Katarzia - Celibát

Katarzia se na "Celibátu" nestydí být silná. Ani slabá

Vydáno: 27.04.2020 00:00 v sekci Recenze - Petr Šrajer | foto: Facebook Katarzia

Slovenská písničkářka Katarzia se v průběhu několika let etablovala mezi špičku česko-slovenské nezávislé scény. V polovině měsíce vydala svou čtvrtou desku "Celibát", na které sice opět změnila svůj hudební projev, pořád ale působivě verbalizuje pocity (nejen) generace Y.

8/10

Katarzia - Celibát

Vydáno: 17.4.2020
Celkový čas: 42:29

Skladby: Samota (mi nevadí), Tristan a Izolda, Drag queen, Posledný tanec, Hoří i voda, Bonsai, V noci, Fairies, Blues o dešti, Zostalo mi po tebe prázdno, V noci (Aid Kid remix)

Vydavatel: Slnko Records

Své předchozí album "Antigona" vydala Katarzia v roce 2018 do doby, kdy Slovenskem ještě hýbala kauza Kuciak a celým světem hnutí #MeeToo. Oba tyto fenomény nahrávka reflektovala a především druhé zmiňované téma jejím bojovně feministickým nádechem silně rezonovalo. Primárně přitom sloužila jako soundtrack k inscenaci aktualizované verze Sofoklova dramatu. K podobně neplánovanému souznění zpěvaččiných skladeb s děním ve světě došlo i tentokrát.

"Celibát" vychází v týdnech celosvětové pandemie a s ní spojené karantény. V tomto čase bezprecedentního omezení sociálních kontaktů tak může úvodní píseň, pilotní singl "Samota mi nevadí", vyznít až provokativně. Situace dnešních dní kompozici, která je už tak poměrně mnohoznačná, jen přidala další významovou rovinu. Jde tu o emancipační apel? Nebo song reflektuje autorčin proces smíření se sebou samotnou? Nebo má vršení siláckých frází naopak zakrýt strach ze samoty? Jasnou odpověď sice nepřináší, díky sloganům jako "Nehanbím sa byť silná, nehanbím sa byť slabá, taká som" se však řadí k vrcholům kolekce.

Interpretace některých dalších skladeb je, stejně jako jejich návaznost na reálné události, jednoznačnější. "Drag Queen" tak například kritizuje diskriminační přístup některých slovenských politiků k zástupcům LGBT komunity. Téma enviromentálního žalu, spojeného s nedávnými australskými požáry, zase zpracovává píseň "Hoří i voda", kde zpěvačce přizvukuje herec Cyril Dobrý. Její první sloka má český text (Katarziino ř je kouzelné) a není jediná. Katarína totiž rovněž zhudebnila báseň "Blues o dešti" Václava Hraběte, který tak svým útlým dílem ovlivňuje už několikátou generaci českých a slovenských muzikantů.

"Celibát" ale není plný protestsongů, dokonce i ony právě zmíněné kousky k nim mají daleko (ačkoliv se "Drag Queen" bohužel nevyhýbá zbytečnému moralizování). Ve většině ostatních kompozic jako "Bonsai" nebo "Posledný tanec" se autorka soustředí převážně na mezilidské vztahy. Plynule se přitom ale pohybuje mezi intimním a univerzálním světem. Verbalizováním svých osobních myšlenek přitom trefně pojmenovává současné slasti a především strasti své generace.

Novinka je zatím zároveň hudebně jejím nejpestřejším počinem. O dotažení jejích nápadů a sound design jednotlivých položek tracklistu se tentokrát starala celá řada producentů od Pjoniho (se kterým spolupracovala už na "Antigoně") přes Aid Kida po Olivera Torra a další. Na rozdíl od předchozí čistě elektronické řadovky mají na "Celibátu" výrazné slovo i živé nástroje v podání kapely, kterou tvoří členové Bert & Friends nebo The High Corporation. Obzvláště dominantní jsou klávesy Alberta Romanuttiho, dodávající některým písním až impresionistické kvality.

Díky této kombinaci různých přístupů tak vedle sebe stojí například "Bonsai", pracující s efektem autotune i prvky klubové elektroniky, a "V noci", která jako by se svým aranžmá postaveným na akustické kytaře vracela k modelu folkové písničkářky Katarzie roku 2013. Takovéto zjevné kontrasty ale v kontextu celého díla bez problému fungují, protože všechny nechávají vyniknout hlavně zpěvaččinu výpověď.

Slabinou je anglicky zpívaná "Fairies", která se mezi ostatními pro svou hudební nevýraznost ztrácí. To ale nic nemění na tom, že "Celibát" je silná a do velké míry také aktuální nahrávka, která se zatím řadí mezi nejlepší letošní české a slovenské desky.

NÁZORY
 • Dobře se poslouchá)) líbí se mi))deska dopadla... (Good Robert, 27.04.2020 00:17) Reagovat

  Dobře se poslouchá)) líbí se mi))deska dopadla velmi dobře

 • Když to složí a nazpívá (David, 27.04.2020 11:24) Reagovat

  nudné písníčky svým slabým hláskem tak se to nazve písničkářkou. Kde jsou ty doby kdy i písničkářky byly opravdu něčím vyjímečným (Vega, Tikaram, Mitchell, Chapman nebo naše písničkářka (?) Filipová. Tohle je akorát slovenské NIC.

  • Re: Když to složí a nazpívá (Anonym, 27.04.2020 11:34) Reagovat

   Váš otazník je zcela na místě. Písničkář je z definice (ano, operovat v populární hudbě takovýmhle termínem je vzhledem k neustále se měnícím významům do velké míry absurdní) člověk, který je 1) textařem 2) skladatelem 3) interpretem svých písní. Pokud vím, Lenka Filipová nenapsala skoro žádný ze "svých" textů. Na rozdíl od Katarzie, která tedy v tomto ohledu opravdu písničkářkou je (i když už poměrně vzdálená "klasičtějšímu" pojetí tohoto pojmu v československém kontextu.

   • Re: Když to složí a nazpívá (stýv, 27.04.2020 17:53) Reagovat

    písničkářka je , ale se slabým hlasem a špatnou hrou na kytaru a atd atd

  • Re: Když to složí a nazpívá (T., 14.05.2020 12:28) Reagovat

   To, že vy neslyšíte, že je stejně dobrá jako většina zmíněných (a za mě třeba mnohem lepší než Tracy Chapman nebo Tanita Tikaram, které jak rychle vylétly, tak rychle zmizely a současná generace je často už ani nezná) , fakt není její problém. To, že srovnáváte současnou hudbu s historií a nikoli s adekvátními současnými zpěvačkami, zase prozrazuje vaše staromilství. A zmínka o tom, že údajně špatně hraje na kytaru (opět nesmysl) zas svědčí o tom, že mluvíte o něčem, co jste ani neslyšel - kytaru už totiž delší dobu používá minimálně,,,

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
P.O.D. feat. Teťana Šmajljuk - Afraid To Die 8/10
Video: P.O.D. a zpěvačka Jinjer Teťana Šmajljuk se ve sci-fi klipu "Afraid To Die" bojí zemřít Příští rok utnou američtí multiplatinoví P.O.D. šestileté čekání na novou desku. Prostřednictvím vydavatelství Mascot jim totiž vyjde novinka "Veritas". Z té už před časem vypustili píseň "Drop" s hostujícím Randym Blythem z... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2023 08:08 v sekci Audio / Video | Video
0
ADONXS - OVRTHNKR 8/10
Video: ADONXS v klipu "OVRTHNKR" upozorňuje na citlivou mužskou duši a postoj k vlastnímu tělu Adam Pavlovčin aka ADONXS vydal přesně před rokem debutové album "Age of Adonxs". Z něho pochází i píseň "Overthinker", k jejíž upravené verzi, nazvané zkráceně "OVRTHNKR", nyní natočil video. Odkazuje se jím na palčivý, ale... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2023 16:00 v sekci Audio / Video | Video
0
Hana Zagorová - Naprosto nezbytná (rozšířené vzpomínkové vydání) 7/10
Hudba v tisku: Vzpomínkové vydání knihy "Naprosto nezbytná" od Hany Zagorové doplňuje vyprávění její a jejích kolegů o tu nejbolestnější tečku Už je to víc než rok, co nás navždy opustila Hana Zagorová. Ještě za svého života, u příležitosti svých 75. narozenin, sepsala s novinářem Petrem Mackem knihu "Naprosto nezbytná", nedlouho po jejím dokončení, v srpnu 2022, však... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2023 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
0
Harlej - Svatební košile 8/10
Video: "Svatební košile" padne Harleji jako ulitá Harlej už dávno není jen kapelou plnou raubířů, co vymetou kdejaký bar a mají přehled o všech holkách v okolí. Postupem času zraje také jejich muzika - umí být pořád pěkně divoká, ale stále častěji se v ní najde místo i pro... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 16:15 v sekci Audio / Video | Video
0
Katarzia - Šťastné dieťa 8/10
Recenze: Katarzia s albem "Šťastné dieťa" předkládá své dosud nejintimnější dílo Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2023 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Katarzia s albem "Šťastné dieťa" předkládá své dosud nejintimnější dílo (04.12.2023 00:00)
- Video: Katarzia říká "Dosť" nefungujícím vztahům (06.11.2023 12:12)
- Nové desky 40/2023 - od Drakea přes Jelen po Škwor (11.10.2023 21:10)
- Rozhovory: Katarzia - Vždy budem skúšať niečo inak a niečo iné ako to, čo bolo posledné (09.10.2023 19:00)
- Video: Vladimir 518 natočil s Katarzií singl "Vidim to, jako by to bylo včera" ke sci-fi filmu "Bod obnovy" (17.09.2023 08:00)
- Video: Jakub König natočil k písni "Hvězdy", prvnímu singlu z debutové sólovky, skvělý epický klip (11.09.2023 15:05)
- Katarzia se na nové desce "Šťastné dieťa" bude vracet ke kořenům. Možná pod ně (06.07.2023 13:11)
- Slyšeli jsme připravovanou desku Jakuba Königa. A je fantastická (04.07.2023 16:23)
- Video: Pro Matúše a Juraje. Katarzia, TEZA, Jan Cina a další bojují klipem "Propojený" proti queerfobii (17.06.2023 16:28)
- Nové desky 23/2023 - od Nialla Horana přes Extreme po Janelle Monáe (14.06.2023 20:00)

ALBUM TÝDNE 49/2023

Katarzia
Šťastné dieťa

Původem slovenská zpěvačka Katarzia se sice usídlila u nás, na svůj rodný jazyk ale ani na aktuální desce "Šťastné dieťa" nezanevřela. Často si na ní klade otázku: Proč? Proč jsme na sebe v oblasti mezilidských vztahů tak přísní a proč v nich pořád chybujeme a selháváme?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 07.12.
Prodigy (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 16.12.
Bryan Adams (CAN) (O2 arena, Praha)
Út 19.12.
Tři sestry (CZ) / Horkýže Slíže (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 16.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Pá 19.01.
Divokej Bill (CZ) (O2 Arena, Praha)
Ne 28.01.
Slowdive (UK) (Divadlo Archa, Praha)
Út 30.01.
Marika Gombitová (SK) (O2 Arena, Praha)
Út 06.02.
Pocta Haně Zagorové (O2 Arena, Praha)
Čt 08.02.
Cobrah (SWE) (Fuchs2, Praha)
Pá 16.02.
Nothing But Thieves (UK) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Vladimír Mišík Prince The Prodigy Ben Cristovao Kryštof Taylor Swift The Beatles Like She Lucie Vondráčková Madonna Lady Gaga AC/DC Viktor Sheen Ewa Farna Sia Burian Milly Honsová Jana Uriel Kratochvílová Adele
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe