Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Tata Bojs - Jedna nula. Vyhráli jsme sami nad sebou

Tata Bojs - Jedna nula. Vyhráli jsme sami nad sebou

Vydáno: 16.12.2020 08:00 v sekci Rozhovory - Hana Bukáčková | foto: Salim Issa

"Laťka se nepatrně, ale přesto pořád nenápadně zvyšuje. Takže jsme vůči sobě i víc kritičtí," říká o nové desce "Jedna nula" stěžejní trojice skupiny Tata Bojs - Mardoša, Milan Cais a Dušan Neuwerth. Během povídání ale došlo třeba i na digitální technologie, menšiny, ženy, dvojníky a trojníky.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Tata Bojs, Divadlo Archa, Praha, 12.12. 2019
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Vaše nové album se jmenuje "Jedna nula". Kdo vyhrál?

Mardoša: Ještě nevím, každopádně my jsme si s deskou vyhráli dost.

Milan: Vyhráli jsme sami nad sebou...

Dušan: Záleží, jestli se na to člověk dívá z pohledu domácích, nebo hostů.

Pracujete zde s konceptem jedniček a nul: název se opírá o číslice binární soustavy a digitální svět, ale také o to, že se jedná o desátou studiovku. Bylo toto jméno dokonale promyšleným konceptem, nebo jste ho vymysleli až v průběhu dokončování desky?

Mardoša: Platí to druhé, název jsme vymysleli až na konci.

Milan: Nicméně je to samozřejmě dokonale promyšlený koncept. Někdy si na něj musíte chvíli počkat, ale ono to přijde. (smích)

Tata Bojs
© Salim Issa
Má ještě nějaký skrytý význam?

Mardoša: Možná ještě nějaký objevíme.

Milan: Z toho, co tu ještě nezaznělo, se nám jeví jako důležitý aspekt taky určitý kontrast. Nula symbolizuje nic a jednička něco. V textech se nám to taky proplétá. Většina - menšina, prázdnota - přeplněnost světa, ticho - informační zahlcenost, samota - společnost, legrace - smutek, gender - Fender, ... (smích) a tak bych mohl pokračovat.

Dušan: Vypnout - zapnout třeba.

Jaký vůbec máte vztah k digitálním technologiím?

Mardoša: Mnohoznačný, řekl bych. Chvílemi obyčejně uživatelský, chvílemi fascinovaný, někdy frustrovaný, jindy inspirativní. A jako rodičové občas autoritativní, ovšem bezmocný.

Milan: Digitální technologie jsou už plnohodnotnou součástí našich životů. Někdy si říkám bohužel a někdy zase bohudík. Čas nám ukáže, co převáží, ale trochu se bojím, že to první.

Dušan: Snažíme se s nimi mít přátelský vztah, plný vzájemného respektu.

Tata Bojs

Historie Tata Bojs se datuje k roku 1988. Zakládajícími členy jsou Marek Huňát alias Mardoša a Milan Cais, celek dotváří Vladimír Bár, Jiří Hradil a Dušan Neuwerth. Mezi nejvýraznější počiny z jejich diskografie se řadí nahrávky "Biorytmy", "Futuretro", "Nanoalbum", "Kluci kde ste?", "Ležatá osmička" nebo "A/B". V poslední době oprašovali reedice prostřednictvím vinylů. Svoje třicetiny oslavili speciální výstavou, jejíž základní myšlenkou bylo nahlížení minulosti optikou současnosti. Expozice byla rozdělena do deseti kapitol, které mapovaly jednotlivá časová období formace. Tři dekády shrnuje i souhrnná kniha "Tatalog". Koncem listopadu vydali již desátou řadovou desku "Jedna nula" a aktuálně připravují dokument sami o sobě.

Tata Bojs, Divadlo Archa, Praha, 12.12. 2019
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Ví se, že je pro vás důležité, aby deska měla silný a nosný nápad, pak už si s tím můžete hrát, jak chcete. "Jedna nula" je hravá dost. Na jakých nosných kamenech stojí?

Mardoša: Základní nosné kameny jsou samozřejmě silné písničky. Bez nich se to zbortí. Takže tudy vedla naše snaha. Vím, že to není nic objevného; sestavit dobré album ze špatných písniček by bylo možná originálnější. No, můžeme se nad tím zamyslet.

Milan: Zajímavé je, že se pořád potvrzuje, a to vnímám silně i ve vizuálním umění, že jedna skladba nebo jeden obraz, socha může mít jinou vypovídací hodnotu, než když je potom zasazená do nějakého celku spolu s ostatními. Děláme sice songy samostatně, ale vždycky nad nimi přemýšlíme jako nad součástmi většího celku, jakým se pak stane album. Každopádně to, jak se to povede do sebe zaklapnout, zjistíme vždycky až na konci.

Novinka nemá jednotný příběhový koncept. V předchozím rozhovoru mi ale Mardoša prozradil, že se vám na každé studiovce nějaká ta červená nitka objeví, i když třeba přerušovaná, a že to ale většinou zjistíte až v závěrečné fázi prací. Stalo se to i tentokrát?

Mardoša: Svým způsobem ano. A završil to právě název v kombinaci s vizuálem alba.

Je to vaše desátá řadovka. Přistupovali jste k její tvorbě jinak?

Dušan: Přístup je stejný, jen se s přibývajícími roky snažíme využít předchozí zkušenosti, ty dobré, ale zejména ty špatné. Laťka se nepatrně, ale přesto pořád nenápadně zvyšuje. Takže jsme vůči sobě i víc kritičtí.

Mardoša: Vždycky se snažíme natočit co nejlepší desku. Takže stejně. Ale pokaždé jsme v jiném rozpoložení, vnímáme některé jiné inspirační zdroje, jsme jinak staří. Takže jinak.

Milan: Ve studiu pokaždé trochu jinak experimentujeme a to nás baví.

Tata Bojs - Jedna nula
© Archiv interpreta
Vizuál alba vychází z tématu songu "Vlasní brácha", který je o genetickém inženýrství a částečně o samotě. Můžeme si nechat vyrobit z vlasu dvojníka, svůj klon a samota je pryč. Toužili jste někdy mít dvojníka?

Mardoša: Vážně asi ne, ale ta představa mě baví. Ale obecně si stačím sám - i to je na mě dost. Na druhou stranu, když nestíhám, což je i vzhledem k mému tempu dost časté, tak bych dvojníka občas uvítal. Někdy možná i trojníka!

Milan: Tak to je ovšem šílená představa, mít v kapele tři Mardoši!

Dušan: Pošleš klona na poštu, super.

Jako vždy si obratně hrajete se slovy. Například ve skladbě "Minoritní" zpíváte, že většina z nás se někdy ocitne v menšině - jako "jedinej Pražák v šalině, jedinej outsider v sociální bublině". V jaké menšině jste se ocitli naposled? Jste raději součástí menšiny, nebo většiny? Jdete rádi s davem?

Mardoša: Já jsem například příslušník trvale se zmenšující menšiny lidí, co si alba stále rádi kupují na cédéčkách. Většina už volí download nebo spíš stream. Což ale také využívám. A co se fyzických nosičů týká, tak už jsou asi ve většině fanoušci vinylů. K těm ovšem také patřím, takže jsem součástí většiny i menšiny zároveň. To je můj styl.

Tata Bojs
© Salim Issa
Dušan: Ono se to pořád prolíná a role mění (aspoň u mě), takže by na to nikdo neměl zapomínat. Většina by si měla svoji menšinu hýčkat. (úsměv)

Píseň "Velký třesk" vznikla už vloni. Přijde mi, že jste si zahráli tak trochu na věštce a odhadli letošní rok, viz verše: "Uprostřed prázdnoty poznej svý hodnoty." Myslíte, že bylo na čase zamyslet se nad svými životy, i když nechtěně? Na jakých hodnotách stojí duch Tata Bojs?

Milan: Nijak zvlášť jsem se při psaní toho textu nad našimi životy nezamýšlel. Prostě někdy vás něco najednou napadne, odněkud to přijde a zrovna tenhle verš vnímám jako platnej nejen pro dobu covidovou.

Mardoša: Třeba nehrajeme zbytečně hod(ně) not - to je jedna z našich společných hodnot.

Tata Bojs, Divadlo Archa, Praha, 12.12. 2019
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Anebo slova "výbuch - ví Bůh". V songu "220 Tra(voltů)" zase kombinujete 60 Hertzů a herců. Kam na ty verše chodíte? Svěřili jste se, že "Zvony" vznikaly ústřižkovou metodou. Máte nějaké další fígle?

Milan: U "Zvonů" byl inspirační pramen v té ústřižkové metodě důležitý pro začátek, ale pak už si text začal žít svým životem. Někdy stačí jedno slovo, věta a už to jede. Něco jsem měl dokonce napsané ještě předtím, byla to právě ta pasáž s praskáním zvonů. Pak se to začalo významově doplňovat. Procesy vzniku textů jsou u mne pokaždé trochu jiné. A to "výbuch - ví Bůh" mi asi poslal sám Bůh. (ha ha ha)

Mardoša: Asi vás zklamu, ale žádné speciální fígle na tvorbu textů nemám. Volím obyčejné přemýšlení. Někdy z toho něco vypadne a někdy ne.

Proč jsou na desce dva Třesky?

Milan: Asi proto, že je to tak široký téma, že se nám do jedné písničky nevešlo. Navíc vesmír se neustále rozpíná, takže možná budou přibývat další... kdo ví... ví Bůh… (smích).

Zmíněné "Zvony" v sobě mají skryté politické sdělení: "Odfláknutý život Čechů potřebuje novou střechu." Koho byste rádi viděli v čele státu?

Mardoša: Nevím teď, koho bych rád viděl v čele, ale některé by člověk možná spíš viděl v cele. Ostatně až na poslední dva všichni naši prezidenti zavření byli.

Dušan: Já to sdělení spíš beru jako možné zrcadlo kohokoli k sobě samému.

Milan: Střecha je nekvalitní, navíc stará, děravá a pomalu se rozkládá. Nějací šikovní klempíři na výměnu by už byli potřeba.

Tata Bojs
© Salim Issa
Není tajemstvím, že "Tajemství" neprošlo aranžérským zemětřesením. Která písnička se naopak oproti demáčům dost změnila?

Mardoša: To je docela těžké říct, protože některé začaly vznikat už před docela dlouhou dobou. Ale myslím, že například "Vlasní brácha" měl zpočátku hodně odlišnou atmosféru.

Dušan: Nejvíc verzí měl asi "Velký třesk". Měl jich tolik, že je nakonec rozdělený na dvě části.

V téhle písni zpívá Emma Smetana. (Jako by se tak vtipně uzavřel kruh s deskou "smetana" s Ahn Triem.) Byla její francouzština rozhodujícím důvodem, proč volba padla na ni?

Milan: Do jisté míry asi ano. Neznáme moc dalších zpěvaček, které takhle vládnou tímto jazykem. Francouzština se nám k náladě písničky hodila, ale chvíli jsme uvažovali i o němčině, a dokonce i o švédštině. To už by bylo s výběrem zpěvaček těžší. S touhle skladbou máme nachystané ještě takové jedno překvapení, ale to je zatím tajemství. Ještě to má čas, takže si teď Emma může slíznout všechnu smetanu. (smích)

Emma je mnohými vnímána jako kontroverzní osobnost, byť osobně moc nechápu proč. Nebojíte se, že si tím u posluchačů zavaříte?

Milan: Při vaření se smetana používá dost, při zavařování vůbec, tak to jsme v klidu.

Mardoša: To jsem ani nevěděl, že je nějak kontroverzní! Každopádně nám nic špatného neudělala, tak jsme ji rádi oslovili. Na druhou stranu, nesleduji moc bulvár, takže mi mohlo něco utéct. Možná to vypovídá něco o tom, jaký u nás panuje klid, když i taková nekonfliktní osoba může být vnímána jako kontroverzní... Navíc se mi líbí, že je stejně stará jako my. Tedy my jako kapela a ona jako člověk. Takže jsme souputníci!

Tata Bojs, Divadlo Archa, Praha, 12.12. 2019
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
O dalších ženách zpíváte v písni "Spolek holek" - Shina z Longital, Suzi Quatro, Yoko Ono. Ovlivnily vás tyto ženy nějak speciálně ve vašich životech?

Mardoša: Jedna z nich je naše kamarádka, další tři osobně neznáme. Text je o tom, že je příjemné nechat se obklopovat inspirativníma ženama. Obklopovat doslova, hudebně - od monofonního záznamu až po dolby digital. Všechny inspirátorky se nám do textu nevešly, tak jsme tam nechali tyto čtyři zástupkyně, které se nejlépe rýmovaly. Je to trochu nespravedlivé, ale férové.

Dušan: Jemně navazujem na píseň "Kamarádky" z předchozí desky.

Milan: Uznáváme, že ta píseň je mírně genderově nevyvážená.

Za což byste to možná v jiných částech světa pořádně slízli... S tím částečně souvisí i to, že deska začíná "Holkou z plakátu". Existuje nějaká konkrétní předloha, od které jste se odrazili?

Mardoša: Žádná konkrétní holka ani konkrétní plakát předlohou textu nebyly. Spíš je o tom, že krása je samozřejmě krásná věc, ale může mít i podobu nebezpečné bludičky.

Tata Bojs, Divadlo Archa, Praha, 12.12. 2019
© Tomáš Rozkovec / @musicserver.cz
Dušan: Nemusí to být jen fyzická záležitost.

Milan: Řekl bych, že v tomhle případě ta holka z plakátu spíš představuje nějaké společenství, které vytváří iluzi pravdy.

Vy ale budete brzy kluci z filmového plakátu. Plánujete o sobě natočit dokument. Vím, že jste měli v plánu, aby za vás hráli členové Vosto5 a aby to časově běželo pozpátku. Držíte se stále této předlohy?

Mardoša: Koukám, že jsi informovaná! Koncept filmu už je trochu jiný, ale spolupráce s Vosto5 je stále ve hře, tak snad to klapne. Projekt se v poslední době posunul hlavně v tom, že nám režii přislíbil Marek Najbrt. To jsme rádi, protože jeho filmy se nám líbí! Více asi v tuto chvíli prozrazovat nebudeme, je to ještě ve vývinu. Jen bych možná ještě upřesnil, že s nápadem na dokument za námi přišel producent Petr Koza. Nebylo to úplně tak, že bychom se rozhodli o sobě natočit film. (úsměv)

Milan: Tento projekt je velmi spletitá a dlouhodobá záležitost. Jsem sám zvědav, do jaké podoby a hlavně zda vůbec se nám podaří to rozplést. Premiéra je zatím naplánovaná na rok 2022.

Tata Bojs
© Salim Issa
Taky chystáte první český klip v augmentované realitě. Co si pod tím mám představit? Bude to normálně koukatelné, nebo bude potřeba nějakých speciálních pomůcek k jeho zhlédnutí? Ptám se proto, že jste něco obdobného dělali už na jaře - během online koncertu vznikl záznam tří písní ve virtuální realitě, který od vás pak společně se 3D brýlemi dostali zdravotnici z ÚVN ve Střešovicích, aby se trochu odreagovali.

Milan: To jsou dvě odlišné věci - augmentovaná a virtuální realita. Klip v augmentované realitě by měl vzniknout ve spolupráci se studiem BRAINZ k písničce "Minoritní". Zatím je to v procesu. Uživatelé k tomu budou potřebovat pouze stažení aplikace a chytrý telefon nebo tablet. Bude to kreativní prostředí, v němž každý může být sám tak trochu tvůrce klipu.

No, a virtuální realitu už jsme si vyzkoušeli třikrát. Poprvé v projektu chystaném speciálně pro výstavu TATA 30JS v Centru současného umění DOX, podruhé ve zmiňovaném záznamu ze streamovaného koncertu v Celetné pro zdravotníky střešovické nemocnice, aby se v první vlně covidové v práci trochu rozptýlili, a potřetí teď nedávno to bylo velmi ultimátní natáčení čtyřech písniček (tři byly z nové desky) pro takovou speciální hudební platformu s názvem GIGSY. Byla to divočina. Těšíme se na výsledek.

Mardoša: Augmentovaná realita bude i pro mě velká neznámá, ale pokud tomu dobře rozumím, nebude k tomu, na rozdíl od VR videí, zapotřebí žádné speciální vybavení. Sám jsem na to velmi zvědavý!

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Co se týče té červené nitě... (Gojko Klatić, 16.12.2020 15:03) Reagovat

    ...jsem jediný koho napadlo že Holka z plakátu odkazuje na hostující zpěvačku z Tajemství? :)

  • Moc prima rozhovor, pánové - jako vždy - velmi ... (Cineman, 17.12.2020 21:07) Reagovat

    Moc prima rozhovor, pánové - jako vždy - velmi baví. Hlavně oceňuju, jak to mají v hlavě srovnané.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 14/2021 - od Taylor Swift přes Jeana-Michela Jarreho po Rhiannon Giddens
Nové desky 14/2021 - od Taylor Swift přes Jeana-Michela Jarreho po Rhiannon Giddens Druhý dubnový týden jsme se dočkali nové verze "Fearless" od Taylor Swift, amazonského alba Jeana-Michela Jarreho a nahrávky irsko-italského projektu Rhiannon Giddens. K nim se připojí rockoví The Fratellis a Cheap Trick, čeští... čtěte zde
Vydáno: 13.04.2021 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
15
The Rumjacks - Hestia 9/10
Recenze: The Rumjacks vezou s deskou "Hestia" špičkový celtic punk made in Australia Celtic punk jede. Svižný mix skočnosti irských putyk říznutých punkovou energií a různou mírou akustických nástrojů vyprodá i u nás středně velkou halu a baví posluchače napříč styly i založením. Ještě než svou novinku... čtěte zde
Vydáno: 12.04.2021 00:00 v sekci Recenze
1
Keane - Live At Largo 8/10
Minirecenze: Keane si vás akustickým živákem "Live At Largo" podmaní Covidová omezení celkem výrazně omezila aktivity umělců pouze na práci ve studiu nebo na prohrabávání archivů. Keane si pro své fanoušky nachystali ohlédnutí do minulosti. "Live At Largo" je před mnoha lety zaznamenaný speciální... čtěte zde
Vydáno: 11.04.2021 08:45 v sekci Recenze | Minirecenze
1
Slavná alba: Bezejmenný debut Elvise Presleyho jako cesta na trůn Krále rock 'n' rollu
Publicistika: Slavná alba: Bezejmenný debut Elvise Presleyho jako cesta na trůn Krále rock 'n' rollu Od hudby do putyk a bordelů až na trůn Krále rock 'n' rollu a statusu nezpochybnitelné ikony. To byla cesta Elvise Presleyho. Podstatným zlomem na cestě mladíka z amerického Tupela až na absolutní vrchol bylo první dlouhohrající album... čtěte zde
Vydáno: 10.04.2021 09:00 v sekci Publicistika
0
Sheppard - Kaleidoscope Eyes 8/10
Minirecenze: Sheppard na "Kaleidoscope Eyes" sázejí jeden hit za druhým Australská indiepopová kapela Sheppard se sice do uší posluchačů na celém světě zapsala před několika lety hlavně svým singlem "Geronimo", na svém rodném kontinentě ale stále platí za velké hvězdy. A její třetí řadovka... čtěte zde
Vydáno: 09.04.2021 09:45 v sekci Recenze | Minirecenze
5
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: Tata Bojs pozvali "Holku z plakátu" na taneční parket. Pěkně to tam rozjela (20.03.2021 13:39)
- Audio: Tata Bojs překvapili fanoušky "Tajemstvím" s Anetou Langerovou (06.03.2021 12:54)
- Cena Apollo 2020 bude předána už ve středu večer (03.03.2021 11:09)
- Favoritkou Cen Anděl je se čtyřmi nominacemi Lenka Dusilová (01.03.2021 10:36)
- Naživo: Horečka nedělní noci aneb Jak Tata Bojs křtili desku "Jedna nula" (22.02.2021 12:51)
- Pusťte Tata Bojs 21. února do svého obýváku (09.02.2021 12:14)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2020 podle musicserveru (5-1) (01.02.2021 14:20)
- Makrorecenze: Makrorecenze "Jedna nula" Tata Bojs (18.12.2020 08:30)
- Albovým žebříčkem zatřásly novinky Yzomandiase, Anety Langerové a Tata Bojs (09.12.2020 15:30)
- Cenu Apollo za rok 2020 mohou vyhrát Tata Bojs, Lenka Dusilová či Květy (07.12.2020 15:52)

ALBUM TÝDNE 15/2021

The Rumjacks
Hestia

Celtic punk jede. Svižný mix skočnosti irských putyk říznutých punkovou energií a různou mírou akustických nástrojů vyprodá i u nás středně velkou halu a baví posluchače napříč styly i založením. Ještě než svou novinku vydají bostonští žánroví králové Dropkick Murphys, jsou tu The Rumjacks a "Hestia".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Bruno Mars Pink Floyd Viktor Sheen Kings Of Leon Selena Gomez Beyoncé Lady Gaga Taylor Swift Iggy Azalea Britney Spears Madonna Lana Del Rey Coldplay AC/DC Kryštof Nirvana Demi Lovato Sid Vicious Metallica Karel Gott
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu