Po měsících ticha to v Modré Vopici zase burácelo. Na Obscure Mosh excelovali Hypnos i Exorcizphobia

13.07.2021 15:23 - Jiří V. Matýsek | foto: Tom Jajo Rozkovec / @musicserver.cz

Metalová sezóna v Praze zahájena! Postarala se o to komorní akce Obscure Mosh, která zabrala venkovní prostory podniku Modrá Vopice a do hlavního města přivezla kulatou desítku domácích kapel. Došlo na legendy, mladou krev a hned několik koncertních premiér. Aby ne, po té mnohaměsíční pauze...

Live: Mosh Obscure

místo: Modrá Vopice, Praha
datum: 11. července 2021
Vystoupili: Sněť, Insistent, Shampoon Killer, Sick Sinus Syndrome, Contrastic, Exorcizphobia, Gutalax, Gride, Hypnos a Malignant Tumour
Fotogalerie

Letošní Obscure Mosh by se dal s trochou nadsázky označit za rozehřívací večírek hned pro dva festivaly: samozřejmě pro Brutal Assault, respektive letos snad už naposledy v omezené podobě a pod názvem Josefstadt, a svým způsobem i pro trutnovský festival Obscene Extreme - i díky výraznému podílu grindových kapel v nabitém line-upu.

Mosh Obscure, Modrá Vopice, Praha, 11.července 2021
© Tom Jajo Rozkovec / @musicserver.cz
Už v jednu odpoledne celou akci vykopli Sněť a potvrdili to, co napovídala jejich dosud čerstvá deska "Mokvání v okovech" - inspirační zdroje jejich retro death metalu jsou zřejmé, ale umějí to prodat s natolik nakažlivou energií a vlastním ksichtem, že se jim jen těžko odolává. A navíc ten sebejistý projev! Tady si všechno sedlo.

Další tři kapely vsadily na dravost a agresivitu. Insistent to napálili do grindcoru a byla to divočina, u které se houpala bariéra před pódiem. Shampoon Killer zase vrátili Vopici do vod death metalu - tentokrát žádné retro, ale sofistikovaná techničnost, navíc kořeněná podařenou spoluprací obou vokalistů.

Vystoupení čtvrtých Sick Sinus Syndrome patřilo k těm očekávanějším setům. Superskupina tří muzikantů z Pathologist, Malignant Tumour či Beast Within The Sound přísahá na odkaz raně goregrindových Carcass, a tohle byla její živá premiéra. Škoda že uhánějící celek začal velmi rychle splývat dohromady. Detaily, které zdobí jejich vcelku podařený, byť poněkud dlouhý debut "Rotten To The Core", se kvůli tomu kamsi ztratily...

Úplně jinak to vzali Contrastic, rovněž vybaveni novým, na konci loňského roku vydaným albem "Manum". Spousta samplů, riffy i melodie roztříštěné na kusy, nepravidelný rytmus, časté zlomy, místy jazz hraný na zkreslenou kytaru a basu, položený na koberec z rychlých bicích. Náročné, ale po spíše nekomplikovaném přístupu předchozí trojice velmi příjemné osvěžení. To ostatně nabízel i občasný déšť, ale až do pozdějšího podvečera se z kapek nestalo nic, co by dokázalo náladu jakkoliv zkalit.

Mosh Obscure, Modrá Vopice, Praha, 11.července 2021
© Tom Jajo Rozkovec / @musicserver.cz
V nastoleném kvalitativním tempu pokračovala Exorcizphobia. Její svižný thrashový výstup byl jednou z nejzářivějších ozdob večera. Starší vály, novinky z aktuální desky "Digitotallity", hostovačka Bilose z Malignant Tumour a navrch velice slušný mosh-pit, jako by to ani nebyla akce komorních rozměrů.

Následující Gutalax měli nevděčnou roli náhradníků - skoro na poslední chvíli totiž zaskočili za Finy Rotten Sound, kteří museli účast zrušit. Jejich tancovačkový goregrind je v mnoha ohledech jistota, alespoň pro věrné fanoušky, vybavené toaletním papírem i záchodovou mísou. Nebylo jich ovšem kupodivu tolik, aby vytvořili tu správnou atmosféru. Takhle set skupiny, byť obohacený o nové skladby, přišel o část svého vizuálního, záchodově-cirkusového kouzla. O hudbu tady totiž tak úplně nejde.

Mosh Obscure, Modrá Vopice, Praha, 11.července 2021
© Tom Jajo Rozkovec / @musicserver.cz
Jihočeští Gride jsou sice stálice, ale i tady byli těmi, kdo si na Obscure Mosh odbyli premiéru - tentokrát jako trojice. Centrem všeho dění byl zpívající bubeník Čert, jehož ďábelský (nomen omen?) výkon se postaral o jeden z nejintenzivnějších koncertů večera.

Časově nejlepší slot... a nejhorší možné počasí, to si vybrali Hypnos se svým zbrusu novým černým vystoupením postaveným kolem loňské desky "The Blackrow". A v rámci omezených možností venkovního pódia v Modré Vopici to bylo skutečně velkolepé. Spousta kouře a světel, výborný zvuk i očividné nadšení a nasazení čtveřice na pódiu. A frontman Bruno taky dokázal velice přesně vystihnout, o co na akcích, jako je Obscure Mosh, jde: dokud hoří plamen v srdcích, tohle všechno bude pokračovat. Nenechme to vyhasnout...

Skvělou odezvu měli i ostravští Motörhead, tedy Malignant Tumour. Jejich thrash rock 'n' roll řezal, drtil i bavil a lehce promoklé publikum slušně rozparádil - a to až k tancům na stolech. Podařený večírek, jen co je pravda. Po dlouhých měsících ticha už to zase burácí.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY