společným zpíváním "Hýkala". Poté dorazila kapela a hrálo se jak za starých časů (to jsem si vzpomněla na buskingový pochod od Lennonovy zdi přes Kampu na Střelecký ostrov, který mě před pěti lety nadchl), akusticky, mezi lidmi bez pódia.

Pánové prohlásili, že se bude hrát do doby, než odbije desátá nebo do příjezdu policie. Vyzvali lidi, aby zpívali kultivovaně, aby se to případně přivolané policejní hlídce líbilo. Pár lidí osvětlovalo interprety mobily, aby na ně bylo vidět. Mělo to takovou zvláštní, ale velmi příjemnou náladu. O to víc to všechny semklo a to je to kouzlo toho jubilea, že fanoušci s kapelou drží, i když jim třeba osud nepřeje. Venku se hrálo něco přes půl hodiny, Unger skotačil jako nějaký šaman a zpívalo se sborově. Fanoušci se dožadovali přídavku - jeden si vytleskali, další ne, neb už bylo po 22. hodině. Na skandování "Ještě jednu!" skupina reagovala odpovědí: "Běžte domů."

A tak se šlo. Radostná to chvíle, kdy jsem odcházela s pocitem, že jsem byla opět u něčeho výjimečného. Díky, Zrní! Vše nejlepší ti přejeme, ať jsi stále tak plodné a vyrůstají z tebe i nadále tak dobré věci jako doteď.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover
Rozhovory: Martin Zeller (Cocotte Minute) - Plán byl udělat nějakej svatokrádežnej cover Cocotte Minute mají venku EP "Zllá láska", které obsahuje tři novinky. Kromě autorských písní "Řeka" a "Černý šaty" je v tracklistu taky cover hitu "Milujem se čím dál víc" od Petra Kotvalda. O tom, jak fanoušci kontroverzní song... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2023 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
The Prodigy, Sportovní hala Fortuna, Praha, 7.12.2023
Naživo: The Prodigy v Praze své umění rozmělnili, vzpomínka na Keitha Flinta mohla být emotivnější Když se po smrti Keitha Flinta tvrdě elektronická formace vrátila na scénu s turné nazvaným "Army Of The Ants", vypadalo to, že by do Prahy mohla přijet snad už i s novou, takto nazvanou deskou. Ta se ale zatím nekoná, a tak byla... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 17:15 v sekci Naživo
0
Bruce Dickinson - Afterglow of Ragnarok 8/10
Video: "Afterglow of Ragnarok" uvádí do světa "The Mandrake Project", připravovanou sólovku Bruce Dickinsona Frontman Iron Maiden Bruce Dickinson před časem oznámil vydání své sedmé sólové desky s názvem "The Mandrake Project" a nyní se pochlubil s prvním singlem "Afterglow of Ragnarok". K němu připojil také pár detailů k samotnému albu.... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 14:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 48. týden 2023
Lost Frequencies a Viktor Sheen potvrdili vedoucí postavení v českých žebříčcích Začátek předvánočního času nepřinesl v domácích hitparádách žádné významné změny. Rádia podruhé ovládl Lost Frequencies se skladbou "The Feeling", albovému pořadí kraluje posedmé v řadě Viktor Sheen s titulem "Planeta... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Hozier, Sportovní hala Fortuna, Praha, 6.12.2023
Naživo: Hozier ve Fortuně odehrál skvělou show. Zmínil i politiku a publikum učil irsky V rámci své "Unreal Unearth Tour" Hozier opět zavítal do Prahy. Irský sympaťák to rozbalil ve Sportovní hale Fortuna a diváky zaujal na celé dvě hodiny, které i tak utekly jako voda. Předskakovala mu britská kapela The Last Dinner... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2023 15:00 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Frontman Zrní Honza Unger nás v klipu "Satelity" vezme k sobě domů, za štěstím (23.11.2023 07:59)
- Video: Klip "Mí zlatí roboti" od Zrní je experimentální, barevnou, rozskákanou divočinou (12.09.2023 10:12)
- Fotogalerie: Ostravské Colours se opět rozzářily všemi barvami (20.07.2023 16:16)
- Naživo: Páteční Metronome Prague se dal do pohybu (nejen větrného) (24.06.2023 16:25)
- Fotogalerie: Metronome Prague pokračoval se Zaz, Editors, Janou Kirschner, Zrním a dalšími (24.06.2023 11:30)
- Rozhovory: Zrní - K lidem to musí doletět snadno (16.04.2023 09:00)
- Recenze: Skupina Zrní má novou desku "Široko daleko". A ta deska je fantastická (20.02.2023 16:00)
- Video: Zrní v novém klipu jezdí v dodávce na oběžné "Dráze" (19.02.2023 08:36)
- Naživo: Skupina Zrní se po třech letech vrátila na Střechy Lucerny. A poručila větru dešti (21.06.2022 17:00)
- Video: Premiéra: Zrní představuje home made klip "16:07". Vznikl během lockdownu (02.12.2021 10:00)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 17.02.
Black Foxxes (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Prince Vladimír Mišík Justin Bieber Viktor Sheen Taylor Swift Lucie Vondráčková Barbara Haščáková Madonna MC Erik a Barbara Kryštof Ben Cristovao The Beatles Ewa Farna Lady Gaga AC/DC Like She Burian Milly Honsová Sia
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu