shop.musicserver.cz
Steven Wilson - The Future Bites

Steven Wilson přináší na albu "The Future Bites" art pop z budoucnosti

Vydáno: 08.02.2021 00:00 v sekci Recenze - Jiří V. Matýsek a Tomáš Rozkovec | foto: Steven Wilson Productions

Celosvětová pandemie nabourala plány leckomu, třeba i (svého času) prog-rockovému věrozvěstovi Stevenu Wilsonovi. Vydání šesté studiovky "The Future Bites" musel odsunout, místo loňského června vychází album až nyní. Ne že by snad doba byla o moc příznivější, čekání se však v každém případě vyplatilo.

9/10

Steven Wilson - The Future Bites

Vydáno: 29.1.2020
Celkový čas: 42:01

Skladby: Unself, Self, King Ghost, 12 Things To Forgot, Eminent Sleaze, Man of the People, Personal Shopper, Follower, Count of Unease

Vydavatel: Steven Wilson Productions

Už první zveřejněné skladby jasně ukázaly, že Steven Wilson i nadále pokračuje po cestě, kterou naznačilo již jeho předcházející album "To The Bone". Je to ale přirozený vývoj s jasně daným směřováním. Dílem kopíruje proměny populární hudby dvacátého století - od progresivního rocku inspirovaného King Crimson se přesunul spíše ke gabrielovským popovým inspiracím na zmíněné předchozí, dosud nejpřístupnější desce. Odklon od rockových postupů a přímočarých písniček pokračuje i na "The Future Bites".

Pokud byla téměř čtyři roky stará nahrávka napříč recenzemi označována za Wilsonovu posluchačsky nejvstřícnější, "The Future Bites" na to jde z poněkud jiného konce. Před posluchačem se zde otevírá sofistikovaná zvuková krajina dominantě vyvedená v temných barvách chladné elektroniky, kterou jen občas - nutno podotknout, že na těch správných místech a nikoliv náhodně - protne jakýsi paprsek naděje. Mohl si Wilson přát vhodnější dobu, kdy svůj nový počin vydat?

Forma odpovídá obsahu. Chladná odosobněnost syntezátorů podbarvuje výpovědi o budoucím světě (nebo už je to svět současnosti?). Konzumerismus coby všeovládající ideologie, touha mít všechno právě teď a právě tady (předlouhý nákupní seznam plný zbytečných věcí, který v nosné skladbě "Personal Shopper" nerecituje nikdo menší než Elton John), sebestřednost, opakovaně se vrací téma ztráty sebe sama ("King Ghost", "Unself") i toho, jak se lidé nechávají ovládat (ať už tahá za nitky cokoliv nebo kdokoliv). Jakousi malou naději skýtají vzpomínky na to, "co už je ztracené", jakýsi vnitřní svět, který pomáhá udržet příčetnost.

Podobně pracuje i hudba samotná. Z elektronického tepání, strojovitosti a chladu vystupují momenty, které připomínají první nadějeplný paprsek slunce po hodně mizerné noci. Wilson je průzračný melodik, který je z podobného těsta jako Paul McCartney. Oba jsou schopni vysypat z rukávu chytlavé melodie, které ale nejsou podbízivé a prvoplánové. Refrén v "12 Things I Forgot" nebo ústřední pasáž "Personal Shopper", v níž najednou zazní až trademarkové akustické kytary, se okamžitě zatnou do posluchačovy mysli a už nepustí. O to více, když na "The Future Bites" Wilson podobnými momenty spíše - alespoň ve srovnání s "To The Bone" - docela šetří.

Steven Wilson je čím dál tím více sám sebou. Jen občas, jako lehoučké pomrknutí, zazní ozvěna velkých vzorů, tu gilmourovská kytara, jinde zase rozostřenost sólových počinů Petera Gabriela nebo elektronické tepání a cvrlikání synthpopových formací z osmdesátých let. Wilson se ale příliš neohlíží. Na základech, které vybudovali jiní, staví svou vlastní vizi art popu.

Kdo říká, že by pop měl být prázdný už z principu a oslovovat jednoduchostí? Wilson opět projevuje výjimečnou schopnost v propojování minulosti, přítomnosti a budoucnosti. "The Future Bites" nedává vlastně nic zadarmo, nároky na posluchače jsou nemalé a těžko všechny detaily zachytit na první dobrou. Deska se ale dovede odměnit, témat k zamyšlení, ať už budeme řešit obsah nebo formu, přináší spoustu.

Druhý pohled Tomáše Rozkovce

Již při svém prvním koncertě v pražské Hybernii (5. dubna 2015) se Steven Wilson při rozmluvě s publikem vyznal ze svých hudebních vzorů a lásek. To právě vydával "Hand. Cannot. Erase.". Dokud jmenoval zástupce art a progresivního rocku, publikum uznale pokyvovalo hlavou, ale když tento vlasatý hubený chlapík s brýlemi začal mluvit o osmdesátkových popových ikonách jako Tears For Fears či Ultravox, v sále to zašumělo nespokojeností. Samotný Steven na to reagoval s lišáckým úsměvem: "Why not?" Jako by už tenkrát tušil, jakým směrem se bude jeho tvorba ubírat.

Uplynulo pět, respektive šest let a Wilson za tu dobu postavil přes album "To The Bone" výhybku ze směru progresivního rocku směrem kamsi, pro co hudební katalog nemá škatulky. Podobně jako u Petera Gabriela můžeme mluvit o progresivním popu, jehož vliv je cítit asi nejvíce, ale to je v podstatě jedno. Jde přece o hudbu v první řadě.

Novinka "The Future Bites" je rafinovaná a mazaná, a to ve všech směrech. Při nesoustředěném poslechu vám do uší leze zvláštně laděný pop na osmdesátkovém spodku (tady chci podotknout, že skutečně inteligentní pop, který není lacině poplatný své době). A musím uznat, že se to interpretovi daří velmi dobře, neb melodie jsou chytlavé, nutící k prozpěvování, neřkuli k tanci. Když však skončí devátý track, projeví se něco, co chybí na příbalovém letáku, a to upozornění na návykovost celého díla, které perfektně drží po kupě a nutí k opakovanému poslechu.

A pak se člověk zarazí. Tohle přece není pop! Svoji progresivitu, melodie, linky ukryl autor do elektronického dlouhého baloňáku a pak se song po songu, po vzoru exhibicionistů, odhaluje, až se nakonec ukáže v plné nahotě, čistotě a kráse.

Nahrávka nemá slabého místa a drží vnímavého posluchače stále ve střehu. Zrodilo se výjimečné dílo, byť asi ne pro každého, které bych přirovnal k talíři devíti delikatesních jednohubek. Po jejich pozření chutě splynou v jeden gurmánský zážitek a budete se pídit po dalším.

"The Future Bites", byť je ve Wilsonově hudebním katalogu nesporně velkým stylovým vybočením, zaslouží jednoznačně maximální počet bodů.

Hodnocení: 10/10


NÁZORY
 • TFB (Honza, 08.02.2021 09:05) Reagovat

  Výborné album, Steven ať se pustí do jakéhokoliv stylu, tak vyplodí perlu. Normálně mám raději kytary, ale elektronika mi rozhodně není cizí (hudebně jsem vyrůstal v devadesátkách). Opravdu povedené, jen trochu krátké :-)

  • Re: TFB (Porman, 08.02.2021 09:12) Reagovat

   Souhlasím. Na co sáhne to se mu povede. Elektronika mne baví, jsou tam další možnosti, další neprozkoumané světy a když to někdo umí uchopit, tak výsledek stojí pak za to. Povedené album!

   • Re: TFB (Andrej, 11.02.2021 15:33) Reagovat

    Suhlasim !

 • Výstižné, Výborné, Vyběrové (Subeer, 08.02.2021 10:04) Reagovat

  SW je "ozajsný" hudední architekt. Tehle úkrok ze široka stranou se skutečně podařil a nutno ocenit i onu odvahu. Progistům, kteří snesou tento druh ele-pop muziky spestří TFB život. A co se týče stopáže, tak, dle mě, echt pintlich, o chlup delší by se album mohlo zajídat..Uvidíme s čím přijde Pan muzikat na budúce.. opravdu borec. Oba zdejší pohledy kritiků jsou výstižné.

 • Nádhera. Hudební architekt je přesné označen?... (Tomas Blue , 08.02.2021 13:58) Reagovat

  Nádhera. Hudební architekt je přesné označení tohoto muže. Jsem nadšený z poslechu :-)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
The Prodigy, Sportovní hala Fortuna, Praha, 7.12.2023
Naživo: The Prodigy v Praze své umění rozmělnili, vzpomínka na Keitha Flinta mohla být emotivnější Když se po smrti Keitha Flinta tvrdě elektronická formace vrátila na scénu s turné nazvaným "Army Of The Ants", vypadalo to, že by do Prahy mohla přijet snad už i s novou, takto nazvanou deskou. Ta se ale zatím nekoná, a tak byla... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 17:15 v sekci Naživo
0
Bruce Dickinson - Afterglow of Ragnarok 8/10
Video: "Afterglow of Ragnarok" uvádí do světa "The Mandrake Project", připravovanou sólovku Bruce Dickinsona Frontman Iron Maiden Bruce Dickinson před časem oznámil vydání své sedmé sólové desky s názvem "The Mandrake Project" a nyní se pochlubil s prvním singlem "Afterglow of Ragnarok". K němu připojil také pár detailů k samotnému albu.... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 14:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Pohled do českých hitparád - 48. týden 2023
Lost Frequencies a Viktor Sheen potvrdili vedoucí postavení v českých žebříčcích Začátek předvánočního času nepřinesl v domácích hitparádách žádné významné změny. Rádia podruhé ovládl Lost Frequencies se skladbou "The Feeling", albovému pořadí kraluje posedmé v řadě Viktor Sheen s titulem "Planeta... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2023 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
0
Hozier, Sportovní hala Fortuna, Praha, 6.12.2023
Naživo: Hozier ve Fortuně odehrál skvělou show. Zmínil i politiku a publikum učil irsky V rámci své "Unreal Unearth Tour" Hozier opět zavítal do Prahy. Irský sympaťák to rozbalil ve Sportovní hale Fortuna a diváky zaujal na celé dvě hodiny, které i tak utekly jako voda. Předskakovala mu britská kapela The Last Dinner... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2023 15:00 v sekci Naživo
0
Jethro Tull, Kongresové centrum, Praha, 5.12.2023
Naživo: Na koncertě Jethro Tull v Kongresovém centru vítězila nostalgie a nesoudnost Iana Andersona Z Jethro Tull se sice stal v zásadě sólový projekt jejich principála Iana Andersona, pořád je to ale obrovská značka, která táhne. Navíc v posledních dvou letech vydal(i) dvě docela slušná alba, na odchod do důchodu to tak u... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2023 08:29 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 48/2023 - od Petera Gabriela přes Miku po Lucii Vondráčkovou (06.12.2023 21:00)
- Audio: Peter Gabriel zveřejnil poslední střípek skládačky svého alba "i/o", píseň "Live and Let Live". Je o odpuštění (29.11.2023 12:22)
- Recenze: Steven Wilson se na "The Harmony Codex" hlouběji noří do již vytyčených teritorií (17.11.2023 18:30)
- Porcupine Tree oznámili velkolepý koncertní záznam "Closure/Continuation.Live" (11.11.2023 15:41)
- Peter Gabriel konečně ohlásil datum vydání desky "i/o" (21.10.2023 12:54)
- Nové desky 39/2023 - od Eda Sheerana přes Michala Horáka po LP (04.10.2023 20:00)
- Video: Rozsáhlý opus "Impossible Tightrope" ukazuje další tvář nového alba Stevena Wilsona (07.09.2023 11:41)
- Video: Peter Gabriel v dalším měsíčním singlu "Love Can Heal" věří v sílu lásky (01.09.2023 14:06)
- Steven Wilson oznámil desku "The Harmony Codex". Přezdívá jí "kino pro uši" (30.08.2023 11:14)
- Video: Obrazy přesycený klip k písni "Panopticon" Petera Gabriela pomohla stvořit umělá inteligence (29.08.2023 18:00)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)
So 17.02.
Black Foxxes (UK) (Chapeau Rouge, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Taylor Swift Lucie Vondráčková Viktor Sheen Ben Cristovao Kryštof The Beatles Ewa Farna Madonna Lady Gaga AC/DC Like She Burian Barbara Haščáková MC Erik a Barbara Sia Milly Honsová
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu