Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Progres 2 - Třetí kniha džunglí (reedice)

"Třetí kniha džunglí" Progresu 2 ani po čtyřiceti letech neztratila nic ze své magie

Vydáno: 16.05.2021 09:00 v sekci Recenze - Tomáš Rozkovec | foto: Jef Kratochvil

"My, ty a já, my dál jsme krve jen jedné, blázne, lhostejno kam jdem." Finále alba "Třetí kniha džunglí" brněnských Progres 2 nepřestalo být aktuální. Po čtyřiceti letech od jeho premiéry došlo k jeho znovuvydání, tentokráte pod křídly Supraphonu. Samotná kapela dohlížela na jeho remastering a my na to, jak to celé dopadlo.

9/10

Progres 2 - Třetí kniha džunglí (reedice)

Vydáno: 26.3.2021
Celkový čas: 1:21

Skladby: LP1: Já, Setkání, Kdo jsem?, Svět džungle, Zákon, Opičí národ, Strach, Ztracený ráj / LP2: Muž, který se podobá odvrácené straně Měsíce, Neznámé nevpouštěj dál, V ráji století, Reklamní suita, S maskou a bez masky, To já se vracím, Ozvěny, Čím je svět můj?

Vydavatel: Supraphon

Hudební začátky osmdesátek v tehdejším Československu se na rozdíl od našich západních sousedů vyvíjely z pochopitelných důvodů trochu jinak. Venku řádil punk, probouzel se heavy metal a zrodila nová vlna, která postupně zalila všechno a všechny včetně hard- a artrockových pořádků.

U nás však pořádky byly ve svých pevně zajetých kolejích. Karel Gott vydává své "Country album", Hana Zagorová přichází s kolekcí "Mimořádná linka" a Helena Vondráčková představuje své "Sblížení". Přesto se mezi tou hromadou popových a normalizačních záležitostí najdou i skvělé rockové skvosty jako M.Efekt a jejich "33" nebo Oldřich Veselý, který se znovuobnovenými Synkopami kouzlí na albu "Sluneční hodiny". A ve zkušebně Progresu 2 se kutí další audiovizuální program s názvem "Třetí kniha džunglí".

Progres 2 měli v té době za sebou velmi úspěšný projekt vesmírné opery "Dialog s vesmírem" a připravovali další komponovaný pořad. Zároveň se museli smířit s odchodem jednoho ze zakládajících členů - frontman a kytarista Pavel Váně se názorově neshodl s bubeníkem Zdeňkem Klukou na chystaném zpracování tématu Kiplingovy "Knihy džunglí" a skupinu opustil. Je pravdou, že již dříve vzniklo album "Mauglí", ale to vyšlo v jiné sestavě, s jiným názvem kapely a tématu se do facto dotklo jen lehce.

Ostatní museli řešit, co dál. V té době již s nimi hrál klávesista Roman Dragoun, který nahradil Karla Horkého, a tudíž se odlehčilo i samotnému Pavlu Pelcovi, který krom hry na baskytaru během posledních koncertů "Dialogu" obsluhoval i klávesovou baterii.

Čtveřice muzikantů ve složení Zdeněk Kluka (bicí, zpěv, flétna), Pavel Pelc (basa, zpěv, moog) Miloš Morávek (kytara) a Roman Dragoun (zpěv, klávesy) se vrhla do práce. Nechali za sebou ony obávané náčrty témat z "Mauglího" a Kiplingovým tématem se inspirovali jen velmi volně. Zachovali však hlavní poselství knihy: uvědomění člověka, že je, byl a vždy bude součástí přírody, ať je kdekoli. Jejich představy zhmotnil básník Vladimír Čort.

Člověk se ocitá ve světě Džungle, postupně se učí její zákonitosti a snaží se pochopit její řád. Ač je k sobě pojí silné pouto, on si začne uvědomovat, že je někým jiným, než se mu jeho ochránkyně snaží vnuknout. Její domovské lůno jej již nenaplňuje. Cítí neklid. Touží blíže poznat svoji identitu a souznít se svým vlastním druhem, který tuší v neonových dálavách. Srdce jej táhne kamsi k vábivému svitu velkoměsta. Odchází tedy do míst, jež ho magicky přitahují. Město mu však nabízí svoji verzi džungle. Beton, lesk, sex, chtivost a moc civilizace. Na Člověka se tak po chvíli začíná drát chlad a odcizení. Komerční lesk a uspokojení zdánlivého luxusu a bezstarostnosti střídá pocit vystřízlivění a odosobnění.

Hudebně se velmi dobře podařilo vyjádřit spojení malosti člověka v kontrastu s nekonečnou džunglí. Vesmírné víření, které splyne ve spojení kompozic "Já", "Setkání", "Kdo jsem" a "Svět džungle", zde nádherně prokresluje magičnost přírody. Všechny její zvuky jsou v protikladu se strachy a postupným sebeuvědoměním lidského stvoření. Zajímavostí je, že ve filmovém pokračování série "X-Men: Apocalypse" režiséra Bryana Singera zazní mimo jiné právě píseň "Kdo jsem?".

Druhá část je naopak vyjádřením chladu světélkujícího betonového útočiště se všemi jeho nástrahami. Člověk si v něm připadá ztracený. Dochází ke katarzi vlastního já v podobě "To já se vracím" a k souznění s přírodou v epickém završení celé rockové opery skladbou "Čím je svět můj?".

Koncertní zpracování bylo opět velkolepé. Masky, filmové dotáčky, světla. Oválné pytle se před zraky posluchačů nafukovaly vzhůru nad pódium. Měnily se tak v promítací plátno. Dokázaly být světélkující džunglí, mrakodrapy či jen pouhými zdroji barevného světla. V průběhu emotivního finále obstaraného výše zmíněnou "Čím je svět můj?", kdy se Člověk, vychovaný Džunglí, vrací z Města zpět do lůna stromů, vyrostly dva takovéto falické symboly přímo nad hlavami diváků. Bylo to skutečně epické završení rockového divadla. Stejně jako v předchozím "Dialogu" do té doby v Československu příliš nevídaného.

Roman Dragoun kompozice vyplnil svými klávesovými stěnami, nahradil tím druhou kytaru a zároveň předvedl, jaký dokáže být frontman. Vlastně tak v podstatě položil další kámen ke své příští hudební kariéře. Jeho hlas zde hladí, konejší, dokáže byt znepokojivý i řádně nabroušený. Nutno zmínit i jeho nezanedbatelný autorský vklad v hitech "Muž, který se podobá odvrácené straně Měsíce" či "Svět džungle".

Dílo vyšlo tentokrát, na rozdíl od předchozího "Dialogu", v nezkrácené verzi, na ploše dvojalba. Na remastering po necelých čtyřiceti letech dohlédla samotná kapela. A co se vlastně změnilo? Zásadních úprav doznal především obal. Obsahuje původní koláže Václava Houfa, vnitřky obalů a středů LP zaplňují kolorované výjevy z džungle, požárů lesa a svitu města. Korespondují tak s původními promítanými diapozitivy při živé produkci.

Samotná nahrávka je čistější než ta původní. Analogový zvuk se sice nezbavil jistého zastřeného zpěvu a polštářově tlumených bicích, je však plný detailů. Vynikne zejména bohatý klávesový rejstřík v jednotlivých skladbách a pestrá, prostorová kytara. Velmi dobře je zpracována druhá deska. Dříve ne úplně výrazná "V ráji století" je naprostou lahůdkou. Je však nutné dát volume lehce doprava, vyniknou tak všechny nástroje včetně perkusí a jejich rytmů.

Současně s vinylem vyšla remasterovaná nahrávka ve formátu 2CD, která je obohacena o živé záznamy daného programu a o další bonusy. Zde je práce techniků opravdu slyšet. Část koncertu vyšla již na předchozí reedici a tady je kvalitativní posun naprosto markantní. Věřím, že skupina dostane slibu Zdeňka Kluky a že zrekonstruuje i "Dialog s Vesmírem" do podoby, ve které měl vyjít v roce 1980. Zde se však nabízí asi jen ta varianta, že bude znovu natočen v současné sestavě. Ale proč ne.

"Svět příliš se roztočil", skladba, která je dovětkem celého díla a největším bonusem druhého disku digitálního vydání, rozhodně není špatným příspěvkem, jen zní tak trochu nedokončeně (jako demosnímek). Rozhodně nedosahuje kvalit zbývajících položek, tematicky však sedí jak onen pověstný zadek na keramice.

Co říci na závěr? I v oněch vysmívaných osmdesátkách vyšla v naší kotlině řada výborných alb, ta však byla více či méně zvukově pošramocena. A proto je skvělé, že se Supraphon ujal této role. Artrockové muziky není nikdy dost a ta československá měla nejen hudební úroveň. Velmi se přibližovala, ne-li rovnala zahraniční produkci, ale hlavně dávala ten opojný pocit svobody z cest za hranice divné společenské šedi. "Třetí kniha džunglí" od Progres 2 byla magická nejen na pódiích, své kouzlo si udržela i po čtyřiceti letech. Jeden bod z pověstné desítky je jen kosmetickým minusem za roztříštěnost druhé části kolekce, která velmi dobře fungovala naživo, ale na desce už to není úplně ono.

NÁZORY
 • Jasně 10/10 (Chroust, 16.05.2021 09:30) Reagovat

  Tohle nedostalo 10/10? Jo, vlastně, to je pro Kluse :-)

  • Re: Jasně 10/10 (Tomáš Rozkovec, 16.05.2021 10:43) Reagovat

   Děkuji za reakci, tvorbu Kluse nekomentuji ani ji neznám a nikdy jsem ani nerecenzoval. Je dobré občas rozlišovat žánry a poměřovat desky právě oním měřítkem a nebo číst článek celý, či alespoň shrnutí. V poslední větě máte napsáno proč to onu desítku nedostalo. T.Rozkovec

   • Re: Jasně 10/10 (Doktor Slovo, 16.05.2021 12:18) Reagovat

    Přesně tak.Napříč žánry je stupnice 1-10 pouze orientační.

 • Kniha (Ijon, 16.05.2021 13:01) Reagovat

  Skvělé album, vlastně dvojalbum. Nesčíslněkrát jsem jej drhnul na LP a teď jsem si k vlastnímu překvapení při spoustě let znovu užil výborný remaster. Možná bych podotknul, že vyšlo tak trochu i k pětašedesátinám Romana Dragouna, pozoruhodné to postavy českého beatu. Snad jen škoda, že na desce nedostala více prostoru originální kytara Miloše Morávka. Co se týče bonusové skladby, raději ji budu ignorovat, aby nekazila dojem.

 • Klenot! (makrelaman, 17.05.2021 08:52) Reagovat

  Jeden z absolútnych vrcholov českej modernej hudby. Tlieskam nepretržite 40 rokov.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Batushka, Belphegor, Diabolical, Impalement, Almost Dead, Futurum Music Bar, Praha, 26.11.2021
Naživo: Temné rituály kapel Belphegor a Batushky rozžhavily klub Futurum. Okolnostem navzdory "Black rituals". Tak se jmenuje turné, kterému svorně vévodí dvě zvučná jména evropského metalu, Belphegor a Batushka. Doprovodila je trojice nadějných spolků z celého světa a byl z toho velice podařený intenzivní večer, který... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 17:03 v sekci Naživo
0
Duo Ruut - Kulla Kerguseks 8/10
Recenze: Duo Ruut vytváří na EP "Kulla Kerguseks" magii jen s minimalistickými prostředky, hlasy a citerou Koncertní set estonské dvojice Duo Ruut patřil k tomu nejmagičtějšímu, co letošní ročník poličského festivalu Colour Meeting mohl nabídnout. Nedlouho před jeho konáním vyšlo dámám dvaadvacetiminutové EP "Kulla Kerguseks", které... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 09:00 v sekci Recenze
0
Tori Amos - Ocean To Ocean 9/10
Recenze: "Ocean To Ocean" je nesmírně dojemnou exkurzí do duše Tori Amos Americká písničkářka Tori Amos se podobně jako většina z nás během pandemie prala s uzavřeným světem. Tento čas trávila ve svém sídle v Cornwallu, kde pracovala na nástupci alba "Native Invader". Během skládání se inspirovala... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2021 16:30 v sekci Recenze
0
Víťa Troníček - Vážím si teď každého umouněnce, který má oranžovou vestu
Rozhovory: Víťa Troníček - Vážím si teď každého umouněnce, který má oranžovou vestu Lidem poslouchajícím běžná rádia jméno Víťa Troníček moc neřekne, posluchačům Českého rozhlasu Pardubice však ano. Moderátor pořadu Folková pohlazení je navíc aktivní muzikant. Hraje už třicet let, teprve nyní se ale... čtěte zde
Vydáno: 26.11.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Ed Sheeran - = (Equals) 7/10
Recenze: Ed Sheeran se albem "=" snaží vyrovnávat své dřívější zkušenosti Matematické symboly hrají ve tvorbě Eda Sheerana velmi důležitou roli. Nejdříve jsme přičítali, následně násobili, pak dělili a nyní vyrovnáváme. Ono znaménko "rovná se" se pro pojmenování aktuální desky skvěle hodí. Její... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2021 17:35 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Zemřel Pavel Pelc, baskytarista legendárních Progres 2 a Futurum (24.07.2021 16:52)
- Zaprášenosti: Zaprášenosti: Synkopy - Sluneční hodiny (11.07.2021 09:00)
- Nové desky 15/2021 - od The Offspring přes Erica Churche po Scooter (20.04.2021 16:10)
- Video: Progres 2 natočili efektní klip k legendární "Planetě Hieronyma Bosche II" (04.11.2020 17:22)
- Československý beat-festival se představí v pražské Lucerně již pošesté (20.02.2020 18:40)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2018 podle musicserveru (15-11) (24.01.2019 17:00)
- Naživo: Progres 2 přivezli do Pardubic hity i žhavé novinky (20.01.2019 16:50)
- Fotogalerie: Progres 2 zahájili turné ve vyprodaném pardubickém Žlutém psovi (20.01.2019 16:21)
- Progres 2 vyrážejí na turné po Česku (11.01.2019 15:03)
- Top 10: Pět dlouho očekávaných českých desek roku 2018, které by vám neměly uniknout (19.12.2018 10:00)

ALBUM TÝDNE 47/2021

Adele
30

Nejbolavější i posluchačsky nejnáročnější - taková je očekávaná čtvrtá studiovka fanoušky i kritikou zbožňované britské divy. Za šestileté čekání na desku "30" nás zpěvačka odměňuje maximálně osobními texty i pěveckými momenty, z nichž se tají dech a svírá srdce. Toto je Adele ve vrcholné formě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Adele Dua Lipa Ewa Farna Ed Sheeran Metallica Abba Kryštof AC/DC Olivia Rodrigo Beata Hlavenková Rihanna On Air Marie Rottrová Billie Eilish Kateřina Marie Tichá Karel Gott Aerosmith Lady Gaga Mirai
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu