Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Tomáš Klus - ČAUČESKU

Politicky laděná deska "ČAUČESKU" Tomáše Kluse je jako pohádka od bratří Grimmů - neveselá a s otevřeným koncem

Vydáno: 01.05.2021 08:30 v sekci Recenze - Hana Bukáčková | foto: Supraphon

Tomáš Klus nezapomíná na kauzy, které za poslední roky otřásly českou společností. Nechce, aby se jen tak zametly. K našemu procitnutí v roce voleb má posloužit album "ČAUČESKU". Je přímou kritikou nejvyšších představitelů naší země a možnou odvetou za to, jak se na nás vys*ali, když jsme je nejvíc potřebovali.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
10/10

Tomáš Klus - ČAUČESKU

Vydáno: 30.4.2021
Celkový čas: 29:11

Skladby: Cloumásemasou, Bossovo Palermo, Nedaří se nic dělat, Nedělej mafra, Chátrám, Zembiš, Lockdown, Houstone, máme problém, Olince, Supertopinky, Dirigent, Symbol korupce, ČauČesku, ČauČesku II, Život je Bečva

Vydavatel: Supraphon

Bylo nebylo, "za devatero horami a devatero řekami leží kraj líbezný jak z reklamy". Zde v malém království žil obyčejný lid pod nadvládou rádců Ference a Lorence. Ti od rána do večera přemýšleli nad tím, jak se obohatit na úkor spoluobčanů, vymýšleli různé zákony a měnili je podle toho, jak se jim to hodilo. Přijde vám to povědomé? Dovolila jsem si připodobnit aktuální politickou situaci k notorické pohádce "Tajemství staré bambitky" (jejíž druhý díl se v těchto dnech právě dotáčí). Zároveň jsem vzala úvod songu "Pánu bohu do oken". Hlavní úlohu ve filmu, stejně jako na nově natočeném albu, které, doufejme, zahýbe společnosti, si vzal na svá bedra Tomáš Klus.

Třicátý duben je dnem, kdy se pálí čarodějnice, ale letos je to i den, kdy se začal smažit (doufejme) Andrej Babiš za své činy. Mluvčí lidu, jak by se taky dalo Tomášovi říkat, se neváhal ozvat. (Tome, díky!) Vydal velmi osobitou názorovou kolekci. Antibabišovskou, jak ji sám častuje. Na pranýř dává především amébu z Bratislavy, parazita společnosti, kterému jde o peníze a moc a který se neštítí jít přes mrtvoly.

Momentální smýšlení tohoto muzikanta není dílem okamžiku - už před lety vydal několik politicky zaměřených písní (zmíněná "Pánu bohu do oken", "Malčik", "Alergikovo přičichnutí" a další). Bylo to v něm pořád. Poslední rok byl však poslední tečkou, která nastartovala, že vše z něj muselo jít jako koncept ven, aby se v hlavách posluchačů spojilo, že jedna a jedna jsou dvě.

"ČAUČESKU" zní taky skoro jako pohádka z úvodního odstavce. Skladby jsou prokládány mluveným slovem, a to přímo z úst Jaroslava Kmenty. Investigativní novinář přibližuje politické kauzy, a pomáhá tak písničkáři, aby kostry jeho textů stály na pevné zemi. Jsou to vlastně esa v rukávu, argumentační můstky k jednotlivým songům. Díky tomu deska není jenom sbírkou emocí a vášní, které v nás, potažmo v celé společnosti cloumají, ale i podloženými fakty. Právě tímto oddělením vzbuzuje obsah větší pozornost. Nová studiovka vyjadřuje Klusův občanský postoj k aktuální politické situaci v naší vlasti a jeho výzvu, že je potřeba s tím konečně něco udělat.

Tomáš Klus
© Tomáš Klus
Vedle Kmenty se nahrávka opírá ještě o dva výrazné muže. Tím prvním je hojně vyhledávaný producent Jiří Burian (Southpaw, Kapitán Demo, Republic Of Two). Ten dal albu švih a na Klusovy poměry neotřelý, hudebně košatý, až trendy zvuk. Zalíbení si zde najdou mladí i staří. Některé skladby přitom citují jiné melodie. Například v "Lockdownu" rezonuje "Rozvíjej se poupátko" z "Pyšné princezny", "Život je Bečva" v sobě zase nese nápěv lidovky "Okolo Hradce".

Tím druhým důležitým mužem, lehce v ústraní, je Tomáš Břínek alias TMBK, kterého proslavily pohotové politické ostrovtipy a satiry (je třeba autorem koláže Agrofertiti a dalších). Ten stojí za výstižným obalem, který trefně ukazuje, kdo nás má jako loutku v moci.

Letos na podzim se konají volby. Rok plný karantén byl možná pro mnohé vhodným okamžikem k tomu zamyslet se nad tím, jak si vede naše země. Jak Babiš využívá pandemii ke svému prospěchu... a jestli potenciální voliče opět uplatí pověstnou koblihou. Cílem díla je otevřít lidem oči a přímou kritikou nejvyšších představitelů České republiky, dua Zembiš, jak prezidenta a premiéra označuje (to zlidoví!), v nich probudit chuť vést diskuzi.

Tomáš umí nazývat věci pravými jmény, trefně bodá do vosího hnízda, zároveň ale nepůsobí vulgárně ani lascivně. Podle mého reaguje na loňský Zemanův výrok, že "umělci vytvořili svá nejkrásnější díla tehdy, když byli hladoví". Protože album "ČAUČESKU" je skvělé, trefné a dobře načasované. Miloši, díky za vzpruhu.

Jeho název je parafrází pořadu Babiše, v němž svůj lid vždy vítá zdravicí "Čau lidi", zároveň v sobě skrývá druhý význam odkazující na popraveného rumunského komunistického diktátora Ceaușesca, což se v konečném důsledku podobně vyslovuje.

Slovní obraty Klus mrštně sází i v jednotlivých písních. Úvodní svižná "Cloumásemasou" poukazuje na fakt, jakou moc má v rukou premiér, když zamává koblihou a svými periodiky. "Bossovo Palermo" ho zobrazuje jako mafiána, který se dere za penězi a majetkem. "Nedaří se nic dělat" je nadějí pro náš národ, kdy by měla zvítězit pravda a láska nad lží a nenávistí. "Nedělej mafra" je narážkou na to, jak Babiš třímá v rukou média a jak s nimi manipuluje podle svých potřeb. "Chátrám" definuje, jak se kazí pověst naší země od dob, kdy jí velel Václav Havel a jak ji nyní vede chátra, která na nás kouká spatra. "Zembiš" vyzdvihuje pakt s Kremlem, zamrznutí demokracie, podvody, krádeže, lži a nadávky, které najednou nejsou ničím nemorálním.

Tomáš Klus - ČauČesku II
© TMBK
"Lockdown" mapuje covidovou situaci. Podle autora vláda neví, co by se mělo dělat, a tak místo konstruktivního řešení dá radši všemu stopku. Premiér si plete funkce a stát řídí jako firmu. Tahle písnička je vyloženě z jiného ranku než ostatní - je plná moderního rapu a Klus si zde podává premiéra v jeho rodném jazyce. Spojení "Odvolá, co odvolal, slibuje, co slíbil, milionkrát dokola, Andy to je břídil" mluví za vše... "Houstone, máme problém" je pohádka o tom, jak má Babiš vše kolem viru pod kontrolou, jak je odborníkem na vše a ostatní jsou neschopní, a připomíná, že opak byl pravdou a vše se mu vymklo z rukou.

"Supertopinky" ukazují premiérovu schopnost nelegálně schramstnout dotace. "Olince" je v obdobném duchu a vypovídá o střetu zájmů. Název "Dirigent" předurčuje, kdo je v naší zemi pánem a kdo tu mává pověstnou taktovkou. "Symbol korupce" definuje jeho sílu v uplácení voličů a likvidování konkurence. "ČauČesku" je, dalo by se říci, takovou prosbou Blanickým rytířům, aby nás přijeli osvobodit. "ČauČesku II" je o zaslepení mocí. "Život je Bečva" je závěrečnou ódou na lásku našich představitelů k Rusku.

Když jsem se dozvěděla, že Tomáš chystá politickou desku, měla jsem obavy, aby výsledek nebyl přes čáru. Politiku nijak důkladně nesleduji a nechci do ní moc zabředávat. Ale Tomáš je můj pravý opak. Dění na Hradě a v parlamentu je skoro až středobodem jeho vesmíru. A pak se drží přísloví: "Líná huba - holé neštěstí." Při poslechu ostré a pravdivé kritiky člověk neví, jestli se má ironicky smát, nebo zoufale brečet. Chce se až zvolat: Dejte panující propagandě sbohem, ať má i tahle pohádka, kterou žijeme, taky jednou dobrý konec!

K některým Klusovým songům si musím najít cestu, ale album "ČAUČESKU" mě dostalo - ač politiku nesnáším - okamžitě. Je srozumitelné, přímočaré. Před některými věcmi bychom zkrátka neměli přivírat oči, a proto si opravdu cením toho, jak jde Tomáš Klus s kůží na trh. Jde proti proudu. Jak sám říká, je dobroser, sluníčkář a Havloid. Nechybí mu odvaha. Aktuálně neznám nikoho, kdo veřejně hlásá podobné názory v takové míře. I kdyby po poslechu nahrávky procitl jen jeden člověk, mělo to smysl.

P. S.: Fotka je z Tomášova facebooku, k jinému tématu, ale bavila mě natolik, že jsem se rozhodla ji přiřadit k článku. Budí pozornost jako jeho nový počin. Zároveň je šílená... Možná se nám stejně (podle) směje i Andrejko za zády...

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • není blb jako blb, ale tenhle blb, to je k(l)us ... (venca, 01.05.2021 10:27) Reagovat

  není blb jako blb, ale tenhle blb, to je k(l)us

  • Re: není blb jako blb, ale tenhle blb, to je k(l)us ... (Pavel, 01.05.2021 10:36) Reagovat

   Za to vy jste evidentně inteligent.

   • Re: není blb jako blb, ale tenhle blb, to je k(l)us ... (Anonym, 01.05.2021 10:59) Reagovat

    Je to úplně mimo ! Mysli si ze ho někdo omezuje , kdyby to bylo jak se snaží zpivat už by byl dávno ve vězení za ty svoje jasné dle nej asi vtipné metafory ...Kryl z něho nikdy nebude ! Nemá dar nadhledu a odstupu. Plete si totalitu se svým dětským uvažovanim a naivním názorem na dění kolem sebe.

    • Re: není blb jako blb, ale tenhle blb, to je k(l)us ... (Karel, 01.05.2021 12:04) Reagovat

     Jsi naprostý debil !

    • Re: není blb jako blb, ale tenhle blb, to je k(l)us ... (Recenze , 01.05.2021 15:47) Reagovat

     Velmi trefně!!!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Slavná alba: Spletitý velkofilm "Goodbye Yellow Brick Road" je dodnes považován za nejlepší desku Eltona Johna
Publicistika: Slavná alba: Spletitý velkofilm "Goodbye Yellow Brick Road" je dodnes považován za nejlepší desku Eltona Johna Nechtěl zpívat, chtěl skládat muziku. Jenže pak zjistil, že jediný, kdo by mohl zpívat jeho skladby, je on sám. Řeč je o Eltonu Johnovi, jedné z největších hvězd, kterou kdy populární hudba měla. Nebýt desky "Goodbye Yellow Brick... čtěte zde
Vydáno: 15.05.2021 09:00 v sekci Publicistika
0
Herbert feat. Y'akato - The Way 8/10
Audio: Herbert ohlašuje nové album introvertní elektronickou ukolébavkou "The Way" Matthew Herbert připravuje na letošní podzim novou studiovku svého projektu, v jehož názvu využívá pouze své příjmení. Deska se bude jmenovat "Musca" a vyjde 22. října u vydavatelství Accidental Records. Britský elektronický... čtěte zde
Vydáno: 14.05.2021 08:05 v sekci Audio / Video | Audio
5
The KLF - The White Room (The KLF 1989 Director's Cut) 9/10
Recenze: The KLF dali virtuálnímu soundtracku "The White Room" nový sestřih The KLF ohlásili svůj návrat do doby streamovací. Série rarit má mít šest částí, jsme tedy v polovině. Tentokrát nadešel čas na jednu zásadní kapitolu tohoto příběhu, legendární album "The White Room". I v tomto případě... čtěte zde
Vydáno: 13.05.2021 12:45 v sekci Recenze
1
Pohled do českých hitparád - 18. týden 2021
Tomáš Klus opanoval s písněmi o Babišovi a Zemanovi český albový žebříček Kontroverzní téma nové desky Tomáše Kluse u posluchačů zafungovalo. Zpěvákova novinka "ČAUČESKU", která obsahuje kritické písně na adresu Andreje Babiše a Miloše Zemana, je u nás aktuálně nejprodávanější. V čele rádiového... čtěte zde
Vydáno: 12.05.2021 17:00 v sekci Novinky | České hitparády
12
Royal Blood - Typhoons 8/10
Recenze: Royal Blood na "Typhoons" zdárně experimentují s elektronikou Royal Blood z Brightonu jsou zpět. Se třetí řadovkou "Typhoons" jim produkčně pomohli Paul Epworth a Josh Homme z Queens Of The Stone Age. Ačkoliv si na ní Mike Kerr a Ben Thatcher zachovali svůj typický jednoduchý rockový groove,... čtěte zde
Vydáno: 12.05.2021 08:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Tomáš Klus opanoval s písněmi o Babišovi a Zemanovi český albový žebříček (12.05.2021 17:00)
- Tomáš Klus letos vydá dvě desky: jednu antibabišovskou, druhou osobní (02.04.2021 15:12)
- Publicistika: Dvanáct českých a slovenských vánočních a zimních písní roku 2020 (24.12.2020 08:30)
- Tomáš Klus představuje věrnostní program Klub Klus (20.12.2020 15:49)
- Video: Tomáš Klus a jeho herečtí kolegové upozorňují v klipu "Vánoční čas" na stále prázdné divadelní sály (12.12.2020 14:03)
- Audio: "Andy to je břídil." Tomáš Klus si v "Lockdownu" nebere žádné servítky (22.10.2020 14:45)
- Fotogalerie: Tomáš Klus na pražském Výstavišti exceloval (08.07.2020 10:46)
- J.A.R. zahájili Lucerna Music Bar - Open Air (24.06.2020 16:16)
- Video: SUVE a Tomáš Klus našli v klipu "Samé dobré veci" smysl života v rodině (23.06.2020 10:41)
- Recenze: "Pět pohromadě", to je láskyplné pohlazení od Tomáše a Tamary Klusových (17.04.2020 13:00)

ALBUM TÝDNE 19/2021

Floex
Papetura (Original Game Soundtrack)

Tomáš Dvořák patří už roky mezi uznávané mistry soundtracků k herním adventurám. "Papetura" je však zároveň důležitý milník v jeho kariéře - Floex se zde posouvá do nového teritoria na rozhraní ambientu a neoklasické hudby. Vytváří tak pestrobarevný, hravý svět. Nádherný svět.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Tomáš Klus Coldplay Lady Gaga Taylor Swift Kryštof Ewa Farna Metallica Viktor Sheen Foo Fighters Vypsaná fiXa Mirai David Stypka Pink Floyd Billie Eilish Beyoncé Metronome Prague AC/DC Selena Gomez Madonna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu