shop.musicserver.cz
Genesis - Duke

Genesis - Duke

Vydáno: 05.04.2020 15:30 v sekci Zaprášenosti - Tomáš Rozkovec | foto: rockmusictimeline.com

Letos uplynulo čtyřicet let od vydání alba "Duke" od Genesis. Přelomová nahrávka nejenže vstoupila jednou nohou do osmdesátek, ale zároveň naznačila nový směr této legendární kapely. Pro vyznavače popu dobrá zpráva, pro staromilce byl však Vévoda víceméně zamáváním na rozloučenou.

Genesis - Duke

Datum vydání: 28.3.1980
Producenti: David Hentschel, Genesis
Skladby: Behind The Lines, Duchess, Guide Vocal, Man Of Our Times, Misunderstanding, Heathaze, Turn It On Again, Alone Tonight, Cul-De-Sac, Please Don't Ask, Duke's Travels, Duke's End

Genesis Duke
© Genesis
"Follow You Follow Me", hit z roku 1978 z alba "…And Then There Where Three…", si nechtíc vybral svoji daň. Zájem o Genesis vzrostl. Vyrazili na dlouhé, několikaměísční turné kolem světa, a užívali tak konečně vydobytého úspěchu ve své novodobé historii - jinými slovy toho, že i v trojici Phil Collins (zpěv, bicí), Mike Rutherford (basa, kytara) a Tony Banks (klávesy) zvládli táhnout tu těžkou káru, zatíženou minulostí dál. Jenže to mělo svá ale.

V soukolí manželství Phila Collinse to drhlo ještě před začátkem šňůry, během koncertování ale vyloženě zatuhlo. Frontman oznámil, že je pro něj teď důležitější záchrana manželského svazku, vyhlásil osobní pauzu a odstěhoval se do Vancouveru. Zbylí dva členové byli najednou bez práce. Věnovali se tedy svým sólovým projektům. Výsledkem bylo Banksovo album "A Courious Feeling" a Rutherfordovo "Smallcreep's Day". Povětšinou se jednalo o šuplíkové práce z přebytků z předchozích nahrávání, obě díla se tedy z velké části podobala tvorbě domovské kapely. Byla tak malými náplastmi pro fanoušky, kteří nedočkavě vyhlíželi její novou desku.

Genesis Collins
© Genesis
Philovi se manželství ani přes velikou snahu a odříkání zachránit nepodařilo. Zmítal se v touze vše napravit, jenže snahu a žal hojně zaléval alkoholem. Byl konec. Aby toto nelehké období přežil, vrhl zbylou energii opět směrem k muzice. Hrál a nahrával s kdekým. Mezi jeho spolupracovníky byli například Brand X, Dave Greenslade, John Martyn či Pete Townshend. Perličkou u posledního jmenovaného je příběh, kdy ho Collins požádal, aby jej vzal do The Who na uvolněné místo po zemřelém Keithu Moonovi. Že to nedopadlo, je zřejmé.

Větší pozornost však budila Philova spolupráce s bývalým zpěvákem Genesis Peterem Gabrielem. S ním několikrát živě vystoupil a do pár skladeb ne jeho třetím albu mu nahrál bicí. Signifikantní záležitostí z Gabrielovy "Trojky" se stal otvírák "Intruder", ve kterém se zrodila právě ona poznávací značka nosného zvuku bicích Sound by Phil Collins.

Nebyl by to však workoholický leader, kdyby se mu nezastesklo po svých kumpánech. V šuplíku měl dost hotových věcí na to, aby je mohl použít právě pro Genesis. Pozval tedy na podzim 1979 Bankse s Rutherfordem k sobě domů. Tehdy ještě do Vancouveru. V obýváku zřídil improvizované studio a mohlo se začít zkoušet. Měli absolutní svobodu. Navíc je netlačil čas, snad jen stísněné prostory Philova domu.

Vyhladovění nucenou pauzou, která ale všem víceméně pomohla od ponorkové nemoci, se vrhli takřka střemhlav do tvůrčího procesu. Co se týče materiálu, byl připravený pouze Phil. Mike a Tony své potenciální příspěvky využili do sólových desek. Nutně tak muselo dojít na improvizace a nekonečné jamy. Ty šly kapele ostatně vždy nejlépe - v minulosti tak vznikly jejich nejlepší kusy. Tento postup se osvědčil i při tvorbě kostry nové nahrávky s pracovním (a nakonec i finálním) názvem "Duke".

Tu tvoří pogabrielovsku pojmenovaná suita "The Story Of Albert", která se odvíjí v podobném duchu jako nejslavnější kompozice Genesis "Supper's Ready" (kolekce "Foxtrot" z roku 1972). Je poskládaná z menších částí a instrumentálně umně pospojovaná v jeden dynamický celek "Behind The Lines / Duchess / Guide vocal / Turn It On Again / Duke's Travels / Duke's End". Je zde cítit duch starých Genesis. A nejedno srdce staromilců zaplesá, když na konci "Duchess" zazní jako ozvěna gabrielovská flétna a suitu uzavře v duchu "Los Endos" snad vůbec jejich nejlepší a nejúdernější instrumentálka "Duke's Travels / Duke's End". Zbožným přáním fanoušků bylo, aby tato skladba byla v této podobě uvedena na albu. To se však nevyplnilo. Kapela se rozhodla ji rozdělit mezi dvě strany a jednolitost rozbít dalšími autorskými kusy. Útěchou všem mohlo být, že ji takto Collins & spol. prezentovali alespoň živě na následujícím turné.

Návrat studiových improvizací do procesu tvorby přinesl své ovoce. Nové album, které trojice nakonec natočila ve Stockholmském studiu Polar, zní, jako by bylo pokropené živou vodou. Z drážek, do kterých skupina napěchovala na tehdejší dobu neuvěřitelných padesát pět minut (nabyla ještě CD), se na posluchače již od prvních tónů valí neskutečná energie. Kapela je zde silnější, sehranější a sebevědomější, než byla kdy dřív. Přináší skvělé instrumentální výkony a ani Collins snad nikdy nezpíval lépe. Pryč je tápání, kterým směrem se vydat, a přestože duch sedmdesátek Genesis zachovali, našli zde novou tvář.

Genesis Phil
© Genesis
"Behind The Lines" má gigantický nástup a je otvírákem, jak má být. Stojí rozhodně za to pak tuto kompozici porovnat s verzí, která vyšla později na Collisově sólovém počinu "Face Value" (1981). Jak bylo zmíněno, hlavní nosná linie desky byla rozbita autorskými příspěvky. Nepsaná dohoda zněla, že každý ze členů dodá maximálně tři kousky. Nakonec to ve finále byly vždy jen dva, pokud nepočítáme, že Banks přinesl nápěv písně "Guide Vocal", pod kterou jsou jako autoři podepsáni všichni.

To se může zdát, i s odstupem času, jako kámen úrazu. Skladby jako "Misunderstanding" (Collins), "Alone Tonight" (Rutherford) či "Please Don't Ask" (Collins), ač stále znějí jako staří známí Genesis, přece jen už pošilhávají po popových vodách. Naopak "Man of Our Times" (Rutherford) ukazuje neobvyklou a tvrdou tvář uskupení. Jak by asi píseň zněla v duetu s Peterem Gabrielem? Samostatnou kapitolou zůstává křehká Banksova balada "Heathaze", která hudebně odkazuje na staré časy, které s touto kolekcí pomalu končí. A když se v jedné z fanouškovských nahrávek Andyho Kinsche ke klasickým klávesám připojí mohutná zvuková hradba mellotronu, nezbývá než jen zamáčknout slzu nad jednou odcházející legendou a zároveň nad legendou druhou, právě se rodící.

Genesis
© Genesis
Jedni mohou plakat, druzí se radovat. Záleží na úhlu pohledu, a jak se říká - všechno zlé je k něčemu dobré. Začíná zde nová cesta a to se týká i prazvláštního obalu, jehož autorem je francouzský ilustrátor Lionel Koechlin. Ač je "Duke" album dvou tváří (nebo možná právě proto), Genesis se dotkli nebe. Je to skvělé, vyvážené, velmi progresivní dílo, které i přes uvedené výhrady drží pohromadě. Skladbami "Turn It On Again" či "Misunderstanding" se pánové dostali do světových hitparád, a tedy do širokého povědomí posluchačů. To pak ještě více umocnila následná Collinsova sólová kariéra. Desátá řadovka kapely se usadila na prvním místě v žebříčku ve Velké Británii a na jedenáctém v USA. Brána k veleúspěchu byla otevřena.

Genesis na letošek ohlásili reunionové turné, tento rok si ale v souvislosti s nimi připomínáme ještě jedno neméně významné výročí. V říjnu uplyne padesát let od vydání nahrávky "Trespass", která tehdy s Peterem Gabrielem vyslala na oběžnou dráhu jednu zářící hvězdu, jejíž věhlas se každou další studiovkou zvětšoval. Je fascinující porovnat "Trespass" a "Duke", alba dvou rozdílných frontmanů, která od sebe dělí deset let. Z dnešního hlediska, kdy kapely své desky vydávají s čím dál tím většími časovými rozestupy a většinou začínají tam, kde skončily, je zde rozdíl více než markantní. Nezbývá tedy doufat, že se Collins & spol. nadechnou ještě k jednomu studiovému zářezu.


NÁZORY
 • .... (Pekárek, 06.04.2020 19:45) Reagovat

  Pěkná recenze!!

  • Re: .... (Anonym, 06.04.2020 21:42) Reagovat

   Naprostý souhlas,takto vypadá recenze hudebního fanouška a nadšence !!!

 • Duke's End (Cineman, 06.04.2020 19:54) Reagovat

  Vidím to stejně. Na jedné straně mám toto album moc rád, na straně druhé mívám při jeho poslechu docela smíšené pocity, přesně jak je vystihuje tato recenze - na desce se střídají problesky „starých dobrých“ Genesis s ochutnávkami toho, kam se kapela bude propříště ubírat.
  Ale první čtyři kousky jsou našlapané, jak se na kapelu jejich formátu sluší a patří, takže minimálně za ně to album stálo.

  • Re: Duke's End (Martin, 07.04.2020 08:34) Reagovat

   Rozumím Vám. Ale zase na druhou stranu, hodně dobré muziky vzniklo i po tomto albu a osmdesátá léta prostě hodně změnila hudební styly i takovýchto zavedených skupin. Stejně jako hodně respektuju éru Yes s Trevorem Rabinem, éru Marillion se Stevem Hogarthem, Alice In Chains s DuVallem atd. atd. - všechny tyhle kapely dělaly po určitém předělu pořád špičkovou muziku a nad ortodoxními názory typu: "od Pink Floyd poslouchám jen alba s Barrettem, ostatní je sračka" se usmívám. Ale to není nejspíše Váš případ. Hudba i kapely by měly mít svůj vývoj a stejně tak posluchač by měl být otevřený novým věcem a nelpět jen na minulosti. Za ty zážitky a objevování to stojí.

   • Re: Duke's End (Cineman, 07.04.2020 21:56) Reagovat

    Máte 100% pravdu, vývoj se nedá zastavit a ať byla 80. léta byla, jaká byla, nic bych na nich neměnil. A co se Genesis týká, desky jako Abacab nebo Invisible Touch rozhodně nezavrhuju (proto jsem taky dal spojení „starých dobrých“ do uvozovek) a svoje oblíbené songy jsem si našel i na Calling All Stations s Rayem Wilsonem.
    Ale asi nejzářnějším příkladem toho, jaký může mít hudba jednoho a téhož umělce bezprecedentní vývoj, je pro mě jiný pan Wilson - Steven.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 25/2022 - od Porcupine Tree přes Luka Combse po MUNU
Nové desky 25/2022 - od Porcupine Tree přes Luka Combse po MUNU Koncentraci hvězd tentokrát zažijeme především na soundtracku k filmu "Elvis". K nim se pak přidají progrockoví Porcupine Tree, čím dál populárnější countryový zpěvák Luke Combs, synthpopová MUNA, antifolková Regina Spektor,... čtěte zde
Vydáno: 28.06.2022 16:30 v sekci Novinky | Nové desky
0
Megadeth - We’ll Be Back 8/10
Video: Megadeth v akčním klipu k "We’ll Be Back" popisují zrod svého maskota Další dlouhé čekání je u konce. Megadeth, jedni z The Big 4 thrash metalu, jsou přes veškerou nepřízeň osudu zpátky a 2. září vydají své šestnácté řadové album "The Sick, The Dying…And The Dead", které si už nyní můžete... čtěte zde
Vydáno: 28.06.2022 07:55 v sekci Audio / Video | Video
0
Metronome Prague, den 3, Výstaviště Holešovice, Praha, 25.6.2022
Naživo: Procházka parkem a strhující horečka sobotní noci s Underworld. Takový byl závěr Metronome Prague Třetí den festivalu Metronome Prague byl ve znamení čekání na Underworld. Odpolední program byl poznamenán vypořádáním se s pátečními rozmary počasí a svým línějším tempem směřoval k jasnému finále. Skvělé sety si... čtěte zde
Vydáno: 27.06.2022 16:09 v sekci Naživo
0
Polemic vymetli se "Štramákem" Matějem Ruppertem pražské bary
Polemic vymetli se "Štramákem" Matějem Ruppertem pražské bary Oblíbená slovenská parta Polemic se spojila s Matějem Ruppertem v novém singlu "Štramák". Klip k songu se natáčel v Praze hned v několika oblíbených podnicích. Ve videoklipu si zahrála i Matějova manželka Tereza. Autorem textu... čtěte zde
Vydáno: 27.06.2022 09:00 v sekci Novinky | Tiskové zprávy
0
Porcupine Tree - Closure/Continuation 8/10
Recenze: "Closure/Continuation" znovu opatrně otevírá příběh Porcupine Tree Studiový návrat Porcupine Tree patří v progrockových kruzích k těm nejvíce vyhlíženým hudebním událostem tohoto roku. Na albu "Closure/Continuation" jsou tedy Steven Wilson & spol. po třinácti letech zpátky. Stálo za to příběh... čtěte zde
Vydáno: 27.06.2022 00:00 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Peter Gabriel pracuje na nové studiovce, prozradil jeho bubeník (05.06.2022 12:23)
- Slavná alba: Satirické album "The Who Sell Out" od The Who je dodnes považováno za klasickou koncepční desku (13.02.2022 09:00)
- Pete Townshend z The Who pravděpodobně pracuje na novém sólovém materiálu (08.02.2022 18:26)
- Slavná alba: Z epické rockové sci-fi opery zůstaly jen trosky. Přesto z nich The Who vykřesali "Who's Next", nejlepší desku své kariéry (13.11.2021 08:30)
- Nové desky 37/2021 - od Daughtry přes 2Cellos po Toma Hodge & Floexe (22.09.2021 17:05)
- Nové desky 36/2021 - od Kacey Musgraves přes Manic Street Preachers po Metalliku (14.09.2021 08:00)
- Phil Collins o svém zdravotním stavu: "Skoro neudržím ani paličky" (10.09.2021 13:37)
- Zaprášenosti: Album "Foxtrot" od Genesis je milníkem v progresivním rocku (08.08.2021 09:00)
- Genesis lákají na nadcházející turné retrospektivní výběrovkou (03.08.2021 15:12)
- Genesis vyrazí se svou comebackovou tour i do Jižní Ameriky (22.04.2021 08:22)

ALBUM TÝDNE 26/2022

Porcupine Tree
Closure/Continuation

Studiový návrat Porcupine Tree patří v progrockových kruzích k těm nejvíce vyhlíženým hudebním událostem tohoto roku. Na albu "Closure/Continuation" jsou tedy Steven Wilson & spol. po třinácti letech zpátky. Stálo za to příběh skupiny znovu otevřít a připsat k němu další kapitolu?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 05.07.
Jack White (US) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.07.
Thievery Corporation (US) (Žluté lázně, Praha)
St 13.07.
Colours Of Ostrava (Dolní Vítkovice, Ostrava)
St 13.07.
Kiss (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Harry Styles (UK) (O2 Arena, Praha)
Pá 15.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
So 16.07.
Hrady CZ Točník/Žebrák (Točník, Točník)
Pá 22.07.
Pearl Jam (USA) (O2 Arena, Praha)
Pá 22.07.
Hrady CZ Kunětická hora (Kunětická hora, Ráby)
Pá 22.07.
Colour Meeting (Park u hradeb, Polička)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková BTS Slash Madonna Adele Michal Prokop Viktor Sheen Vojtaano Queen Jack White Abba Justin Bieber Mirai Dua Lipa Pink Floyd Liam Gallagher The Beatles Ed Sheeran The Weeknd Avril Lavigne
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu