shop.musicserver.cz
Cancel culture se neštítí ani dětí. Naposledy si vyhlídla Billie Eilish

Cancel culture se neštítí ani dětí. Naposledy si vyhlídla Billie Eilish

Vydáno: 23.06.2021 09:11 v sekci Na okraj - Simona Knotková | foto: Universal Music

Další (tý)den, další osobnost na pranýři. Tentokrát si mocná ruka anonymních bojovníků za sociální spravedlnost vybrala Billie Eilish, která řekla rasistické slovo a napodobila přízvuk jiné rasy. A to se nedělá. Ani když je vám třináct a takovým věcem většinou vůbec nerozumíte. Heslo: #billieeilishisoverparty.

Bojuje za práva zvířat, není jí lhostejná politická budoucnost její země, posílá peníze na charitu a hlavně je to emancipovaná mladá žena, která se nebojí ozvat proti sexistickému hudebnímu průmyslu i proti těm, co shazují ostatní na základě jejich těla. Billie Eilish je super holka, která zastává ty správné postoje. (Kromě toho, že je to mimořádně nadaná umělkyně, na což se ale poslední roky nehledí tolik jako na angažovanost a výroky pronesené na sociálních sítích.) Toho ale bohdá nebude, aby i na ni představitelé vyspělé kultury rušení něco nevyhrabali.

Eilish má to neštěstí, že pochází z generace, která kus svých životů prožívá na chytrých zařízeních, na nichž si zaznamenává kdeco. Bylo tedy jen otázkou času, než se také na ni vyhrabe nějaká špína. Protože ta se s trochou úsilí a investigace vyhrabe na každého. Konkrétně byly nalezeny nahrávky, na kterých se zpěvačka dopouští naprosto ohavného rasistického chování, kvůli kterému šli do mdlob všichni bojovníci za sociální spravedlnost. Takové nahrávky, za které se na sociálních médiích oprašují louče a vidle a dav vyráží do virtuálních ulic s hashtagem #cancel.

Na TikToku se objevilo sestříhané video, ve kterém Billie napodobuje černošský a asijský přízvuk a používá výraz chink, kterým se v USA hanlivě označují Číňané.

"Billie Eilish řekla rasistickou urážku, takže ji teď zrušíme," vynáší verdikt jedna uživatelka Twitteru. "Zrušit," ani se nenamáhá delších soudů uživatelka druhá. A tak bychom mohli pokračovat. Naťukat do mobilu šest písmenek, odeslat a jít po dalším umělci, který narušuje naši sluníčkovou hyperkorektní utopii.

Samotný akt zrušení naštěstí není tak jednoduchý, ale už jenom skutečnost, že některým lidem opravdu přijde v pořádku zruinovat něčí kariéru, potažmo celý život na základě hrstky slov vytržených z kontextu, je děsivá. Když opomeneme, že ani za takové věci by se neměl nikdo rUšIt (stále snad existuje něco jako diskuze) a že inkriminované slůvko pochází ze songu Tylera The Creatora "Fish" (který se za to žádného lynče nedočkal, hm…), máme tu ještě jednu podstatnou okolnost - Billie Eilish bylo v době tohoto výstupu kolem třinácti let.

Nevím, co jste v takovém věku dělali vy, ale dokážu si představit, že já jsem taky bezmyšlenkovitě opakovala verše nějakého songu. Jen stěží bych věděla, že některé texty a činy mohou být rasistické či jinak -fobní, protože i kdyby mě v takových oblastech někdo vzdělával, asi bych to stejně moc nechápala. A kdybych uslyšela, jak někdo pitvoří něčí přízvuk, třeba bych to po něm zopakovala. Proč? Protože jsem v takovém věku byla jenom hloupé dítě. Všichni jsme byli, dokonce i Billie. Rušit lidi za to, co v minulosti řekli nebo neřekli, je sama o sobě velmi nebezpečná filozofie, rušit hloupé děti za to, že jsou hloupé děti, to je už úplně nový level.

Nejde samozřejmě jenom o jedno video z TikToku. Billie Eilish je už na výsluní dostatečně dlouho na to, aby se toho materiálu nastřádalo víc. Anonymové na sociálních sítích tak připomínají, že jí už v minulosti údajně unikl výraz nigger, randí s třicetiletým mužem, který je shodou okolností prý rasista a homofob (protože nestačí, že se chováme správně my, zodpovídáme také za chování svých partnerů, které bychom ještě před samotným vztahem měli nechat projet svazáckou prověrkou), profituje z předstíraných sympatií ke stejnému pohlaví (protože se v klipu "Lost Cause" tulí k děvčatům; teď marně pátrám v paměti, kdy z něčeho podobného byla obviněna třeba Nicki Minaj nebo Cardi B, jejichž klipy jsou v tomto směru ještě o něco dál), a nadto všechno, představte si, se ani nevyjádřila k událostem v Palestině!

Interpretka si na svém Instagramu sáhla do svědomí a omluvila se za veškeré chování, jehož se v minulosti dopustila. Zbytečné. Stejně tak bychom si mohli VŠICHNI sypat popel na hlavu, že jsme se nenarodili jako uvědomělí géniové se znalostí společenských problémů. Zároveň píše, že ji neospravedlňuje ani její neznalost daného výrazu, ani její věk. A co jiného?

Mimochodem - není to dokonalá ironie, že ti samí jedinci, kteří jsou pohoršeni, že třicetiletý muž chodí s devatenáctiletou dívkou (protože taková žena přece ještě nemůže být dostatečně vyzrála, a muž je tedy pedofil), jdou pak na internet, kde tomuto dítěti sami ubližují a prohání ho virtuálním lynčem?

NÁZORY
 • - (thornhill, 23.06.2021 09:24) Reagovat

  uhorková sezóna odštartovala

 • :) (jarecek, 23.06.2021 10:36) Reagovat

  no .. priposrala se z toho sice o neco min nez ti, co uz byli lyncovani pred ni, ale presto .. holt zase prachy, prachy, prachy. jinak s tim tylerem me to hned trklo. opravdu, na to neni co rict :)) a to nic proti ttc. je to typek ..

 • Ano, zrušit (RememberDecember, 23.06.2021 12:10) Reagovat

  Nazvala své fanoušky "embarrassing" a její přítel je homofob

  • Re: Ano, zrušit (Anonym, 23.06.2021 12:14) Reagovat

   Jaký nazvala? Jen lajkla fotku, kde bylo psáno, že jsou její fanoušci někdy ‘embarrassing’. Nejsem její fanoušek, ale na tohle jsem narazil a tohle překrucování mě s*re.

  • Re: Ano, zrušit (alex, 23.06.2021 13:16) Reagovat

   I kdyby to opravdu řekla, za to bys ji chtěl vymazat ze společnosti? Jinak jsi v pořádku? Spíš zrušit všechny sněhové vločky jako jsi ty.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Miro Žbirka - Posledné veci 9/10
Recenze: "Posledné veci" jsou Mekyho sbohem a Davidovým ahoj Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu
Komentované diskografie: Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu Tool už v pondělí 23. května vystoupí v Praze. Poprvé přijedou vyzbrojeni svou stále aktuální deskou "Fear Inoculum", kterou vydali v roce 2019, třináct let po té předcházející. Tool prostě nespěchají, nicméně vypadá to, že... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2022 09:15 v sekci Publicistika | Komentované diskografie
0
Pet Shop Boys, Bank Austria Halle, Vídeň, 12.5.2022
Naživo: Pet Shop Boys ve Vídni pořádali seznamovací večírek I na popové veterány Pet Shop Boys padlo covidové prokletí - celou svou koncertní šňůru museli několikrát přeložit a domácí fanoušci se mohou konečně těšit na 8. června do Fora Karlín. Pokud chtějí vědět nějaké spoilery,... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2022 07:50 v sekci Naživo
0
Jamie Cullum, Cherise, O2 universum, Praha, 19.5.2022
Naživo: Jamie Cullum už po klavíru tolik neskáče. Zato ale skáčou všichni kolem něj "Hurá, jazz!" Ano, je to přesně tak. Už i fanoušci jazzu mohou mít pocit, že pandemie je za námi, a směle mohou zase vyrazit za kulturou. Jamie Cullum v O2 universu vystoupil pod hlavičkou Colours Of Ostrava, odehrál ale o hodně jiný... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 16:13 v sekci Naživo
0
Qr.ious - Namísto hledání sebe sama jsem v minulosti hledal masku
Rozhovory: Qr.ious - Namísto hledání sebe sama jsem v minulosti hledal masku "Písně, které skládám, jsou vždy podvědomé výkřiky tématu, se kterým se musím vypořádat, jinak zešílím. Pak po nocích nedělám nic jiného, dokud tam tu emoci prostě nemám. A pak zase brečím, když ji tam mám," říká ... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 12:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Billie Eilish a Lisa Simpsonová budou mít svůj animovaný kraťas (17.04.2022 16:15)
- Oscara za nejlepší píseň vyhráli Billie Eilish a Finneas se svojí bondovkou (28.03.2022 11:56)
- Audio: Billie Eilish a Finneas jako boyband? V písních z animáku "Proměna" vzdávají hold popu z přelomu tisíciletí (22.03.2022 18:33)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (10-1) (01.02.2022 14:00)
- Top 10: Porno, zadnice i očkování: 10 + 1 nejčtenější článek roku 2021 (31.12.2021 08:00)
- Jméno Billie Eilish patří mezi nejčastěji chybně vyslovované pojmy roku (27.12.2021 08:31)
- Billie Eilish: "Sledování porna od jedenácti let mi vymylo mozek" (17.12.2021 13:03)
- Billie Eilish měla covid. "Kdybych nebyla očkovaná, zemřela bych," říká (15.12.2021 12:29)
- Billie Eilish a Finneas už pracují na třetí desce (13.12.2021 11:45)
- Video: Billie Eilish se v "Male Fantasy" utápí v porozchodovém smutku (08.12.2021 13:13)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 23.05.
Tool (US) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Adele Madonna BTS Michal Prokop Slash Ed Sheeran The Beatles Queen Viktor Sheen Dua Lipa Pink Floyd Abba Avril Lavigne Vojtaano Rammstein Jack White The Weeknd Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver