Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Marilyn Manson - Holy Wood (In the Shadow Of The Valley Of Death)

Marilyn Manson - Holy Wood (In the Shadow Of The Valley Of Death)

Vydáno: 20.06.2020 08:40 v sekci Zaprášenosti - Simona Knotková | foto: facebook.com/MarilynManson

Před dvaceti lety vydal Marilyn Manson "Holy Wood (In the Shadow Of The Valley Of Death)", poslední díl trilogie koncepčních alb. I když na letmý poslech zní zkrátka jen jako další poctivá industriální nálož, mezi jejími řádky se skrývá něco komplexnějšího. Incident, který ho málem stál kariéru.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    

Marilyn Manson - Holy Wood (In the Shadow Of The Valley Of Death)

Datum vydání: 11.11.2000
Producenti: Marilyn Manson, Dave Sardy
Skladby: GodEatGod, The Love Song, The Fight Song, Disposable Teens, Target Audience (Narcissus Narcosis), President Dead, In The Shadow Of The Valley Of Death, Cruci-Fiction In Space, A Place In The Dirt, The Nobodies, The Death Song, Lamb Of God, Born Again, Burning Flag, Coma Black, Valentine's Day, The Fall Of Adam, King Kill 33º, Count To Six And Die (The Vacuum Of Infinite Space Encompassing)
Umístění v hitparádách: č. 23 v UK Albums Chart, č. 13 v US Billboard 200

Marilyn Manson - Holy Wood (In the Shadow Of The Valley Of Death)
© facebook interpreta
O 20. dubnu 1999 bylo rozhodnuto několik měsíců dopředu. Sedmnáctiletý Dylan Klebold a osmnáctiletý Eris Harris si naplánovali, že toho dne vyhodí střední školu v Columbine do vzduchu. Protože podomácku vyrobené bomby selhaly, dvojici nezbývalo, než se do školy vydat s arzenálem zbraní a o její osud se postarat ručně. Vražednou misi nepřežilo dvanáct studentů a jeden učitel a dalších dvacet čtyři skončilo se zraněními. Nakonec Klebold a Harris obrátili zbraně proti sobě a ukončili své mladé životy.

Člověk, který za všechno skutečně mohl, se v tu samou dobu nacházel více než šestnáct stovek kilometrů východně od coloradské školy v Rosemontu v Illinois (nebo na cestě do něj) na své "Beautiful Monsters Tour". Řídil to snad celé zpovzdálí? Ne. Koupil nezletilým klukům zbraně? V životě se s nimi nesetkal. Jak byl tedy zapletený do celého případu? "Prý, údajně, nevím, jedna bába povídala, zaslechl jsem, ptáci na střeše si štěbetali, že jeden z vrahů měl na sobě jeho tričko." Spoiler: Neměl. Co bylo ještě ironičtější, ani jeden z kluků ho neposlouchal (vlastně měli raději KMFDM, Rammstein a Nine Inch Nails, ale první dvě kapely nikdo neznal a třetí byla zmiňována v deníku jednoho z vrahů v souvislosti s depresí a nešťastnou láskou, což je prostě nuda a málo šokující). Koho ale zajímá pravda a skuteční viníci? Lidem bude vždycky stačit nejsnadnější terč, na který můžou hodit všechen svůj vztek a nenávist. A americká společnost se tehdy rozhodla, že za celou tragédii bude zodpovídat Marilyn Manson.

A menší měrou třeba taky počítačové hry. Nebo rodiče. A filmy plné násilí. Přitom se stačilo podívat do zrcadla. Byla v něm ta samá americká společnost, která prostřednictvím médií denně krmila své příjemce vraždami a smrtí a zločincům věnovala stejnou pozornost jako hollywoodským hvězdám. Americká společnost, která občanům umožňovala sehnat si zbraň stejně snadno, jako si jdete koupit do krámu rohlíky. Americká společnost, doslova si pěstující tyto depresivní vzteklé děti, kterým přijde v pořádku řešit problémy právě tímto způsobem.

"Nic bych jim neřekl, jenom bych je poslouchal, a to je věc, kterou nikdo nedělal," odpověděl bez rozmýšlení Manson o tři roky později, když se ho ve výborném dokumentu "Bowling For Columbine" režisér Michael Moore zeptal, co by řekl dětem z Columbine. Jak kontrastně působí jeho klidná a inteligentní slova oproti hysterickým a zfanatizovaným davům toužícím (přinejmenším) po konci jeho kariéry. Kdo přesně byl v kauze zloduchem a kdo opravdu rozséval strach? Černohumorný vtip je v tom, že nebýt této, pro Marilyna málem destrukční události, možná by nikdy nevznikla jeho nejlepší deska "Holy Wood (In the Shadow Of The Valley Of Death)", zrůdně nádherný epilog devadesátých let.

Všechno odstartovaly kulky beroucí životy nevinným a jsou to také ony, které v "GodEatGod" zahajují nahrávku. Hlasitější než ony je zpomalený zvuk fotoaparátu, který to zdáli všechno snímá. "Drahý Bože, kdybys byl naživu, ty víš, že bychom tě taky zabili," napůl zpívá, napůl odříkává zpěvák do ponurého hudebního základu cynickou pravdu. Dílo bylo dokonáno, zbývá spočítat oběti a udělat k tomu pěknou titulku.

Umělec zprvu váhal, zda na absurdní antikampaň, která se po Columbine spustila na jeho osobu, reagovat, respektive zda vůbec pokračovat ve tvorbě. "Sám sebe jsem se ptal: Stojí mi to vůbec za to? Budou lidé rozumět tomu, co se pokusím říct? Dovolí mi to vůbec říct? Protože všechny dveře se mi zavřely přímo před nosem a nebylo moc lidí, kteří by se za mě postavili," vzpomínal na to období. Čtvrtá studiová deska není pouze kladnou odpovědí na toto dilema, ale vztyčeným prostředníkem všem, kteří se z muzikanta a jeho kapely rozhodli udělat obětního beránka.

Na albu se převtěluje do nasraného columbineského teenagera, který trhá své učebnice a křičí na učitele: "Nejsem otrok světa, kterýmu jsem naprosto u prdele!" Ještě víc je ale satirickým komentátorem současného světa. "Zamilovala jsem se do pěkný zbraně. Myslíš, že bych jí to měla říct?" nabízí posluchačovi nefalšovanou romanci "The Love Song", parodující Svatou Trojici Američanů - Bůh, zbraně a vládu. Od uštěpačných postřehů přechází k děsivě mrazivým. "Když zemřeš a nikdo to nevidí, klesne ti sledovanost a zapomenou na tebe. Když ale zemřeš na jejich televizi, stane se z tebe mučedník a beránek Boží," komentuje v "Lamb Of God" funkci médií a povahu jejich pozorovatelů. Lze se pak vůbec divit, že se najde vyšinutý jedinec, který se podobně zvráceným způsobem pokusí urvat svých patnáct minut slávy?

Mansonovi se podařil vcelku kontroverzní kousek - do pozice obětí nepřímo staví i samotné vrahy. Když se zamyslíme, že z důvodu přehnané korektnosti dnes nemůžete ani říct, že lidé, kteří menstruují, jsou ženy, aniž byste někoho neurazili a nebyli jste následně zRuŠeNi, je na místě otázka, zda by podobný narativ v případě školního masakru prošel i dneska. (Nepodceňujme ale twitterové soudce; co není, může být a špinavé prádlo se na sociálních sítích pere nejlépe právě až po dlouhých letech.) Na stranu druhou, není to svým způsobem pravda? Nebyli pachatelé jen produktem své země a doby? Nikdo se nerodí zrůdou, zrůdu dělá z člověka prostředí.

Jejich čin je natolik neomluvitelný, že pokoušet se hledat jiné příčiny než je samotné je zavrženíhodné (i když přesně to americká veřejnost udělala!). Když se od něj však na moment oprostíme, máme tu dva teenagery, které jejich prostředí mezi sebe nepřijalo, protože byli podle jeho norem moc jiní (což chtělo vyléčit prostě jen tak, že do nich nacpalo prášky). Teenagery, kterým jejich kultura ukázala zbraně jako nástroj moci a skoro na stříbrném tácu jim je poskytla. A teenagery, které mainstreamová média naučila, že když udělají něco moc velkého, dostanou se na přední strany novin a dočkají se objemné reportáže. To jsou věci, které jim nevštípil ani Marilyn Manson ani KMFDM ani počítačová hra Doom. Ani na Stoneovy "Takové normální zabijáky" to svádět nemůžeme, protože také oni jen satirizovali tuto mentalitu.

"Včera jsem byl špinavý, chtěl jsem být krásný. Teď už vím, že budu špínou navždy. (...) Teprve až budeme mrtví, budou znát naše jména," dozvídáme se na pozadí skličujících kostelních varhan "The Nobodies". Celým albem se jako neviditelná nit táhne Columbine, ale právě tato skladba k ní přímo odkazuje. "Některé děti dalšího dne zemřely. Nakrmili jsme stroje a pak se modlili. Měli jste vidět tu sledovanost!" "Holy Wood" je dokonalou parafrází pokřivené americké morálky, jejích obětí a hrdinů, pravým hákem všem kritikům a pokrytcům, kteří se pokusili svrhnout jednoho svobodného umělce za čin, který se podle podobného smýšlení dal stejně tak přiřknout třeba samotnému prezidentovi. Ten s tím ale opravdu neměl nic společného - vždyť v den školního masakru zrovna bombardoval Kosovo.

Smutné je, že i když od té doby uběhlo více než dvacet let, v amerických třídách se vraždí dál. A velká část lidí se dostala do tak apatického stavu, že se už ani nesnaží hledat domnělé viníky. Očividně. Protože ani po dvou dekádách to na velkou regulaci zbraní v USA nevypadá, což je to nejmenší v prevenci proti těmto činům. "Holy Wood" je výstižnou obžalobou této slepé spoluúčasti a vrcholem tvorby Marilyna Mansona. Temná industriální bible amerického teenagera, kterou vám rodiče nikdy nekoupí. V jejím závěru se znovu dostáváme na začátek. Zatímco v "Count To Six And Die" doznívá tichý klavír, slyšíme vybuchující ohňostroje a otáčející se bubínek revolveru s jedním nábojem. Neznámý protagonista zmáčkne spoušť pětkrát naprázdno. Posledního šestého pokusu se ale nikdy nedočkáme, a tak v posluchači zůstává dojem nekonečné ruské rulety.

"Nothing's going to change the world..."

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Tedy paní Simono, dlouho jsem tak dobrou věc ne?... (P., 20.06.2020 09:42) Reagovat

  Tedy paní Simono, dlouho jsem tak dobrou věc nečetl. Jste statečná a moc za to děkuju. Deska je samozřejmě skvělá a naprosto souhlasím, že je to nejlepší počin MM.

 • MM (thornhill, 20.06.2020 10:30) Reagovat

  velmi dobrý album ale Antichrist Superstar a Mechanical Animals radím ešte o stupeň vyššie

 • Masterpice (Doktor Slovo, 20.06.2020 11:24) Reagovat

  Vrchol tvorby MM, následné tour včetně pražského vystoupení zrovna tak.Bohužel poté začal sešup,který se jakžtakž podařilo přibrzdit v posledních letech.Triko zakoupené v Pegas Aréně 2001 občas natáhnu dodnes i když trochu táhne přes pupek, stejně jako kostým strejdovi Marilynovi.

  • Re: Masterpice (P., 21.06.2020 09:40) Reagovat

   Ano, ten koncert byl fantastický, včetně zvuku, zpěvu a scény. Moc rád vzpomínám!

 • manson je pitomec (Phoenix, 20.06.2020 13:37) Reagovat

  vzdycky to delal tak, aby za kazdou cenu sokoval, dobre se to prodavalo a bylo mu jedno, ze jen recykloval co pred nim delal nekdo jiny. nebyt reznora, ktery ho vytahl na vysluni, tak je pan brian warren nadale bezvyznamnym hudebnim novinarem jako predtim.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Bratři - Two Minds 8/10
Recenze: Bratři vzdávají deskou "Two Minds" osobitou poctu technu Bratři Jiří a Ondřej Veselí si se svým velkým debutem dali načas, nic zbytečně neuspěchali. Úzká spolupráce s německým producentem Hannesem Biegerem dala vzniknout nahrávce "Two Minds". Je to přímočaré album ovlivněné nejen... čtěte zde
Vydáno: 28.10.2021 08:30 v sekci Recenze
0
Pohled do českých hitparád - 42. týden 2021
Coldplay stanuli s "Music Of The Spheres" v čele českého albového žebříčku, Kryštof se výrazně propadli V tuzemském rádiovém éteru nadále panuje bezvětří, Eda Sheerana s hitem "Bad Habits" ani jeho nejbližší soupeře znovu nedokázal nikdo sesadit. Albovou hitparádu si podmanili Coldplay s novinkou "Music Of The Spheres", skupina Kryštof... čtěte zde
Vydáno: 27.10.2021 17:00 v sekci Novinky | České hitparády
4
Nové desky 42/2021 - od Eltona Johna přes Lanu Del Rey po Biffy Clyro
Nové desky 42/2021 - od Eltona Johna přes Lanu Del Rey po Biffy Clyro Týden nadupaný hvězdami uvádí Elton John, Lana Del Rey, Duran Duran, countryové trio Lady A, šansonoví Jarvis Cocker a Zaz, alternativci Herbert a Tricky. Příznivcům tvrdší muziky zahrají Biffy Clyro, My Morning Jacket, Cradle Of Filth,... čtěte zde
Vydáno: 27.10.2021 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
0
Xindl X - Šlo mi o to, aby album bylo zároveň pestré i kompaktní
Rozhovory: Xindl X - Šlo mi o to, aby album bylo zároveň pestré i kompaktní Pandemie přiměla Xindla X změnit plány, přinesla mu ale také inspiraci. Vznikla tak deska se všeříkajícím názvem "Terapie", kterou dokončoval na dálku ze svého druhého domova na Tenerife se dvěma producenty. Živě ji představí v... čtěte zde
Vydáno: 26.10.2021 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
1
Slash ft. Myles Kennedy and The Conspirators - The River Is Rising 8/10
Video: Prostý, ale funkční rock: Slash láká na nové album písní "The River Is Rising" Guns N' Roses koncertují na plné obrátky a čas od času vypustí do éteru nějaký ten (staro)nový song. Jeden by řekl, že ikonický kytarista Slash bude plně vytížen, a boční projekty půjdou stranou. Jenže chyba lávky. Svoje hudební... čtěte zde
Vydáno: 25.10.2021 12:24 v sekci Audio / Video | Video
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Projekt Emigrate se na podzim připomene novou studiovkou (13.09.2021 18:52)
- Tuhle spolupráci nikdo nečekal: Halsey složila novou desku společně s Nine Inch Nails (29.06.2021 18:46)
- Rammstein se v příštím roce pokusí zaplnit letiště v Letňanech (13.05.2021 13:58)
- Rammstein nahráli další album. Dočkáme se ho nejspíš ještě letos (11.02.2021 13:55)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2020 podle musicserveru (10-1) (02.02.2021 09:20)
- Herečka Evan Rachel Wood obvinila Marilyna Mansona ze sexuálního zneužívání. Není jediná (02.02.2021 07:09)
- Till Lindemann představil svůj první ručně vyráběný vibrátor (30.12.2020 12:28)
- Video: Till Lindemann předělal skoro sto let starý šlágr "Alle Tage ist kein Sonntag" (14.12.2020 13:19)
- Till Lindemann z Rammstein a Joey z Kelly Family vydávají knížku z výpravy do Amazonie (27.11.2020 14:06)
- Perverzní debut Rammstein "Herzeleid" slaví 25 let. Předobjednejte si vymazlenou reedici (21.11.2020 08:22)

ALBUM TÝDNE 43/2021

Lana Del Rey
Blue Bannisters

Lana Del Rey si ze zlých jazyků nikdy těžkou hlavu nedělala. Poslední rok se ale možná přece jen něco změnilo. Fiasko kolem děrované roušky, nařčení z rasismu, komentáře vzhledu - kdo ji chtěl bít, hůl si snadno našel. Zřejmě i proto tu máme její letošní druhou desku. Naštěstí je album "Blue Bannisters" skvělé!

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 06.11.
Paul Kalkbrenner (DE) (Forum Karlín, Praha)
Út 09.11.
Ota Balage (CZ) - Balage 60 (O2 Universum, Praha)
Út 30.11.
Tata Bojs (O2 Universum, Praha)
Pá 10.12.
The Hives (SWE) (Lucerna Music Bar, Praha)
Pá 31.12.
Rage Against The Machine (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Ozzy Osbourne (UK) + Judas Priest (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 28.01.
Kaleo (ISL) + Belle MT (UK) (Forum Karlín, Praha)
Út 01.02.
The Lumineers (US) (Tipsport Arena, Praha)
So 05.02.
BirdPen (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 08.02.
nothing,nowhere. (US) + guccihighwaters (US) / Sulliii (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Coldplay Kryštof Adele Madonna Lady Gaga Ewa Farna Rihanna Metallica Ed Sheeran Karel Gott Billie Eilish BTS Marie Rottrová Vladimír Mišík Dua Lipa Beyoncé Ozzy Osbourne AC/DC Mirai Jelen
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2021 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu