shop.musicserver.cz
Tata Bojs - Jedna nula

"Jedna nula" od Tata Bojs je nejzábavnější motivační album v historii rock 'n' rollu

Vydáno: 30.11.2020 00:00 v sekci Recenze - Honza Průša | foto: Salim Issa

Tata Bojs jsou ve formě. Natočili desku, která od začátku jede jak skvěle promazaný stroj. Zároveň pořád nabízí obrovskou nálož hravosti, ať už hudební, nebo jazykové. A navíc v sobě skrývá i silné poselství. Nahrávka "Jedna nula" se opravdu povedla a je to další z českých alb roku. Už asi páté.

10/10

Tata Bojs - Jedna nula

Vydáno: 27.11.2020
Celkový čas: 43:33

Skladby: Holka z plakátu, Minoritní, Velký třesk, part I, Zvony, Zavazadlo, Velký třesk, part II, Kraftwerk in Saint Tropez, Spolek holek, Tajemství (feat. Emma Smetana), 220 Travoltů, Vlasní brácha

Vydavatel: Supraphon

Tata Bojs jsou už dlouhá léta jistotou tuzemské scény. Jejich desky mají švih a vtip, nechybí jim nadhled a jsou prostě zábavné. Přesto pro ně už dlouho platí to, co zpívali na předchozí studiovce "A/B" v "Nadčasové": "Minulost je past." A tak často posluchači i kritika každý jejich nový počin docela vřele přijmou, ale pak nezapomenou připomenout, že nejlepší stejně bylo kultovní "Futuretro" (nebo, jak si myslejí ti alternativnější včetně mě, "Ukončete nás..."). Pokračujme ale spolu s "Nadčasovou" slovy: "Přítomnost je prezent." "Jedna nula" je znamenitý dárek, který sobě i posluchačům kapela dala. Dost možná totiž půjde o její (snad už fakt opravdu) nejlepší nahrávku.

Dokonale drží pohromadě. Písně do sebe zapadají jak mají, dramaturgie alba se prostě povedla. Přitom když skupina pustila do světa singl "Kraftwerk In Saint Tropez", zase se dost lidí shodlo na tom, že ten klip je milý a hezký, ale skladba je vlastně normální a průměrná. Jenže v kontextu celé kolekce stojí tenhle kousek na místě, kdy je potřeba ji odlehčit - po zábranských filozofujících úvahách přichází tak moc správně na řadu, že najednou pochopíte, že přesně něco takového bylo potřeba. Že tu má své opodstatněné místo.

Jak už z názvu vyplývá, jsou tématem novinky jedničky a nuly v různých kontextech. Ať už jde o digitální rozměr - Tata Bojs se dokonce sami nechali 3D scannerem zdigitalizovat (převést se tedy do jedniček a nul) a následně vytisknout na 3D tiskárně. Jak to dopadlo, můžete vidět na obalu. Další rozměr jména odkazuje k tomu, že jde o desátou řadovku. A pak je tu rozměr vlastně těsného vítězství - jedna : nula. A tak jsem si dovolil přistoupit na tu hru i v rámci hodnocení a píšu 10. (Ve skutečnosti bych dal o něco méně, od toho desítkového 10 bych odečetl dvojkových 10, ale pst.)

Tata Bojs jsou zase neuvěřitelně (nebo u nich vlastně standardně) hraví. Jejich texty přetékají nádhernými slogany, Mardošova hra s češtinou je parádní. Tentokrát je ale za tou hrou vždycky ještě něco navíc. Nějaké moudro, myšlenka, která zároveň zapadá do kontextu celku. Asi nejlíp to vystihuje nasamplovaná věta: "Snad nejdůležitějším úkolem, před kterým lidstvo stojí, je zjistit, odkud jsme přišli a jaký osud nás čeká." A tak v duchu tohoto prohlášení spojuje pražská formace na desce vědecké poznání s tím, na co ještě věda nemá odpověď. Zároveň tu řeší sociální problémy, současný stav společnosti a taky pocit osamocení.

Proto se snaží zahnat smutek a osamění naklonováním na vlas stejného vlasního (protože je z vlasu) bráchy ("Vlasní brácha"). Odpovídá po svém na stávající přehnaná genderová pravidla a hyperkorektnost, protože "Spolek holek neřeší gender, Spolek holek hrají na Fender" ("Spolek holek"). Na stav naší společnosti reaguje tak, že "odfláknutý život Čechů potřebuje novou střechu" ("Zvony"). A také v "Minoritní", neb "většina z nás se někdy ocitne v menšině" a taky "chceme žít v lepších poměrech, jedno, v jakejch je to poměrech".

Ještě silnější je ta rovina, v níž jako by se skupina obracela ke zmiňovanému osudu, a dokonce jako by snad přinesla zkušenosti s meditací nebo holotropním dýcháním. Zpívá věci jako: "Uprostřed prázdnoty poznej svý hodnoty," nebo: "Když budeš kvalitně dýchat vzduch, možná se i propojí tělo, duše, duch," ("Velký třesk I."). Ve druhém dílu téže skladby pak už hlavní prostor získává opakovaná mantra: "Za branou ti bude líp, tam můžeš všechno, tam můžeš jít. Čas slouží jenom tobě a je tam ticho jako v hrobě." Do stejné kategorie patří i "220 Travoltů", song o tom, "jaká je tu šance, že dnes zazní přesná definice tance". Tedy o tom, že ne vše se dá vědecky popsat a definovat nebo změřit. K tomu, aby se člověk mohl "dotknout hudby a sáhnout si na zvuk", žádnou definici nepotřebuje.

Deska "Jedna nula" nemá vyloženě slabé místo. Něco si můžete vzít z každé písně. V rozsahu recenze se nedá psát o všech, a tak ještě zmíním "Tajemství", jež je o tom, že "na povrchu někdy se věci i mění, ale uvnitř pořád zůstávají stejný". Nádherný, jakoby gainsbourgovský duet s francouzsky pějící Emmou Smetanou připomíná všechny ty pecky jako "Je t'aime moi non plus", "Lemon Incest" a mnoho dalších.

Tata Bojs s nadhledem a hravostí sobě vlastní popisují dnešní svět složený z jedniček a nul (každý chce být jedničkou a nikdo nulou), a vydávají tak své svědectví o roku 2020. Samovolně a neplánovaně tím vzniká i něco jako motivační album. Nejzábavnější motivační album v historii rock 'n' rollu. Člověk ho poslouchá a najednou si uvědomuje: "Jo, tady bych měl přibrzdit. A tady přidat. A tohle neřešit. A tohle řešit." Díky za to.

NÁZORY
 • Jo, Tatabojs (Lukáš Ondrušek, 30.11.2020 08:58) Reagovat

  Kraftwerk in Saint Tropez mě vůbec neoslovila, a tak o to víc jsem byl napnutý, s čím TB přijdou. Musím uznat, album je opět svěží, chytlavé (pro někoho možná na druhý poslech), hrající si čeština v textech je neuvěřitelná! Pořád je co objevovat i po zhruba třicátém poslechu. Z alba zbožňuju Minoritní, Zvony, Tajemství, Velký třesk a nakonec i ten Kraftwerk in Saint Tropez. Z alb jsou moji favorité Futuretro, Nano album, A/B, Biorytmy, Smetana, Ležatá osmička a nyní Jedna nula. De facto od Futuretra všechny. :)

 • Mizerná dynamika (Marek, 30.11.2020 09:25) Reagovat

  Album může být sebelepší (což si tak úplně nemyslím), ale tou mizernou dynamikou jej úplně zabili. První varování přišlo v podobě pilotního singlu Zvony, který rval uši (DR3) a jehož poslech jsem zvládl absolvovat všehovšudy dvakrát. Já to prostě nechápu. V době, kdy si sám Supraphon začíná zakládat na technické kvalitě jeho starších nahrávek - viz přepisy studiových pásů bez novodobých remasteringových úprav, bych očekával obdobný přístup i u těch nových, pod kterými se podepíše. Tata Bojs mám rád (především pro jejich skvělé texty a hudbu) a o to víc mě mrzí, že si jejich tvorbu nemůžu náležitě vychutnat. Ba naopak dělají vše proto, aby mě jako posluchače ztratili.

  • Re: Mizerná dynamika (vanav, 30.11.2020 10:00) Reagovat

   Obávám se, že Tatabojs netuší, že nějaké DR vůbec existuje. DR3 má i Hi-Res verze?

   • Re: Mizerná dynamika (Marek, 30.11.2020 11:01) Reagovat

    Já bych je zase tak nepodceňoval :) Minimálně musí slyšet, že to zní jinak (než "snad" původně zamýšleli).
    Ano, bohužel. Na základě pár porovnání si myslím, že používají tentýž mastering nehledě na výsledný formát. Takže koupě Hi-Res verze alba v jejich případě naprosto postrádá smysl - v případě alba A/B je fakticky využito jenom 16 bitů z 24.

    • Re: Mizerná dynamika (vanav, 30.11.2020 11:17) Reagovat

     Myslím, že hlavním viníkem bude Dušan Neuwerth :-)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Rammstein, Letiště Letňany, Praha, 15.5.2022
Naživo: Rammstein zbořili Letňany, i když ničím novým nepřekvapili Rammstein, to je sázka na jistotu, a to jak z hlediska nekompromisní, úderné hudby, tak z hlediska propracované show plné ohně, světel a nejrůznějších propriet, která šlape přesně jak švýcarské hodinky. Koncertem v Letňanech... čtěte zde
Vydáno: 16.05.2022 09:33 v sekci Naživo
0
Lucie Redlová - Lidová Redlová 9/10
Recenze: "Lidová Redlová" je upřímná oslava muzikantství Pokud jste někdy byli na festivalu v Banátu, určitě jste zažili tu nestrojenou lásku k hudbě a s ní spojené veselí Lucie Redlové. Všechny ty noční pařby, zpívání a hraní táborákových písní U Medvěda nebo kdekoliv jinde. A... čtěte zde
Vydáno: 16.05.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Holeček & Marcel Project - Chceme dát věcem náš osobitý punc
Rozhovory: Holeček & Marcel Project - Chceme dát věcem náš osobitý punc Honza Holeček a Pavel Marcel jsou muzikanti výrazně etablovaní na domácí rockové a bluesové scéně. Každý má spoustu vlastních projektů, přesto si našli čas a zúročili několikaleté společné hraní debutovou nahrávkou uskupení... čtěte zde
Vydáno: 15.05.2022 09:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
My Chemical Romance - The Foundations Of Decay 8/10
Audio: My Chemical Romance se vracejí. Šestiminutový opus "The Foundations Of Decay" otevírá novou kapitolu My Chemical Romance bez jakéhokoliv upozornění přicházejí před začátkem celosvětového turné s novou hudbou. Po osmi letech od kompilace "May Death Never Stop You", na které se objevil i do té doby nevydaný singl "Fake Your Death", je... čtěte zde
Vydáno: 14.05.2022 11:29 v sekci Audio / Video | Audio
0
Makrorecenze "Zeit" od Rammstein
Makrorecenze: Makrorecenze "Zeit" od Rammstein Jestli je "Zeit" skutečně tím rozlučkovým albem skupiny Rammstein, ukáže až... čas. Jestli je ale při tom všem humbuku, který jeho vydání způsobilo, i albem povedeným, může ukázat třeba naše makrorecenze. Přečtěte si, co na... čtěte zde
Vydáno: 13.05.2022 17:00 v sekci Recenze | Makrorecenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Kluci kde ste? aneb Jak Tata Bojs hráli v O2 universu (13.05.2022 11:57)
- Fotogalerie: Tata Bojs předvedli v O2 universu skvělou show (12.05.2022 10:26)
- Video: Emma Smetana a Jordan Haj s novinkou mnoho "Dopaminu" nepřinášejí, spíše nudí (17.04.2022 11:33)
- Video: Tata Bojs hrají v "Holce z plakátu" vztahovou rošádu (12.04.2022 14:59)
- Naživo: Intimní vystoupení Emmy Smetany a Jordana Haje narušovalo věčné ševelení (10.03.2022 15:41)
- Video: Podívejte se na vystoupení finalistů české části Eurovision Song Contest 2022 (13.12.2021 08:27)
- Video: Emma Smetana ON AIR: Čekám, až objevím producenta, který bude umět zvuk, jaký má Miley Cyrus (11.12.2021 10:42)
- Rozhovory: Emma Smetana a Jordan Haj - Dobře se nám spolu žije i pracuje. Vypadá to na společnou desku (09.12.2021 16:30)
- Publicistika: Kdo má šanci v Eurovizi? V sedmičce českých finalistů jsou Emma Smetana s Jordanem Hajem, Skywalker či Annabelle (07.12.2021 08:00)
- Video: Emma Smetana a Jordan Haj v pohádkovém klipu "By Now" potvrzují svoje kvality (20.11.2021 13:52)

ALBUM TÝDNE 20/2022

Lucie Redlová
Lidová Redlová

Pokud jste někdy byli na festivalu v Banátu, určitě jste zažili tu nestrojenou lásku k hudbě a s ní spojené veselí Lucie Redlové. Všechny ty noční pařby, zpívání a hraní táborákových písní U Medvěda nebo kdekoliv jinde. A přesně tahle bezbřehá muzikantská radost tryská z její aktuální desky "Lidová Redlová".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 19.05.
Jamie Cullum (UK) (O2 Universum, Praha)
Čt 19.05.
The Smile (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 22.05.
Benee (NZ) (Roxy, Praha)
Po 23.05.
Tool (US) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Rammstein Michal Prokop Adele Queen Viktor Sheen Madonna BTS Slash Ed Sheeran Vojtaano The Beatles Dua Lipa Abba Jack White Pink Floyd Avril Lavigne The Weeknd Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu