shop.musicserver.cz
Miloš "Dodo" Doležal - Jirka Schelinger nám před čtyřiceti lety poslal vzkaz. Je v "Epilogu"

Miloš "Dodo" Doležal - Jirka Schelinger nám před čtyřiceti lety poslal vzkaz. Je v "Epilogu"

Vydáno: 03.02.2021 08:00 v sekci Rozhovory - Jiří V. Matýsek | foto: Zemětřesení 2

Projekt Zemětřesení 2, který v návaznosti na stejnojmennou superskupinu z počátku 90. let obnovil kytarista Miloš "Dodo" Doležal, se počátkem roku vydaným albem "Epilog" chýlí ke svému závěru. V rozhovoru s vůdčí personou tohoto projektu jsme probrali nejen tento dovětek, ale i karanténu či vyhlídky do budoucna.

Jaká byla vaše cesta k hudbě Jiřího Schelingera?

Jako teenager jsem viděl dva Jirkovy koncerty, na nichž hrál i věci ze "Zemětřesení" (nedokončený a nevydaný projekt, na němž zpěvák pracoval před svou smrtí - pozn. red.). Když jsem ve čtrnácti začal účinkovat v kapele, hodně jeho věcí jsme hráli. Poslouchali jsme jeho desky, zvlášť "Hrr na ně". Vždy ho obklopovali skvělí muzikanti.

"Epilog" je v podstatě projekt vzešlý z přání fanoušků. Byl jste si od počátku jistý, že by tento dovětek měl vzniknout?

Když vyšlo "Zemětřesení 2", dočetli jsme se v kritikách, že ještě něco chybí. Taky fans nám psali, že to tak je, že bychom to měli zpracovat, ať je to komplet. Každopádně ta komunikace s fanoušky byla úplně jiná než před 25 lety. Tehdy jsme u jedničky neměli k dispozici moc živých záznamů. Za těch pětadvacet let, kdy začal fungovat internet, se vše dost změnilo. Lidi tam navěšeli nahrávky, co měli do té doby jen doma. Jirka má pořád mnoho příznivců a ti mají o všem přehled. Objevuje se i mnoho fotografií, které do té doby byly jen v domácích albech.

Co bylo při přípravě této desky nejnáročnější?

Chtěl jsem tam zakomponovat ten Jirkův čtyřicet let let starý vzkaz, který hodně vysvětluje rozměr jeho alba "Zemětřesení". Chtěl jsem, aby to nevyznělo nevhodně, ale myslím, že se to povedlo. Je to funkční a silné.

Podoba songů "Cizinec" a "Můžeš vejít - 21. století" byla v podstatě dána dobovými koncertními záznamy. Jak jste ale dávali dohromady podobu následujících dvou písní?

Vždy se snažíme zpracovat skladby i po svém a snažíme se maximálně zachovat jejich ducha. Od začátku byl ten projekt tribute, ne revival. Revivaly se snaží hrát ty věci maximálně přesně, to není náš pohled na věc a náš případ.

"Epilogem" se cesta Zemětřesení uzavírá v podstatě po třiceti letech. Jak s odstupem tuto, byť na dlouhá léta přerušenou, etapu svého hudebního života vnímáte?

Stalo se mnoho věcí, které nebyly v plánu. Ten projekt se sám svým životem rozvíjel a realizoval. Pro mne to byla neskutečná škola a zábava se tomu věnovat. Ty songy jsou skvělé a hráli je skvělí muzikanti. Za tu dobu jsme odehráli asi jen dvacet koncertů, přesto všechno se nám povedlo všechny fanoušky vcelku pospojovat a užívali si to s námi.

Hlasem Zemětřesení je Mladen Djelmo. Když ho poslouchám, mám pocit, jako by Schelinger ožil. Bylo jeho obsazení výsledkem nějakého cíleného hledání, nebo svou roli sehrála šťastná náhoda?

Nabízelo se mi mnoho zpěváků, kteří to chtěli zkusit. Dal jsem na nějaký vnitřní pocit. O Mladenovi jsem věděl asi pětadvacet let a potkali jsme se před tím na jedné akci. Zavolal jsem mu a on přijel. Vždy je připravený, natáčení s ním jde vždy rychle, vše funguje.

Původní Zemětřesení vzniklo na základě ankety Černá vrána, kterou vyhlásil fanzin Metaliště. Můžete na dobu počátku devadesátých let zavzpomínat? Jak se vám v této superskupině hrálo?

Myslím, že nás to všechny bavilo, byla to jiná doba než dnes. Vše frčelo, ve vzduchu bylo cítit mnoho svobody, kterou jsme předtím neměli, a vážili jsme si toho. Dnes už si nové generace svobody neváží, mnohdy je obtěžuje. Jsem rád, že jsem devadesátky zažil v tom věku. Hodně jsem cestoval, celý svět byl jiný. Dnes žiji více v klidu, v přírodě. Vše má své plusy.

Chystáte se s touto tečkou za Zemětřesením na nějaké turné?

To je otázka, na kterou nikdo nezná odpověď. Rád bych, aby "Zemětřesení" zaznělo v našem podání celé právě v tomto roce. Jirka bude mít nedožitých sedmdesát let a uplyne čtyřicet let od jeho odchodu.

Miloš Dodo Doležal

Miloš "Dodo" Doležal je český kytarista, zpěvák a producent. Svou pozici na hudební scéně si vybudoval zejména působením v metalové formaci Vitacit, za sebou má ale i úspěšnou sólovou dráhu. Coby producent spolupracoval nejen s metalovými muzikanty (například Master's Hammer, Törr, Debustrol nebo Arakain), ale podílel se i na albech Anny K. či kapely Wanastowi Vjecy. Byl součástí projektu Zemětřesení (společně s Alešem Brichtou, Štěpánem Smetáčkem a Vlastou Henychem), který svým repertoárem vzdal poctu dílu zpěváka Jiřího Schelingera.

Jakým způsobem jste strávil karanténu?

Nějak jsem to nevnímal, můj život se zásadně nezměnil. Chodíme se psy ven na dlouhé procházky, studio máme doma, hodně se komunikuje přes sítě s lidmi, kteří jsou daleko. Dá se to.

A co nějaké další projekty, chystáte něco?

Pořád se něco točí a společně s Warnery máme delší plán spolupráce. Vše se, myslím, v pravý čas objeví. Snažím se, aby za nás mluvila práce.

Závěrečná skladba nahrávky, titulní "Epilog", jako by přesně cílila na dnešní dobu. Jak ze svého pohledu vidíte stav české společnosti na začátku roku 2021? Třicet let po revoluci, stále až po krk v koronakrizi...

Na vše mám svůj názor, ale v rozhovoru ohledně Jirkovy hudby ho nemusím tlačit. Jirka Schelinger nám všem před čtyřiceti lety poslal vzkaz, který je v "Epilogu" zachycen. Každý si to musí přebrat sám.

 

NÁZORY
  • můj názor (Marian, 03.02.2021 22:31) Reagovat

    ještě bych byl rád, kdyby Miloš Dodo Doležal natočil znovu první díl Zemětřesení se zpěvákem Mladenem a v současným soundu. To by bylo super, byť jen pro fans.

  • Zemětřesení... (Milan, 06.02.2021 20:53) Reagovat

    Neskutečný mráz běhá po zádech, když si uvědomíme, že tohle varování vyřkl Jirka Schelinger už před čtyřiceti roky a pozorujeme, že se naplňuje...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Jana Vébrová - Kameny ze dna 9/10
Recenze: Zaujať opravdivosťou výrazu je stále možné. "Kameny ze dna" od Jany Vébrovej sú toho dôkazom Od debutového štúdiového albumu Jany Vébrovej prešlo šestnásť rokov. "Písníčkářka z větrného mlýna" predstavila svoju iba druhú platňu v prvej polovici marca tohto roku. V "Kamenech ze dna" nájdete folklórnu poetiku, Erbena,... čtěte zde
Vydáno: 04.06.2023 09:00 v sekci Recenze
0
Prague Rocks 2023, Letiště Letňany, Praha, 2.6.2023
Naživo: Mötley Crüe a Def Leppard přivezli do Letňan lesk a špínu osmdesátek Myslím, že letní koncertní sezónu můžeme považovat za definitivně zahájenou. Jednodenní festival Prague Rocks se na domácí mapě open-air akcí skvěle zabydlel a letos přivezl tandem Mötley Crüe a Def Leppard. Vzpomínky na... čtěte zde
Vydáno: 03.06.2023 13:04 v sekci Naživo
0
John Wolfhooker, Palác Akropolis, Praha, 31.5.2023
Naživo: Jak John Wolfooker pokřtili desku a ukousli si z narozeninového dortu John Wolfhooker, zkráceně Wolfhookeři nebo také Holoubci (podle loga a jednoho svého hitu), oslavili ve středu v pražském Paláci Akropolis vydání desky "The New Past" a desetileté výročí existence. Jako speciální host vystoupili Pam... čtěte zde
Vydáno: 02.06.2023 13:35 v sekci Naživo
0
Jelen - Touha a pláč 8/10
Video: Jelen startuje novou éru silným, emotivním singlem "Touha a pláč" Kapela Jelen slaví své desáté narozeniny. Od svých počátků, kdy pánové - ještě jako trojice - vypomohli Kateřině Marii Tiché s písní "Tančíme spolu", sestava značně rozšířila své řady na aktuálních osm členů. Na dva roky... čtěte zde
Vydáno: 02.06.2023 09:00 v sekci Audio / Video | Video
0
28 nejlepších fotek z posledních ročníků Rock For People (fotogalerie)
Fotogalerie: 28 nejlepších fotek z posledních ročníků Rock For People Rock For People 2023 je už za dveřmi, a tak jsme se rozhodli ohlédnout za několika minulými ročníky tohoto festivalu. Fotografka Marie Trávníčková se probrala svými fotkami a vybrala osmadvacet těch nejlepších, které v minulých... čtěte zde
Vydáno: 01.06.2023 12:00 v sekci Naživo | Fotogalerie
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Festival Hrady CZ oznamuje kompletní program ve velkém stylu, na dvou pódiích zahrají Kabát, Kryštof, Mirai, Wanastowi Vjecy, No Name či Tomáš Klus (24.05.2023 14:46)
- Zemřel Milan Schelinger, bratr slavnějšího Jiřího (11.02.2023 09:48)
- Naživo: Na vánočním večírku Wanastowejch Vjecý zpíval Robert Kodym koledy i "Modlitbu pro Martu" (23.12.2022 15:45)
- Recenze: Formace Graabner skládá na "Bezčasí" poněkud chladnou poctu sedmdesátkovému progrocku (16.07.2022 17:30)
- Miloš Dodo Doležal se už podruhé noří do historie kapely Vitacit (24.06.2022 10:26)
- Význačná data života Jiřího Schelingera připomíná LP reedice alba "...nám se líbí..." (24.03.2022 10:03)
- Recenze: Schelingerovo "Hrrr na ně..." i po letech stále baví. Pokud přistoupíte na jeho hru (14.03.2021 12:55)
- Recenze: Zemětřesení 2 nabízí na EP "Epilog" svižný hard rock i apokalyptické vize. Ne vždy to ale stačí (21.02.2021 14:00)
- Nové desky 34/2020 - od Katy Perry přes Metalliku po Gregoryho Portera (02.09.2020 08:00)
- Ceny Břitva oznamují nominace za rok 2019 (22.05.2020 11:52)

ALBUM TÝDNE 22/2023

Lewis Capaldi
Broken By Desire To Be Heavenly Sent

Nové album populárního skotského muzikanta Lewise Capaldiho "Broken By Desire To Be Heavenly Sent" vyšlo teprve 19. května, přesto je už teď poměrně jasné, že bude dominovat předním příčkám výročních žebříčků. Zpěvák nám totiž kromě typických rozchodových skladeb ukazuje i část duše člověka, který bojuje s psychikou.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 04.06.
Tenacious D (US) (Forum Karlín, Praha)
Po 05.06.
Pusha T (US) (SaSaZu, Praha)
Po 05.06.
El Perro (US) (Kasárna Karlín, Praha)
St 07.06.
The Lumineers (US) (Sportovní hala FORTUNA, )
St 07.06.
Scorpions (DE) (Winning Group arena, Brno)
St 07.06.
Hazmat Modine (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 08.06.
Rock For People 2023 (Festivalpark, Hradec Králové)
So 10.06.
Kiss (US) (O2 arena, Praha)
Čt 22.06.
Metronome 2023 (Výstaviště, Praha)
Út 27.06.
BBNO$ (CAN) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Madonna Beyoncé Adele Lady Gaga The Cure Coldplay AC/DC Kryštof Ewa Farna Sia Rihanna Lucie Vondráčková Mötley Crüe Dua Lipa Viktor Sheen Metallica
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu