Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!

Arakain - Zůstáváme heavymetalovou skupinou

Vydáno: 05.05.2003 05:00 v sekci Rozhovory - Luboš Kreč

Skupina Arakain prošla v minulém roce dosti drastickou změnou, když ji opustil fanoušky milovaný zpěvák Aleš Brichta. Nahradil jej Petr Kolář, muzikálový interpret a frontman Precedens. Než si získal jakés takés sympatie příznivců, chvíli to trvalo, ale nakonec se to podařilo a teď je na světě i premiérová deska "Metalmorfoza". O tom všem jsme si popovídali jak s Kolářem, tak s kytaristou Jiřím Urbanem.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Arakain
© Popron Music
Kolem Arakainu se rozpoutala docela zajímavá diskuse, když vloni vešlo ve známost, že ho opouští dlouholetý leader Aleš Brichta. No a když jej za mikrofonem nahradil Petr Kolář, zpěvák známý především z účinkování v různých muzikálech a ve skupině Precedens, zarytí fanouškové domácí metalové legendy si samým vztekem trhali vlasy na hlavě. Postupně ovšem poprask utichal a soudě dle aktuální desky "Metalmorfoza" byla dnes již řádně provařená personální změna krokem kupředu a správným směrem. Potvrdil mi to jak kytarista Jiří Urban, tak sám Petr Kolář, když jsem s nimi dělal v klubu Kain rozhovor. "A mám zůstat za barem, nebo půjdeme ke stolu?" otázal se vbrzku majitel podniku Urban. "Jen pojď ke stolu, tam ti budu moct snáz skákat do řeči," potutelně odvětil dobře naladěný Kolář a oba se pousmáli. Řekněte, nezní to harmonicky?

Arakain s Petrem Kolářem za mikrofonem má za sebou tři čtvrtě roku, jak byste jeho dosavadní působení zhodnotili?

U: Zatím to vypadá lépe, než jsme počítali. Petra jsme oslovili na základě nějakých zkušeností, které jsme měli, a ty se stoprocentně potvrdily. Dobré bylo také to, že Petr skvěle zapadl lidsky, naprosto přirozeně. Nic nebránilo tomu, aby se naše spolupráce rozvíjela dobře. Občasným problémem je rozpracovanost Petra, který má mnoho dalších aktivit. To se ale dalo u zpěváka jeho kvalit předpokládat. Podobný problém byl i s Alešem, že "seděl na více židlích najednou", ale u Petra jsme s tím dopředu nějak počítali a není to tak velký problém.
K: Nakonec se to všechno dobře zvládlo, vyšli jsme si vstříc a je to v pohodě.

Vlastně už může být jenom hůř.

U: Skoro vlastně jo (smích).
K: Ba ne. Bude lépe. My teď všechno tlačíme na velké letní festivaly a podzimní šňůru, na kterou se chystáme, takže doufám, že bude ještě lépe.

Byl pro tebe, Petře, příchod do Arakainu jakkoli komplikovaný?

K: Já jsem na to docela zvyklý, protože jsem vždycky přišel do nějaké skupiny, která už byla rozjetá. To je ovšem osud, já si to tak nevybírám, akorát se k tomu vždycky nachomejtnu. Když mi Jirka zavolal, abych to s nimi zkusil, hned na poprvé jsem řekl, že mám jiné plány...
U: To na něj musím prásknout, že asi měsíc vzdoroval (smích).
K: Tehdy jsem chtěl se vším prásknout, udělat si vlastní desku a vyjet na sólovou dráhu. Připravoval jsem si písničky a zase buch, Arakain si "jenom tak vykopne zpěváka" a Kolář aby zalepil díru (smích). Každopádně jsem to pak přehodnotil, protože bigbít jsem dělat chtěl vždycky, jenom jsem se několik let plácal jinde. Takhle jsem se vrátil.

Na "Metalmorfoze" jsi napsal většinu textů. Použil jsi něco z šuplíku pro sólovku?

K: Tohle byla úplně nová práce. To, co jsem měl připraveno pro sebe, mám stále v šuplíku. Až přijde čas, vlastní desku udělám. Nechci ji dělat jenom proto, abych byl na sólové dráze, protože jenom to nemá cenu. Akorát bych se někde zahrabal. Arakain mě vyhovuje, tak nebudu na nic tlačit. Ostatně už na "Metalmorfoze" jsem mohl vyvrátit, že nejsem jenom muzikálový zpěvák.

Arakain
© Popron Music
V současnosti jsi pouze zpěvákem Arakainu, nebo nadále zpíváš i v Precedens?

K: Momentálně jsem nejvíc v Arakainu, kde do toho jdu naplno. S Precedens vystupuji jednou za měsíc v Malostranské besedě, což je spíš takový příjemný mejdan. Dělám ještě nějaké muzikály, ale i to jsem již zúžil.

Petr Kolář má stejně roztahané aktivity, jako měl Aleš Brichta, je mezi nimi ovšem určitě i mnoho rozdílů.

U: V kostce by se dalo říct, že nám přijde, že pro Petra se Arakain stává hlavní pracovní náplní. Je vidět, že ho to baví, snaží se aktivně zapojovat do chodu skupiny. Tuhle prioritu už jsme v závěru u Aleše necítili. Petr také chodí na zkoušky a pracuje s námi dohromady.

Odchod Aleše Brichty se stal hodně diskutovanou událostí zvláště mezi vašimi fanoušky. Byli jste nervózní kvůli jejich reakcím na novou desku?

K: My jsem museli nervozitu přímo cítit, protože fanoušci nás na internetu nenechali v klidu.
U: Jakmile se lidé dověděli, že k nám nastupuje Petr, začali většinou kroutit očima.
K: Když jsem to viděl, řekl jsem, že jdu pryč. Odzpívám koncert a mizím (smích).
U: Teď už jsou fandové podle mě klidní. V době příprav desky, kdy probíhala celkem intenzivní komunikace s fanoušky prostřednictvím webu, jsme byli trochu nervózní. Šlo o přechod doby "před Brichtou a po něm", jako bylo před Kristem a po Kristovi (smích). Když ale začala deska dostávat nějakou tvář, bylo nám jasné, že se bude líbit. Kdyby se už tohle nelíbilo, končím s muzikou (smích).

Petr zasahoval i do hudební stránky "Metamorfozy", nebo zůstalo pouze u textů?

K: Já to možná přeženu a řeknu, že kdybych nebyl na zkouškách, všechno dopadlo úplně jinak. Díky mně má tahle deska takovou tvář, jakou má. Deska je dobrá, protože já jsem dokonalý hudebník (smích). I když to kluci ještě neví a pořád mě odháněli, že prý "jsem tady novej" (smích), kecal jsem do toho, stejně jako samozřejmě kecali ostatní.
U: Prostě se při zkouškách o všem diskutovalo společně. Petr měl kolikrát pěveckou linku a frázování hotové dřív, než jsme písničku dodělali. Vzájemně jsme se doplňovali a inspirovali.

Byla to pro tebe, Petře, výzva začít v Arakainu a zkusit dokázat, že nejsi pouze zpěvák z muzikálů?

K: Výzva to nepochybně byla. Bigbít jsem vždycky dělat chtěl a i dělal, jen to nebylo slyšet tolik, co muzikály. Arakainem jsem chtěl dokázat, že to je jinak. Rozhodně to byla výzva.

Arakain
© Popron Music
Nestalo se občas, že tě skupina musela korigovat, abys nezpíval příliš "muzikálově"?

K: Spíš se stávalo, že mi říkali, že zpívám moc tvrdě. To jsme ale nechtěli, protože mi bylo jasné, že by mě potom všichni zase kritizovali (smích).
U: Někdy jsme se báli, aby to neznělo moc jako z divadelního pódia a někdy jsem ho skutečně chtěl krotit, ale on si vedl svou a nakonec to dopadlo dobře. Myslím si dokonce, že na desce možná mohlo těch vícehlasů být ještě víc.
K: Já mám prostě rád zpívání a vokály a chtěl jsem to prosadit i tady. Vždyť třeba System Of A Down a jiní také pracují hodně s hlasy, na tom není nic špatného a dá se z toho čerpat.

A pokoušel ses nějak organicky navázat na Brichtu, anebo jsi rovnou chtěl překopat dosavadní charakter Arakainu?

K: Jako zpěvák jsem chtěl jít vlastní cestou, ale jsou tam momenty, kde to zní podobně jako Brichta. Tomu se v týhle muzice prostě nedá vyhnout.
U: Já si to nemyslím. Podobnost je v tom, že oba zpívají rockově, silově, tím to ale končí. Jinak jsou oba jiní.

Deska působí jednoznačně modernějším dojmem, než tomu bylo v minulosti.

U: O to nám šlo. Doplnit náš charakteristický zvuk o nové prvky. Dost posloucháme současný rock i nu-metal, což se muselo někde projevit. Tyhle kapely mají většinou také jiné zpěváky než běžný heavy metal. Je tam víc melodie. Navíc jsme spolupracovali v pro nás novém studiu s lidmi jako Georgi Eric nebo Honza Šmejkal (kapela Riviera Playboyz - pozn. red.), kteří se kolem tohohle žánru pohybují a kteří nás chtěli někam posunout. Dřív jsme se při natáčení našich desek točili pořád kolem toho samého soundu, sami jsme se asi nechtěli nikam pohnout.

A je "Metalmorfoza" přístupnější než její předchůdci?

U: Těžko říct. Určitě je tvrdší, tím je určena opět heavymetalovým fanouškům. Je tam asi víc melodie ve zpěvu. Až lidi uslyší v rádiích třeba singl, možná se zalíbí i těm, kteří nás normálně neposlouchali. Arakain ale každopádně zůstává metalovou skupinou.

Jde tedy prvotně o to nezklamat tradiční publikum?

U: Chceme v první řadě, aby se deska líbila nám i fanouškům. Potom budou lidi chodit na koncerty a budou si desku kupovat. O tom to celé je. Nemá cenu, abychom dělali hudbu pouze pro sebe a hráli si někde po zkušebnách, když nás nikdo neuslyší a neprojeví zájem. Ale kompromisy po těch letech dělat nemusíme!
K: Já sám jsem do toho šel s tím, že bych byl rád, kdyby se "Metalmorfoza" dostala k širšímu publiku. Nu-metal ve světě jede několik let, ale do Čech ještě pořádně nedorazil. A to je škoda. Chtěl jsem, aby vyšlo najevo, že dobrý nu-metal se dělá i tady, jen je třeba těm kapelám poskytnout nějaký servis. Proč dělat monstrózní propagaci např. Linkin Park, když by si ji zasloužila nějaká stejně talentovaná česká skupina.
U: Tohle je především o penězích a firmách.

Arakain
© Popron Music
Z kolika písniček jste vybírali? Mně přijde, že deska mohla být o dvě tři skladby kratší.

U: Celkově jsme měli asi dvacet písniček, ze kterých jsme to zredukovali na sedmnáct. Před závěrečným mixem ještě dvě odpadly. Přemýšleli jsme, jestli ještě něco neubrat, ale chtěli jsme fandům za ty tři stovky poskytnout maximum muziky. Fakt je, že deska není krátká a za celý den leckdo nemá čas, aby to slyšel celé v kuse. My jsme to ale dělali z ohledem na ty, kteří tím žijí, desky kupují a chtějí mít na desce co nejvíc hudby.

Na vašich internetových stránkách se v den vydání "Metalmorfozy" objevila celá řada příspěvků, které se k desce vyjadřovaly. Berete při skládání nebo při přípravě koncertů v potaz názory fanoušků?

U: Především jsme byli rádi, že lidi s námi sdíleli radost z nové desky. Teď třeba názory trochu bereme, protože musíme připravit podzimní turné. Spíše je to ale takový poradní hlas. Někomu se líbí tohle, tomu zase támhleto, všem se zavděčit nemůžeme, ale na těch zásadních peckách se většinou shodneme.
K: Kluci už po těch letech pochopitelně vědí, co na lidi zabírá, co mají rádi, a tomu se přizpůsobí playlist. Už jsme začali zkoušet i starší věci, které budeme na koncertech hrát.

Je pro vás vůbec důležitý internet?

K: Já se u něj snažím trávit pokud možno minimum času. Moc mě to zatím nebere.
U: Pro mě je to především rychlý přenos a zdroj informací. Taková nekonečná a nepřeberná knihovna. Hodně přes internet komunikuji třeba tady v Kainu, kde dojednáváme koncerty s desítkami kapel, což by telefonem nebylo ani možné. Nejvíc z nás všech je do internetu a počítačů vůbec zapálený kytarista Mirek Mach, který vytváří a obhospodařuje i náš web.

Znáte MusicServer.cz?

U: Neznám. Nemám pořádně čas sledovat hudební časopisy tištěné natož internetové. Ale Mirek by určitě věděl, která bije.
K: U mě je odpověď jasná (smích).

Děkuji za rozhovor.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Royal Republic, Velký sál Lucerny, Praha, 3.12.2019
Naživo: Při pražském koncertě Royal Republic létali vzduchem muzikanti, fanoušci i jejich boty Naposledy ve stejném prostředí hráli Royal Republic před dvěma lety, přesně na Mikuláše. Jako nadílku k letošku dovezli novou desku "Club Majesty", kvůli níž se koncert musel přesouvat až na prosinec, a ani tentokrát nikdo nemusel... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2019 12:04 v sekci Naživo
1
Kensington - Time 9/10
Recenze: Kensington na "Time" už neplánují. Žijí okamžikem a berou život tak, jak přichází Indierocková smršť Kensington k nám jezdí pravidelně. A vždycky jsou její koncerty naprosto bezkonkurenční. Čtveřice Eloi Youssef, Casper Starreveld, Jan Haker a Niles Vandenberg ví, jak dostat lidi do varu. Ve své zemi jsou to... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2019 08:00 v sekci Recenze
0
DJ Wich - Jako ryba ve vodě 7/10
Recenze: DJ Wich se na nové desce cítí "Jako ryba ve vodě". A posluchači taky DJ Wich se po třech letech vrací s další producentskou nahrávkou. Dostala název "Jako ryba ve vodě" a pozval si na ni nejen řadu známých a zkušených českých a slovenských interpretů, ale i několik mladších umělců. Výsledek... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2019 13:00 v sekci Recenze
0
Nové desky 49/2019 - od Marpa & TroubleGang přes Kacey Musgraves po The Flaming Lips
Nové desky 49/2019 - od Marpa & TroubleGang přes Kacey Musgraves po The Flaming Lips V týdnu, kterému dominoval Black Friday Record Store Day, budou největšími hvězdami domácí Marpo & TroubleGang, podobně laděný The Game a vánoční Kacey Musgraves a Rick Wakeman. Je doplní Berenika Kohoutová, živák The Flaming Lips,... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2019 21:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Pohled do českých hitparád - 47. týden 2019
Tones And I předvádí opičí tanec z rádiového piedestalu, albům pořád vládne Karel Gott Ani Coldplay, ani Leonard Cohen, ani Marpo & TroubleGang. Žádná z očekávaných novinek nesesadila z čela albového žebříčku Karla Gotta. V říjnu zesnulý zpěvák vede s kompilací osmdesáti největších hitů už poosmé. Rádia má... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2019 20:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Arakain obdržel za prodej alba "Jekyll & Hyde" zlatou desku a vyráží na turné (17.10.2019 13:21)
- Nové desky 21/2019 - od Rammstein přes Lewise Capaldiho po The National (21.05.2019 07:16)
- Fotogalerie: Precedens rozvibrovali Střelák pozitivní energií (11.09.2018 10:05)
- Naživo: Jaromír Nohavica se stal králem Trnkobraní (20.08.2018 19:08)
- Precedens oslaví 150 let Malostranské Besedy výjimečným koncertem plným hostů (14.08.2018 11:57)
- Fotogalerie: Šedesátiny Martina Němce a Jana Sahary Hedla slavila celá Akropole (04.05.2017 13:27)
- Martin Němec a Jan Sahara Hedl oslaví své šedesátiny v pražské Akropoli (26.04.2017 09:14)
- Fotogalerie: Unplugged a thrash show Arakainu v obrazech (18.04.2017 09:41)
- Naživo: Našlapané double tour Arakainu ve velkém stylu (18.04.2017 09:41)
- Video: Arakain akustickou verzí k "Nenávidím" zve na probíhající double turné (09.03.2017 09:48)

ALBUM TÝDNE 48/2019

Leonard Cohen
Thanks For The Dance

Hluboký hlas Leonarda Cohena zaznívá ještě jednou. Po třech letech práce vychází album "Thanks For The Dance", na kterém se nachází deset písní, které kanadský písničkář před smrtí nestačil dokončit. Nahrávka tak završuje jeho kariéru. Je jen dodatkem k již řečenému, nebo bylo její vydání nezbytné?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 07.12.
Jordan Mackampa (UK) (Café V lese, Praha)
Út 10.12.
Die Krupps (DE) (Futurum Music Bar, Praha)
Pá 13.12.
Low Roar (ISL) (Café V lese, Praha)
Pá 20.12.
J.I.D (USA) (Roxy, Praha)
Ne 19.01.
Anti-Flag (USA) (Roxy, Praha)
So 25.01.
Michael Malarkey (USA) (Roxy, Praha)
So 25.01.
Devendra Banhart (USA) (Palác Akropolis, Praha)
Ne 26.01.
The Murder Capital (IRL) (Underdogs', Praha)
Ne 26.01.
Beacon (USA) (Café V lese, Praha)
Út 28.01.
James Arthur (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Lady Gaga Kryštof Britney Spears Adele Sia Beyoncé Liam Gallagher Ewa Farna Metallica Madonna The Cure Rihanna Nik Tendo AC/DC Lenny Marek Ztracený Chinaski Karel Gott Shawn Mendes
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver