Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Billie Eilish - The World's a Little Blurry

Billie Eilish ve skvělém dokumentu "The World's a Little Blurry" odzbrojuje svou otevřeností

Vydáno: 02.03.2021 08:00 v sekci Recenze - Pavel Parikrupa | foto: Billie Eilish

Billie Eilish je pořád ještě teenagerka, přesto už o ní existuje celovečerní dokument. Je to pochopitelné - tato svérázná dívka a originální umělkyně už toho dosáhla a zažila tolik, že to na našlapaný skoro dvouapůlhodinový snímek vydá. A film "Billie Eilish: The World's a Little Blurry" je vynikající.

9/10

Billie Eilish - The World's a Little Blurry

Vydáno: 26.2.2021
Celkový čas: 140 minut

Skladby:

Vydavatel: Apple TV+

Streamingová platforma Apple TV+ šířkou nabídky nemůže konkurovat mnohem úspěšnějším hráčům na trhu Netflixu, HBO nebo Disney+, ovšem sází především na silnou původní tvorbu. Originální tituly vznikají i na poli hudebních dokumentů, vzpomeňme třeba nedávný výtečný film režiséra Thoma Zimnyho o vzniku alba Bruce Springsteena a E Street Bandu "Letter To You". Dalším počinem, jenž vzbuzuje obrovský zájem, je dokumentární film R. J. Cutlera "Billie Eilish: The World's a Little Blurry".

Pro boomery jako já může být masivní globální úspěch podivné, sotva dospělé osoby těžko pochopitelný. Rozumím i tomu, že image a zpěv/šepot Billie Eilish může být někomu až protivný. Stejně se dá pochopit také tvrzení, že Billie je hlasem své generace, nemluvě o tom, jak její hudba oslovila i posluchače z úplně jiných cílových skupin včetně starších rockerů. Proč tomu tak je? Především je za tím talent a nebývalá otevřenost člověka, který dokáže do své hudby přenést pocity, obavy, strach, trápení a sdělit to světu moderním a nadčasovým způsobem zároveň.

Film "Billie Eilish: The World's a Little Blurry" zachycuje relativně krátké období mezi vydáním písně "Ocean Eyes" (listopad 2015) a ziskem půltuctu Grammy za debutové album "When We All Fall Asleep, Where Do We Go?" (leden 2020) a šokuje svou neuvěřitelnou otevřeností.

Diváka pasuje do role voyeura, jenž je svědkem hádek, rozpadu vztahů, výčitek a lidských selhání. Chcete být onou muškou v místnosti a vidět, co se děje v zákulisí? Tak prosím, tady to je. A někdy to fakt bolí. Je to nepříjemné a pozor, vy máte o tu dívku s Tourettovým syndromem, depresivními stavy a polámanýma nohama strach a máte ji ještě více rádi. Je to maximálně upřímné (anebo to je tak věrohodně zpracované) a vy máte pocit, že rozumíte, proč je ta její divná hudba, zrozená ze všech hrozných i krásných pocitů, tak silná.

Podstatným motivem filmu je role zpěvaččiny rodiny: rodičů, kteří ji od dětství podporovali v jejích uměleckých výbojích a teď se ji snaží maximálně chránit, a bratra Finnease, génia ze studia v pokojíku rodinného domu. A opět: kamera běžela pořád - i v celkem nepříjemných situacích, kdy si divák říká: To není možné, že to tam nechali. Silným momentem je promluva mámy o tom, jakému tlaku musejí odolávat dnešní náctiletí: v té chvíli si opět divák uvědomí, proč je Billie mluvčím teenagerů 21. století, jejich obav a strachů. Bude stát za to podívat se na tento dokument třeba za deset let. Co budou jeho protagonisté říkat na dnešní výroky a stanoviska ze snímku? Viz třeba debatu o drogách, při níž se matka s dcerou bavily o tom, zda Billie, která teď drogy striktně odmítá, může někdy spadnout do závislosti.

Tady se nesmějte: jedním z nejsilnějších motivů filmu je vývoj vztahu Billie Eilish k Justinu Bieberovi od chorobné dětské zamilovanosti (a slovo chorobné zde není náhodou - jak potvrdila máma, bylo to zralé na psychoterapii) k jistému přátelství, kdy je pětadvacetiletý (!) veterán Bieber oporou sotva dospělé umělkyni s plnou náručí zmíněných gramofonků od Akademie. Jejich první osobní setkání na festivale Coachella je jedním z emocionálních vrcholů celého Cutlerova počinu. Ze živých koncertních vystoupení, které diváka a posluchače zasáhnou s nebývalou intenzitou, vyberme interpretaci nádherné milostné písně "I Love You", při které se zpěvačce zlomí hlas. A záběry z koncertu v Miláně, kdy si Billie dorasuje kotník, jsou opravdu šílené.

"Billie Eilish: The World's a Little Blurry" je silné dílo především tím, jak dává divákovi přístup úplně všude: do zákulisí po vystoupení, se kterým muzikantka není spokojená, slyšíte telefonáty, při nichž se hroutí vztah, a ocitnete se v mikroprostoru, kde se rodí velkolepá melodie do bondovky "No Time To Die". Nahlédnete do zpěvaččina pubertálního deníku a budete mít z jejích slov a kreseb strach. Bojíte se o duševní zdraví mladičké a přesto hrozně vyspělé umělkyně, fandíte jí, aby se dala fyzicky i mentálně dohromady. A těšíte se na další její hudbu a přejete jí, aby to všechno, co se děje kolem ní a uvnitř ní, ustála.

NÁZORY
 • Billie je nadmíru pozoruhodný člověk, a jako z... (Štěpán Sova, 02.03.2021 08:39) Reagovat

  Billie je nadmíru pozoruhodný člověk, a jako zpěvačka je neuvěřitelná. Billie je silná, charismatická a sebevědomá žena. A v tak mladém věku být takhle úspěšná... To dokáže málo kdo. Její EP Don't smile at me bylo trochu začátečnické a jaksi trochu dětinské, ale už v té době mohl někdo poznat, že tohle je budoucnost. Ocean eyes, její první písnička. Je překrásná. A ne, není mi 13. Ani nejsem její zaslepený fanoušek. Film se mi právě stahuje, ale moc se těším. Pro srovnání: Miss americana nebyla úplně o samotné taylor, ale její kariéře. Hodně se zaměřovala na Lover éru. In wonder od Shawna Mendese bylo celkem o ničem, největší drama tam bylo, když ztratil hlas na koncertě v americe. I v té miss americaně byla scénka, kdy taylor zjistila, že nic z éry reputation nebylo nominováno na grammy. Prostě zbytečný dramata. Ale world's a little blurry bude jiné...

  • Re: Billie je nadmíru pozoruhodný člověk, a jako z... (David, 02.03.2021 14:47) Reagovat

   Přesně ,film je úplně o něčem jiném a je geniální

  • Re: Billie je nadmíru pozoruhodný člověk, a jako z... (pišta, 22.03.2021 00:51) Reagovat

   škoda že ten zpěv jí moc nejde ...

 • Je mi 48 let a drtivá většina jejich vrstevnic ... (Anonym, 02.03.2021 16:16) Reagovat

  Je mi 48 let a drtivá většina jejich vrstevnic mě absolutně míjí a přesto i mě, odkojence The Cure, DM, člověka, který má rád třeba IAMX a poohlíží se všude jinde, než ne u mainstreamu, tahle potvůrka zaujala. A třeba její song k Bondovi jsem si pouštěl x-krát dokola, což jsem nedělal ani když jsem poprvé poslouchal své oblíbence. Je to fenomén, který není vystaven na manýře a není uměle vypěstovaný. Takových osobností je málo a já jen doufám, že ji to nesemele jako většinu mladých umělců a že bude ještě dlouho v branži.

  • Re: Je mi 48 let a drtivá většina jejich vrstevnic ... (Nasty, 02.03.2021 16:48) Reagovat

   Mám to podobně.Nesnáším dnešní "tupej mainstrea".

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Roman Holý - Jsem nesnesitelně náročnej, v hudbě jsem velmi přísnej, až mi to leze na nervy
Rozhovory: Roman Holý - Jsem nesnesitelně náročnej, v hudbě jsem velmi přísnej, až mi to leze na nervy Romana Holého posluchači znají hlavně z formací J.A.R., Monkey Business či Sexy Dancers. Nyní přichází s debutovou sólovkou "Strážce klidu Vol. 1". "Nejosobnější deska, už jen proto, že je první, velmi upřímná, odkopaná, daleko... čtěte zde
Vydáno: 30.11.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Václav Neckář & spol. - Andělé strážní 8/10
Video: Hvězdy spojily síly a pro dobrou věc přezpívaly Neckářovu vánoční píseň "Andělé strážní" Začal advent a roztrhl se pytel s vánočními skladbami. Jednu takovou nazpívalo tucet známých českých umělců pod taktovkou Jana Neckáře. Společně chtějí podpořit aktivity dobročinné organizace Člověk v tísni, konkrétně její... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2021 15:12 v sekci Audio / Video | Video
0
Sting - The Bridge 8/10
Recenze: Stingův "The Bridge" je solidní stavbou nad rozbouřenými vodami V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho... čtěte zde
Vydáno: 29.11.2021 00:00 v sekci Recenze
0
Jean Michel Jarre - Welcome To The Other Side - Live in Notre-Dame VR 8/10
Recenze: Novoroční virtuální realita Jeana Michela Jarreho vás pohltí Jean Michel Jarre je pověstný tím, že sleduje všechny technologické novinky současnosti a často je začleňuje do svých hudebních projektů. Ve stejném duchu připravil silvestrovskou show na přelomu roků 2020 a 2021. Dotaženou akci... čtěte zde
Vydáno: 28.11.2021 09:00 v sekci Recenze
0
Batushka, Belphegor, Diabolical, Impalement, Almost Dead, Futurum Music Bar, Praha, 26.11.2021
Naživo: Temné rituály kapel Belphegor a Batushky rozžhavily klub Futurum. Okolnostem navzdory "Black rituals". Tak se jmenuje turné, kterému svorně vévodí dvě zvučná jména evropského metalu, Belphegor a Batushka. Doprovodila je trojice nadějných spolků z celého světa a byl z toho velice podařený intenzivní večer, který... čtěte zde
Vydáno: 27.11.2021 17:03 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Billie Eilish a její bratr napsali tři skladby pro animovaný boyband (20.11.2021 15:27)
- Billie Eilish si zahraje v Sezamové ulici s upírem (04.11.2021 19:25)
- Pojďte vonět jako Billie Eilish. Zpěvačka uvede na trh vlastní parfém (26.10.2021 13:35)
- Video: Billie Eilish propaguje novou bondovku živákem "No Time To Die" (09.10.2021 12:41)
- Video: Billie Eilish čtyřikrát naživo a pokaždé skvěle (27.09.2021 12:11)
- Makrorecenze: Makrorecenze "Happier Than Ever" Billie Eilish (08.09.2021 16:35)
- Lídři českých žebříčků se nemění, v pomyslné dívčí válce se Olivia Rodrigo dostala před Billie Eilish (26.08.2021 15:30)
- Nejrozmanitější slovník ve svých skladbách užívá Patti Smith, z moderních hvězd Billie Eilish (22.08.2021 15:28)
- Ed Sheeran cení upírské zuby z čela české rádiové hitparády (19.08.2021 08:00)
- Ani Billie Eilish, ani Olivia Rodrigo. Obě hvězdné teenagerky porazil v české albové hitparádě Nik Tendo (11.08.2021 20:00)

ALBUM TÝDNE 48/2021

Sting
The Bridge

V jedné z nejkrásnějších českých písní "Mosty" zpívá Karel Zich s Lenkou Filipovou, že postaví bezvadný most s pevnými pilíři. Na svém novém albu "The Bridge" se totéž daří i britskému veteránovi Stingovi. O pevnosti jeho pilířů nelze při jeho mnohaleté praxi pochybovat.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 09.02.
The Driver Era (USA) (Roxy, Praha)
St 09.02.
Lime Cordiale (Café V lese, Praha)
Čt 10.02.
The Dead Daises (AUS/US) (Lucerna Music Bar, Praha)
So 12.02.
The Sheepdogs (CAN) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Metallica On Air Ewa Farna Beata Hlavenková Adele Dua Lipa Olivia Rodrigo Kryštof Ed Sheeran Kateřina Marie Tichá Billie Eilish AC/DC Lady Gaga Marie Rottrová Abba Aerosmith Karel Gott Lucie Bílá Rihanna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu