shop.musicserver.cz
Genesis - Duke

Genesis - Duke

Vydáno: 05.04.2020 15:30 v sekci Zaprášenosti - Tomáš Rozkovec | foto: rockmusictimeline.com

Letos uplynulo čtyřicet let od vydání alba "Duke" od Genesis. Přelomová nahrávka nejenže vstoupila jednou nohou do osmdesátek, ale zároveň naznačila nový směr této legendární kapely. Pro vyznavače popu dobrá zpráva, pro staromilce byl však Vévoda víceméně zamáváním na rozloučenou.

Genesis - Duke

Datum vydání: 28.3.1980
Producenti: David Hentschel, Genesis
Skladby: Behind The Lines, Duchess, Guide Vocal, Man Of Our Times, Misunderstanding, Heathaze, Turn It On Again, Alone Tonight, Cul-De-Sac, Please Don't Ask, Duke's Travels, Duke's End

Genesis Duke
© Genesis
"Follow You Follow Me", hit z roku 1978 z alba "…And Then There Where Three…", si nechtíc vybral svoji daň. Zájem o Genesis vzrostl. Vyrazili na dlouhé, několikaměísční turné kolem světa, a užívali tak konečně vydobytého úspěchu ve své novodobé historii - jinými slovy toho, že i v trojici Phil Collins (zpěv, bicí), Mike Rutherford (basa, kytara) a Tony Banks (klávesy) zvládli táhnout tu těžkou káru, zatíženou minulostí dál. Jenže to mělo svá ale.

V soukolí manželství Phila Collinse to drhlo ještě před začátkem šňůry, během koncertování ale vyloženě zatuhlo. Frontman oznámil, že je pro něj teď důležitější záchrana manželského svazku, vyhlásil osobní pauzu a odstěhoval se do Vancouveru. Zbylí dva členové byli najednou bez práce. Věnovali se tedy svým sólovým projektům. Výsledkem bylo Banksovo album "A Courious Feeling" a Rutherfordovo "Smallcreep's Day". Povětšinou se jednalo o šuplíkové práce z přebytků z předchozích nahrávání, obě díla se tedy z velké části podobala tvorbě domovské kapely. Byla tak malými náplastmi pro fanoušky, kteří nedočkavě vyhlíželi její novou desku.

Genesis Collins
© Genesis
Philovi se manželství ani přes velikou snahu a odříkání zachránit nepodařilo. Zmítal se v touze vše napravit, jenže snahu a žal hojně zaléval alkoholem. Byl konec. Aby toto nelehké období přežil, vrhl zbylou energii opět směrem k muzice. Hrál a nahrával s kdekým. Mezi jeho spolupracovníky byli například Brand X, Dave Greenslade, John Martyn či Pete Townshend. Perličkou u posledního jmenovaného je příběh, kdy ho Collins požádal, aby jej vzal do The Who na uvolněné místo po zemřelém Keithu Moonovi. Že to nedopadlo, je zřejmé.

Větší pozornost však budila Philova spolupráce s bývalým zpěvákem Genesis Peterem Gabrielem. S ním několikrát živě vystoupil a do pár skladeb ne jeho třetím albu mu nahrál bicí. Signifikantní záležitostí z Gabrielovy "Trojky" se stal otvírák "Intruder", ve kterém se zrodila právě ona poznávací značka nosného zvuku bicích Sound by Phil Collins.

Nebyl by to však workoholický leader, kdyby se mu nezastesklo po svých kumpánech. V šuplíku měl dost hotových věcí na to, aby je mohl použít právě pro Genesis. Pozval tedy na podzim 1979 Bankse s Rutherfordem k sobě domů. Tehdy ještě do Vancouveru. V obýváku zřídil improvizované studio a mohlo se začít zkoušet. Měli absolutní svobodu. Navíc je netlačil čas, snad jen stísněné prostory Philova domu.

Vyhladovění nucenou pauzou, která ale všem víceméně pomohla od ponorkové nemoci, se vrhli takřka střemhlav do tvůrčího procesu. Co se týče materiálu, byl připravený pouze Phil. Mike a Tony své potenciální příspěvky využili do sólových desek. Nutně tak muselo dojít na improvizace a nekonečné jamy. Ty šly kapele ostatně vždy nejlépe - v minulosti tak vznikly jejich nejlepší kusy. Tento postup se osvědčil i při tvorbě kostry nové nahrávky s pracovním (a nakonec i finálním) názvem "Duke".

Tu tvoří pogabrielovsku pojmenovaná suita "The Story Of Albert", která se odvíjí v podobném duchu jako nejslavnější kompozice Genesis "Supper's Ready" (kolekce "Foxtrot" z roku 1972). Je poskládaná z menších částí a instrumentálně umně pospojovaná v jeden dynamický celek "Behind The Lines / Duchess / Guide vocal / Turn It On Again / Duke's Travels / Duke's End". Je zde cítit duch starých Genesis. A nejedno srdce staromilců zaplesá, když na konci "Duchess" zazní jako ozvěna gabrielovská flétna a suitu uzavře v duchu "Los Endos" snad vůbec jejich nejlepší a nejúdernější instrumentálka "Duke's Travels / Duke's End". Zbožným přáním fanoušků bylo, aby tato skladba byla v této podobě uvedena na albu. To se však nevyplnilo. Kapela se rozhodla ji rozdělit mezi dvě strany a jednolitost rozbít dalšími autorskými kusy. Útěchou všem mohlo být, že ji takto Collins & spol. prezentovali alespoň živě na následujícím turné.

Návrat studiových improvizací do procesu tvorby přinesl své ovoce. Nové album, které trojice nakonec natočila ve Stockholmském studiu Polar, zní, jako by bylo pokropené živou vodou. Z drážek, do kterých skupina napěchovala na tehdejší dobu neuvěřitelných padesát pět minut (nabyla ještě CD), se na posluchače již od prvních tónů valí neskutečná energie. Kapela je zde silnější, sehranější a sebevědomější, než byla kdy dřív. Přináší skvělé instrumentální výkony a ani Collins snad nikdy nezpíval lépe. Pryč je tápání, kterým směrem se vydat, a přestože duch sedmdesátek Genesis zachovali, našli zde novou tvář.

Genesis Phil
© Genesis
"Behind The Lines" má gigantický nástup a je otvírákem, jak má být. Stojí rozhodně za to pak tuto kompozici porovnat s verzí, která vyšla později na Collisově sólovém počinu "Face Value" (1981). Jak bylo zmíněno, hlavní nosná linie desky byla rozbita autorskými příspěvky. Nepsaná dohoda zněla, že každý ze členů dodá maximálně tři kousky. Nakonec to ve finále byly vždy jen dva, pokud nepočítáme, že Banks přinesl nápěv písně "Guide Vocal", pod kterou jsou jako autoři podepsáni všichni.

To se může zdát, i s odstupem času, jako kámen úrazu. Skladby jako "Misunderstanding" (Collins), "Alone Tonight" (Rutherford) či "Please Don't Ask" (Collins), ač stále znějí jako staří známí Genesis, přece jen už pošilhávají po popových vodách. Naopak "Man of Our Times" (Rutherford) ukazuje neobvyklou a tvrdou tvář uskupení. Jak by asi píseň zněla v duetu s Peterem Gabrielem? Samostatnou kapitolou zůstává křehká Banksova balada "Heathaze", která hudebně odkazuje na staré časy, které s touto kolekcí pomalu končí. A když se v jedné z fanouškovských nahrávek Andyho Kinsche ke klasickým klávesám připojí mohutná zvuková hradba mellotronu, nezbývá než jen zamáčknout slzu nad jednou odcházející legendou a zároveň nad legendou druhou, právě se rodící.

Genesis
© Genesis
Jedni mohou plakat, druzí se radovat. Záleží na úhlu pohledu, a jak se říká - všechno zlé je k něčemu dobré. Začíná zde nová cesta a to se týká i prazvláštního obalu, jehož autorem je francouzský ilustrátor Lionel Koechlin. Ač je "Duke" album dvou tváří (nebo možná právě proto), Genesis se dotkli nebe. Je to skvělé, vyvážené, velmi progresivní dílo, které i přes uvedené výhrady drží pohromadě. Skladbami "Turn It On Again" či "Misunderstanding" se pánové dostali do světových hitparád, a tedy do širokého povědomí posluchačů. To pak ještě více umocnila následná Collinsova sólová kariéra. Desátá řadovka kapely se usadila na prvním místě v žebříčku ve Velké Británii a na jedenáctém v USA. Brána k veleúspěchu byla otevřena.

Genesis na letošek ohlásili reunionové turné, tento rok si ale v souvislosti s nimi připomínáme ještě jedno neméně významné výročí. V říjnu uplyne padesát let od vydání nahrávky "Trespass", která tehdy s Peterem Gabrielem vyslala na oběžnou dráhu jednu zářící hvězdu, jejíž věhlas se každou další studiovkou zvětšoval. Je fascinující porovnat "Trespass" a "Duke", alba dvou rozdílných frontmanů, která od sebe dělí deset let. Z dnešního hlediska, kdy kapely své desky vydávají s čím dál tím většími časovými rozestupy a většinou začínají tam, kde skončily, je zde rozdíl více než markantní. Nezbývá tedy doufat, že se Collins & spol. nadechnou ještě k jednomu studiovému zářezu.


NÁZORY
 • .... (Pekárek, 06.04.2020 19:45) Reagovat

  Pěkná recenze!!

  • Re: .... (Anonym, 06.04.2020 21:42) Reagovat

   Naprostý souhlas,takto vypadá recenze hudebního fanouška a nadšence !!!

 • Duke's End (Cineman, 06.04.2020 19:54) Reagovat

  Vidím to stejně. Na jedné straně mám toto album moc rád, na straně druhé mívám při jeho poslechu docela smíšené pocity, přesně jak je vystihuje tato recenze - na desce se střídají problesky „starých dobrých“ Genesis s ochutnávkami toho, kam se kapela bude propříště ubírat.
  Ale první čtyři kousky jsou našlapané, jak se na kapelu jejich formátu sluší a patří, takže minimálně za ně to album stálo.

  • Re: Duke's End (Martin, 07.04.2020 08:34) Reagovat

   Rozumím Vám. Ale zase na druhou stranu, hodně dobré muziky vzniklo i po tomto albu a osmdesátá léta prostě hodně změnila hudební styly i takovýchto zavedených skupin. Stejně jako hodně respektuju éru Yes s Trevorem Rabinem, éru Marillion se Stevem Hogarthem, Alice In Chains s DuVallem atd. atd. - všechny tyhle kapely dělaly po určitém předělu pořád špičkovou muziku a nad ortodoxními názory typu: "od Pink Floyd poslouchám jen alba s Barrettem, ostatní je sračka" se usmívám. Ale to není nejspíše Váš případ. Hudba i kapely by měly mít svůj vývoj a stejně tak posluchač by měl být otevřený novým věcem a nelpět jen na minulosti. Za ty zážitky a objevování to stojí.

   • Re: Duke's End (Cineman, 07.04.2020 21:56) Reagovat

    Máte 100% pravdu, vývoj se nedá zastavit a ať byla 80. léta byla, jaká byla, nic bych na nich neměnil. A co se Genesis týká, desky jako Abacab nebo Invisible Touch rozhodně nezavrhuju (proto jsem taky dal spojení „starých dobrých“ do uvozovek) a svoje oblíbené songy jsem si našel i na Calling All Stations s Rayem Wilsonem.
    Ale asi nejzářnějším příkladem toho, jaký může mít hudba jednoho a téhož umělce bezprecedentní vývoj, je pro mě jiný pan Wilson - Steven.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tool, O2 arena, Praha, 23.5.2022
Naživo: Magičtí Tool v O2 areně hypnotizovali, omamovali i nekompromisně drtili Covidový koncertní půst je, zdá se, u konce. Po klubech se otevřely i velké haly a koncertů opravdu velkých jmen je tolik, že jeden málem neví kam dřív skočit. V pondělí to vyhráli Tool, američtí prog-metaloví mystici, kteří... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2022 15:12 v sekci Naživo
0
David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu
Rozhovory: David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu David Pomahač už dávno není jen jedna polovina dua Kieslowski, ale i výrazný sólový umělec. Jeho debutu přibyl v půlce dubna sourozenec "Neviditelný". Pomahač na něm spolupracoval s Martinem Hůlou aka Martinem Tvrdým. Nejen desce, ale... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2022 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Czech Music Crossroads 2022, Dům kultury Poklad!!!, Ostrava, 20.-22.5.2022
Naživo: "Takto si brumlujem!" aneb Czech Music Crossroads ukázaly sílu hudby i dopady pandemie "Hurá, showcase!" Vypadá to, že onen zdánlivě vyprázdněný pokřik na úvod našich reportáží se nakonec ujme. I když v případě Czech Music Crossroads je ono "Hurá" takové spíše šeptané. Letošní ročník tohoto ostravského... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 18:45 v sekci Naživo
0
Miro Žbirka - Posledné veci 9/10
Recenze: "Posledné veci" jsou Mekyho sbohem a Davidovým ahoj Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu
Komentované diskografie: Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu Tool už v pondělí 23. května vystoupí v Praze. Poprvé přijedou vyzbrojeni svou stále aktuální deskou "Fear Inoculum", kterou vydali v roce 2019, třináct let po té předcházející. Tool prostě nespěchají, nicméně vypadá to, že... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2022 09:15 v sekci Publicistika | Komentované diskografie
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Slavná alba: Satirické album "The Who Sell Out" od The Who je dodnes považováno za klasickou koncepční desku (13.02.2022 09:00)
- Pete Townshend z The Who pravděpodobně pracuje na novém sólovém materiálu (08.02.2022 18:26)
- Slavná alba: Z epické rockové sci-fi opery zůstaly jen trosky. Přesto z nich The Who vykřesali "Who's Next", nejlepší desku své kariéry (13.11.2021 08:30)
- Nové desky 37/2021 - od Daughtry přes 2Cellos po Toma Hodge & Floexe (22.09.2021 17:05)
- Nové desky 36/2021 - od Kacey Musgraves přes Manic Street Preachers po Metalliku (14.09.2021 08:00)
- Phil Collins o svém zdravotním stavu: "Skoro neudržím ani paličky" (10.09.2021 13:37)
- Zaprášenosti: Album "Foxtrot" od Genesis je milníkem v progresivním rocku (08.08.2021 09:00)
- Genesis lákají na nadcházející turné retrospektivní výběrovkou (03.08.2021 15:12)
- Genesis vyrazí se svou comebackovou tour i do Jižní Ameriky (22.04.2021 08:22)
- Slavná alba: "So" - Gabrielův direkt perlíkem přímo do hlavy (06.03.2021 08:30)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
So 04.06.
Nas (US) (Malá Sportovní hala, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Madonna Adele BTS Ed Sheeran Slash Queen Michal Prokop The Beatles Dua Lipa Viktor Sheen Pink Floyd Abba Avril Lavigne Vojtaano Jack White The Weeknd Rammstein Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu