Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Progres 2 - Třetí kniha džunglí (reedice)

"Třetí kniha džunglí" Progresu 2 ani po čtyřiceti letech neztratila nic ze své magie

Vydáno: 16.05.2021 09:00 v sekci Recenze - Tomáš Rozkovec | foto: Jef Kratochvil

"My, ty a já, my dál jsme krve jen jedné, blázne, lhostejno kam jdem." Finále alba "Třetí kniha džunglí" brněnských Progres 2 nepřestalo být aktuální. Po čtyřiceti letech od jeho premiéry došlo k jeho znovuvydání, tentokráte pod křídly Supraphonu. Samotná kapela dohlížela na jeho remastering a my na to, jak to celé dopadlo.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
9/10

Progres 2 - Třetí kniha džunglí (reedice)

Vydáno: 26.3.2021
Celkový čas: 1:21

Skladby: LP1: Já, Setkání, Kdo jsem?, Svět džungle, Zákon, Opičí národ, Strach, Ztracený ráj / LP2: Muž, který se podobá odvrácené straně Měsíce, Neznámé nevpouštěj dál, V ráji století, Reklamní suita, S maskou a bez masky, To já se vracím, Ozvěny, Čím je svět můj?

Vydavatel: Supraphon

Hudební začátky osmdesátek v tehdejším Československu se na rozdíl od našich západních sousedů vyvíjely z pochopitelných důvodů trochu jinak. Venku řádil punk, probouzel se heavy metal a zrodila nová vlna, která postupně zalila všechno a všechny včetně hard- a artrockových pořádků.

U nás však pořádky byly ve svých pevně zajetých kolejích. Karel Gott vydává své "Country album", Hana Zagorová přichází s kolekcí "Mimořádná linka" a Helena Vondráčková představuje své "Sblížení". Přesto se mezi tou hromadou popových a normalizačních záležitostí najdou i skvělé rockové skvosty jako M.Efekt a jejich "33" nebo Oldřich Veselý, který se znovuobnovenými Synkopami kouzlí na albu "Sluneční hodiny". A ve zkušebně Progresu 2 se kutí další audiovizuální program s názvem "Třetí kniha džunglí".

Progres 2 měli v té době za sebou velmi úspěšný projekt vesmírné opery "Dialog s vesmírem" a připravovali další komponovaný pořad. Zároveň se museli smířit s odchodem jednoho ze zakládajících členů - frontman a kytarista Pavel Váně se názorově neshodl s bubeníkem Zdeňkem Klukou na chystaném zpracování tématu Kiplingovy "Knihy džunglí" a skupinu opustil. Je pravdou, že již dříve vzniklo album "Mauglí", ale to vyšlo v jiné sestavě, s jiným názvem kapely a tématu se do facto dotklo jen lehce.

Ostatní museli řešit, co dál. V té době již s nimi hrál klávesista Roman Dragoun, který nahradil Karla Horkého, a tudíž se odlehčilo i samotnému Pavlu Pelcovi, který krom hry na baskytaru během posledních koncertů "Dialogu" obsluhoval i klávesovou baterii.

Čtveřice muzikantů ve složení Zdeněk Kluka (bicí, zpěv, flétna), Pavel Pelc (basa, zpěv, moog) Miloš Morávek (kytara) a Roman Dragoun (zpěv, klávesy) se vrhla do práce. Nechali za sebou ony obávané náčrty témat z "Mauglího" a Kiplingovým tématem se inspirovali jen velmi volně. Zachovali však hlavní poselství knihy: uvědomění člověka, že je, byl a vždy bude součástí přírody, ať je kdekoli. Jejich představy zhmotnil básník Vladimír Čort.

Člověk se ocitá ve světě Džungle, postupně se učí její zákonitosti a snaží se pochopit její řád. Ač je k sobě pojí silné pouto, on si začne uvědomovat, že je někým jiným, než se mu jeho ochránkyně snaží vnuknout. Její domovské lůno jej již nenaplňuje. Cítí neklid. Touží blíže poznat svoji identitu a souznít se svým vlastním druhem, který tuší v neonových dálavách. Srdce jej táhne kamsi k vábivému svitu velkoměsta. Odchází tedy do míst, jež ho magicky přitahují. Město mu však nabízí svoji verzi džungle. Beton, lesk, sex, chtivost a moc civilizace. Na Člověka se tak po chvíli začíná drát chlad a odcizení. Komerční lesk a uspokojení zdánlivého luxusu a bezstarostnosti střídá pocit vystřízlivění a odosobnění.

Hudebně se velmi dobře podařilo vyjádřit spojení malosti člověka v kontrastu s nekonečnou džunglí. Vesmírné víření, které splyne ve spojení kompozic "Já", "Setkání", "Kdo jsem" a "Svět džungle", zde nádherně prokresluje magičnost přírody. Všechny její zvuky jsou v protikladu se strachy a postupným sebeuvědoměním lidského stvoření. Zajímavostí je, že ve filmovém pokračování série "X-Men: Apocalypse" režiséra Bryana Singera zazní mimo jiné právě píseň "Kdo jsem?".

Druhá část je naopak vyjádřením chladu světélkujícího betonového útočiště se všemi jeho nástrahami. Člověk si v něm připadá ztracený. Dochází ke katarzi vlastního já v podobě "To já se vracím" a k souznění s přírodou v epickém završení celé rockové opery skladbou "Čím je svět můj?".

Koncertní zpracování bylo opět velkolepé. Masky, filmové dotáčky, světla. Oválné pytle se před zraky posluchačů nafukovaly vzhůru nad pódium. Měnily se tak v promítací plátno. Dokázaly být světélkující džunglí, mrakodrapy či jen pouhými zdroji barevného světla. V průběhu emotivního finále obstaraného výše zmíněnou "Čím je svět můj?", kdy se Člověk, vychovaný Džunglí, vrací z Města zpět do lůna stromů, vyrostly dva takovéto falické symboly přímo nad hlavami diváků. Bylo to skutečně epické završení rockového divadla. Stejně jako v předchozím "Dialogu" do té doby v Československu příliš nevídaného.

Roman Dragoun kompozice vyplnil svými klávesovými stěnami, nahradil tím druhou kytaru a zároveň předvedl, jaký dokáže být frontman. Vlastně tak v podstatě položil další kámen ke své příští hudební kariéře. Jeho hlas zde hladí, konejší, dokáže byt znepokojivý i řádně nabroušený. Nutno zmínit i jeho nezanedbatelný autorský vklad v hitech "Muž, který se podobá odvrácené straně Měsíce" či "Svět džungle".

Dílo vyšlo tentokrát, na rozdíl od předchozího "Dialogu", v nezkrácené verzi, na ploše dvojalba. Na remastering po necelých čtyřiceti letech dohlédla samotná kapela. A co se vlastně změnilo? Zásadních úprav doznal především obal. Obsahuje původní koláže Václava Houfa, vnitřky obalů a středů LP zaplňují kolorované výjevy z džungle, požárů lesa a svitu města. Korespondují tak s původními promítanými diapozitivy při živé produkci.

Samotná nahrávka je čistější než ta původní. Analogový zvuk se sice nezbavil jistého zastřeného zpěvu a polštářově tlumených bicích, je však plný detailů. Vynikne zejména bohatý klávesový rejstřík v jednotlivých skladbách a pestrá, prostorová kytara. Velmi dobře je zpracována druhá deska. Dříve ne úplně výrazná "V ráji století" je naprostou lahůdkou. Je však nutné dát volume lehce doprava, vyniknou tak všechny nástroje včetně perkusí a jejich rytmů.

Současně s vinylem vyšla remasterovaná nahrávka ve formátu 2CD, která je obohacena o živé záznamy daného programu a o další bonusy. Zde je práce techniků opravdu slyšet. Část koncertu vyšla již na předchozí reedici a tady je kvalitativní posun naprosto markantní. Věřím, že skupina dostane slibu Zdeňka Kluky a že zrekonstruuje i "Dialog s Vesmírem" do podoby, ve které měl vyjít v roce 1980. Zde se však nabízí asi jen ta varianta, že bude znovu natočen v současné sestavě. Ale proč ne.

"Svět příliš se roztočil", skladba, která je dovětkem celého díla a největším bonusem druhého disku digitálního vydání, rozhodně není špatným příspěvkem, jen zní tak trochu nedokončeně (jako demosnímek). Rozhodně nedosahuje kvalit zbývajících položek, tematicky však sedí jak onen pověstný zadek na keramice.

Co říci na závěr? I v oněch vysmívaných osmdesátkách vyšla v naší kotlině řada výborných alb, ta však byla více či méně zvukově pošramocena. A proto je skvělé, že se Supraphon ujal této role. Artrockové muziky není nikdy dost a ta československá měla nejen hudební úroveň. Velmi se přibližovala, ne-li rovnala zahraniční produkci, ale hlavně dávala ten opojný pocit svobody z cest za hranice divné společenské šedi. "Třetí kniha džunglí" od Progres 2 byla magická nejen na pódiích, své kouzlo si udržela i po čtyřiceti letech. Jeden bod z pověstné desítky je jen kosmetickým minusem za roztříštěnost druhé části kolekce, která velmi dobře fungovala naživo, ale na desce už to není úplně ono.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Jasně 10/10 (Chroust, 16.05.2021 09:30) Reagovat

  Tohle nedostalo 10/10? Jo, vlastně, to je pro Kluse :-)

  • Re: Jasně 10/10 (Tomáš Rozkovec, 16.05.2021 10:43) Reagovat

   Děkuji za reakci, tvorbu Kluse nekomentuji ani ji neznám a nikdy jsem ani nerecenzoval. Je dobré občas rozlišovat žánry a poměřovat desky právě oním měřítkem a nebo číst článek celý, či alespoň shrnutí. V poslední větě máte napsáno proč to onu desítku nedostalo. T.Rozkovec

   • Re: Jasně 10/10 (Doktor Slovo, 16.05.2021 12:18) Reagovat

    Přesně tak.Napříč žánry je stupnice 1-10 pouze orientační.

 • Kniha (Ijon, 16.05.2021 13:01) Reagovat

  Skvělé album, vlastně dvojalbum. Nesčíslněkrát jsem jej drhnul na LP a teď jsem si k vlastnímu překvapení při spoustě let znovu užil výborný remaster. Možná bych podotknul, že vyšlo tak trochu i k pětašedesátinám Romana Dragouna, pozoruhodné to postavy českého beatu. Snad jen škoda, že na desce nedostala více prostoru originální kytara Miloše Morávka. Co se týče bonusové skladby, raději ji budu ignorovat, aby nekazila dojem.

 • Klenot! (makrelaman, 17.05.2021 08:52) Reagovat

  Jeden z absolútnych vrcholov českej modernej hudby. Tlieskam nepretržite 40 rokov.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Cancel culture se neštítí ani dětí. Naposledy si vyhlídla Billie Eilish
Na okraj: Cancel culture se neštítí ani dětí. Naposledy si vyhlídla Billie Eilish Další (tý)den, další osobnost na pranýři. Tentokrát si mocná ruka anonymních bojovníků za sociální spravedlnost vybrala Billie Eilish, která řekla rasistické slovo a napodobila přízvuk jiné rasy. A to se nedělá. Ani když je... čtěte zde
Vydáno: 23.06.2021 09:11 v sekci Publicistika | Na okraj
7
Nové desky 24/2021 - od Fear Factory přes Helloween po Styx
Nové desky 24/2021 - od Fear Factory přes Helloween po Styx Opět rock a rap budou vládnout hudebním novinkám. Tentokrát se o to postarají Fear Factory, Gucci Mane, Helloween, Styx, Timo Tolki, Crowne, soundtrack k "Fast & Furious 9" a Mykki Blanco. Tuto hegemonii naruší africká královna Angelique... čtěte zde
Vydáno: 22.06.2021 08:30 v sekci Novinky | Nové desky
6
Kings Of Convenience - Peace or Love 8/10
Recenze: Mír, nebo lásku? S "Peace or Love" od Kings Of Convenience si vyberete vždycky dobře Autor jedné ze zahraničních recenzí na album "Peace or Love" přiznává, že měl mnohdy pocit, jako by už jen samotným poslechem oba členy Kings Of Convenience vyrušoval. Vy se ale rušit nenechte a s mírem i láskou v duši opět vstupte... čtěte zde
Vydáno: 21.06.2021 00:00 v sekci Recenze
2
Garbage - The Creeps 9/10
Video: Klip "The Creeps" od Garbage ukazuje mistrovství animace Garbage minulý týden vydali svou sedmou řadovku "No Gods No Masters" a před pár dny k ní přihodili čtvrtý singl i s videoklipem. Pohyblivých obrázků se po písních "‘Wolves", "The Men Who Rule The World" a titulním kusu dočkala... čtěte zde
Vydáno: 20.06.2021 14:27 v sekci Audio / Video | Video
3
Voxel, Loď Praha, Dvořákovo nábřeží, Praha, 18.6.2021
Naživo: Voxel na lodi rozparádil celou Vltavu V rámci rozvolňovací koncertní série "Vzhůru na palubu" se v pátek představil svým fanouškům i písničkář Voxel. Tentokrát dorazil bez doprovodné kapely, ale se vší úctou k ní je asi pravdou, že nikomu nechyběla. Charisma... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2021 19:19 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 15/2021 - od The Offspring přes Erica Churche po Scooter (20.04.2021 16:10)
- Video: Progres 2 natočili efektní klip k legendární "Planetě Hieronyma Bosche II" (04.11.2020 17:22)
- Československý beat-festival se představí v pražské Lucerně již pošesté (20.02.2020 18:40)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2018 podle musicserveru (15-11) (24.01.2019 17:00)
- Naživo: Progres 2 přivezli do Pardubic hity i žhavé novinky (20.01.2019 16:50)
- Fotogalerie: Progres 2 zahájili turné ve vyprodaném pardubickém Žlutém psovi (20.01.2019 16:21)
- Progres 2 vyrážejí na turné po Česku (11.01.2019 15:03)
- Top 10: Pět dlouho očekávaných českých desek roku 2018, které by vám neměly uniknout (19.12.2018 10:00)
- Naživo: Obnovený Československý beat-festival přivezl legendy, měl by však zvážit své směřování (17.12.2018 15:07)
- Fotogalerie: Čs. beat-festival v obrazech, den první (17.12.2018 09:58)

ALBUM TÝDNE 25/2021

Kings Of Convenience
Peace or Love

Autor jedné ze zahraničních recenzí na album "Peace or Love" přiznává, že měl mnohdy pocit, jako by už jen samotným poslechem oba členy Kings Of Convenience vyrušoval. Vy se ale rušit nenechte a s mírem i láskou v duši opět vstupte do světa bezbřehé melancholie a nikdy nekončícího babího léta.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 14.08.
Limp Bizkit (USA) (Forum Karlín, Praha)
St 18.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 24.08.
Matthew Mole (JAR) (/TBA/, Praha)
Čt 09.09.
Mighty Oaks (DE) (Rock Café, Praha)
Pá 10.09.
Pigeon John (US) (+XL the Band (CAN)) (Café V lese, Praha)
Ne 12.09.
The Wedding Present (UK) (Café V lese, Praha)
Ne 26.09.
Passenger (UK) (Roxy, Praha)
Čt 30.09.
Boy Pablo (CHL) (Futurum Music Bar, Praha)
Ne 03.10.
Nick Waterhouse (USA (Rock Café, Praha)
St 06.10.
Cœur de Pirate (CAN) (Palác Akropolis, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Lady Gaga Imagine Dragons Taylor Swift Pokáč Coldplay Metallica Foo Fighters Ewa Farna Kryštof AC/DC Viktor Sheen David Stypka Tomáš Klus Michal Prokop Noel Gallagher The Weeknd Tata Bojs Mirai The Offspring
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu